Biostymulacja włosów osoczem bogatopłytkowym

Biostymulacja włosów osoczem bogatopłytkowym staje się coraz bardziej popularna. Jak się ją wykonuje i jakie daje korzyści?
Biostymulacja włosów osoczem bogatopłytkowym
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 06 lutego, 2023

Biostymulacja włosów osoczem bogatopłytkowym (PRP) to jeden ze sposobów walki z łysieniem. Jak sama nazwa wskazuje, zabieg ten polega na wykorzystaniu PRP ekstrahowanego z własnej krwi pacjenta. Osocze jest odwirowywane w celu oddzielenia składników, które są bogate w czynniki wzrostu.

Technika ta została opracowana w Europie ponad dekadę temu. Dziś stosuje się ją na całym świecie i to nie tylko w celach estetycznych. Na czym polega biostymulacja włosów osoczem bogatopłytkowym? Wyjaśnimy to w dalszej części artykułu.

Biostymulacja włosów osoczem bogatopłytkowym

Łysienie to problem dotyczący zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U osób powyżej 30 roku życia zdolności regeneracyjne organizmu zaczynają się zmniejszać, wpływając również na stan włosów.

Ze względu na wagę, jaką przywiązuje się do włosów z punktu widzenia wyglądu fizycznego, jest to jedna z najczęstszych przyczyn konsultacji dermatologicznych. Ponieważ ludzie czują się z tego powodu mniej atrakcyjni, wypadanie włosów może prowadzić do problemów z poczuciem własnej wartości.

Istnieje jednak wiele różnych środków do leczenia łysienia, od zabiegów chirurgicznych (takich jak implanty) po naturalne podejścia z różnymi ekstraktami roślinnymi, takimi jak aloes lub mięta.

W szczególności biostymulacja włosów odnosi się do zabiegów, w których do mieszków włosowych wprowadzane pewne substancje odżywcze w celu pobudzenia wzrostu nowych włosów lub zahamowania ich wypadania. Istnieje kilka możliwości wykonania tych procedur:

  • Zabiegi przezskórne
  • Z zastosowaniem minoksydylu
  • Na bazie osocza bogatopłytkowego

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze to płyn, w którym znajdują się różne rodzaje elementów krwiotwórczych: erytrocyty, leukocyty i płytki krwi. Te ostatnie, oprócz aktywowania procesu krzepnięcia, posiadają również czynniki wzrostu.

Tak więc osocze bogatopłytkowe jest produktem otrzymywanym z krwi w specjalnym procesie wirowania. Uzyskuje się wysokie stężenie płytek krwi. Od trzech do nawet siedmiu razy wyższe niż zwykle.

PRP jest na ogół autologiczne, tzn. jest pozyskiwane od samego pacjenta. Jednak może być również allogeniczne. Produkt ten ma zastosowanie w medycynie regeneracyjnej oraz do różnego rodzaju zabiegów estetycznych. Oto niektóre możliwości zastosowania:

  • Wrzody
  • Plastyka brzucha
  • Implanty stomatologiczne
  • Ujędrnianie pośladków
  • Redukcja blizn
  • Leczenie rozstępów i wiotkości
  • Rewitalizacja skóry twarzy
  • Zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się
Mikroiniekcja
W kosmetyce coraz częściej wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe do poprawy gładkości skóry.

Biostymulacja włosów osoczem bogatopłytkowym – procedura

Modne jest stosowanie biostymulacji włosów osoczem bogatopłytkowym u osób z łysieniem androgenowym. W ten sposób czynniki wzrostu krwi są wykorzystywane do stymulacji regeneracji tkanek w skórze głowy.

Zwiększa się unaczynienie mieszków włosowych, przyspieszając wzrost włosów, wzmacniając je i zmniejszając wypadanie włosów.

Biostymulacja włosów osoczem bogatopłytkowym opisywana jest jako prosty zabieg, który nie wymaga dalszych przygotowań ani nadmiernej pielęgnacji. Ponadto, ponieważ jest mniej inwazyjny, zmniejsza się również ryzyko wystąpienia infekcji.

Proces odbywa się zgodnie z następującymi krokami:

  1. Krew jest pobierana i odwirowywana w kontrolowany sposób przez 10 minut w celu oddzielenia frakcji osocza bogatych w czynniki wzrostu. Chociaż nie jest to bolesne, u niektórych wrażliwych osób można zastosować znieczulenie zimnem lub miejscowe.
  2. PRP wprowadza się do mieszków włosowych za pomocą mikroiniekcji. Pozwala to pobudzeniu regeneracji.
  3. Po zakończeniu osoba może wrócić do swoich zajęć, ponieważ procedura nie wymaga rekonwalescencji.

W ciągu pierwszego roku należy wykonać kilka sesji z zachowaniem miesięcznych odstępów. Następnie stosuje się jedynie dwie sesje rocznie.

Wyniki i korzyści

Gdy PRP wniknie w tkankę włosowatą, pobudzane jest krążenie, a nawet tworzenie się naczyń krwionośnych. Rezultaty są progresywne, zauważalne już od drugiego miesiąca.

W tym sensie już w pierwszym roku pacjenci zaczynają zauważać, że tracą mniej włosów. Następnie można zauważyć, że są one coraz grubsze.

Zapewnia się, że ta procedura jest skuteczna w leczeniu łysienia w stanach od łagodnego do umiarkowanego. Pomaga ona w zmniejszeniu wypadania włosów i zwiększeniu zarówno gęstości włosów, jak i szybkości ich wzrostu. Procedura zapobiega przyszłym problemom, ponieważ sprzyja produkcji kolagenu i przeciwdziała aktywności wolnych rodników.

