Jak złagodzić infekcje pęcherza za pomocą 5 naturalnych środków?

Oto najlepsze naturalne środki, oprócz leczenia przepisanego przez lekarza, które pomogą Ci złagodzić infekcje pęcherza.
Jak złagodzić infekcje pęcherza za pomocą 5 naturalnych środków?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy zdiagnozowano u Ciebie infekcję pęcherza moczowego i chcesz wiedzieć, co możesz wziąć w domu – oprócz leczenia zaleconego przez lekarza – aby wyzdrowieć? W takim przypadku czytaj dalej. W dzisiejszym artykule powiemy Ci, jak naturalnie złagodzić infekcje pęcherza.

Istnieją pewne sposoby na złagodzenie bólu i dyskomfortu, jakie może wywołać ten rodzaj infekcji, a także na jak najszybsze wydalenie bakterii z dróg moczowych. Ponadto ważne jest, aby znać główne czynniki ryzyka i wiedzieć, co możesz zrobić, aby ich uniknąć.

Infekcje pęcherza: najczęstsze przyczyny i objawy

Infekcje dróg moczowych mogą pojawić się w każdym obszarze tego układu, czy to w nerkach, moczowodach, pęcherzu moczowym czy cewce moczowej. Kiedy pojawiają się w pęcherzu moczowym (jednym z najczęstszych obszarów), mówimy o zapaleniu pęcherza moczowego.

Ten rodzaj infekcji ma zwykle pochodzenie bakteryjne. Pojawia się, gdy bakterie dostają się do dróg moczowych (przez cewkę moczową), a organizm nie jest w stanie ich wyeliminować. Następnie rozmnażają się w pęcherzu. Kamienie nerkowe i powiększona prostata mogą również powodować nieprawidłowe wydalanie moczu i zwiększać ryzyko zapalenia pęcherza moczowego.

Infekcje pęcherza mogą być również spowodowane złymi nawykami higienicznymi, noszeniem mokrej lub obcisłej odzieży przez długi czas oraz seksem bez zabezpieczenia.

Według dr Talha H. Imam „Zapalenie pęcherza moczowego jest powszechne wśród kobiet, szczególnie w okresie płodnym… Istnieje kilka powodów, dla których kobiety są bardziej podatne, z których najważniejsze to krótki odcinek cewki moczowej i jej bliskość do pochwy i odbytu, gdzie powszechnie znajdują się bakterie”.

Ponadto istnieją inne czynniki ryzyka, takie jak początek menopauzy, stosowanie środków antykoncepcyjnych, osłabienie układu odpornościowego, wady rozwojowe dróg moczowych, niedawne zabiegi na drogach moczowych lub stosowanie cewników.

Objawy i oznaki nie zawsze się pojawiają, ale najczęstsze to:

  • Ciągła potrzeba oddawania moczu i oddawania moczu w małych ilościach.
  • Ból lub pieczenie podczas chodzenia do łazienki.
  • Uczucie potrzeby oddania moczu, mimo że pęcherz jest pusty.
  • Mętny mocz i obecność krwi.
  • Ból w podbrzuszu lub ucisk i skurcze w pachwinie.

Możesz również przeczytać: Układ moczowy – naturalne leczenie infekcji

Leczenie zapalenia pęcherza

Terapia tej infekcji zwykle składa się z antybiotyków i leków przeciwbólowych (w razie potrzeby) przez krótki okres czasu. Chirurgia jest stosowana tylko w rzadkich przypadkach.

Oprócz leczenia osobom z infekcją pęcherza moczowego zaleca się utrzymywanie dobrego codziennego nawodnienia, co pomaga złagodzić objawy i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Chociaż zapalenie pęcherza zwykle nie jest poważnym problemem zdrowotnym, ważne jest, aby zwracać na to uwagę i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zapobiec powikłaniom i poważnym długoterminowym konsekwencjom.

