Wygraj z rakiem piersi w 11 dni!

Dzięki nowej metodzie walki z nowotworami, opartej na kombinacji odpowiednich leków onkologicznych, już w 11 dni będzie można wyleczyć raka piersi, oraz uniknąć późniejszych zabiegów chemioterapii.

Nowotwór piersi jest wciąż najpowszechniejszym rakiem wśród kobiet na całym świecie, który każdego roku zbiera ogromne żniwo śmiertelnych ofiar. W Polsce prawie 20% zachorowań na nowotwory złośliwe stanowi właśnie rak piersi.

Obecnie najskuteczniejszą i najlepiej rokującą metodą walki z rakiem jest jego wczesne wykrycie. Istnieje bowiem wiele terapii, które w 100% zwalczają nowotwory we wczesnych stadiach rozwoju.

Jednak mimo wielkiego postępu w rozwoju medycyny i nowoczesnych technologii, nadal tysiące kobiet umiera każdego roku krótko po usłyszeniu diagnozy: złośliwy nowotwór piersi.

Naukowcy i specjaliści w dziedzinie onkologii bez wytchnienia szukają leku na tę straszliwą chorobę. Niektórzy z nich są już o krok od wynalezienia lekarstwa na raka. Poznaj dziś najnowszą i niezwykle obiecującą metodę na walkę z nowotworem piersi w zaledwie 11 dni!

Najnowsze metody walki z rakiem

Jedna z najnowszych terapii nowotworowych została zaprezentowana na Europejskiej Konferencji Raka Piersi, która odbyła się w Amsterdamie (Holandia). Wzbudziła ona wiele zainteresowania i nadziei dla chorych kobiet, ponieważ metoda ta jest w stanie w zaledwie 11 dni zniszczyć niektóre rodzaje nowotworów.

Mowa tu o dwóch lekach opracowanych przez grupę naukowców, na której czele stała Judith Bliss z Institute of Cancer Research (ICR). Naukowcy zapewniają, że opracowana przez nich metoda może okazać się doskonałą alternatywą dla chemioterapii i skutecznym lekiem na raka piersi.

Odkrycie to zaowocowało opłaconymi przez Cancer Research UK badaniami. Ich wyniki okazały się wielkim sukcesem, jednak tylko w przypadkach, gdy nowotwór został zdiagnozowany we wczesnym stadium rozwoju.

Przeczytaj koniecznie: Rak piersi – poznaj jego przyczyny

Na czym polega innowacyjna metoda walki z rakiem piersi?

Judith Bliss i jej ekipa postanowiła wykorzystać do swego badania dwa znane leki onkologiczne: lapatinib i trastuzumab (bardziej znany jako herceptin). Obydwa leki zwalczają białko HER 2, które jest przyczyną rozwoju niektórych nowotworów piersi.

Badania nad rakiem

Ta innowacyjna terapia została przetestowana na 257 kobietach, u których został zdiagnozowano raka piersi. Pacjentki zostały podzielone na 3 grupy i zostały poddane 11-dniowemu zabiegowi w czasie pomiędzy diagnozą a decyzją o zabiegu chirurgicznym.

Z początku, jednej z grup podawano tylko trastuzumab, drugiej – lapatinib, a ostatnia nie przyjmowała żadnych leków. Jednak, biorąc pod uwagę wcześniejsze badania, które sugerują skuteczność kombinacji trastuzumabu i lapatinibu na białko HER 2, zespół badawczy postanowił zmodyfikować testy w trakcie badań.

Grupa kobiet przyjmująca lapatinib, zaczęła otrzymywać też dawkę trastuzumabu. Aby precyzyjnie określić działanie leku po 11-dniowej kuracji, naukowcy pobrali dane z markerów biologicznych namnażających się komórek rakowych, włączając poziom białka Ki67 i apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć komórek.

Przeczytaj koniecznie: 8 produktów spożywczych powodujących raka

Wyniki 11-dniowej metody walki z rakiem piersi

Komórka

Po 11 dniach terapii okazało się, że u 17% z 66 kobiet poddanych leczeniu, opartym na kombinacji dwóch leków onkologicznych, nastąpiła redukcja guza o około 5 cm. Co więcej, u 11% kobiet leki całkowicie zniszczyły nowotwór. Potwierdziło się, że jednoczesne stosowanie leków daje doskonałe rezultaty w walce z rakiem piersi.

Z kolei, w grupie przyjmującej tylko trastuzumab odnotowano redukcję lub zanik guza zaledwie u 3% poddanych leczeniu kobiet. Stan kobiet, u których nie zastosowano żadnej terapii nowotworowej, był taki sam jak przed rozpoczęciem badania.

Rezultaty przeprowadzonego badania bardzo pozytywnie zaskoczyły naukowców, ponieważ potwierdziło się, że metoda ta może okazać się skutecznym lekiem na niektóre typy nowotworów bez konieczności poddawania się wycieńczającej dla organizmu chemioterapii.

Rak piersi wywołany wzrostem białka HER 2 jest znaczenie częściej diagnozowany niż inne rodzaje nowotworów piersi, dlatego też to najnowsze odkrycie brytyjskich naukowców daje ogromną nadzieję dla milionów pacjentek na całym świecie.

Przeczytaj koniecznie: Nowotwór – poznaj 10 możliwych objawów

Nadzieja na wygraną z rakiem piersi

Terapia nowotworowa

Wyniki tego badania napawają wielkim optymizmem. Naukowcy sugerują, że kombinacja dwóch leków onkologicznych – lapatinibu i trastuzumabu – przed wyznaczonym zabiegiem chirurgicznym może okazać się idealną terapią dla pacjentek z rakiem piersi i uchronić je przed przykrymi skutkami chemioterapii.

Prof. Nigel Bundred, profesor onkologii i współautor badania zapewnia, że:

To badanie ma potencjał innowacyjny, ponieważ pozwala nam zidentyfikować grupę pacjentów, u których guz zaniknął w ciągu 11-dniowej terapii anty-HER 2, i którzy być może unikną późniejszej chemioterapii. Nasze odkrycie oferuje możliwość bardziej zindywidualizowanego leczenia kobiet z rakiem piersi.

Tymczasem w swoich uwagach dla dziennika The Telegraph dr Judith Bliss podkreśla, że szanse na zwalczenie komórek rakowych w 11 dni są naprawdę realne.

Na razie rezultaty tego spektakularnego odkrycia znajdują się wciąż w fazie testowej, jednak napawają wielkim optymizmem i nadzieją, że to właśnie te dwa leki mogą stać się narzędziem do skutecznej walki z rakiem piersi.

WIĘCEJ DLA CIEBIE