Zaburzenia krążenia w nogach - zwalcz je bez tabletek!

Aby poprawić krążenie krwi w nogach i przynieść im ulgę po ciężkim dniu, zaleca się uniesienie stóp ku górze na kilka minut. Taki nawyk ułatwia odpływ krwi z kończyn, usprawniając tym samym cyrkulację krwi po całym organizmie.
Zaburzenia krążenia w nogach - zwalcz je bez tabletek!
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Wraz z upływem czasu niemalże u każdego z nas zaczynają pojawiać się zaburzenia krążenia w nogach. Co więcej, istnieje wiele rozmaitych czynników, które prowadzą do zaostrzenia problemu.

Najczęstszymi objawami nieprawidłowego przepływu krwi w kończynach dolnych są: uczucie ciężkości, pajączki żylne i żylaki, a także szczególna podatność na tworzenie się cellulitu.

Chociaż zaburzenia krążenia w nogach są postrzegane przede wszystkim jako problem natury estetycznej, w rzeczywistości mogą stanowić również poważne zagrożenie zdrowotne. Nieleczony problem nie tylko znacząco obniża jakość naszego codziennego życia, ale może przynieść też tragiczne w skutkach konsekwencje.

Zaburzenia krążenia w nogach – jak pozbyć się problemu?

Chcielibyśmy się dziś podzielić z tobą siedmioma wskazówkami na to, jak w całkowicie naturalny sposób poprawić krążenie krwi w nogach. Mowa tu o kilku codziennych nawykach, które sprawią, że raz na zawsze zapomnisz o uczuciu ciężkości nóg. Ponadto stosując się do poniższych zaleceń, znacząco wysmuklisz i ujędrnisz nogi, a także poprawisz ogólny stan zdrowia organizmu.

Gotowa do gruntownej zmiany nawyków?

Sposoby na zaburzenia krążenia w nogach

1. Pożegnaj się z siedzącym trybem życia

Pierwszym istotnym krokiem, a zarazem bardzo logicznym, jest usprawnienie cyrkulacji krwi w kończynach poprzez codzienną, regularną aktywność fizyczną. Pamiętajmy, że im więcej się ruszamy, tym sprawniej działa nasz układ sercowo-naczyniowy. A sprawnie działające serce to synonim dobrego krążenia i dotlenienia wszystkich komórek organizmu.

Niestety w obecnych czasach spędzamy coraz więcej godzin w ciągu dnia w pozycji siedzącej. W niektórych przypadkach wymaga tego praca biurowa, a w innych jest to nasz świadomy wybór. W końcu przesiadywanie na kanapie przed ekranem telewizora czy tabletu jest znacznie przyjemniejsze niż wylewanie z siebie siódmych potów na siłowni…

Kobieta spaceruje, by zlikwidować zaburzenia krążenia krwi w nogach

Nasze nogi cierpią na tym bardzo. Im dłużej znajdujemy się w tej samej pozycji, tym gorzej. Starajmy się robić, jak najczęstsze przerwy na rozprostowanie nóg, krótki spacer czy ekspresowe ćwiczenia. W przeciwnym razie nie będziemy musieli długo czekać na pojawienie się negatywnych skutków siedzącego stylu życia.

Jak można temu zaradzić?

  • Co godzinę wstawaj od biurka, aby trochę się poruszać. Nawet kilkuminutowe przerwy mogą okazać się zbawienne dla twojego układu krążenia.
  • Jeśli zapominasz o przerwach, nastawiaj sobie alarm przypominający. Wstań, przejdź się, zrób sobie herbatę, wykonaj kilka przysiadów…

2. Zadbaj o prawidłową postawę ciała

Wbrew pozorom o prawidłową postawę ciała powinny się martwić nie tylko osoby spędzające długie godziny przy biurku, ale także ludzie pracujący “na stojąco”.

Generalnie spędzanie czasu w nienaturalnej, niewygodnej czy też ciągle tej samej pozycji jest dla naszego organizmu szkodliwe. Nie ma znaczenia, czy robimy to na stojąco, na siedząco czy na leżąco.

Ćwiczenia na poprawę postawy możesz wykonywać zarówno w domowym zaciszu, jak i na siłowni. Jeśli zagłębisz się w program zajęć oferowanych przez większość centrów sportowych, z pewnością znajdziesz w nim również zajęcia mające na celu poprawę postawy oraz wzmocnienie kręgosłupa.

Takie lekcje mogą okazać się niezwykle przydatne, gdyż uczą nas, jak prawidłowo chodzić, schylać się, podnosić ciężkie przedmioty, oddychać… Niby to takie oczywiste kwestie dnia codziennego, które z założenia każdy z nas powinien znać, lecz w rzeczywistości nie przywiązujemy do nich wagi.

Regularne ćwiczenia na poprawę postawy pomogą również zwalczyć zaburzenia krążenia w nogach, a także poprawią ogólną kondycję organizmu. Świetnie na poprawę postawy sprawdzają się pilates i joga.

3. Spaceruj, skacz, wchodź po schodach…

Chociaż wygoda i brak wysiłku to podstawa obecnego stylu życia, warto zacząć się ruszać. Poza regularnym uprawianiem sportu powinniśmy również być aktywni w ciągu całego dnia.

  • Zamień ruchome schody i windę na tradycyjne schody. Korzystaj z każdej okazji, by wejść i zejść piechotą – pomoże ci to utrzymać prawidłowe krążenie krwi w nogach i dodatkowo znakomicie wpłynie na wygląd nóg i pośladków.
  • Krótkie dystanse pokonuj na piechotę lub na rowerze.
  • Staraj się korzystać z samochodu tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.
  • Wykorzystuj każdą możliwość chociażby chwilowego rozruszania ciała. Bierz przykład z dzieci, które nie potrafią wysiedzieć w jednym miejscu przez dłuższą chwilę. Stale biegają, ruszają się i zawsze są gotowe do działania.