Infekcje pęcherza – sposoby na złagodzenie

Nawodnienie jest bardzo ważne w przypadku zapalenia pęcherza moczowego, ponieważ stymuluje oddawanie moczu i sprzyja eliminacji bakterii. Ponadto możliwe jest również zastosowanie technik i naparów łagodzących ból.

Rzućmy okiem na niektóre z najlepszych naturalnych opcji.

1. Napój żurawinowy, arbuzowy i wiśniowy

Złagodzić infekcje pęcherza. Żurawina
Sok żurawinowy to świetny sposób na zapobieganie infekcjom pęcherza.

Sok żurawinowy był tradycyjnie stosowany jako środek wspomagający infekcje pęcherza moczowego. Badania pokazują, że jest skuteczna jako metoda profilaktyczna, szczególnie u kobiet z nawracającymi infekcjami pęcherza moczowego.

Tak zmieszany z innymi owocami zawierającymi przeciwutleniacze i inne bioaktywne składniki, może być również świetną pomocą w leczeniu. Należy jednak zauważyć, że nie jest zalecany osobom przyjmującym leki przeciwzakrzepowe.

Składniki

  • ½ szklanki świeżych jagód (75 gramów)
  • ½ szklanki posiekanego arbuza (75 gramów)
  • Świeża mięta (opcjonalnie)
  • ½ szklanki wiśni (75 gramów)
  • 1 szklanka wody (250 mililitrów)

Jak to zrobić

  • Owoce umyć, a jagody i wiśnie dobrze osuszyć.
  • Oddzielnie wyciągnij miąższ z arbuza i wyrzuć skórkę i nasiona.
  • Umieść wszystkie składniki w blenderze i dobrze miksuj przez 2 lub 3 minuty. Upewnij się, że otrzymasz gładki napój.
  • Podawaj i pij z umiarem.
  • Aby uzyskać dodatkowy smak, możesz dodać kilka listków świeżej mięty.

2. Złagodzić infekcje pęcherza za pomocą naparu z rumianku

Popularna mądrość zawsze bierze pod uwagę klasyczny napar z rumianku, ponieważ udowodniono, że zioło to ma właściwości uspokajające, przeciwbólowe i przeciwzapalne, które są przydatne w łagodzeniu różnych problemów zdrowotnych.

Chociaż nie ma konkretnych badań dotyczących wpływu tej rośliny na infekcje dróg moczowych, może być przydatna w łagodzeniu bólu. Co więcej, jest to naturalny napój, który bardzo łatwo przygotować w domu, co może przyczynić się do codziennego nawodnienia i eliminacji zalegających płynów.

Składniki

  • 1 torebka herbaty rumiankowej
  • 1 szklanka wody (około 250 mililitrów)

Jak to zrobić

  • Wlej wodę do kubka i podgrzej w kuchence mikrofalowej przez kilka minut.
  • Następnie, gdy woda zacznie bulgotać, włóż torebkę herbaty rumiankowej.
  • Przykryj filiżankę i pozostaw do zaparzenia przez 5 do 6 minut.
  • Pij łykami.

3. Napar z mącznicy lekarskiej

Sok kokosowy
Mącznica lekarska ma właściwości moczopędne, które pomagają zwiększyć produkcję moczu.

Roślina znana jako mącznica lekarska (Uva ursi) jest bardzo przydatna przy infekcjach pęcherza moczowego. Jej liście wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe, zwłaszcza przeciwko E. coli. To także środek moczopędny, który pomaga zwiększyć objętość moczu.

Składniki

  • Jedna łyżka liści mącznicy lekarskiej
  • 1 szklanka wody

Jak to zrobić

  • Podgrzej wodę. Gdy zacznie się gotować, dodaj liście mącznicy lekarskiej.
  • Przykryj i odstaw na 4-5 minut. Odcedź i jest gotowy do picia (maksymalnie 1 lub 2 filiżanki dziennie).

