Jak stymulować wzrost brody?

Rosnący zarost wymaga cierpliwości. Ale nie zostawiaj tego wszystkiego genetyce lub hormonom. Stosując pewne zalecenia, bardziej prawdopodobne jest, że wzrost brody nastąpi nieco szybciej.
Jak stymulować wzrost brody?

Ostatnia aktualizacja: 04 września, 2022

Wzrost brody u każdego mężczyzny przebiega inaczej. W niektórych przypadkach włosy rosną szybko i są obfite, w innych trwa to dłużej lub nie tworzą gęstej brody.

Istnieje kilka niezamierzonych czynników, które sprzyjają pojawieniu się włosów na męskiej twarzy. Na przykład dość ciemne i grube kosmyki sprawiają wrażenie pełnej brody, nawet jeśli tak naprawdę nie masz tak wielu włosów. Czasami jednak potrzeba czegoś więcej niż taktyki maskujące, aby wspomóc procesy wzrostu włosów.

Dlaczego broda jest czasami nierównomierna?

Uważa się, że wzrost włosów na twarzy jest bardziej dynamiczny niż wzrost włosów na skórze głowy, ale nie wszystkie włosy rosną w tym samym tempie. Brody są nieregularne z powodu czynników genetycznych i zmienności hormonalnej.

Niedobory witamin i składników odżywczych, a także styl życia, urazy i niektóre choroby dermatologiczne są przyczyną powolnego wzrostu zarostu u mężczyzn.

Jedno ze schorzeń wyjaśniono w artykule opublikowanym w czasopiśmie Actas Dermo-Sifiliográficas. Nazywa się pseudofolliculitis i jest to przewlekły proces, który powstaje w konsekwencji golenia i innych metod usuwania włosów.

Jest również prawdopodobne, że jasne plamy w tym obszarze twarzy są spowodowane łysieniem plackowatym. Jak wskazuje Medical Dictionary of the Clínica Universidad de Navarra (CUN), ta nienormalna utrata włosów dotyczy nie tylko skóry głowy, a jeśli jest typu androgennego, dotyczy głównie mężczyzn.

Zalecenia, jak stymulować wzrost brody

Kiedy nie ma dominujących sytuacji zdrowotnych, które hamują wzrost brody, być może wypróbujesz środki, które mogą przyspieszyć porost włosów. Wiele osób stosuje naturalne receptury, które obiecują uzyskać wygląd „drwala”.

Jednak prawda jest taka, że nie ma mocnych dowodów naukowych potwierdzających działanie takich środków. Wręcz przeciwnie, poniższa seria praktycznych wskazówek oferuje większą skuteczność w zakresie wzrostu brody. Zobaczmy kilka z nich.

Afeitado en hombre no deja crecer la barba.

Zaplanuj swoje przycięcia

Jeśli chcesz mieć pełną brodę, gdy tylko zauważysz wzrost włosów, przestań się golić przez na co najmniej miesiąc. Daje to włosom szansę na pogrubienie i zwiększenie objętości.

Po kilku tygodniach uformuj zarost. Ci, którzy mają mało zarostu i chcą zauważalnych efektów, uważają, że przycinanie wpływa na wzrost brody.

Jednak badanie opublikowane w czasopiśmie Cell wykazało, że wyrywanie włosów w miejscach nierównomiernej gęstości nadaje formę brodzie. Ponadto prowadzi do regeneracji i w efekcie do 5 razy większej liczby nieusuniętych sąsiednich włosów.

Wykonuj masaże twarzy na wzrost brody

Wypróbuj substancje, które zmiękczają skórę i dodają blasku. Używaj ich do masażu twarzy, szczególnie w okolicach brody.

Za każdym razem, gdy pocierasz skórę, pobudzasz krążenie krwi, co sprzyja powstawaniu zdrowych, twardych włosów. Olejki migdałowy, arganowy lub eukaliptusowy doskonale nawilżają skórę właściwą.

Oczyszczaj i nawilżaj

Skóra gromadzi łój i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia z otoczenia, co zmniejsza szanse na porost włosów. Przestrzegaj codziennej rutyny oczyszczania, która wspomaga rozwój włosów i estetyczny wygląd.

