Zalety betainy i jej najważniejsze właściwości
Czym dokładnie jest ten składnik, i jakie są zalety betainy? Czasami otrzymujemy od lekarzy porady na temat pewnych składników odżywczych, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.
Zalecają oni również pewne nawyki lub stosowanie określonych diet, aby uniknąć problemów zdrowotnych. W rozmowach tych pojawiają się słowa, takie jak “betaina”. Bardzo często rozumiemy jednak tylko połowę z tego, co mówią nam lekarze. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat korzyści płynących z betainy.
Postaramy się jak najlepiej wyjaśnić, co betaina robi dla Twojego ciała.
Zalety betainy – co to tak właściwie jest?
Betaina to naturalnie występujący związek. Dostarcza ona kwas solny i jest niezbędna do wchłaniania witaminy B12, wapnia i żelaza.
Jest to substancja odżywcza, która rozprowadza metyle w organizmie, dzięki czemu każdy organ może z nich korzystać w przypadku zagrożenia destabilizującego.
Pokarmy bogate w betainę
Buraki są jednym z największych źródeł betainy.
Warzywo to nawet zawdzięcza jej swoją nazwę. Inne produkty to:
- ryba,
- szpinak,
- brokuły,
- warzywa.
Zobacz również: Dieta zdrowa i zarazem oczyszczająca- oto 5 propozycji
Co robi betaina?
Działanie betainy może wydawać się nieco skomplikowane, więc poniżej znajduje się kilka punktów, które podsumowują zalety betainy:
Reguluje homocysteinę
Betaina pomaga regulować i zmniejszać poziomy homocysteiny. Jest odpowiedzialna za zapobieganie chorobom spowodowanym zbyt dużą ilością tego składnika w Twoim systemie.
Chociaż homocysteina jest nam niezbędna, jej poziom musi być regulowany, aby uniknąć problemów zdrowotnych.
Jeśli jest jej za dużo w Twoim ciele, może ona spowodować zawał serca, chorobę Alzheimera, zakrzepy krwi lub udary.
Utrzymuje wątrobę w dobrym stanie
Aminokwas ten działa, jako czynnik lipotropowy, gdy dostarcza metyle, które rozkładają tłuszcze i odciążają wątrobę.
Zapobiega to stłuszczeniu się wątroby. W niektórych przypadkach betainę stosuje się w leczeniu chorej wątroby, aby uzyskać jeszcze lepsze efekty.
Oprócz wymienionych powyżej funkcji, betaina:
- pomaga w trawieniu, poprzez dostarczanie kwasu solnego, który jest niezbędny w procesie rozkładania białek w żołądku,
- zapobiega odwodnieniu komórek, utrzymując ich równowagę wodną; współdziała w transporcie płynów potrzebnych w całym ciele,
- uczestniczy w syntezie kreatyny i wzmacnia rozwój mięśni.
Polecamy przeczytać: Wątroba – przyczyny i skutki niewydolności
Zalety betainy
Funkcje, które omówiliśmy powyżej, są bezpośrednio związane z szeregiem korzyści zdrowotnych. Osoba posiadająca odpowiedni procent tego składnika odżywczego w organizmie ma:
- mniejsze ryzyko chorób żołądkowo-jelitowych oraz uregulowany poziom kwasowości, niezbędny do odpowiedniego trawienia,
- mniej tłuszczu, co oznacza, że ich wątroba jest zdrowsza – walka z nadmiarem tłuszczu w okolicach wątroby jest bardzo istotna,
- zdrowsze tętnice i układ krwionośny (dzięki metylom), a ich krew może płynąć swobodnie,
- większą wytrzymałość mięśniową i siłę; większa ilość tlenku azotu skutkuje większą siłą podczas wykonywania aktywności fizycznej.
Wielu najlepszych sportowców używa suplementów tego składnika odżywczego, aby wzmocnić swoje organizmy.
Betaina, chociaż nie mówi się o niej często, jest istotna w wielu procesach fizycznych. Jak zauważyliście, jest ona konieczna i istotna w codziennej rutynie i pomaga zapobiegać problemom w przyszłości.
Możesz zakupić suplementy tego występującego naturalnie składnika lub spożywać żywność, która go zawiera.
Zalecana dawka betainy różni się w zależności od osoby, a każdy pacjent powinien postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, aby uniknąć niepożądanych efektów.
Skutki uboczne suplementacji betainy
Niektórzy lekarze specjaliści przepisują leki z betainą w celu leczenia różnych problemów zdrowotnych.
Podobnie jak w przypadku wszystkich substancji chemicznych, istnieją pewne skutki uboczne, o których należy pamiętać. Udaj się do szpitala, jeśli wystąpi u Ciebie którykolwiek z następujących skutków ubocznych:
- nudności,
- zmiana zapachu ciała,
- uczucie omdlenia,
- osłabienie mięśni,
- zaburzenia widzenia,
- problemy z pamięcią,
- trudności motoryczne.
Niektóre instytuty ujawniły, że zdarzały się przypadki obrzęku mózgu u niektórych pacjentów leczonych betainą. Często zaleca się przerwanie suplementacji i wykonanie odpowiednich testów, aby uniknąć negatywnych skutków betainy.
U osób powyżej 50 roku życia produkcja betainy spada. Poprawa świadomości i wprowadzenie do diety produktów bogatych w betainę pomoże utrzymać równowagę organiczną.
Możesz również udać się do szpitala, aby zbadać u siebie chemiczną inkorporację betainy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ueland, P. M. (2011, February). Choline and betaine in health and disease. Journal of Inherited Metabolic Disease. https://doi.org/10.1007/s10545-010-9088-4
- Frackman, B. S., Kobs, G., Simpson, D., Storts, D., & Corporation, P. (1998). Betaine and DMSO : Enhancing Agents for PCR. Promega Notes, 65(65), 9–12. Retrieved from http://taq.ch/pnotes/65/6921_27/6921_27_core.pdf
- Craig, S. A. S. (2004, September). Betaine in human nutrition. American Journal of Clinical Nutrition.