Zredukuj stężenie kwasu moczowego dzięki 7 owocom

Zredukuj stężenie kwasu moczowego dzięki 7 owocom
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wysokie stężenie kwasu moczowego w organizmie wywołuje chorobę zapalną znaną jako hiperurykemia. Może mieć ona niekorzystny wpływ na stawy i nerki. Na szczęście można zmniejszyć gromadzenie się kwasu moczowego poprzez włączenie do diety określonych owoców.

Ta substancja chemiczna, pochodząca z rozkładu puryn, przemieszcza się przez Twój układ krwionośny. Jest usuwana z organizmu przez system filtrujący nerek. Problem powstaje, gdy kwas moczowy gromadzi się w układzie krwionośnym w nadmiernych ilościach. Czy to w wyniku nadmiernego spożywania go, czy też dlatego, że organizm nie wydala go tak, jak powinien.

Wysokie stężenie kwasu moczowego powoduje powstawanie małych kryształów. Nie tylko mogą one powodować zatory, ale także obrzęk, ból i inne objawy. Mogą one bardzo negatywnie wpłynąć na jakość życia.

Na szczęście wysokie stężenie kwasu moczowego może zostać znacznie zredukowane poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Niektóre produkty spożywcze pomagają kontrolować i obniżać poziom kwasu moczowego.

Dzisiaj chcielibyśmy wyróżnić siedem owoców, które pomagają zmniejszyć stężenie kwasu moczowego w mgnieniu oka! Spróbuj ich już dziś!

1. Wiśnie na wysokie stężenie kwasu moczowego

Wiśnie zawierają flawonoidy zwane antocyjanami, które pomagają zwalczać stany zapalne przy takich przypadłościach, jak na przykład dna moczanowa.

Szklanka soku wiśniowego pozwala zmniejszyć stężenie kwasu moczowego

Ponadto substancje te sprzyjają eliminacji nadmiaru kwasu moczowego, jednocześnie zapobiegając rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego, a tym samym zmniejszając obrzęk dotkniętych nim tkanek.

  • Spożywaj dziennie 2 i 1/2 szklanki (250 g) wiśni dziennie. Owoce możesz jeść na surowo, jak i pić pod postacią soków.

2. Jabłka

Jabłka są ważnym źródłem błonnika, wody i przeciwutleniaczy, których połączone siły pomagają oczyścić Twoją krew i obniżyć wysokie stężenie kwasu moczowego.

Ponieważ jabłka mają korzystny wpływ na układ trawienny, pomagają również naszemu ciału rozkładać purynę, stymulując tym samym wydalanie toksyn, które gromadzą się między innymi także w okrężnicy.

Jabłka mają też działanie moczopędne, które pomaga zmniejszyć retencję płynów, co ma również korzystny wpływ na zdrowie naszych stawów i mięśni.

  • Przygotuj sok z jabłek i codziennie rano wypijaj na czczo jedną szklankę zaraz po przebudzeniu.
  • Dodawaj surowe jabłka do sałatek i koktajli.

3. Borówki

Borówki i żurawina mogą być najbardziej pomocnymi owocami, kiedy chcemy obniżyć wysokie stężenie kwasu moczowego.

Borówki w miseczce

Wysoka zawartość antocyjanów i witaminy C wspomaga prawidłowy rozkład puryn, dzięki czemu możemy wydalić je z organizmu poprzez normalną produkcję moczu.

  • Borówki możesz jeść na surowo, ale świetnie sprawdzą się również w postaci dżemu oraz jako dodatek do zdrowych smoothies.
  • Jako środek łagodzący stany zapalne, zaleca się spożywać borówki co rano pod postacią soku, zaraz po przebudzeniu.

4. Grejpfruty na wysokie stężenie kwasu moczowego

Grejpfruty wyróżniają się na tle innych owoców cytrusowych silnymi właściwościami moczopędnymi oraz przeciwzapalnymi. Ponieważ pomagają one pozbyć się płynów zatrzymanych w organizmie, ich spożywanie pozwala zapobiegać problemom ze stawami i redukować poziom kwasu moczowego.

Wysoka zawartość witaminy C, wody i błonnika znajdująca się w grejpfrutach pomaga zmniejszyć stężenie kwasu moczowego we krwi, dzięki czemu nerki bez przeszkód mogą przetworzyć go i wydalić.

  • Pij szklankę soku z grejpfrutów co rano na czczo zaraz po przebudzeniu przez przynajmniej siedem dni.
  • Jedz grejpfruty 3 razy dziennie.

5. Truskawki

Truskawki są pełne przeciwutleniaczy, które pomagają zneutralizować negatywny wpływ kwasu moczowego na organizm i zmniejszyć jego stężenie. Co więcej, dostarczają nam witaminę C i flawonoidy, które, wraz z zawartym w nich błonnikiem, sprzyjają rozkładowi puryn z niektórych pokarmów.

Ponadto, właściwości moczopędne truskawek wpływają na zwiększenie produkcji moczu przez nerki, co jest decydującym czynnikiem w kontrolowaniu poziomu kwasu moczowego.

Truskawki w koszyczku
  • Zjedz pół filiżanki (75 g) świeżych truskawek zaraz po przebudzeniu.
  • Pij świeży sok z truskawek przynajmniej 3 razy w tygodniu.
  • Dodawaj truskawki do sałatek i koktajli.

6. Cytryny

Cytryny są pokarmem alkalicznym. To sprawia, że ich spożywanie może pomóc w utrzymaniu równowagi pH krwi i zredukować poziom kwasu moczowego.

Zawarte w cytrynach związki o właściwościach detoksykujących pomagają usunąć nagromadzony kwas moczowy, zapobiegając jego gromadzeniu się w stawach i nerkach.

Cytryny mają działanie przeciwzapalne i moczopędne, co sprawia, że zapobiegają retencji płynów i bólom stawów.

  • Codziennie rano, zaraz po przebudzeniu, pij szklankę ciepłej wody z cytryną.
  • Dodawaj sok z cytryny do smoothie i sałatek.
  • Spożywaj sok z cytryny z dodatkiem oliwy z oliwek.

7. Pomarańcze

Kolejnym cytrusowym owocem, który wspomaga rozkład puryn w Twoim ciele, jest pomarańcza.Znane ze swojego wyśmienitego smaku i wysokiej zawartości witaminy C, pomarańcze pomagają również w naturalny sposób oczyścić krew.

Dodatkowo flawonoidy i błonnik zawarte w pomarańczach wspomagają pracę nerek, optymalizując procesy, które pozwalają wydalać kwas moczowy wraz z moczem.

Sok pomarańczowy w szklance
  • Codziennie przed południem pij szklankę soku pomarańczowego.

Czy martwisz się, że możesz mieć wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi? A może już cierpisz na dnę moczanową? Włącz do swojej diety wyżej wymienione owoce i z powrotem, w naturalny sposób, przejmij kontrolę nad swoim zdrowiem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jiménez, Abraham Emilio Reyes, et al. “Prevalencia del síndrome metabólico en relación con las concentraciones de ácido úrico.” Medicina Interna de México 25.4 (2009): 278-284.
  • Martínez Álvarez, J. R., et al. “Recomendaciones de alimentación para la población española.” Nutrición Clínica y dietética hospitalaria 30.1 (2010): 4-14.
  • Molina, P., et al. “¿ Es el ácido úrico un factor de riesgo cardiovascular?,¿ cuál es su implicación en la progresión de la enfermedad renal crónica?.” Nefrología 2.5 (2011).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.