Szafy na ubrania - ich zalety i konserwacja

W tym artykule wymieniono i wyjaśniono zalety szaf tekstylnych, a także ich główne cechy i sposób konserwacji. Nie przegap tych informacji!
Szafy na ubrania - ich zalety i konserwacja

Ostatnia aktualizacja: 31 maja, 2023

Istnieje kilka dużych zalet szafy na ubrania w porównaniu do kosztów, montażu, lokalizacji, pojemności magazynowej i czyszczenia tego mebla. Oczywiście wszystko zależy od zastosowania i funkcji, jaką chcesz jej nadać.

W tym artykule opowiemy nieco więcej o zaletach tego wszechstronnego mebla, a także o tym, jak o niego dbać i konserwować, aby jak najlepiej go wykorzystać.

Czym się wyróżniają szafy na ubrania?

W wielu językach słowo „szafa” wywodzi się od słów „ montować”, co sugeruje, że jest to mebel, który można złożyć. Jednak według definicji, służy do przechowywania ubrań i innych przedmiotów, zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN.

Mówiąc o szafie, większość ludzi myśli zapewne o dużym drewniany, meblu z drzwiami i lustrami. Może też przyjść na myśl bardziej nowoczesny model wbudowany w ścianę.

Jednak dzisiaj wiele szaf jest wykonanych z różnych materiałów, w tym z metalu, plastiku lub produktów drewnianych, takich jak MDF lub melamina. W szczególności istnieją również szafy na ubrania z materiału, których stelaż może być wykonany z metalowych prętów.

Wśród cech tego ostatniego modelu możemy wyróżnić:

 • Posiadają różne przegródki do przechowywania ubrań lub innych przedmiotów, w zależności od tego, jak mocną lub wytrzymałą mają konstrukcję.
 • Niektóre z nich mają przedni zamek błyskawiczny lub drzwi rolowane, które pomagają chronić przed kurzem.
 • Występują w różnych modelach i rozmiarach, które można dostosować do przestrzeni lub potrzeb.
 • Mogą być wykonane m.in. z płótna, bawełny lub tworzywa sztucznego.
 • Wreszcie, zwykle można je prać (przynajmniej część z tkaniny).

W rzeczywistości można kupić dość wysokie szafy, które mają drążek na dłuższe ubrania, takie jak sukienki, spodnie lub kurtki. Dostępne są również organizery z przegródkami przeznaczone do przechowywania ręczników i pościeli, umieszczania butów lub czapek lub innych drobiazgów (takich jak szaliki, skarpetki, bielizna), a także pasków.

Armario en la pared.
Szafy mogą się od siebie bardzo różnić. Dostępność przestrzeni jest podstawowym czynnikiem przy wyborze mebla odpowiedniego dla każdego domu.

Zalety materiałowej szafy na ubrania

Niezależnie od tego, jak bardzo byśmy starali się uporządkować przedmioty w różnych przestrzeniach domu, często wydaje się, że nigdy nie mamy wystarczająco dużo miejsca. Pod tym względem tekstylne szafy na ubrania mają wiele zalet. Przyjrzyjmy się im bliżej.

1. Zajmują bardzo mało miejsca

Chociaż istnieją różne rozmiary, niektóre szafy materiałowe są zwykle małe lub wąskie (od 60 centymetrów szerokości). To ogromna zaleta w porównaniu z drewnianymi, które zazwyczaj są większe.

Istnieją nawet szafy z tkaniny zaprojektowane tak, aby jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń. Oferują różne opcje przechowywania małych przedmiotów.

2. Szafy na ubrania z materiału są wszechstronne

W tym samym duchu kolejną zaletą szaf z tkaniny jest to, że można je umieścić niemal w dowolnym miejscu w domu, od sypialni po łazienkę. Na przykład możesz mieć szafę, do której wkładasz ubrania zaraz po wyjęciu z suszarki, co również pomogłoby uporządkować pralnię.

3. Mają dyskretny wygląd

Ponieważ możesz wybierać spośród wielu modeli i kolorów, nie kolidują z innymi meblami, a raczej wpasowują się w wystrój. Niektóre mają również odważniejsze wzory, wybór zależy tylko od Twojego gustu.

4. W tekstylnych szafach wszystko ma swoje miejsce

Głównym powodem, dla którego warto kupić szafę z materiału do domu, jest to, że pozwala poukładać w jednym miejscu różne przedmioty. Porozrzucane nie tylko stwarzają wrażenie nieładu, ale także są trudniejsze do zlokalizowania.

5. Szafy na brania z tkaniny pomagają oszczędzać czas

Jako bardzo skuteczny środek utrzymania porządku, pomagają nam również zaoszczędzić czas i wysiłek. Świetnie sprawdzają się na przykład podczas ubierania się do pracy.

6. Są dobrą dodatkową opcją

Jeśli potrzebujemy dodatkowego miejsca do przechowywania, aby zwolnić miejsce w głównej szafie, mebel z tkaniny jest bardzo przydatny. Zwłaszcza do przechowywania rzeczy, których nie potrzebujemy mieć pod ręką.

7. Świetnie nadają się do łazienki

W łazience musimy też przechowywać rzeczy takie jak:

Te szafy to świetny sposób, aby pomieścić o wszystko.

8. Szafy z tkaniny nadają się również do kuchni

Kolejnym pomieszczeniem, w którym można wykorzystać szafkę materiałową, jest kuchnia. Można w niej umieścić między innymi rękawiczki do trzymania gorących garnków i papierowe serwetki.

9. Można je wykorzystać w warsztacie krawieckim

W krojowni i szwalni można mieć taką szafkę do przechowywania wykrojów, skrawków tkanin, nici i innych narzędzi.

