Wypróbuj te łatwe przepisy na pyszne wegańskie przekąski!
Masz gości, wśród których są weganie lub wegetarianie i chcesz ich zaskoczyć? A może szukasz po prostu pomysłu na zdrowe, wegańskie przekąski do chrupania między posiłkami?
Tak czy inaczej, dobrze trafiłeś. A to dlatego, że dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Ci trzy pyszne przepisy na wegańskie przekąski, które możesz przygotować własnoręcznie w domu.
Wszystkie te przepisy są dość łatwe i szybkie w przygotowaniu. Wynika to z tego, że są one oparte na całkowicie naturalnych, zdrowych składnikach, które dostarczą Ci całej energii tak potrzebnej w ciągu całego dnia. Musisz je spróbować – naprawdę trudno Ci będzie się im oprzeć!
Trzy łatwe wegańskie przekąski do przyrządzenia w domu
Zaprezentowane przez nas dzisiaj przepisy na wegańskie przekąski dadzą Ci nowe pomysły na przygotowanie zdrowych i pożywnych potraw na bazie roślin. Pokochasz je bez względu na to, czy jesteś weganinem, czy też nie!
1. Kremowy dip z awokado i migdałów
Ten owoc zawiera wiele niezbędnych składników odżywczych i świetnie nadaje się do przyrządzania bardzo pożywnej i orzeźwiającej kremowej zupy.
W proponowanych przez nas wegańskich przekąskach nie może zabraknąć awokado. Dzieje się tak dlatego, ponieważ owoc ten jest bardzo zdrowym produktem spożywczym, który wzbogaci każde menu. Jest także dobrym źródłem białka roślinnego, błonnika, witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych.
Proponujemy również połączenie awokado z migdałami w tym przepisie. Tak więc wynik będzie naprawdę bogaty w białko, błonnik i fitosterole. Możesz tego nie wiedzieć, ale te składniki mogą pomóc obniżyć poziom „złego” cholesterolu (LDL).
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
- 2 dojrzałe awokado
- ½ szklanki migdałów
- ½ szklanki wody
- 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek
- 1 łyżka stołowa octu jabłkowego
- Sól
- Wędzona papryka
Procedura przyrządzenia opisywanej przekąski:
- Najpierw namoczyć migdały przez przynajmniej jedną godzinę – a najlepiej przez całą noc.
- Następnie odcedź migdały i zmiksuj je z wodą.
- Teraz odcedź ten płyn i zmiksuj go z awokado (bez miąższu).
- Na koniec dodaj oliwę z oliwek, ocet jabłkowy, sól i wędzoną paprykę według własnego uznania
Ten krem świetnie sprawdzi się jako przystawka, sos lub jako dip do smażonych ziemniaków, albo też surowych warzyw. Dodatkowo można go doprawić dowolnymi innymi przyprawami, które nam odpowiadają.
Zachowaj również miazgę migdałową do późniejszego wykorzystania w ciastkach lub innych deserach. Można również używać tego sosu jako zagęszczacza do zup i gulaszu.
Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Niskokaloryczna zupa z ogórka zielonego i awokado
2. Wegańskie przekąski: hummus z soczewicy
Urozmaicaj to tradycyjne danie, przygotowując je z innymi roślinami strączkowymi, takimi jak soczewica.
Być może znasz już hummus. To śródziemnomorska receptura, która pochodzi z Egiptu i nadal jest spożywana prawie na całym świecie. Jednak dzisiaj proponujemy nadać mu inny akcent, dodając do niego soczewicę zamiast ciecierzycy.
Miej też na uwadze, że możesz go zrobić z praktycznie każdym rodzajem roślin strączkowych. Zaletą tego przepisu jest to, że promuje on spożywanie roślin strączkowych, szczególnie dla tych, którzy nie lubią ich zbyt szczególnie. Ponadto jest to idealna porcja do pozyskania cennych ilości białka roślinnego i błonnika.
