Zaparcie: dowiedz się, co je najczęściej powoduje?

Zaparcie ma definicję medyczną. Jednak jest jasne, że każda osoba ma również swoją własną! Każdy z nas zna swój normalny rytm wypróżniania i każda jego zmiana jest dla nas dziwna.
Zaparcie: dowiedz się, co je najczęściej powoduje?

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego, 2022

Ściśle i naukowo traktujemy problem jako zaparcie, gdy zmniejsza się częstotliwość defekacji. Innymi słowy, dzieje się tak, gdy wypróżnienia danej osoby są rzadsze niż to, co specjaliści uważają za normalne dla populacji ogólnej.

Zgodnie z tą logiką, możemy powiedzieć, że ktoś cierpi na zaparcia, gdy wypróżnia się mniej niż trzy razy w tygodniu.

Są jednak ludzie, którzy przez całe życie wypróżniają się mniej niż trzy razy w tygodniu i nie cierpią na żadne zmiany żołądkowo-jelitowe. Niemniej jednak, wiele osób zauważa, że ich jakość życia zmienia się wraz ze spadkiem nawyków wypróżniania i rytmu jelit.

Według niektórych obliczeń ponad 15% dorosłych cierpi na zaparcia. To znaczna liczba, która rośnie wraz z wiekiem. W przypadku osób w wieku powyżej siedemdziesięciu lat przyjmuje się, że cierpi na nie jedna trzecia populacji.

Zaparcie, w zależności od tego, jak długo cierpisz, może objawiać się na dwa sposoby :

  • Ostre: kiedy rytm wypróżniania zmniejsza się z określonej przyczyny, która zwykle ma rozwiązanie. Może to być spowodowane zmianą diety lub stanem stresu. Po pewnym czasie przyczyna rozwiązuje się sama i osoba wraca do normalnego rytmu.
  • Przewlekłe: gdy dana osoba cierpi na zaparcia przez długi czas – czasami przez całe życie. Może to być stan dziedziczny, który wymaga przyjmowania leków w celu poprawy jakości życia.

Objawy zaparcia

Chociaż jasne jest, że oznaką zaparć jest brak częstego wypróżniania się, osoba, która cierpi na zaparcie może również doświadczać następujących objawów oprócz nieregularnych wypróżnień:

  • Wypróżnianie wymaga dużego wysiłku: osoby cierpiące na zaparcie mają trudności z opróżnieniem jelit i używają w tym celu nadmiernej siły mięśni, co powoduje znaczne zmęczenie.
  • Osoba odczuwa rodzaj zablokowania: osoba z zaparciami ma wrażenie, że w jelicie znajduje się przeszkoda, która nie pozwala na wydalenie kału.
  • Twardy kał: przy rzadszym wypróżnianiu materiał kałowy gromadzi się przez długi czas w jelicie, stając się twardszy w wyniku odwodnienia. Powoduje to, że akt wypróżniania jest trudniejszy i zwiększa dyskomfort.
  • Niecałkowite opróżnienie jelit: Po wypróżnieniu osoba z zaparciami może mieć wrażenie, że nie udało jej się całkowicie opróżnić jelit. Ogólnie rzecz biorąc, jest to prawdziwe uczucie i chociaż już doszło do wypróżnienia, możliwe, że nie wydaliła całkowicie kału nagromadzonego w jelitach.
kobieta siedziała na toalecie trzymając się za brzuch; co powoduje zaparcia?
Zaparcia mogą powodować, że osoby będą używać nadmiernego wysiłku mięśniowego w celu wydalenia kału.

Przyczyny zaparć

Istnieje kilka przyczyn zaparć. Poniżej wyjaśnimy kilka najczęstszych przyczyn.

  • Dieta: jest to zazwyczaj główna przyczyna ostrych ale i przewlekłych zaparć. Dieta, która nie jest bogata w błonnik, spowolni pasaż jelitowy, powodując zaparcia. Powodem tego jest spożywanie niewielkich ilości owoców lub warzyw lub ich brak.
  • Stosowanie leków: Niektóre leki mogą powodować zaparcie jako efekt uboczny. Na przykład często powoduje to szereg leków przeciwdepresyjnych. Generalnie lekarz, który podaje pacjentowi jakiekolwiek leki, powinien zasugerować jednocześnie modyfikację diety, by przeciwdziałać temu efektowi ubocznemu.
  • Niewystarczająca ruchliwość jelit: Są ludzie, którzy mają leniwe jelita z mniejszą ruchliwością niż normalnie. Jest to stan, z którym się rodzą i logicznie spowalnia to proces trawienia, opóźniając wypróżnianie.
  • Choroby ogólne i układowe: Specjaliści kojarzą choroby, takie jak cukrzyca lub nadczynność tarczycy, z zaparciami. Nie ma jednej konkretnej przyczyny, a przypadki zaparć są zwykle ostre. Jeśli jednak choroba się nasili, prawdopodobnie ten objaw się rozwinie.
  • Ciąża: Kobiety w ciąży często cierpią na zaparcia. Dzieje się tak, ponieważ powiększony rozmiar macicy wywiera nacisk na jelita i utrudnia przemieszczanie się kału.
  • Guzy jelitowe: Najpoważniejszą przyczyną zaparć jest proces onkologiczny w przewodzie pokarmowym. Rak okrężnicy jest jednym z najczęstszych i może zacząć wykazywać objawy zaczynając od prostych zaparć.
  • Choroby neurologiczne: Choroby, które wpływają na układ nerwowy, takie jak choroba Parkinsona lub stwardnienie rozsiane, mogą również powodować zaparcia.
kobieta ze stylizowanymi owocami i warzywami; co jeść, aby uniknąć zaparć

Możesz być także zainteresowany: Rak okrężnicy – co musi wiedzieć kobieta?

Powikłania u osób z zaparciami

Oprócz odczuwania dyskomfortu, u osoby z zaparciami mogą się z czasem rozwinąć inne niepożądane skutki uboczne. Najczęstsze powikłania po zaparciach to:

  • Hemoroidy : Żyły w odbytnicy i odbycie zwiększają ciśnienie po zastosowaniu nadmiernej siły w celu wypróżnienia. Te następnie rozszerzają się, co prowadzi do hemoroidów. Mogą być bolesne, a nawet krwawić.
  • Szczelina odbytu: podczas wydalania twardego kału mogą powstawać rany kanału odbytu. Do takich zaliczamy pęknięcie odbytu lub skóry w okolicy.
  • Wypadanie odbytnicy: Jest to również spowodowane nadmiernym wysiłkiem, tutaj część jelita odbytnicy może wyjść z ciała i zwisać poza ciałem. Zjawisko to lekarze nazywają wypadaniem i jest podatne na infekcje, ponieważ błona śluzowa jest następnie narażona na inne środowisko.

Jeśli uważasz, że możesz cierpieć na zaparcie, koniecznie udaj się do lekarza. Może pomóc Ci znaleźć zdrowe rozwiązania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cofré, Pamela, et al. “Manejo de la constipación crónica del adulto: actualización.” Revista médica de Chile 136.4 (2008): 507-516.
  • Correa, Marta, and Juan R. Márquez. “Enfoque del paciente con constipación.” Rev Colomb Gastroentrol 18.3 (2003): 168-175.
  • Torres, Alejandra, and Mónica González. “Constipación crónica.” Revista chilena de pediatría 86.4 (2015): 299-304.
  • Forootan, M., Bagheri, N., & Darvishi, M. (2018). Chronic constipation: A review of literature. Medicine, 97(20), e10631. https://doi.org/10.1097/MD.0000000000010631

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.