10. Szafy z tkaniny to świetne stojaki na buty

Szafy materiałowe są również dobrą alternatywą na przechowywanie butów, tym bardziej, jeśli jest to otwarty mebel. Jeśli przechowujesz tam na przykład buty do biegania, schną szybciej, co zapobiega różnym problemom zdrowotnym.

Należy zauważyć, że według badań wilgotność i ciepło w butach to czynniki, które mogą predysponować do wystąpienia grzybicy stóp.

11. Są lekkie

Szafy z tkaniny ważą znacznie mniej niż drewniane meble. Możesz więc łatwo przestawiać je z miejsca na miejsce, kiedy chcesz posprzątać. I nie porysujesz przy tym podłogi.

12. Szafy materiałowe są łatwe w transporcie

Za każdym razem, gdy się przeprowadzasz, okazuje się, że drewniane szafki stanowią dodatkowy problem, gdy chcesz je znieść ze schodów lub włożyć do samochodu. Ale nie jest tak w przypadku szafek z tkaniny.

13. Chronią Twoje przedmioty

Oprócz tego, że pozwalają nam posprzątać, pomagają chronić przedmioty przed kurzem lub innymi elementami, a także przed niegrzecznymi zwierzakami.

14. Są przyjazne dla budżetu

Jedną z największych zalet szafy na ubrania z tkaniny jest to, że cena jest zwykle stosunkowo niska, ponieważ materiały są tańsze. Ich koszt może nawet sięgać zaledwie 20% ceny drewnianej szafy.

15. Są łatwe w montażu

Niektóre z tych mebli są sprzedawane jako gotowe do użycia; inne są zdemontowane, aby ułatwić transport. Jednak proces montażu nie jest trudny.

16. Łatwo się je czyści

Szafy materiałowe zazwyczaj można prać. PO zdemontowaniu po prostu wkładasz je do pralki. Następnie po prostu wyczyść ramę gąbką.

17. Mogą pomóc zredukować pleśń w domu

Według University of Florida zarówno wewnętrzna, jak i tylna ściana szafy to przestrzeń, w której krąży niewiele powietrza, więc często rozwija się tam pleśń. Jednak fakt, że tekstylne szafy na ubrania są łatwe do czyszczenia, wentylacji i przemieszczania, pomaga zapobiegać wilgoci i grzybom.

18. Dzieci je uwielbiają

Dzieci lubią szafy z tkaniny, szczególnie te, które mają jasne wzory. Są bardziej kolorowe i dobrze komponują się z pokojami dziecięcymi – znacznie bardziej niż tradycyjne drewniane meble.

19. Możesz je przechowywać, gdy nie są używane

Jeśli nie potrzebujesz szafy przez jakiś czas, w zależności od modelu, możesz ją zdemontować lub złożyć, i schować. W ten sposób nie będzie zajmowała miejsca.

20. Szafy materiałowe są mocne i trwałe

Pomimo delikatnego wyglądu szafy na ubrania z tkaniny są często dość trwałe. Materiały ramy są odporne na rdzę i wilgoć, chociaż zależy to od sposobu ich użytkowania.

Organizador de tela dentro de un armario común.
Ciekawą opcją jest umieszczenie organizerów z tkaniny w zwykłych szafkach, które już masz.

Jak dbać o szafy tekstylne

Pomimo ich wszechstronności i kilku zalet, o szafy tekstylne trzeba dbać, aby służyły jak najdłużej i spełniały swoje funkcje. W tym celu należy wziąć pod uwagę następują wskazówki:

 • Nie przekraczaj maksymalnej wagi, tzn. nie przechowuj w środku zbyt dużych lub ciężkich przedmiotów.
 • W przypadku zamków błyskawicznych należy obchodzić się z nimi ostrożnie i nie otwierać ich zbyt gwałtownie.
 • Nie umieszczaj w szafie mokrych lub spoconych ubrań, aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
 • Unikaj umieszczania ostrych przedmiotów, takich jak nożyczki. Jeśli już to robisz, zadbaj, żeby miały etui.
 • Nie zapomnij ich opróżniać, przenosić, wietrzyć i często myć, aby zmniejszyć ryzyko pleśni.

Sprzątanie a szafy z tkaniny

Szafy na ubrania mogą być świetnymi sprzymierzeńcami. Mogą pomóc zaoszczędzić koszty, miejsce, a nawet czas i energię, gdy szukasz czegoś, czego potrzebujesz.

Nie można jednak zapominać, że utrzymanie porządku w domu zależy od naszego nastawienia. Za wszelką cenę należy unikać bałaganu, gdyż jest to czynnik zakłócający harmonię domu.

Niezależnie od tego, czy masz szafy materiałowe, czy drewniane, ważne jest, aby regularnie je czyścić. To samo dotyczy także przedmiotów w środku, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu i roztoczy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Floodgate L, Haslam N, Brewis G, O´Grady K. Crear espacios para niños: proyectos originales para habitaciones infantiles. Barcelona: Planeta De Agostini, 2022.
 • Jiménez-Olvera HD, Briseño–Gascón G, Vásquez-del Mercado E, et al. Tinea pedis and other pedal infections: clinical and microbiological data in 140 cases. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica. 2017; 15(3): 156-161.
 • Ogden S. The storage of art on paper. A basic guide for institutions. University of Illinois, 2011. Disponible en: https://www.mnhs.org/preserve/conservation/reports/occasional_papers.pdf
 • University of Florida. Basic Mold Prevention. Department of Family, Youth, and Community Sciences, Institute of Food and Agricultural Sciences. 2017. Disponible en: https://journals.flvc.org/edis/article/download/116527/114711.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.