Wykorzystanie czosnku w leczeniu nadciśnienia - co warto wiedzieć?
Wykorzystanie czosnku w leczeniu nadciśnienia. Co warto wiedzieć na ten temat? Czy cierpisz na nadciśnienie? Czy ktoś z Twoich bliskich zaczyna mieć problemy z ciśnieniem krwi? Przede wszystkim musimy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Tylko on może przepisać odpowiednie leczenie dla każdego pacjenta.
Warto jednak rozważyć również zastosowanie elementów naturalnych. Jednym z nich może się okazać wykorzystanie czosnku w leczeniu nadciśnienia.
Z punktu widzenia farmakologicznego, istnieje wiele różnych leków na nadciśnienie. Wśród nich znajdziemy:
- Diuretyki tiazydowe, takie jak hydrochlorotiazyd.
- Inhibitory konwertazy angiotensyny, takie jak kaptopryl.
- Blokery receptora angiotensyny II, takie jak losartan.
- Blokery kanału wapniowego, takie jak amlodypina.
Oprócz tego musimy uświadomić sobie potrzebę zmiany naszych złych nawyków. Poprawa naszej diety i ograniczenie spożycia soli (jak zapewnia nas to badanie przeprowadzone przez Pontificia Universidad Católica de Chile), cukru i tłuszczów nasyconych oraz wykonywanie codziennych ćwiczeń bez wątpienia będą doskonałymi sprzymierzeńcami w regulacji ciśnienia krwi.
Wykorzystanie czosnku w leczeniu nadciśnienia
Czy wiesz, że czosnek wyróżnia się jako doskonały obrońca zdrowia serca? Potwierdza to badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Valladolid (Hiszpania). Może pomóc obniżyć poziom złego cholesterolu LDL i regulować ciśnienie krwi. Jednak nadal potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te efekty u ludzi i określić ilość czosnku potrzebną do uzyskania takich korzyści.
Zobacz też: Majonez czosnkowy z kurkumą – poznaj ten przepis
Ze względu na użyteczność tego składnika pokażemy kilka przepisów, które mogą Ci pomóc. Należy je jednak traktować jako uzupełnienie każdego leku i zawsze przestrzegać zdrowych nawyków, o których mówiliśmy.
1. Sól czosnkowa do posiłków
Allicin jest substancją leczniczą obecną w czosnku i to właśnie ona zapewnia większość korzyści czosnku dla zdrowia naszego serca, dlatego warto wziąć to pod uwagę. Interesujące jest również to, że Grecy i Rzymianie stosowali czosnek jako rodzaj codziennego leku do walki z chorobami i wzmocnienia serca.
Według badań w czasopiśmie Experimental and Therapeutic Medicine allicyna hamuje receptory angiotensyny 2. Substancja ta ma również działanie rozszerzające naczynia krwionośne, więc obie właściwości razem odpowiadają za obniżenie wartości ciśnienia krwi.
Nie możemy też zapominać, że czosnek jest jednym z najlepszych naturalnych antybiotyków, a także podstawowym pożywieniem w diecie śródziemnomorskiej. Jest ona tak zdrowa, ponieważ ogranicza użycie soli i zachęca do stosowania zdrowych tłuszczów, które znajdujemy na przykład w oliwie z oliwek.
Według tego badania przeprowadzonego przez szpital w Jaén w Hiszpanii czosnek jest naprawdę zalecany, aby dbać o nasze serce. Czy chciałbyś wiedzieć, jak całkowicie wyeliminować sól z potraw, zastępując ją „solą czosnkową”? Rzuć na to okiem:
Składniki na sól czosnkową
- 6 główek czosnku
- 2 łyżki oliwy z oliwek extra virgin (60 ml)
Przygotowanie
- To naprawdę proste w wykonaniu. Przede wszystkim obierz czosnek i usmaż go na oliwie z oliwek. Gdy ząbki zbrązowieją, wyłącz ogrzewanie, upewniając się, że się nie przypalą.
- Następnie włóż je do szklanego słoika, oddzielone od oliwy, aby nie rozmokły i nadal pozostały chrupiące. Za każdym razem, gdy potrzebujesz doprawić posiłek, aby nadać mu smak, po prostu zetrzyj nieco na tarce.