Uwaga : Mącznica lekarska zawiera składnik (hydrochinon), który może być toksyczny. Z tego powodu nie zaleca się przyjmowania większych dawek niż zalecane lub dłużej niż 5 dni. Przed wyborem tej opcji warto skonsultować się z lekarzem. Nie należy go podawać dzieciom.

4. Złagodzić infekcje pęcherza za pomocą naparu z brzozy

Napar z brzozy
Brzoza jest również rośliną moczopędną, która może pomóc w problemach z pęcherzem.

Zgodnie z popularną mądrością napar z brzozy to kolejny naturalny napój, który można spożywać na dolegliwości związane z infekcjami pęcherza moczowego. Dodatkowo w tej sytuacji pomocne są wszystkie rośliny moczopędne.

Składniki

  • 1 łyżeczka brzozy (5 gramów)
  • 1 szklanka wody (250 mililitrów)

Jak to zrobić

  • Dodaj łyżeczkę brzozy do szklanki wody i zagotuj.
  • Następnie, gdy dojdzie do wrzenia, zmniejsz ogień do minimum i pozostaw go jeszcze 2-3 minuty.
  • Pozostaw do zaparzenia przez 10 minut, a następnie odcedź.

Uwaga : Unikaj spożywania tego napoju, jeśli cierpisz na nadciśnienie lub chorobę serca. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, skonsultuj się z lekarzem.

Możesz również przeczytać: Jak dbać o nerki i pęcherz moczowy?

5. Zastosuj rozgrzewanie

Na koniec, zastosowanie ciepła w okolicy brzucha lub dolnej części pleców może pomóc złagodzić ból. Jest bardzo przydatny w połączeniu z przyjmowaniem odpowiednich leków, ponieważ sam w sobie nie jest leczeniem.

Najlepiej zrobić to za pomocą poduszki grzewczej, termoforu lub stosując kompresy. We wszystkich przypadkach należy go używać ostrożnie, aby zapobiec poparzeniom (zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na podkładkę grzewczą).

Co jeszcze możesz zrobić, aby złagodzić infekcje pęcherza?

Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia infekcji pęcherza konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem w celu odpowiedniego leczenia. Jest to niezbędne, aby wyleczyć je na czas i zapobiec możliwym powikłaniom.

Oprócz spożywania tych napojów ważne jest, aby przez cały dzień pić wystarczającą ilość wody i utrzymywać dobre nawyki higieniczne.

Aby uniknąć nawrotów i kolejnych infekcji, zaleca się również pójście do łazienki, gdy tylko poczujesz potrzebę, branie prysznica zamiast kąpieli, noszenie bawełnianej bielizny i chodzenie do łazienki zaraz po stosunku seksualnym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bond, P., & Goldblatt, P. (1984). Plants of the Cape Flora. A Descriptive Catalogue. Journal of South African Botany / Supplementary Volume.
  • Centros para el Control y la Prevención de Enfermedades. Infección urinaria. Septiembre 2021.
  • Das, S. Natural therapeutics for urinary tract-infections – a review. Future J Pharm Sci. Septiembre 2020. 6 (1): 64.
  • Guay, D. R. P. (2009). Cranberry and urinary tract infections. Drugs. https://doi.org/10.1109/ICCA.2011.6138086.
  • Imam T. H. Infección de la vejiga. Cistitis. Manual MSD. Julio 2021.
  • Lozano J. A. Infecciones urinarias. Clínica, diagnóstico y tratamiento. Offarm. Marzo 2001. 20 (3): 99-109.
  • Mayo Clinic. Infección de las vías urinarias. Octubre 2020.
  • Mount Sinai. Uva ursi.
  • Ritchie, T., & Eltahawy, E. (2014). Diagnosis and Management of Fungal Urinary Tract Infections. Current Bladder Dysfunction Reports. https://doi.org/10.1007/s11884-014-0238-7
  • Wang Ch-H, Fang Ch-Ch, et al. Cranberry-containing products for prevention of urinary tract infections in susceptible populations: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Archives Internal Medicine. 2012. 172 (13): 988-996.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.