4. Zmień kolor swojej diety na czerwony

Czy wiesz, że kolor żywności jest dla nas informacją o zawartych w niej substancjach odżywczych i jej właściwościach zdrowotnych?

Na przykład pokarmy o czerwonej barwie w naturalny sposób zwalczają zaburzenia krążenia krwi w nogach, zapobiegają rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego, obfitują w przeciwutleniacze, a także dbają o zdrowie dróg moczowych.

Stąd też powinniśmy wzbogacić naszą codzienną dietę o czerwone warzywa i owoce. Są one bogate między innymi w likopen i antocyjany.

Świeże pomidory na zaburzenia krążenia krwi w nogach

Które produkty powinny, jak najczęściej lądować na naszych talerzach?

  • Wszelkiego rodzaju owoce leśne (maliny, truskawki, poziomi, jagody, żurawina itp.)
  • Pomidory
  • Arbuzy
  • Wiśnie i czereśnie
  • Ciemne winogrona
  • Czerwona papryka
  • Rzodkiew
  • Buraki
  • Czerwone jabłka

5. Zburzenia krążenia w nogach? Pij więcej wody!

Tak prosty nawyk jak picie niegazowanej wody mineralnej może nas uchronić przed mnóstwem rozmaitych chorób i infekcji. Warto więc wziąć sobie do serca zalecenia lekarzy i specjalistów w dziedzinie zdrowego żywienia i rzeczywiście zacząć pić więcej wody i zdrowych płynów.

Jeśli chcesz usprawnić przepływ płynów w swoim organizmie, powinnaś wyrobić nawyk sięgania po szklankę wody o wszystkich porach dnia. Pamiętaj jednak, by nie spożywać jej do posiłków, lecz zawsze pomiędzy nimi.

Zdrowy styl życia zakłada picie około 1,5 litra wody dziennie. Świetną alternatywą dla czystej wody są również naturalne lemoniady i ziołowe napary. Jednakże zanim po nie sięgniesz, upewnij się, że nie zawierają one cukru ani żadnych innych szkodliwych substancji słodzących.

Świetnym sposobem na zwiększenie spożycia wody jest noszenie ze sobą butelki. Za każdym razem, gdy na nią zerkniesz, powinnaś zrobić kilka głębokich łyków!

Przeczytaj również: Sztuka picia wody – jak i ile?

6. Noś odpowiednie obuwie

W wielu przypadkach zaburzenia krążenia w nogach mają swoje źródło w nieodpowiednio dobranym obuwiu. Zazwyczaj przyczyną problemu jest częste noszenie butów na wysokim obcasie albo zbyt wąskich, które godzinami uciskają nasze stopy.

Różowe trampki na nogach

Buty stanowią podporę i bazę dla naszego ciała. Stąd też ich prawidłowy dobór ma zasadnicze znaczenie dla naszego zdrowia.

Starajmy się ściągać buty zaraz po przyjściu do domu, a gdy tylko nadarza się okazja, spacerujmy na bosaka. Która z nas nie uwielbia dreptania po piasku czy soczystej trawie! Nasze stopy również to kochają! Takie chwile stanowią autentyczne wytchnienie dla naszych ociężałych nóg.

7. Po powrocie do domu daj nogom wytchnienie

Ostatnią z podanych dziś wskazówek jest wyrobienie sobie nawyku odprężania nóg po każdym ciężkim dniu. Polega ono na serii zabiegów, które mają na celu poprawę krążenia krwi w kończynach, złagodzenie napięcia, a także zapobieganie formowaniu się żylaków.

  • Zimna kąpiel znakomicie orzeźwia, poprawia krążenie i relaksuje nasze nogi.
  • Stosuj specjalne kremy na bazie składników o właściwościach stymulujących krążenie krwi. Znakomicie sprawdzają się tu rośliny takie jak cyprys, rozmaryn, cynamon, oczar wirginijski, kasztanowiec itp.
  • Unoś nogi wysoko w górę, prostopadle do ściany i utrzymuj tę pozycję przez kilkanaście minut.
  • Śpij z nogami nieco uniesionymi ku górze, na przykład oprzyj je o jaśka. W sklepach medycznych można też nabyć specjalne poduszki mające na celu leczenie zaburzeń krążenia krwi w nogach.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Klingelhoefer, L., Bhattacharya, K., & Reichmann, H. (2016). Restless legs syndrome. Clinical Medicine, Journal of the Royal College of Physicians of London. https://doi.org/10.7861/clinmedicine.16-4-379
  • Allen, R. P., Picchietti, D., Hening, W. A., Trenkwalder, C., Walters, A. S., Montplaisi, J., … Zucconi, M. (2003). Restless legs syndrome: Diagnostic criteria, special considerations, and epidemiology. A report from the restless legs syndrome diagnosis and epidemiology workshop at the National Institutes of Health. Sleep Medicine. https://doi.org/10.1016/S1389-9457(03)00010-8
  • Phillips, B., Young, T., Finn, L., Asher, K., Hening, W. A., & Purvis, C. (2000). Epidemiology of restless legs symptoms in adults. Archives of Internal Medicine. https://doi.org/10.1001/archinte.160.14.2137
  • Comella, C. L. (2014). Treatment of Restless Legs Syndrome. Neurotherapeutics. https://doi.org/10.1007/s13311-013-0247-9

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.