2. Czosnek na pusty żołądek?
Wbrew temu, co ludzie często mówią, spożywanie czosnku na pusty żołądek nie przynosi żadnych dodatkowych korzyści. Włączenie go do naszej diety jest jednak zdrowe i wskazane.
Jak zażywać czosnek, aby zmniejszyć nadciśnienie?
- Najlepiej zmiksować dwa ząbki czosnku ze szklanką wody i wypić.
- Możesz uznać, że to lekarstwo jest trochę mocne, ale jeśli przestaniesz analizować wszystkie korzyści, ten niewielki wysiłek będzie tego wart.
- Jeśli martwisz się później o nieświeży oddech, po prostu wypij trochę soku z cytryny lub pożuj listek mięty, a wszelkie nieprzyjemne zapachy natychmiast znikną!
3. Czosnek macerowany w oleju
Zapewniamy, że jest absolutnie pyszny. Spożywanie czosnku macerowanego w oliwie z oliwek to starożytny środek, który w bardzo prosty sposób pomoże nam zredukować nadciśnienie, nie zapominając, że to także bardzo smaczny i oryginalny środek kulinarny.
Przeczytaj również: Olej czosnkowy – domowy przepis i zastosowanie
Czego potrzebujesz
- 20 obranych ząbków czosnku
- Litr oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
- Szklany słoik
Jak to przygotować
- Najpierw obierz ząbki czosnku i pokrój je na pół. Teraz wystarczy napełnić wybrany szklany słoik tym litrem oliwy z oliwek i włożyć 20 ząbków czosnku, rozdzielić i oczyścić.
- Powinieneś zostawić je na co najmniej trzy tygodnie. Bardzo dobrym sposobem na skorzystanie z tego środka w celu zmniejszenia nadciśnienia jest codzienne rozprowadzanie go na chlebie lub toście. Idealnie jest również jeść codziennie dwa ząbki czosnku.
4. Herbata czosnkowa
To jest pyszne! Herbata czosnkowa to kolejny stary środek, który doskonale nadaje się do dbania o zdrowie serca. Jeśli zdecydujesz się na przykład na zjedzenie dwóch ząbków czosnku rano, możesz zdecydować się na tę pyszną herbatę w południe. Dwa bardzo skuteczne sposoby wykorzystania czosnku w leczeniu nadciśnienia. Oto jak to przygotować.
Składniki
- 1 ząbek czosnku
- 1 szklanka wody (200 ml)
- Tarty imbir (3 g)
- 1 łyżka soku z cytryny (15 ml)
- 1 łyżka miodu (25 g)
Przygotowanie
- Zacznij od podgrzania wody. Gdy zacznie się gotować, dodaj zmiażdżony ząbek czosnku, starty imbir i łyżkę miodu. Dobrze wymieszaj i gotuj przez 20 minut. Po tym czasie odcedź całą zawartość i zachowaj napar.
- Teraz dodaj sok z cytryny.
Jak widać, istnieje wiele różnych sposobów wykorzystania czosnku do nadciśnienia. Chociaż wiele badań wskazuje na skuteczność tego składnika, środki czosnkowe w żadnych okolicznościach nie zastąpią leczenia farmakologicznego. Ponadto przed regularnym włączeniem czosnku do diety należy skonsultować się ze specjalistą, aby zapobiec wszelkim niepożądanym skutkom.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Kwak JS, Kim JY, Paek JE, Lee YJ et al. Garlic powder intake and cardiovascular risk factors: a meta-analysis of randomized controlled clinical trials. Nutr Res Pract. 2014 Dec;8(6):644-54.
- Rivlin RS. Historical perspective on the use of garlic. J Nutr. 2001 Mar;131(3s):951S-4S.
- Matsutomo T. Potential benefits of garlic and other dietary supplements for the management of hypertension. Exp Ther Med. 2020 Feb;19(2):1479-1484.
- Luis D, Aller R. Ajo y riesgo cardiovascular. An. Med. Interna (Madrid). 2008;25(5):237-240.
- Xiong XJ, Wang PQ, Li SJ, Li XK et al. Garlic for hypertension: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Phytomedicine. 2015 Mar 15;22(3):352-61.