Wyobcowana lub nieodwzajemniona przyjaźń: znaki i porady

Relacje zmieniają się z czasem, a pewne sytuacje często prowadzą do nieodwzajemnionych przyjaźni. Ważne jest, aby akceptować nasze emocje i dbać o siebie.
Wyobcowana lub nieodwzajemniona przyjaźń: znaki i porady
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 25 lutego, 2023

Nasz dzisiejszy temat to nieodwzajemniona przyjaźń. „Znamy się przez całe życie, poznał mnie w moich najgorszych chwilach, towarzyszył mi w moich najgorszych stanach”.

Zdarza się, że nie raz aprobujemy zachowania naszych przyjaciół, mimo że nas ranią. Każdy będzie miał własną odpowiedź dlaczego tak się dzieje. Ale to pytanie jest bodźcem do przemyślenia naszych więzi przyjaźni.

O więzach przyjaźni

Możemy rozpocząć tę sekcję od przytoczenia ogromnej liczby wyrażeń, które istnieją na temat przyjaźni: „przyjaciel to…”. Lub możemy odnieść się do korzyści zdrowotnych wynikających z kultywowania dobrych przyjaźni:

  • Pomaga zredukować napięcie i lepiej zarządzać poziomem stresu.
  • Przyczynia się do rozwoju empatii i poprawy relacji międzyludzkich.
  • Jest źródłem wsparcia.
  • Pozwala mieć inne spojrzenie i umożliwia samokrytykę.

Jednak prawdą jest również, że przyjaźń stanowi silną więź między ludźmi. Z całym dobrem ale i złem, jakie pociąga za sobą. Oznacza to, że aby związek był trwały w czasie, musi istnieć wzajemność i obopólne zainteresowanie.

Być może jest ten wątek, który prowadzi nas do zrozumienia, kiedy mamy do czynienia z nieodwzajemnioną przyjaźnią.

Final de una amistad no korespondencja.
Przyjaźnie to relacje między ludźmi. Ta więź może zostać zerwana.

Co to jest nieodwzajemniona lub wyobcowana przyjaźń?

Jak możemy zdać sobie sprawę, że przyjaźń jest nieodwzajemniona? Niektóre oznaki są następujące:

  • Bilans jest „niezrównoważony”: jedna osoba bardzo się przejmuje, jest uważna i zainteresowana, podczas gdy po drugiej stronie są tylko odpowiedzi i brak aktywnej postawy.
  • Nie ma już wspólnej drogi: są chwile w życiu, kiedy dzielimy się i spędzamy z kimś dużo czasu. Jednak zdarza się też, że czasami ta ścieżka się rozchodzi. Może to spowodować, że pewne więzi się rozluźnią i nie będziemy już czuć się komfortowo w swoim towarzystwie.
  • Druga osoba zachowuje się egocentrycznie: nieodwzajemniona przyjaźń istnieje również w przypadkach, gdy cała relacja kręci się wokół jednej osoby. Nawet gdy próbujesz podzielić się tym, co się z tobą dzieje, druga osoba reaguje odnosząc to do siebie, na przykład „a mi zdarzyło mi się, że…”.
  • Nie traktuje poważnie tego, co ty czujesz: kiedy mówisz drugiej osobie, jak się czujesz przez jej zachowanie, ona to unieważnia lub bagatelizuje. “Przesadzasz.” Oczywiście nikt nie jest zwolniony z konieczności rozstrzygania własnych bitew. W przyjaźni również się to zdarza. Kiedy jednak ta sytuacja jest raczej regułą niż wyjątkiem, wówczas więź staje się niewygodna i niesprawiedliwa.

Jak radzić sobie z nieodwzajemnioną przyjaźnią

Transformacji więzi może towarzyszyć pewien niepokój. Nie ma już bowiem osób, które były bardzo ważne. W tym kontekście koniecznie trzeba pozwolić sobie na wyznaczenie granic i przemyślenie relacji tak, aby była zdrowa dla wszystkich zaangażowanych stron.

Niektóre zalecenia dotyczące nieodwzajemnionej przyjaźni, o których należy pamiętać, są następujące.

