Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn - objawy

Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn - objawy
Karina Valeria Atchian

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karina Valeria Atchian.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn wiąże się, oprócz bólu, ze zmianą nawyków związanych z oddawaniem moczu. Jak je rozpoznać? Jak postępować w przypadku objawów? W tym artykule szczegółowo to opiszemy.

Zapalenie pęcherza moczowego odnosi się do problemów z pęcherzem. I chociaż jest to powszechne zaburzenie u kobiet może również występować u mężczyzn. Jak je rozpoznać? Objawy nie różnią się zbytnio u obu płci. Jednak ważne jest, aby zwracać uwagę na rozwój choroby.

Infekcja zwykle dotyka mężczyzn w wieku od 15 do 50 lat. Chociaż nie jest poważna to powoduje dyskomfort i czasami ostrzega o innych chorobach. Tutaj opowiemy Ci o tym więcej.

Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn

Zapalenie pęcherza u mężczyzn może wpływać zarówno na dolne drogi moczowe, zwłaszcza pęcherz, jak i górne, czyli nerki. Termin „zapalenie pęcherza moczowego” odnosi się do zakażenia dróg moczowych pęcherza i dolnych dróg moczowych.

Proste ostre zapalenie pęcherza to infekcja ograniczona tylko do pęcherza i nie wpływa na resztę dróg moczowych ani na nerki. Ustalenie tego jest dość ważne, ponieważ całkowicie zmienia leczenie i rokowanie pacjenta.

Objawy

U mężczyzn zapalenie pęcherza moczowego nie występuje tak często jak u kobiet z powodu ich dłuższej anatomicznej cewki moczowej, co utrudnia przenikanie patogenów do pęcherza. Podobnie, jak wyszczególniono w publikacji w National Center for Biotechnology Information, jest to również spowodowane obroną antybakteryjną zapewnianą przez płyn prostaty.

W większości przypadków nie ma żadnych powikłań, a objawy są podobne do objawów zapalenia pęcherza moczowego u kobiet. Ogólnie pojawiają się następujące objawy:

 • Dysuria: odnosi się do bólu występującego podczas oddawania moczu. Może być postrzegane jako uczucie pieczenia lub kłucia.
 • Częstość oddawania moczu: charakteryzuje się częstym chodzeniem do toalety w celu oddania moczu.
 • Pilne oddanie moczu: to znaczy uczucie szybkiej potrzeby oddania moczu, ponieważ nie możesz tego kontrolować.

Inne mniej powszechne objawy to:

 • Ból w okolicy nad łonem.
 • Nokturia, odnosząca się do faktu oddawania moczu częściej w nocy niż w dzień.
 • Trudność w utrzymania strumienia moczu.
 • Krwiomocz, czyli krew w moczu.
Zapalenie pęcherza

Objawy zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn są podobne do objawów u kobiet. Pieczenie podczas oddawania moczu, pilna potrzeba oddania moczu i częste oddawanie moczu.

Możliwe komplikacje

Gdy objawy zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn nawracają lub towarzyszy im ból miednicy lub krocza i gorączka warto rozważyć możliwość wystąpienia zapalenia gruczołu krokowego. Z tego powodu należy rozważyć skierowanie do urologia.

Podobnie pojawienie się gorączki, dreszczy, zmęczenia i tkliwości w boku lub kącie żebrowo-kręgowym nie pozwala na rozpoznanie ostrego prostego zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn. W obliczu tych objawów klinicznych można wziąć pod uwagę możliwość występowania odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Prawidłowa diagnoza zapalenia pęcherza jest niezbędna do przeprowadzenia odpowiedniego leczenia przeciwdrobnoustrojowego i uniknięcia w ten sposób powikłań. Lekarz określi, czy objawy są spowodowane tą infekcją, czy inną patologią.

