Wysoki poziom kwasu moczowego - czego nie jeść?
Jeśli masz wysoki poziom kwasu moczowego, ważne jest, aby zachować ostrożność i zwracać uwagę na to, co jemy, na wagę i niektóre nawyki. Dzięki zbilansowanej diecie będziemy w stanie kontrolować i obniżyć jego stężenie.
Wysoki poziom kwasu moczowego lub hiperurykemia zazwyczaj pojawiają się u ludzi, którzy kochają obfitość, zarówno w jedzeniu, jak i piciu. Chociaż wiemy, że zależy to od wielu różnych czynników, korekta diety jest podstawą leczenia.
Hiperurykemia lub wysoki poziom kwasu moczowego
Kwas moczowy jest związkiem złożonym z węgla, azotu, tlenu i wodoru, który powstaje, gdy organizm rozkłada purynę. Z kolei puryny tworzą się naturalnie w organizmie, ale możemy je także znaleźć w niektórych pokarmach.
Kwas moczowy nie powoduje problemów zdrowotnych w normalnym stężeniu, ponieważ jest wydalany przez nerki. Ale czasami, z wielu różnych powodów, kwas moczowy może wzrosnąć powyżej dopuszczalnych poziomów.
W przypadku hiperurykemii to, czego ludzie najbardziej się obawiają to atak dny moczanowej. Ale negatywne konsekwencje podwyższonego kwasu moczowego są dużo poważniejsze. Jest on związany ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia nerek, układu sercowo-naczyniowego i przewlekłego zapalenia stawów.
Jedzenie i wysoki poziom kwasu moczowego
Nadmiar kwasu moczowego należy skorygować, aby uniknąć długotrwałych problemów zdrowotnych i obniżenia jakości życia u chorych. Korekta niektórych nawyków dietetycznych może być bardzo korzystna.
Jeśli cierpimy na ten problem zdrowotny powinniśmy unikać niektórych produktów. Chociaż musimy pamiętać, że bardziej niż zupełnie wykluczać je z naszej diety, powinniśmy raczej je ograniczyć.
Pokarmy bogate w purynę
Przeczytaj więcej: Dieta na nietolerancję fruktozy. Poznaj jej różne typy
Pokarmy tłuste
Wyeliminowanie moczanów jest utrudnione przez spożycie tłuszczów. Dlatego powinniśmy kontrolować ilość spożywanych tłuszczów, jeśli mamy wysoki poziom kwasu moczowego.
Najlepszą opcją, jak zawsze, jest oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Surowa oliwa do przyrządzania potraw, a także do gotowania. Najlepiej jest całkowicie wyeliminować przetworzoną żywność, która może zawierać tłuszcze trans lub uwodornione oraz zmniejszyć ilość tłuszczów nasyconych.
Fruktoza i słodkie napoje
Fruktoza jest jedynym węglowodanem, który wykazuje bezpośredni związek z metabolizmem kwasu moczowego. W tym przypadku mamy na myśli colę, inne słodzone napoje bezalkoholowe i soki owocowe.
Ryzyko dny jest dwukrotnie większe wśród osób, które piją dwa lub więcej słodkich napojów dziennie w porównaniu do tych, którzy piją mniej niż jeden na miesiąc.
Jednak nie można dokładnie określić przyczyny wzrostu poziomu kwasu moczowego. Może się to zdarzyć z powodu innych składników napojów – poza fruktozą – lub innych powiązanych z tym niezdrowych nawyków.
Alkohol
W przypadku napojów alkoholowych nie ma wątpliwości. Ryzyko wystąpienia dny jest ponad dwukrotnie większe u mężczyzn, którzy spożywają 50 lub więcej gramów alkoholu dziennie, w porównaniu do tych, którzy nie piją alkoholu.
Zarówno u mężczyzn, jak i kobiet spożywanie alkoholu wiąże się z wyższym poziomem kwasu moczowego i ryzykiem chorób układu moczowego. Jednak ryzyko jest wyższe u kobiet.
Jest tak, ponieważ nadmierne i okazjonalne spożywanie alkoholu zwiększa stężenie kwasu mlekowego. Utrudnia to nerkową eliminację kwasu moczowego. Z drugiej strony, jeśli spożycie alkoholu jest ciągłe problemem jest nadmiar puryn.
Zobacz także: Kwas moczowy – 5 powodów jego nadmiaru
Wysoki poziom kwasu moczowego – o czym należy pamiętać?
W związku z hiperurykemią powinniśmy mówić nie tylko o zakazanej żywności. Istnieją również wytyczne dietetyczne i inne powiązane aspekty, które pomogą nam poprawić naszą sytuację:
- Nie powinniśmy ważyć ponad normę. Jeśli mamy nadwagę, zasadnicze znaczenie ma stopniowa utrata masy ciała.
- Nie powinniśmy wprowadzać postów ani bardzo silnych ograniczeń kalorycznych, ponieważ w tych przypadkach poziom kwasu również rośnie.
- Utrzymuj odpowiedni poziom nawodnienia. Konieczne jest picie około 2 litrów wody dziennie.
Wszystkim tym wytycznym musi towarzyszyć określone leczenie zlecone przez specjalistę.
Jakie produkty powinniśmy ograniczyć?
W przypadku hiperurykemii należy ograniczyć zarówno czerwone mięso, jak i niebieskie ryby, słodkie napoje i alkohol. Jedzenie z umiarem, picie dużej ilości płynów i dieta bogata w świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste oraz odtłuszczone mleko i jogurty będzie bardzo pomocna w walce z tym problemem zdrowotnym.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Álvarez Larido B, Alonso Valdivielso JL. [Hyperuricemia and gout; the role of diet]. Nutrición Hospitalaria. Abril 2014. 1;29(4):760-70.
- Jamnik J, et al. Fructose intake and risk of gout and hyperuricemia: a systematic review and meta-analysis of prospective cohort studies. BMJ Open. Octubre 2016. 3;6 (10).
- Pemberton C, et al. Manual de dietética de la Clínica Mayo. Ediciones Medici. 1993.
- Rongrong L. et al. Dietary factors and risk of gout and hyperuricemia: a meta-analysis and systematic review. Asia Pacific Journal of clinical Nutrition . 2018;27(6). 1344-1356.
- Contreras Roura, Jiovanna. “Errores innatos del metabolismo de las purinas y otras enfermedades relacionadas.” Revista Cubana de Pediatría 84.2 (2012): 197-200.