Zaklinowanie pokarmu - co zrobić, gdy do niego dojdzie

Zaklinowanie pokarmu to proces, w którym pokarm nie przemieszcza się skutecznie w dół przełyku. Dowiedz się więcej na ten temat.
Zaklinowanie pokarmu - co zrobić, gdy do niego dojdzie
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zaklinowanie pokarmu to proces, w którym pokarm utknie w przełyku. Zjawisko to może być spowodowane problemami z żuciem, co utrudnia późniejsze połykanie. Z drugiej strony sytuacja może wystąpić, ponieważ mięśnie przełyku nie działają tak, jak powinny. Ta ostatnia może być spowodowana chorobą lub urazem. W każdym razie ważne jest, aby zidentyfikować problem powodujący zaklinowanie pokarmu, aby go rozwiązać.

Należy zauważyć, że trawienie zaczyna się w jamie ustnej, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Jedzenie w pośpiechu może spowodować, że żucie nie zostanie przeprowadzone prawidłowo, co utrudni wszystkie kolejne procesy. To pierwsze mechaniczne rozdrabnianie jest niezbędne, aby soki żołądkowe optymalnie spełniały swoje funkcje i szybko wchłaniały składniki odżywcze.

Fizjologia trawienia a zaklinowanie pokarmu

Po połknięciu pokarmu rozpoczyna się proces, z którego pokarm spływa do przełyku poprzez ruchy zwane perystaltycznymi. Odbywają się one dzięki mięśniom tworzącym przewód pokarmowy. Jeśli nie zostaną przeprowadzone prawidłowo, jedzenie może utknąć gdzieś między ustami a żołądkiem, wywołując nieprzyjemne uczucie. Taki wypadek jest znany jako „uderzenie pokarmowe”.

W rzeczywistości wpływ na pokarm może być spowodowany problemem dysfagii. Jest to nazwa trudności w połykaniu, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Communication Disorders, Audiology and Swallowing.

Zaburzenie to może wystąpić na każdym etapie życia, nawet w dzieciństwie. Do najczęstszych przyczyn dysfagii należą alergie, rozlany skurcz, zaburzenia czynnościowe, choroba refluksowa przełyku i dysfunkcja opioidów.

Ogólnie rzecz biorąc, objawy dysfagii to nagromadzenie śluzu w przełyku, ból w klatce piersiowej, ucisk pokarmowy, uczucie ucisku w gardle i utrata masy ciała. To normalne, że pacjenci cierpiący na tę chorobę często odmawiają jedzenia, ponieważ powoduje to problemy i dyskomfort podczas jedzenia.

Układ trawienny
Ekstremalna kwasowość w okolicy żołądka może sprzyjać uciskowi w okolicy przełyku.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli zatkanie pokarmu występuje tylko od czasu do czasu, konsultacja ze specjalistą może nie być konieczna. Może to być spowodowane złym żuciem. Może to być nawet spowodowane złym odżywianiem. Często wystarczy poprawić ogólne nawyki żywieniowe, aby rozwiązać ten problem, unikając w ten sposób niepotrzebnego dyskomfortu.

Jednakże, gdy uczucie dławienia jest stale odczuwane po jedzeniu lub gdy coś utknęło w gardle lub gdy występują związane z tym trudności w oddychaniu, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Nawet w ekstremalnych przypadkach możesz nawet doświadczyć wymiotów po jedzeniu, co sprawia, że zatrucie pokarmowe staje się prawdziwym zagrożeniem.

W takich przypadkach pierwszą rzeczą do zrobienia jest zebranie historii medycznej, której towarzyszyć będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego w celu oceny miejsca, w którym znajduje się żywność. Następnie można również wykonać endoskopię, aby prawidłowo ocenić i zdiagnozować zaklinowanie.