Zostaw przestrzeń na żałobę w obliczu nieodwzajemnionej przyjaźni

Bez względu na powód dystansu, pozwól wypłynąć na powierzchnię emocjom, które wywołała ta zmiana. Może nie chodzi o to, że nie jesteśmy już przyjaciółmi. Być może musimy tylko zaakceptować fakt, że łączy nas mniej rzeczy niż wcześniej.

Konieczne jest zidentyfikowanie, co czujemy i spokojne przeżycie tych emocji. Odrzucanie ich lub unikanie tylko opóźnia rozwiązanie i często pogłębia kryzys.

Zaakceptuj myśl, że przyjaźń jest ważna, ale nie za wszelką cenę

Jak już wspomnieliśmy, ten typ więzi zawiera niezwykle bogate treści, ale wymaga też dodatków koniecznych w każdej relacji: szacunku, zainteresowania i troski.

Nawet jeśli jest to nasz najwierniejszy przyjaciel, musimy przepracować nasze myśli. Rozważmy i przeanalizujmy wymówki, które stawiają nas na drugim planie i prowadzą do podtrzymywania szkodliwych relacji. Być może dojdziemy do głębszych kwestii, takich jak niepewność, słabe poczucie własnej wartości, brak granic i pewien lęk przed samotnością.

Trzeba zerwać z niektórymi chętnie przyjmowanymi ideami, które jednak powodują u nas dyskomfort.

Szczere oczekiwania

W każdym związku konieczne jest jasne określenie, czego szukamy i czego możemy się spodziewać. Zanim zakończymy relację lub wydamy na jej temat dosadną ocenę, musimy porozmawiać i ocenić oczekiwania.

Rozmowa z przyjacielem może prowadzić do konsensusu i kompromisu, bez sugerowania zakończenia przyjaźni. W innych przypadkach poprawę może przynieść rozmowa prowadząca do dobrego końca. To my wybieramy, jak będzie wyglądać i nie pozostawiamy tego przypadkowi.

Conversación entre amigas.
Zawsze lepiej będzie szczerze porozmawiać i nie zostawiać faktu zerwania lub zakończenia relacji przypadkowi.

Przyjaźnie również przechodzą zmiany

Przyjaźń jest wtedy, gdy chcemy jak najszybciej dzielić się dobrymi i złymi wieściami. Jest to przesłanka, która służy jako kompas i orientuje nas co do jakości naszych więzi. Pozwala też zidentyfikować te, o które warto zabiegać.

Wiadomo, że nic nie wskazuje na to, że związek będzie idealny. Wręcz przeciwnie, chodzi również o wzajemną akceptację w naszych podobieństwach i różnicach. Ale prawda jest taka, że więź przyjaźni musi być bezpiecznym miejscem, azylem, do którego zawsze chcemy wracać.

Każdy etap życia będzie miał swoje własne wymagania, a niektóre relacje mogą się do nich dostosować i przybrać inną formę. Być może intensywność przyjaźni w okresie dojrzewania będzie musiała przemienić się w przelotne spotkania w kawiarni podczas intensywnego dorosłego życia. Ważne jest, aby istniało pragnienie przebywania w swoim towarzystwie i aby nie stało się ono ciężarem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bohórquez López, C. & Rodríguez-Cárdenas, D. E. (2014). Percepción de amistad en adolescentes: el papel de las redes sociales. Revista Colombiana de Psicología, 23(2), 325-338. doi: 10.15446/rcp.v23n2.37359.
  • Moreno Encinas, Alba, & Ruz González, Caterina, & Lanza Escobedo, David, & De Diego Pérez, Adriana, & Moreno Martín, Gema (2012). CONCEPCIONES ACERCA DE LA AMISTAD: UN ESTUDIO EXPLORATORIO CON NIÑOS ESPAÑOLES E INMIGRANTES AFINCADOS EN LA COMUNIDAD DE MADRID. International Journal of Developmental and Educational Psychology, 2(1),293-301.[fecha de Consulta 3 de Agosto de 2022]. ISSN: 0214-9877. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=349832339030

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.