Wypadanie włosów w wyniku szoku po przeszczepie: dlaczego tak się dzieje?
Shock loss to termin określający wypadanie włosów w wyniku szoku po przeszczepie włosów, który powoduje duże zaniepokojenie pacjentów. Istnieje błędne przekonanie co do natychmiastowego przyjęcia się przeszczepionych pasm, tymczasem najczęstszym zjawiskiem po zabiegu jest utrata pod wpływem szoku. To wypadanie włosów po przeszczepie wzbudza myśl, że interwencja nie zadziałała i że włosy już nie odrosną, a jeśli odrosną, to będą za słabe.
Eksperci zwracają jednak uwagę, że celem przeszczepów włosów jest przeniesienie włosów na łyse obszary skóry głowy i że wypadanie pasm kilka tygodni później jest normalnym zjawiskiem. Jest to powszechna sytuacja, której przyczyny zbadamy bardziej szczegółowo poniżej.
Co to jest „shock loss” czyli wypadanie włosów w wyniku szoku po przeszczepie?
Wypadanie włosów, zwane także łysieniem telogenowym, jest zjawiskiem spowodowanym następowaniem po sobie naturalnych faz wzrostu włosów. Według Stowarzyszenia Medycyny Estetycznej w Madrycie efekt pojawia się, gdy mieszki włosowe przechodzą z fazy wzrostu do fazy odpoczynku.
Wypadanie jest tymczasowe i powszechne po przeszczepie włosów. Artykuł opublikowany w Annals of Dermatology wskazuje, że jest to typowe dla łysienia bliznowaciejącego i czasami ma związek z fizjologicznymi stresującymi zdarzeniami oraz ostrymi lub przewlekłymi chorobami.
Wypadanie włosów po przeszczepie zwykle występuje w obszarze dawcy włosów i w obszarze biorcy, ale jest bardziej powszechne w nowo przeszczepionym miejscu. Ponieważ nie jest to stan definitywny, nie powinien być powodem do niepokoju, ponieważ kosmyki odrodzą się z większą siłą.
Utrata włosów spowodowana szokiem zaczyna być widoczna po 2 tygodniach od przeszczepu. Jednak niektóre przypadki mogą wystąpić nawet do 12 tygodni po zabiegu. Jeśli chodzi o czas potrzebny na odnowę włosa, szacuje się go na około 4 miesiące po wypadnięciu.
Kolejny świetny artykuł: Czym jest biostymulacja włosów osoczem bogatopłytkowym?
Co powoduje wypadanie włosów w wyniku szoku po przeszczepie
Cykl wymiany włosów obejmuje fazę wzrostu, fazę odpoczynku i końcową fazę przejściową. To na ostatnim etapie włosy wypadają, aby zrobić miejsce dla nowych pasm.
U pacjentów po przeszczepie włosów dzieje się to samo, jednak proces jest zaostrzony urazem odczuwanym przez skórę głowy. Ze względu na pominięcie fazy wzrostu, włosy przechodzą od razu do odpoczynku i fazy przejściowej. Innymi słowy, miejsca przeszczepu otrzymują pasma włosów od razu w fazie odpoczynku, i dlatego zaraz potem następuje wypadanie. Po tym etapie następuje naturalna regeneracja.
Oprócz osłabienia, jakiemu ulega skóra włosa w wyniku przeszczepu, istnieją osobne przyczyny, które przyspieszają wypadanie włosów. Podczas operacji mieszki włosowe mogą ucierpieć, a nacięcia mogą być zbyt blisko siebie lub zbyt duże. Również nacisk wywołany przez przeszczep wpływa na kruchość istniejących wcześniej mieszków włosowych.
Przypadkowe mikronakłucia, które uszkadzają zdrowe włosy, również mogą prowadzić do łysienia po przeszczepie.
Przeczytaj więcej: Jak stymulować wzrost brody
Jak przywrócić zdrowie włosów po wypadaniu
Utrzymanie zdrowych włosów po łysieniu telogenowym polega na przestrzeganiu zaleceń pielęgnacyjnych podanych przez chirurga po zabiegu. Wśród proponowanych przez specjalistów sposobów na przyspieszenie wzrostu włosów wyróżniają się miejscowe stymulanty, które sprzyjają obfitości pasm włosów. Podobnie, leki doustne mogą pomóc w zagęszczeniu pasm i regulacji pracy hormonów związanych ze wzrostem.
Niektóre recepty obejmują minoksydyl i finasteryd, ale każdy lek, który ma kontynuować rozwój implantu, musi być przepisany przez lekarza.
Suplementy bogate w witaminy A, B, C, D i E, a także te z grupy B, również przynoszą korzyści w przypadku wypadania włosów. Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca kilka metod z zakresu zdrowego stylu życia, pomagających spowolnić wypadanie włosów po przeszczepie.
- Delikatna technika stylizacji
- Unikanie chemikaliów, w tym farb do włosów
- Przestrzeganie higieny skóry głowy
- Stosowanie produktów o właściwościach regenerujących
- Zdrowa dieta zawierająca żelazo, składniki odżywcze i białka.
- Ograniczenie używania urządzeń grzewczych na włosach lub spryskiwanie włosów produktem do termoochrony przed ich użyciem.
- Nie palenie tytoniu, ponieważ powoduje stany zapalne organizmu, co pogarsza stan włosów.
Czy można zapobiec wypadaniu włosów po przeszczepie włosów?
Publikacja Facial Plastic Surgery Clinics of North America podkreśla, że wielu komplikacjom związanym z odbudową włosów można zapobiec. Twierdzi, że lekarz może kontrolować działanie techniki, zmniejszając prawdopodobieństwo niepowodzenia operacji przeszczepu włosów i uzyskania naturalnej wymiany pasm.
Jednak shock loss jest prawie nieuniknione. Tylko niewielki procent pacjentów tego nie doświadcza. Istotną częścią tego procesu jest cierpliwość i zrozumienie, że w ciągu kilku miesięcy wyrosną mocne nowe włosy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Efecto shedding en pacientes con alopecia. Asociación de Medicina Estética de Madrid. España. https://www.asociacionesteticamadrid.org/noticias/efecto-shedding-en-pacientes-con-alopecia/
- Konior R. Complicaciones en la cirugía de restauración capilar. Clínicas de Cirugía Plástica Facial de América del Norte. Vol. 21. Núm. 3. pp. 505-520. Estados Unidos; 2013. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1064740613000710?via%3Dihub
- Loh S, Lew B, Sim W. Efluvio telógeno localizado después del trasplante de cabello. Análes de Dermatología. Vol. 30. Núm. 2. pp. 214-217. República de Corea; 2018. https://anndermatol.org/DOIx.php?id=10.5021/ad.2018.30.2.214
- Pérdida de cabello: consejos para manejar. Academia Americana de Dermatología. Estados Unidos. https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/treatment/tips
- Trasplante capilar. Redacción Médica. España. https://www.redaccionmedica.com/recursos-salud/diccionario-enfermedades/transplante-capilar