Xenical: poznaj ten lek na otyłość

Xenical: poznaj ten lek na otyłość

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Xenical to lek, który działa wchłaniając tłuszcz zamiast tłumić apetyt. Oznacza to, że około 30% tłuszczów wchłanianych w pożywieniu jest wydalane nie biorąc udziału w procesie trawienia.

Xenical to lek na otyłość, którego substancją czynną jest orlistat. Ta substancja czynna  działa zmniejszając wchłanianie o 30% tłuszczów spożywanych wraz z posiłkami.

Jak działa Xenical?

Xenical to lek, który działa poprzez wchłanianie tłuszczów z pożywienia, ale nie wpływa na apetyt, jak inne rodzaje leków wskazanych w leczeniu otyłości.

Tłuszcze, które dodajemy do posiłków są rozpuszczane w wyniku działania enzymów zwanych lipazami. Lek ten wywiera na nie swój wpływ zapobiegając wchłanianiu tłuszczów. W wyniku tego działania 30% tłuszczów przez nas spożywanych jest wydalanych bez metabolizowania wraz z kałem.

Ze względu na swój mechanizm działania Xenical pomaga schudnąć i utrzymać utratę wagi w czasie. Może również poprawić niektóre czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takie jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i glukozy we krwi.

Wskazania do stosowania Xenicalu

Mężczyzna z centymetrem

Lek ten jest wskazany do stosowania u osób otyłych, których wskaźnik masy ciała (BMI) jest równy lub większy niż 30 kg/m2. Jest to jednak opcja również w przypadku pacjentów z nadwagą, u których BMI jest równe lub większe niż 28 kg/m2, pod warunkiem, że oprócz nadwagi pojawiają się u nich również inne czynniki ryzyka.

Jeśli po trzech miesiącach leczenia orlistatem pacjent nie stracił co najmniej 5% początkowej masy ciała należy zrezygnować i przerwać stosowanie leku Xenical.

     Przeczytaj także: Gruczoły wydzielania wewnętrznego a otyłość

Jak zażywać Xenical?

Dawka stosowana zwykle u dorosłych to 120 mg przyjmowana bezpośrednio przed, w trakcie lub do jednej godziny po każdym głównym posiłku.

Według badań przeprowadzonych nad orlistatem główną drogą eliminacji jest wydalanie z kałem. Prawie 100% dawki Xenicalu jest wydalane z kałem w postaci niezmienionej. Działanie tego leku powoduje znaczny wzrost tłuszczu w kale po 24-48 godzinach.

Rozpoczynając kurację Xenicalem należy również przestrzegać zbilansowanej i umiarkowanie niskokalorycznej diety. Dieta musi zawierać dzienne spożycie tłuszczów, węglowodanów i białek rozłożonych na trzy główne posiłki w ciągu dnia.

Kiedy nie należy go stosować?

Podobnie jak wszystkie leki orlistat również ma pewne przeciwwskazania, w tym:

  • Alergie: nie możesz przyjmować orlistatu, jeśli jesteś uczulony na niego lub na którykolwiek ze składników leku.
  • Zespół złego wchłaniania.
  • Dzieci.
  • Karmienie piersią.
Gruby mężczyzna na wadze

Nie ma badań nad działaniem tego leku u otyłych pacjentów, u których występują również zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, a także u osób starszych i dzieci.

Może Cię również zainteresować: Produkty spożywcze, które powodują wzdęcia

Czy koliduje z innymi lekami?

Xenical wchodzi w pewne interakcje z innymi lekami. Wynika to z faktu, że modyfikuje wchłanianie niektórych składników aktywnych powodując zmiany w ich działaniu.

Czasami, bardzo rzadko, może wystąpić niedoczynność tarczycy z nieprawidłowościami tarczycy. Efekt ten może wystąpić, gdy orlistat zmniejsza wchłanianie soli jodowej lub lewotyroksyny.

Ponadto Xenical zmniejsza wchłanianie leków przeciwpadaczkowych, co może powodować drgawki. Zmniejsza również wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina E i beta-karoten.

Z tego powodu podczas przyjmowania tego leku można zalecić przyjmowanie suplementu witaminowego. Jednak ważne jest, aby zachować dobrą równowagę w diecie, szczególnie by była ona bogata w owoce i warzywa.

Z drugiej strony, Xenical wzmacnia działanie niektórych leków stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Dlatego w zależności od pacjenta może być konieczne ponowne dostosowanie dawki leczniczej cholesterolu.

Jeśli stosujesz środki antykoncepcyjne, aby zapobiec ewentualnym niepowodzeniom, które mogą wystąpić w przypadku ciężkiej biegunki spowodowanej działaniem orlistatu zaleca się dodatkowo stosowanie antykoncepcji barierowej.

Podsumowanie

Xenical pomaga schudnąć i utrzymać spadek wagi, ale także przyczynia się do poprawy poziomu cholesterolu, a także zmniejsza inne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego.

Konieczne jest jednak przestrzeganie diety hipokalorycznej w trakcie leczenia oraz regularne ćwiczenia. W przypadku pytań należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Torgerson, J. S., Hauptman, J., Boldrin, M. N., & Sjöström, L. (2004). XENical in the Prevention of Diabetes in Obese Subjects (XENDOS) Study: A randomized study of orlistat as an adjunct to lifestyle changes for the prevention of type 2 diabetes in obese patients. Diabetes Care. https://doi.org/10.2337/diacare.27.1.155

  • Drew, B. S., Dixon, A. F., & Dixon, J. B. (2007). Obesity management: Update on orlistat. Vascular Health and Risk Management.

  • Romero Ramos, H., Martínez Brocca, M. A., Pereira Cunill, J. L., & García Luna, P. P. (2005). Tratamiento farmacológico de la obesidad. Revista Espanola de Obesidad. https://doi.org/10.11565/arsmed.v26i1.1210


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.