Xenical: poznaj ten lek na otyłość

Xenical: poznaj ten lek na otyłość

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2022

Xenical to lek, który działa wchłaniając tłuszcz zamiast tłumić apetyt. Oznacza to, że około 30% tłuszczów wchłanianych w pożywieniu jest wydalane nie biorąc udziału w procesie trawienia.

Xenical to lek na otyłość, którego substancją czynną jest orlistat. Ta substancja czynna  działa zmniejszając wchłanianie o 30% tłuszczów spożywanych wraz z posiłkami.

Jak działa Xenical?

Xenical to lek, który działa poprzez wchłanianie tłuszczów z pożywienia, ale nie wpływa na apetyt, jak inne rodzaje leków wskazanych w leczeniu otyłości.

Tłuszcze, które dodajemy do posiłków są rozpuszczane w wyniku działania enzymów zwanych lipazami. Lek ten wywiera na nie swój wpływ zapobiegając wchłanianiu tłuszczów. W wyniku tego działania 30% tłuszczów przez nas spożywanych jest wydalanych bez metabolizowania wraz z kałem.

Ze względu na swój mechanizm działania Xenical pomaga schudnąć i utrzymać utratę wagi w czasie. Może również poprawić niektóre czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, takie jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i glukozy we krwi.

Wskazania do stosowania Xenicalu

Mężczyzna z centymetrem

Lek ten jest wskazany do stosowania u osób otyłych, których wskaźnik masy ciała (BMI) jest równy lub większy niż 30 kg/m2. Jest to jednak opcja również w przypadku pacjentów z nadwagą, u których BMI jest równe lub większe niż 28 kg/m2, pod warunkiem, że oprócz nadwagi pojawiają się u nich również inne czynniki ryzyka.

Jeśli po trzech miesiącach leczenia orlistatem pacjent nie stracił co najmniej 5% początkowej masy ciała należy zrezygnować i przerwać stosowanie leku Xenical.

     Przeczytaj także: Gruczoły wydzielania wewnętrznego a otyłość

Jak zażywać Xenical?

Dawka stosowana zwykle u dorosłych to 120 mg przyjmowana bezpośrednio przed, w trakcie lub do jednej godziny po każdym głównym posiłku.

Według badań przeprowadzonych nad orlistatem główną drogą eliminacji jest wydalanie z kałem. Prawie 100% dawki Xenicalu jest wydalane z kałem w postaci niezmienionej. Działanie tego leku powoduje znaczny wzrost tłuszczu w kale po 24-48 godzinach.

Rozpoczynając kurację Xenicalem należy również przestrzegać zbilansowanej i umiarkowanie niskokalorycznej diety. Dieta musi zawierać dzienne spożycie tłuszczów, węglowodanów i białek rozłożonych na trzy główne posiłki w ciągu dnia.

Kiedy nie należy go stosować?

Podobnie jak wszystkie leki orlistat również ma pewne przeciwwskazania, w tym:

  • Alergie: nie możesz przyjmować orlistatu, jeśli jesteś uczulony na niego lub na którykolwiek ze składników leku.
  • Zespół złego wchłaniania.
  • Dzieci.
  • Karmienie piersią.
Gruby mężczyzna na wadze

Nie ma badań nad działaniem tego leku u otyłych pacjentów, u których występują również zaburzenia czynności wątroby i/lub nerek, a także u osób starszych i dzieci.

Może Cię również zainteresować: Produkty spożywcze, które powodują wzdęcia

Czy koliduje z innymi lekami?

Xenical wchodzi w pewne interakcje z innymi lekami. Wynika to z faktu, że modyfikuje wchłanianie niektórych składników aktywnych powodując zmiany w ich działaniu.

Czasami, bardzo rzadko, może wystąpić niedoczynność tarczycy z nieprawidłowościami tarczycy. Efekt ten może wystąpić, gdy orlistat zmniejsza wchłanianie soli jodowej lub lewotyroksyny.

Ponadto Xenical zmniejsza wchłanianie leków przeciwpadaczkowych, co może powodować drgawki. Zmniejsza również wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina E i beta-karoten.

Z tego powodu podczas przyjmowania tego leku można zalecić przyjmowanie suplementu witaminowego. Jednak ważne jest, aby zachować dobrą równowagę w diecie, szczególnie by była ona bogata w owoce i warzywa.

Z drugiej strony, Xenical wzmacnia działanie niektórych leków stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Dlatego w zależności od pacjenta może być konieczne ponowne dostosowanie dawki leczniczej cholesterolu.

Jeśli stosujesz środki antykoncepcyjne, aby zapobiec ewentualnym niepowodzeniom, które mogą wystąpić w przypadku ciężkiej biegunki spowodowanej działaniem orlistatu zaleca się dodatkowo stosowanie antykoncepcji barierowej.

Podsumowanie

Xenical pomaga schudnąć i utrzymać spadek wagi, ale także przyczynia się do poprawy poziomu cholesterolu, a także zmniejsza inne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego.

Konieczne jest jednak przestrzeganie diety hipokalorycznej w trakcie leczenia oraz regularne ćwiczenia. W przypadku pytań należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

To może Cię zainteresować ...
Czy produkty light powodują otyłość?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czy produkty light powodują otyłość?

Produkty light stały się popularną opcją uzupełniającą diety odchudzające. Czy są jednak tak dobre, jak nam się wydaje? W tym artykule opowiemy Ci ...  • Torgerson, J. S., Hauptman, J., Boldrin, M. N., & Sjöström, L. (2004). XENical in the Prevention of Diabetes in Obese Subjects (XENDOS) Study: A randomized study of orlistat as an adjunct to lifestyle changes for the prevention of type 2 diabetes in obese patients. Diabetes Care. https://doi.org/10.2337/diacare.27.1.155

  • Drew, B. S., Dixon, A. F., & Dixon, J. B. (2007). Obesity management: Update on orlistat. Vascular Health and Risk Management.

  • Romero Ramos, H., Martínez Brocca, M. A., Pereira Cunill, J. L., & García Luna, P. P. (2005). Tratamiento farmacológico de la obesidad. Revista Espanola de Obesidad. https://doi.org/10.11565/arsmed.v26i1.1210


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.