Zabieg jest również uważany za skuteczny w przypadku przeszczepu włosów. Poprawia gojenie się danego obszaru u dawcy i stymuluje regenerację wzrostu włosów u biorcy. W ten sposób zwiększa się możliwość powodzenia takich przeszczepów.

Podsumowując, biostymulacja włosów osoczem bogatopłytkowym przynosi różne korzyści. Oto najważniejsze z nich:

  • Odżywia i wzmacnia włosy.
  • Wspomaga wytwarzanie kolagenu.
  • Zmniejsza osłabienie włosów.
  • Odwraca proces ich wypadania.
  • Zwiększa nawadnianie mieszków włosowych.
  • Zwiększa ilość włosów w obszarze łysienia.
  • Poprawia metabolizm naskórka we włosach dystroficznych.

Co mówi nauka?

Chociaż rokowanie wydaje się dobre, wyniki różnią się w zależności od osoby. Zależy to nawet od stopnia zaawansowania łysienia lub przyczyn jego występowania. Kliniki, które to praktykują, zgłaszają wskaźnik sukcesu na poziomie 80%.

Korzyści, jakie przynosi biostymulacja włosów osoczem bogatopłytkowym, zostały przeanalizowane w kilku badaniach. Zdania na ten temat wydają się jednak podzielone.

Z jednej strony badania wskazują, że te techniki medycyny regeneracyjnej mogą odwrócić proces utraty włosów w krótszym czasie. Inne recenzje są bardziej sceptyczne i zakładają, że wiele badań jest niespójnych, a informacje są niewystarczające, aby określić skuteczność tych aplikacji w poszczególnych terapiach.

Niektórzy badacze twierdzą, że stosowanie PRP nie tylko przeżywa w ostatnich latach znaczny rozkwit, ale że w literaturze można znaleźć badania z dobrymi wynikami, między innymi w przypadku łysienia. Korzyści te nie zostały jeszcze jednak wykazane dostatecznie.

Zdaniem ekspertów, chociaż białka te stymulują receptory komórkowe, odpowiedź biologiczna zależy nie tylko od liczby czynników wzrostu, ale także od receptorów komórkowych każdego pacjenta. Dlatego potrzebne są dalsze badania na ten temat.

Mężczyzna przegląda swoje włosy
Nie można zagwarantować, że leczenie osoczem będzie skuteczne u każdego pacjenta.

Zagrożenia, efekty i przeciwwskazania

Jedną z głównych zalet biostymulacji włosów osoczem bogatopłytkowym jest to, że jest to zabieg małoinwazyjny, a co za tym idzie stosunkowo bezpieczny. Nie wykonuje się nacięć, a ryzyko infekcji jest minimalne.

Jednak po mikroiniekcjach do infiltracji PRP może wystąpić zaczerwienienie leczonego obszaru, a także pieczenie. Nie ma natomiast ryzyka alergii, nadwrażliwości lub tym podobnych reakcji, ponieważ do organizmu pacjenta nie wprowadza się ciał obcych.

Oczywiście, aby zminimalizować ryzyko, wskazane jest udanie się do należycie akredytowanego pracownika służby zdrowia. Powinien to być dermatolog certyfikowany w tego typu zabiegach.

Dla kogo jest polecany?

Biostymulacja włosów osoczem bogatopłytkowym jest skuteczniejsza u niektórych pacjentów niż u innych, nawet w przypadku łysienia dziedzicznego. Procedura nie we wszystkich przypadkach jest jednak korzystna.

I choć ma na celu reaktywację skóry głowy i regenerację włosów u osób z łysieniem, każdy pacjent musi być wcześniej zdiagnozowany przez specjalistę. Ten ostatni krok może wpłynąć na prawdopodobieństwo sukcesu i kontrolę ewentualnych skutków ubocznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bencomo Hernández Antonio A. Los derivados plaquetarios en medicina regenerativa. Rev Cubana Hematol Inmunol Hemoter. 2012; 28(4): 308-309.
  • Cash T. The psychology of hair loss and its implications for patient care. Clin Dermatol. 2001; 19(2):161-166.
  • Conde Montero E, Fernández Santos M, Suárez Fernández R. Plasma rico en plaquetas: aplicaciones en dermatología. Actas Dermo-Sifiliográficas. 2015; 106(2): 104-11.
  • Del Ojo Cordero C. Plasma rico en plaquetas, ¿es útil en dermatología? Med Cutan Iber Lat Am. 2015; 43(2): 87-89.
  • García-García M, Lirón-Ruiz R, Martín-Lorenzo J, et al. Uso del plasma rico en plaquetas autólogo en abdominoplastias. Rev Chil Cir. 2015;  67(5): 506-510.
  • García García V, Corral I, Bascones Martínez A. Plasma Rico en Plaquetas y su utilización en implantología dental. Avances en Periodoncia. 2004;  16(2): 81-92.
  • Kramer, ME, Keaney, TC. Systematic review of platelet-rich plasma (PRP) preparation and composition for the treatment of androgenetic alopecia. J Cosmet Dermatol. 2018; 17: 666– 671.
  • Morales M, Cisneros P, López M, et al. Dutasteride micro-injections in androgenetic alopecia. Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica. 2019; 17(2): 89-93.
  • Robinson Rodríguez R, Ali Pérez N. Bioestimulación capilar con plasma rico en plaquetas contra la caída del cabello. MEDISAN. 2016; 20(9): 2118-2122.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.