Wypadanie pęcherza moczowego: przyczyny i leczenie

Wypadanie przedniej części pochwy lub przepuklina pęcherza moczowego jest stosunkowo częstym problemem. Częściej występuje u kobiet, które rodziły przez poród naturalny.
Wypadanie pęcherza moczowego: przyczyny i leczenie
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 26 października, 2022

Wypadanie pęcherza moczowego lub przedniej części pochwy to stan, w którym pęcherz opada ze swojej zwykłej pozycji i wywiera nacisk na ściany pochwy. Wynika to z rozciągania i osłabiania tkanek podporowych w tym obszarze.

Brak danych na temat liczby kobiet cierpiących na tę chorobę. Wiele z nich nie odczuwa objawów lub nie konsultuje się z lekarzem. Szacuje się jednak, że ponad połowa wszystkich kobiet, które rodziły, ma pewien stopień wypadania narządów miednicy mniejszej.

Stan ten jest również znany jako wypadanie przedniej ściany pochwy, wypadanie pęcherza i upuszczanie pęcherza moczowego. W tym artykule skupimy się na przyczynach i leczeniu tej patologii.

Kiedy stwierdza się wypadanie pęcherza moczowego?

Kiedy mówimy o narządach miednicy, mamy na myśli pęcherz, macicę i jelita. Wszystko to jest utrzymywane na miejscu przez mięśnie i tkankę łączną dna miednicy.

Kiedy te mięśnie i tkanki nie wykonują swojej pracy prawidłowo, pęcherz może wyślizgnąć się ze swojego miejsca. Kiedy to nastąpi, sam pęcherz zaczyna naciskać na przednią ścianę pochwy i powoduje wypadanie przedniego odcinka pochwy lub pęcherza moczowego.

Wszystko to daje uczucie ucisku w miednicy i czasami wrażenie guzka w pochwie, który może być odczuwalny lub nie. Pojawiają się również problemy z oddawaniem moczu, takie jak trudności w wypróżnianiu pęcherza, częste chodzenie do łazienki, uczucie niecałkowitego opróżnienia czy nietrzymanie moczu.

wypadanie pęcherza moczowego
Wypadanie pęcherza moczowego zwiększa ciśnienie w miednicy. Oznacza to, że mocz nie może być długo przechowywany.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Probiotyki wpływają na florę pochwy?

Co powoduje wypadanie pęcherza moczowego?

Wypadanie pęcherza moczowego jest spowodowane rozciąganiem lub osłabieniem mięśni, ścięgien i tkanek utrzymujących pęcherz w miejscu. Dlaczego tak się dzieje?

Czasami winę ponosi po prostu upływ czasu. Wraz z wiekiem mięśnie i ścięgna stają się słabsze i bardziej kruche. Jednak wypadanie pęcherza moczowego może wystąpić w każdym wieku, z powodu przewlekłego przeciążenia lub urazu.

Najczęstszą przyczyną tego stanu jest poród. Występuje również u osób z częstymi zaparciami lub przewlekłym kaszlem.

Może do niego dojść również po operacji w obrębie miednicy. A także u osób z chorobami podstawowymi, takimi jak zespół Ehlersa-Danlosa.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak leczyć kandydozę pochwy za pomocą naturalnych środków?

Czynniki ryzyka

Można stwierdzić, że głównymi czynnikami ryzyka wystąpienia wypadania pęcherza moczowego są:

  • Ciąże mnogie.
  • Dzieci o wysokiej masie urodzeniowej.
  • Poród operacyjny drogą pochwową, zwłaszcza wspomagany instrumentami.
  • Menopauza. Na tym etapie zmniejsza się produkcja estrogenu, co sprzyja utracie elastyczności tkanek.
  • Wcześniejsza histerektomia lub operacja rekonstrukcyjna miednicy.
  • Częste podnoszenie ciężarów.
  • Otyłość.

Zabiegi niechirurgiczne

Jeśli wypadnięcie przedniej części pochwy lub pęcherza moczowego jest łagodne, może nie wymagać specjalnego podejścia. Przy wyborze najlepszego leczenia brane są pod uwagę takie czynniki, jak wiek, ogólny stan zdrowia, ciężkość stanu, chęć posiadania dzieci w przyszłości oraz aktywność seksualna.