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
- 2 szklanki gotowanej soczewicy
- 3 łyżki stołowe tahini (prażonego masła sezamowego)
- 2 łyżki stołowe oliwy z oliwek
- Sok wyciśnięty z jednej cytryny
- 2 ząbki czosnku
- Kminek w proszku
- Świeża pietruszka
- Czarny pieprz
- Sól
Procedura przyrządzenia opisywanej przekąski:
- Na początek dodaj soczewicę, tahini, sok z cytryny, czosnek i oliwę z oliwek do blendera lub robota kuchennego i zmiksuj do uzyskania jedwabiście gładkiej i jednorodnej konsystencji.
- Następnie dopraw całość do smaku solą i kminkiem (zacznij od małej ilości i dodaj więcej, jeśli uważasz, że potrawa tego potrzebuje).
- Na koniec podawaj przekąskę na talerzu z przystawkami. Udekoruj świeżą natką pietruszki i odrobiną oliwy z oliwek (możesz też dodać trochę papryki, aby nadać jej głębszy kolor).
Hummus to świetna przekąska. Możesz się nim delektować na chlebie pita lub maczając w nim surowe paluszki warzywne.
3. Gazpacho z bazylią
Skorzystaj z właściwości bazylii, aby przygotować to orzeźwiające, pożywne danie. Gazpacho to bardzo zdrowa, orzeźwiająca receptura zawierająca wiele witamin i minerałów. To tradycyjne hiszpańskie danie przygotowywane jest ze świeżych warzyw. Możesz je łączyć i dopasowywać według własnych preferencji.
Dlatego też w dzisiejszym przepisie proponujemy dodanie do niego bazylii, aby uzyskać świeży akcent. Ta roślina jest nie tylko bardzo aromatyczna, ale ma również właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. A to oznacza, że będziesz również korzystać z jej wspaniałych właściwości leczniczych.
Gazpacho to świetne danie główne lub przekąska, nie tylko dla wegan. Jest to szczególnie dobra opcja, jeśli posiłek będzie naprawdę syty. Możesz jednak cieszyć się nim samodzielnie o każdej porze dnia. W rzeczywistości jest to także idealny napój w gorące letnie dni.
Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Gazpacho z zielonych szparagów: smaczny przepis wegetariański
Składniki, jakich będziesz potrzebować:
- 6 dojrzałych pomidorów
- Mały ogórek zielony
- 1 mała czerwona papryka
- 1 ząbek czosnku
- 3 łyżki stołowe oliwy z oliwek
- 2 łyżki stołowe octu
- Świeża bazylia do smaku
- Sól
Procedura przyrządzenia opisywanej przekąski:
- Aby przygotować to gazpacho, wystarczy pokroić warzywa na mniejsze kawałki i miksować wszystkie składniki przez około minutę (produkt końcowy nie powinien mieć grudek).
- Następnie wstaw całość do lodówki na co najmniej godzinę.
- Na koniec podawaj na zimno. Możesz także udekorować całość kilkoma listkami bazylii.
Czy jesteś gotowy, aby spróbować tych pysznych wegańskich przekąsek? To prosty, przyjemny sposób na zadbanie o siebie i wzbogacenie diety. Najlepsze jest to, że wszyscy w Twojej rodzinie będą je wręcz uwielbiać!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Berryman, C. E., Preston, A. G., Karmally, W., Deckelbaum, R. J., & Kris-Etherton, P. M. (2011). Effects of almond consumption on the reduction of LDL-cholesterol: A discussion of potential mechanisms and future research directions. Nutrition Reviews. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2011.00383.x
- Dreher, M. L., & Davenport, A. J. (2013). Hass Avocado Composition and Potential Health Effects. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408398.2011.556759
- Sánchez Govín, E., Leal López, I. M., Fuentes Hernández, L., & Rodríguez Ferrada, C. A. (2000). Estudio farmacognóstico de Ocimum basilicum L. (albahaca blanca). Revista Cubana de Farmacia.
- Vera. (2008). Cereales, Legumbres, Leguminosas y Productos Proteínicos Vegetales. Organización de las Naciones Unidas para la Alimentaciòn y la Agricultura.