Wyczerpanie psychiczne - przyczyny i konsekwencje

Kiedy żyjemy z wysokim poziomem stresu przez długi czas, wyczerpanie psychiczne jest nieuniknione, wraz z wieloma związanymi z nim konsekwencjami. Więcej na ten temat opowiemy tutaj.
Wyczerpanie psychiczne - przyczyny i konsekwencje
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Napisany przez Elena Sanz

Ostatnia aktualizacja: 08 października, 2022

Nie tylko ciało się męczy. Umysł, poddany zbyt wielu wymaganiom przez długi czas, również ulega przesyceniu. Kiedy tak się dzieje, przestajemy działać odpowiednio, cierpią nasze nastroje i relacje, a także tracimy jakość życia. Wyczerpanie psychiczne w takiej formie występuje u dużej części populacji, dlatego konieczne jest nauczenie się jej rozpoznawania i właściwego radzenia sobie z nią.

Ten stan stresu, przepełnienia i wyczerpania jest tak powszechny, że ulega nawet normalizacji. Jak to możliwe, że możemy nie czuć się zmęczeni i niespokojni tempem życia, które prowadzimy? Konsekwencje zdrowotne pozostawania w tej dynamice mogą być druzgocące. W rzeczywistości obejmują one otyłość, bóle głowy i problemy z sercem, a także wiele różnych chorób związanych z osłabionym układem odpornościowym.

Jeśli podejrzewasz, że zbliżasz się do kresu swoich mentalnych i emocjonalnych możliwości, a Twoje ciało prosi o spokój, zapraszamy do lektury.

Czym jest wyczerpanie psychiczne?

Dziecko z wyczerpaniem psychicznym
Dzieci mogą również cierpieć na wyczerpanie psychiczne.

Wyczerpanie psychiczne to stan psychicznego wyczerpania, do którego dochodzi po długotrwałym poddaniu go wysokiemu poziomowi stresu. Pamiętajmy, że stres pojawia się, gdy oceniamy, że wymagania środowiskowe przekraczają nasze zasoby, aby sobie z nimi poradzić. Tak więc psychiczne wyczerpanie pojawia się, gdy czujemy, że ciągniemy za sobą nasz nadmierny wysiłek tak długo, że nie możemy już więcej dawać z siebie.

Jak powiedzieliśmy, stwierdzenie, że jesteśmy psychicznie wyczerpani, nie jest łatwe, ponieważ jako społeczeństwo znormalizowaliśmy ten rodzaj zmęczenia. Oto niektóre z objawów, które się pojawiają i na które powinniśmy zwrócić uwagę:

  • Trudności w koncentracji i zwracaniu uwagi. Umysł jest rozproszony i może pojawić się częste zapomnienie i rozproszenie.
  • Zaburzenia snu i apetytu. Może wystąpić bezsenność lub wręcz przeciwnie, nadmierna potrzeba odpoczynku. Podobnie osoba może czuć, że jej żołądek jest zamknięty lub wręcz przeciwnie, jeść znacznie więcej niż to konieczne.
  • Nastrój osoby bywa drażliwy, niecierpliwy, a czasem nawet agresywny. Każda drobna trudność przytłacza nas i wyprowadza nas z naszego centrum, ponieważ jesteśmy już na granicy.
  • Pojawia się apatia, apatia i demotywacja. Nie cieszymy się już codziennymi sprawami ani nie poświęcamy chwil na przyjemności i zainteresowania, które kiedyś mieliśmy.
  • Powszechne są objawy fizyczne, takie jak migreny, skurcze mięśni, kołatanie serca lub problemy z trawieniem.
  • Jeśli sytuacja się przedłuża, zwiększa się ryzyko lęku i zaburzeń nastroju.

Dlaczego dochodzi do wyczerpania psychicznego?

Mężczyzna. Wyczerpanie psychiczne w pracy
Praca jest jedną z głównych przyczyn wyczerpania psychicznego, obok sytuacji osobistych lub rodzinnych.

Wyczerpanie psychiczne ma różne przyczyny i w większości przypadków kilka z nich jest zbieżnych. Jeśli występuje u dzieci i młodzieży, pewną rolę mogą odgrywać wymagania akademickie.

Duże obciążenie pracą domową i nauką, trudności ze zrozumieniem i postępami w oczekiwanym tempie lub nadmierne skupienie się na ocenach może mieć swoje żniwo. Podobnie, jeśli ich codzienna rutyna jest pełna zajęć (nauki, zajęcia pozalekcyjne, warsztaty…), umysł może zostać przesycony.

