Jak zakończyć toksyczną przyjaźń? Oto kilka porad.

Kiedy relacja przyjaźni nie jest zrównoważona i nie ma wzajemności między zaangażowanymi stronami, lepiej ją zakończyć. W tym artykule powiemy Ci, jak skończyć toksyczną przyjaźń.
Jak zakończyć toksyczną przyjaźń? Oto kilka porad.
Andrés Carrillo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Andrés Carrillo.

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2022

W pewnym momencie naszego życia być może będziemy musieli się dowiedzieć, jak zakończyć toksyczną przyjaźń, która nie zawsze jest łatwa. Ale kiedy zdamy sobie sprawę, że niektóre relacje stają się negatywne dla naszego dobrego samopoczucia, najlepiej jest to zaakceptować i odejść.

Często zdarza się, że sami stawiamy opór i unikamy kończenia negatywnych przyjaźni. Czasami nieświadomie pozostajemy blisko niewłaściwych ludzi. W dzisiejszym artykule zobaczymy, jak zakończyć toksyczną przyjaźń, jeśli nie otrzymujemy tego, co chcielibyśmy.

Cechy toksycznej przyjaźni

Poniżej omówimy listę niektórych głównych cech toksycznej przyjaźni. Chodzi o to, abyś był w stanie rozpoznać te zachowania w swoim codziennym życiu. W ten sposób będziesz w stanie odróżnić przyjaźnie, które warto utrzymywać, od tych, które nie mają dobrego wpływu na Ciebie. Rzućmy na to okiem!

1. Nawet jeśli są z Tobą, nie są z Tobą

Fizyczna obecność osoby niekoniecznie oznacza jej towarzystwo. Czasami, gdy spędzamy czas z grupą przyjaciół, możemy czuć się samotni. Toksyczni przyjaciele nie przejmują się Twoimi opiniami lub obawami; chcą tylko, żebyś z nimi przebywał i akceptował wszystko bez pytania.

2. Koncentrują się na Twoich wadach w obraźliwy sposób

Przyjaciele pomagają nam uświadomić sobie, które aspekty musimy poprawić. Toksyczne znajomości będą skupiać się na naszych wadach w niekonstruktywny sposób. W ten sposób sprawiają, że czujemy się źle i nie zapewnią żadnego rozwiązania.

3. Sprawiają, że czujesz się kwestionowany

Niektórzy ludzie mają tendencję do kwestionowania zachowania innych na podstawie ich osobistych kryteriów, co nie jest zbyt empatyczne. Prawdziwy przyjaciel nie oceni Twoich decyzji, ale je zrozumie i wyrazi swoje zdanie.

Prawdziwa przyjaźń kobiety

4. Dzięki nim nie jesteś w centrum uwagi

Są przyjaciele, którzy wymagają ciągłej uwagi, a kiedy z jakiegoś powodu uwaga innych jest skierowana na nas, nie mogą tego tolerować. Ludzie, którzy nie pozwalają innym na protagonizm, nie mogą być dobrymi przyjaciółmi – przynajmniej nie we właściwy sposób.

5. Waszej znajomości brakuje spójności

Toksyczni przyjaciele nie działają spójnie z tym, co mówią i często zaprzeczają swoim działaniom. Na przykład są to osoby, które mówią, że wspierają nas w naszych planach, ale jednocześnie unikają angażowania się w nie.

Nie oznacza to, że wszyscy nasi przyjaciele muszą być częścią naszych osobistych projektów, ale kiedy nie ma spójności między mową a działaniem, sytuacja jest zagmatwana. Idealnie byłoby, gdyby przyjaciele byli uczciwi i jasno wyrażali swoje zdanie.

Wskazówki i sposoby na to, jak zakończyć toksyczną przyjaźń

Po zapoznaniu się z najczęstszymi wskaźnikami toksycznej przyjaźni, która nie wnosi nic pozytywnego, nadszedł czas, aby przeanalizować kilka skutecznych sposobów ich zakończenia, które nie będą nas dużo kosztować.

1. Naucz się wyznaczać granice

Aby zakończyć przyjaźń, która nie jest warta zachodu, ważne jest, aby wiedzieć, czego nie chcemy negocjować.

W tym sensie, kiedy będziemy w stanie utrzymać zdecydowane stanowisko w kwestii naszych ideałów i zasad, będziemy mogli wiedzieć, że najlepiej jest odejść od tych, którzy nie odpowiadają tym samym kryteriom.

2. Bądź asertywny

Asertywna komunikacja to ważny sposób na ucieczkę od złych przyjaźni. Kiedy możemy jasno komunikować nasze decyzje, czujemy spokój. Chodzi o to, aby nie tłumić potrzeby zakończenia znajomości.

Asertywna kobieta

Wyrażanie siebie w sposób asertywny oznacza również postawienie się na miejscu drugiej osoby i zrozumienie, że może ona nie zgadzać się z Twoją decyzją o zdystansowaniu się. Musimy jednak być stanowczy i trzymać się tego pomysłu. Będziemy musieli mówić zwięźle i z szacunkiem, wyjaśniając nasze motywy.

3. Wygadaj się, zanim zdystansujesz się od toksycznej przyjaźni

Zanim porozmawiasz z przyjacielem, od którego chcesz się zdystansować, dobrze jest powiedzieć o tym innej osobie. Celem jest zapobieganie niekontrolowaniu emocji podczas rozmowy, co może zakończyć się konfliktem.

4. Wizualizuj moment rozmowy

Wizualizacja polega na tworzeniu w naszych umysłach prawdopodobnych scenariuszy, podobnych do tych, które mogą się wydarzyć podczas rozmowy. W ten sposób będziemy mniej narażeni na sytuacje-niespodzianki.

Kiedy zachowujemy kontrolę w napiętych sytuacjach, możemy lepiej się z nich wydostać.

5. Szanuj opinię drugiej osoby

Jak już wspomnieliśmy, jest prawdopodobne, że drugiej osobie nie spodoba się podjęta przez nas decyzja. Musimy być jednak stanowczy w naszym podejściu. Nie oznacza to, że nie powinniśmy zmuszać innych do myślenia tak, jak my. Ważne jest, aby zaakceptować punkt widzenia drugiej osoby.

Czy toksyczna przyjaźń może przestać być toksyczna?

Nie zawsze trzeba dystansować się od ludzi: czasami relacje można poprawić. Toksyczna przyjaźń może przestać być toksyczna, o ile zaangażowane strony będą mogły się wzajemnie szanować.

Nie musisz zgadzać się we wszystkim ze swoimi znajomymi, ale musisz zaakceptować wzajemne różnice na tyle, na ile to możliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García Villar, C. “Las Amistades Peligrosas.” Radiologia 1 July 2016: 243–244. Radiologia. Web.
  • Franco, Jean, and Ariadna Molinari Tato. “Amistades Peligrosas.” Debate Feminista 44 (2011): n. pag. Debate Feminista. Web.
  • Brotfeld, Cristian, and Christian Berger. “El Rol de La Empatía y Apertura En La Intimidad de Las Amistades Adolescentes.” Revista de Psicología 29.2 (2020): n. pag. Revista de Psicología. Web.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.