Opcje leczenia obejmują stosowanie pewnych leków, które rozluźniają mięśnie przełyku, poprawiając w ten sposób przepływ pokarmu do żołądka. Należą do nich butyloskopolamina, glukagon, blokery kanału wapniowego, benzodiazepiny i azotany. Wykazano, że te ostatnie sprzyjają relaksacji tkanek.

Jak zapobiegać?

W wielu przypadkach możliwe jest zapobieganie zatruciom pokarmowym. Czasami zjawisko to jest skutkiem zbyt szybkiego jedzeniem lub nawet zbyt małym żuciem. W rzeczywistości nawet zbyt szybkie jedzenie może zwiększyć ryzyko wystąpienia tej symptomatologii. Dlatego często wystarczy poświęcić trochę czasu na przełknięcie, starając się, aby pierwszy proces trawienia przebiegał sprawnie.

Priorytetowe traktowanie świeżej żywności w stosunku do żywności przetworzonej lub produktów hipersmacznych również ograniczy częstotliwość tego zaburzenia. Jednakże, gdy uderzenie jest spowodowane istnieniem stanu struktury lub funkcji przełyku, zawsze najlepiej jest zwrócić się o pomoc lekarską. W niektórych przypadkach może wystąpić zwężenie rurki, co utrudnia przejście przez nią pokarmu.

Zobacz też: Pieczenie w przełyku – 7 środków neutralizujących

U niektórych osób sytuacje refluksu mogą również prowadzić do wpływu pokarmu. W takim przypadku najlepiej jest wdrożyć strategie żywieniowe, które ograniczają obecność drażniących pokarmów, które mogą pogorszyć objawy w diecie. W rzeczywistości potwierdza to badanie opublikowane w czasopiśmie Current Opinion in Gastroenterology.

Profilaktyka i wczesne leczenie są kluczem do leczenia tego zaburzenia. Jeśli refluks utrzymuje się przez dłuższy czas, nabłonek przełyku może ulec zmianie.

Endoskopia
Lekarze często wykonują endoskopię w celu identyfikacji i usunięcia niedrożności w nagłych przypadkach.

Wpływ pokarmu jest problemem trawiennym

Uderzenie pokarmu to zakłócenie procesu trawienia, które może powodować znaczny dyskomfort. W niektórych przypadkach jest to nawet powód do pilnej konsultacji. Jednak zwykle można temu zapobiec, poprawiając nawyki żywieniowe i przestrzegając odpowiedniej diety. Jeśli się utrzymuje, należy przeprowadzić bardziej złożone testy diagnostyczne w celu oceny pochodzenia.

Należy pamiętać, że istnieją też inne schorzenia, nie związane z dietą, które mogą być ściśle związane z wystąpieniem zaklinowania przewodu pokarmowego. Przykładem może być otyłość lub przyrost masy ciała. Gdy procent tkanki tłuszczowej wzrasta, narządy znajdujące się wewnątrz ciała, w tym przełyk, znajdują się pod ciśnieniem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Etges, C. L., Barbosa, L. R., & Cardoso, M. (2020). Development of the Pediatric Dysphagia Risk Screening Instrument (PDRSI). Desenvolvimento do Instrumento de Rastreio Para o Risco de Disfagia Pediátrica (IRRD-Ped). CoDAS32(5), e20190061. https://doi.org/10.1590/2317-1782/20202019061
  • Bahadoran, Z., Mirmiran, P., Kabir, A., Azizi, F., & Ghasemi, A. (2017). The Nitrate-Independent Blood Pressure-Lowering Effect of Beetroot Juice: A Systematic Review and Meta-Analysis. Advances in nutrition (Bethesda, Md.)8(6), 830–838. https://doi.org/10.3945/an.117.016717
  • Sethi, S., & Richter, J. E. (2017). Diet and gastroesophageal reflux disease: role in pathogenesis and management. Current opinion in gastroenterology33(2), 107–111. https://doi.org/10.1097/MOG.0000000000000337

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.