W zasadzie można zdecydować się na metody konserwatywne i nieinwazyjne. Istnieją dwie możliwości: ćwiczenia dna miednicy i użycie pessara dopochwowego.

Ćwiczenia dna miednicy

Lepiej znane jako ćwiczenia Kegla mają na celu  wzmocnienie mięśni dna miednicy. Polegają na wykonywaniu skurczów mięśni w okolicy, utrzymywaniu ich napięcia i powtarzaniu 10 razy dziennie.

Fizjoterapeuta lub lekarz może nauczyć Cię prawidłowego sposobu ich wykonywania.

Pessar dopochwowy

Pessar to gumowy lub plastikowy pierścień, który wkłada się do pochwy w celu podparcia ściany pochwy. Zapewnia on wsparcie dla pęcherza.

Urządzenie nie leczy wypadania przedniego odcinka pochwy ani pęcherza moczowego, ale łagodzi objawy. Należy je okresowo zdejmować i czyścić.

Ćwiczenia Kegala w leczeniu wypadania przedniego odcinka pochwy
Wykazano, że ćwiczenia Kegla skutecznie zmniejszają skutki nietrzymania moczu i wypadania pęcherza.

Leczenie chirurgiczne wypadania pęcherza moczowego

Jeśli nieoperacyjne leczenie wypadania przedniego odcinka pochwy lub pęcherza moczowego nie działa lub przypadek jest bardzo ciężki, należy rozważyć operację. Zabieg może polegać na naprawie pęcherza moczowego, założeniu taśmy cewki moczowej lub obu tych interwencjach.

Operacja naprawcza wypadania pęcherza moczowego.

Ta operacja jest również nazywana kolporafią przednią. Ma na celu przywrócenie pęcherza do jego normalnej pozycji.

Napina również mięśnie i tkanki za pomocą szwów, aby zapobiec dalszemu przemieszczeniu. Jeśli występuje nietrzymanie moczu, można je skorygować w tej samej procedurze.

Operacja założenia pętli cewki moczowej

Jest to kolejna opcja korygująca wypadanie pęcherza moczowego. Polega na umieszczeniu kawałka siatki wokół cewki moczowej, łączącej jej końce z łonem. Siatka ta jest trwała, a jej przeznaczenie jest takie samo jak w poprzednim przypadku: przywrócić pęcherz na swoje miejsce i zapobiec jego przemieszczaniu się.

Czy można temu zapobiec?

Nie można zapobiec samemu wypadaniu pęcherza moczowego, ale możliwe jest podjęcie pewnych działań w celu zmniejszenia ryzyka jego wystąpienia. Najskuteczniejsze są ćwiczenia Kegla, które każda kobieta powinna często wykonywać.

Ponadto, wskazane jest utrzymywanie odpowiedniej wagi, kontrolowanie przewlekłego kaszlu i zaparć oraz stosowanie odpowiedniej techniki do podnoszenia ciężkich przedmiotów. Operacja koryguje wypadanie pęcherza moczowego, chociaż w niektórych przypadkach patologia nawraca.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García López, A. J. (2002). Prolapso de órganos pélvicos. Iatreia, 15(1), 56-67.
  • Boggio, G. S. (1975). Tratamiento quirúrgico de la relajación de la pared anterior de la vagina. Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia, 21(1-2-3), 167-171.
  • Delgado, David, José Grande, and Jorge Salvador. “Colpopexia anterior y uretrosuspensión con monoprótesis en el tratamiento quirúrgico del cistocele e incontinencia urinaria de esfuerzo.” Revista Peruana de Ginecología y Obstetricia 56.1 (2010): 33-39.
  • Palma, P., Riccetto, C., Hernández, M., & Olivares, J. M. (2008). Prolapsos urogenitales: Revisión de conceptos. Actas urológicas españolas, 32(6), 618-623.
  • Solá, Vicente, Paolo Ricci, and Enríque Guiloff. “Mallas protésicas en el tratamiento quirúrgico del prolapso genital en la mujer.” Rev. Med. Clin. Condes (2005): 168-179.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.