Umyj twarz mydłem i zadbaj o nawilżanie. Pomoże to utrzymać pory w czystości.

Również przed goleniem nałóż żel, krem lub olejek i wybieraj elektryczne maszynki do golenia, jak sugeruje między innymi Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD).

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak używać skrzypu, aby pomóc we wzroście włosów

Użyj biotyny

Chociaż nadal badana jest skuteczność biotyny (witaminy B7) na wzrost brody, uważa się, że ogólnie stymuluje ona wzrost włosów w większych ilościach. W rzeczywistości, artykuł opublikowany przez National Library of Medicine donosi, że suplementacja witaminą B7 może pomóc we wzroście włosów u osób z jej niedoborem.

W każdym razie suplement musi przepisać lekarz. Naturalny sposób jej uzupełniania to również pokarmy, które zawierają dużo tego składnika.

Dbanie o dietę a wzrost brody

Równoważenie w posiłkach białek i zielonych warzyw dostarcza organizmowi witamin, przeciwutleniaczy, kwasu foliowego, żelaza i cynku. To wszystko jest niezbędne do wzmocnienia zdrowego wzrostu włosów.

Włącz do swojego jadłospisu preparaty z niezbędnymi mikroelementami. W szczególności witamina A współdziała z produkcją sebum, które utrzymuje zdrową skórę i mieszki włosowe. Natomiast witaminy C i E są związane z porostem włosów.

Jeśli chodzi o nawilżenie, to ważne są nie tylko kremy i żele. Pij wystarczającą ilość wody, ponieważ to nawilży mieszki włosowe.

Szczotkuj brodę

Nawet jeśli dopiero rośnie, wyszczotkuj brodę. Jest to metoda pracy nad jej kształtem, uwalniania naturalnych olejków ze skóry i usuwania martwych komórek naskórka. Ponadto szczotkowanie pozwala skórze oddychać. W tym celu użyj specjalnej szczotki do twarzy.

Regularnie stosuj złuszczanie

Pielęgnacja skóry jest niezbędna, aby wzrost brody przebiegał prawidłowo. Wykonuj cotygodniowe intensywne złuszczanie, aby odblokować pory. Peelingi do brody można łatwo znaleźć w sklepach i drogeriach.

Możesz również zrobić naturalny peeling, mieszając oliwę z oliwek i łyżeczkę soli. Wmasuj go w twarz okrężnymi ruchami opuszków palców. Pamiętaj o umyciu i nawilżeniu skóry po zabiegu.

Codzienna pielęgnacja skóry to konieczność dla mężczyzn, którym zależy na lepszym wzroście brody.

Minimalizuj stres

Stres zwiększa poziom kortyzolu w organizmie, a to minimalizuje produkcję testosteronu. Męskie cechy, takie jak zarost, zależą od tego hormonu płciowego, jak twierdzi Towarzystwo Endokrynologiczne.

Jednym ze sposobów regulowania i zmniejszania stresu są ćwiczenia fizyczne. Ćwicząc zwiększasz produkcję testosteronu, co zwiększa możliwość rozwoju zarostu.

Ponadto śpij co najmniej 8 godzin dziennie. Dobry sen wspomaga krążenie w twarzy. Aby zoptymalizować sen, unikaj ekranów i sztucznego oświetlenia przed pójściem spać.

Jak dbać o brodę

Po osiągnięciu celu, jakim jest gęsta broda, następnym krokiem jest jej pielęgnacja. Na tym etapie bardzo pomocna jest interwencja stylisty. Dzięki temu zdefiniujesz pożądany wygląd, pamiętając o swoich indywidualnych cechach i upodobaniach.

Dobrze planuj również częstotliwość przycinania, użycie szamponów, mydeł, olejków, wosków i ostrzy, jeśli będziesz golić się w domu.

To może Cię zainteresować ...
9 stylów, aby wyeksponować swoje wąsy
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
9 stylów, aby wyeksponować swoje wąsy

Wąsy można nosić w tak różnorodnych stylach, że można je dopasować do każdego typu mężczyzny. Tutaj podsumujemy najczęstsze z nich do wyboru!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.