Testy diagnostyczne

Aby zdiagnozować zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn lekarz zaczyna od zadawania pytań dotyczących objawów. W ten sposób określi, czy potrzebne są inne badania uzupełniające. Testy obejmują:

 • Analiza moczu: za pomocą mikroskopu lub paska testowego w poszukiwaniu ropomoczu.
 • Posiew moczu: z danymi dotyczącymi wrażliwości na antybiotyki. Barwienie metodą Grama może być pomocne przy wyborze empirycznej antybiotykoterapii w oczekiwaniu na wyniki posiewów. Zostanie odnotowana obecność bakteriurii. Generalnie w przypadku podejrzenia zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn badanie to wykonuje się zawsze. Leczenie antybiotykami nigdy nie zostanie przeprowadzone bez wcześniejszego pobrania próbki moczu do badania.
 • Inne testy: jeśli podejrzewa się ostre zapalenie gruczołu krokowego, zostanie przeprowadzone miękkie badanie doodbytnicze. Stwierdzenie obrzęku i tkliwości prostaty pomaga potwierdzić tę alternatywną diagnozę.

U mężczyzn z zapaleniem pęcherza, zwłaszcza z nawracającymi infekcjami dróg moczowych wywołanymi przez ten sam szczep bakterii, najczęściej stawiana diagnoza to przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego.

Mężczyzna u lekarza

Aby potwierdzić rozpoznanie zapalenia pęcherza i wykluczyć inne możliwe przyczyny lekarz często sugeruje dodatkowe badania, takie jak analiza moczu.

Czynniki ryzyka poważniejszej infekcji

Istnieją pewne szczególne cechy, które mogą sprzyjać rozwojowi ostrej infekcji dróg moczowych z powikłaniami. Z tego powodu lekarz będzie zwracał szczególną uwagę na pacjentów o następujących cechach:

 • Nieprawidłowości w drogach moczowych: kamica nerkowa, zwężenia, stenty lub odprowadzenia moczu.
 • Pacjenci z obniżoną odpornością: neutropenia lub zaawansowane zakażenie wirusem HIV.
 • Źle kontrolowana cukrzyca.

Zapalenie pęcherza moczowego – jak postępować?

Jak wspomnieliśmy, rozwój zapalenia pęcherza moczowego u zdrowych mężczyzn poniżej 50 roku życia lub nie cierpiących na inne schorzenie jest mało prawdopodobny. Jednak po tym wieku ryzyko wzrasta z powodu przerostu prostaty, który zwykle rozwija się u niektórych osób.

W przypadku dolegliwości ze strony układu moczowego wskazana jest konsultacja lekarska, aby nie opóźniać diagnozy i wdrożyć właściwe leczenie. Podobnie sugeruje się monitorowanie rozwoju choroby wraz z wynikami posiewu moczu.

W niektórych przypadkach konieczna będzie ocena całego układu moczowego i prostaty. To ostatnie wykona specjalista nefrologii lub urologii.

Na koniec warto wspomnieć, że prowadzenie zdrowego trybu życia i picie wystarczającej ilości wody dziennie będzie kluczem do zapobiegania infekcjom tego typu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Zanella MC, Schoofs F, Huttner B, Huttner A. Infections urinaires basses non associées aux sondes urinaires chez l’homme. Urétrite, cystite et prostatite [Lower urinary tract infections in men. Urethritis, cystitis and prostatitis]. Rev Med Suisse. 2017;13(558):808‐814.
 • Hooton Thomas, Acute simple cystitis in men, retrieved on 10 June 2020, Evidence-based Clinical Decision Support- UpToDate. https://www.uptodate.com/contents/acute-simple-cystitis-in-men?search=cistitis%20men&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1
 • Kasper y col., Principios de medicina interna de Harrison, edición número 19, Editorial McGrawHill.
 • Li R, Leslie SW. Cystitis. [Updated 2020 May 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482435/
 • Roberts, R. G., & Hartlaub, P. P. (1999, September 1). Evaluation of dysuria in men. American Family Physician.
 • Lee G, Romih R, Zupančič D. Cystitis: from urothelial cell biology to clinical applications. Biomed Res Int. 2014;2014:473536. doi:10.1155/2014/473536
 • Lipsky BA. Prostatitis and urinary tract infection in men: what’s new; what’s true?. Am J Med. 1999;106(3):327‐334. doi:10.1016/s0002-9343(99)00017-0
 • Price TK, Dune T, Hilt EE, et al. The Clinical Urine Culture: Enhanced Techniques Improve Detection of Clinically Relevant Microorganisms. J Clin Microbiol. 2016;54(5):1216‐1222. doi:10.1128/JCM.00044-16

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.