U osób dorosłych praca jest jednym z głównych źródeł stresu. Nadmiernie długi czas pracy, wysokie wymagania w pracy, przejmowanie zbyt wielu zadań i obowiązków oraz brak odłączania się na końcu to tylko niektóre z najważniejszych punktów.

Do tego wszystkiego musimy dodać możliwą niestabilność ekonomiczną, która odbija się również na zdrowiu emocjonalnym. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy utrzymamy naszą pracę lub czy wynagrodzenie wystarczy na pokrycie naszych potrzeb, mentalny ładunek zmartwień przybiera stałą formę.

Z drugiej strony relacje osobiste mogą również przyczynić się do tej sytuacji. Jeśli żyjemy w napiętych środowiskach, w ciągłych konfliktach z członkami rodziny lub naszym partnerem, przeciąża nas to emocjonalnie. To wyczerpanie psychiczne może się jeszcze bardziej nasilić, jeśli mamy pod opieką chorego krewnego. Dobrze zbadany „syndrom opiekuna” powoduje wypalenie, które jest druzgocące.

Na koniec warto wspomnieć, że nie zawsze przytłaczają nas same wydarzenia, ale nasz własny sposób radzenia sobie z nimi. Są ludzie, którzy żyją niezwykle zakotwiczeni w przeszłości lub stale niespokojni o przyszłość, którzy uczynili ze zmartwienia nieodłącznego towarzysza. Ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak dbać i regulować nasze myśli i emocje, ponieważ w przeciwnym razie znacznie zwiększymy nasze obciążenie psychiczne.

Jak przezwyciężyć zmęczenie psychiczne

Jak widzieliście do tej pory w tym artykule, prędzej czy później wyczerpanie psychiczne odbija się na zdrowiu fizycznym i emocjonalnym. Tak więc, jeśli zidentyfikowałeś się w powyższych sytuacjach, proponujemy kilka kroków, które możesz podjąć, aby zacząć dbać o siebie:

  • Zredukuj swoje codzienne nakłady pracy i obowiązki tak bardzo, jak to możliwe. Niektóre aspekty są nieuniknione, ale w innych przypadkach nauka delegowania, proszenia o pomoc i polegania na innych może być bardzo wyzwalająca.
  • Codziennie przeznaczaj czas na wypoczynek i zabawę. Rezerwuj na nie czas tak samo, jak na swoje obowiązki. Spędź ten czas, dbając o siebie, realizując swoje ulubione hobby, rozmawiając z przyjaciółmi lub po prostu biorąc relaksującą kąpiel lub czytając dobrą książkę. Odpoczynek, zabawa i cisza są tak samo potrzebne jak praca.
  • Znajdź praktykę, która pomoże ci się uspokoić, odłączyć od zewnątrz i ponownie połączyć ze sobą. Może to być poprzez medytację, ćwiczenia oddechowe, sport lub zajęcia taneczne. Jeśli ta wybrana aktywność jest częścią twojej rutyny, pomoże ci zmniejszyć poziom stresu.
  • Zamiast się martwić, naucz się zajmować sobą. Unikaj popadania w mentalne ruminacje, a wręcz przeciwnie, podejmuj działania, które są w Twojej mocy, aby poprawić sytuację.
  • Zadbaj o swoje nawyki związane ze stylem życia. Chociaż może się tak nie wydawać, zdrowa dieta jest niezbędna, aby organizm pozyskał wszystkie niezbędne składniki odżywcze i był w stanie prawidłowo funkcjonować na poziomie fizycznym, poznawczym i emocjonalnym. Podobnie unikaj siedzącego trybu życia i staraj się więcej ruszać. I wreszcie zadbaj o swój sen i odpoczywaj codziennie przez niezbędne godziny. Ponownie, nie myśl o tym jako o opcji lub luksusie, ale jako o zobowiązaniu, które musisz podjąć dla siebie.

Podsumowanie

Jeśli powyższe wskazówki nie wystarczą lub jeśli nie jesteś w stanie wykonać ich samodzielnie, skontaktuj się ze specjalistą. Jeśli nie dokonamy korekty, stres i wyczerpanie psychiczne tylko narastają, a ich szkodliwe skutki kumulują się. Poszukaj pomocy, aby dowiedzieć się, jak lepiej zarządzać swoim czasem i myślami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Folkman, S., Lazarus, R. S., Gruen, R. J., & DeLongis, A. (1986). Appraisal, coping, health status, and psychological symptoms. Journal of personality and social psychology50(3), 571.
  • Martínez Pizarro, S. (2020). Síndrome del cuidador quemado. Revista clínica de medicina de familia13(1), 97-100.
  • McEwen, B. S. (2008). Central effects of stress hormones in health and disease: Understanding the protective and damaging effects of stress and stress mediators. European journal of pharmacology583(2-3), 174-185.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.