Wszystko, co musisz wiedzieć na temat DNA

DNA to cząsteczka, która przenosi naszą informację genetyczną - to znaczy instrukcje, które określają cechy każdej osoby. Dowiedz się wszystkiego na ten temat w tym artykule!
Wszystko, co musisz wiedzieć na temat DNA
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

DNA, czyli kwas dezoksyrybonukleinowy to podstawowa jednostka ludzkiego genomu. To podstawa naszego istnienia i molekuła, która przenosi informację genetyczną. Oznacza to, że zawiera instrukcje, które określają cechy każdej osoby. Dlatego wiele cech fizycznych określają instrukcje zakodowane w DNA.

Ważnym pojęciem mówiącym o DNA są mutacje, które mogą się w nim pojawić. Mutacje to zmiany materiału genetycznego i mogą być różnego typu. W zależności od miejsca, w którym ta mutacja miała miejsce lub wywołanego przez nią efektu, wzrasta nasze ryzyko zachorowania na określone choroby.

Należy ponadto wspomnieć, że 99,9% naszego kodu genetycznego wygląda identycznie u wszystkich ludzi. To, co nas wyróżnia, zawiera się więc tylko w 0,1%!

To szwajcarski biochemik Frederich Miescher pod koniec XIX wieku wyizolował cząsteczki kwasu nukleinowego. Mimo to, od tego odkrycia minęło prawie sto lat, zanim naukowcy w pełni zrozumieli strukturę cząsteczki DNA.

Przyjrzyjmy się bliżej tym informacjom!

Gdzie znajduje się DNA?

Genetyka w odchudzaniu.
Według ostatnich badań w genetyce znajduje się klucz do poznania, co wpływa na utratę lub przyrost masy ciała.

W organizmach eukariotycznych materiał genetyczny znajduje się w strukturze komórkowej zwanej jądrem. W normalnych warunkach DNA układa się w tak zwaną chromatynę, która stanowi tylko jeden z mniej skomplikowanych stopni tej cząsteczki.

Natomiast mitochondria to struktury komórkowe, które posiadają wszystkie organizmy eukariotyczne. Zawierają niewielką ilość kwasu dezoksyrybonukleinowego oraz to, co znajduje się w jądrze komórkowym. Mitochondria wytwarzają również energię potrzebną komórce do funkcjonowania.

Tymczasem w rozmnażaniu płciowym organizmy dziedziczą połowę swojego kodu DNA od ojca, a połowę od matki. Jednak organizmy dziedziczą całe swoje mitochondrialne DNA od matki. Dzieje się tak, ponieważ tylko jej jajeczka zachowują mitochondria podczas zapłodnienia.

Jak wygląda struktura DNA?

Kwas deoksyrybonukleinowy składa się z podstawowych składników chemicznych zwanych nukleotydami. Te elementy z kolei obejmują:

 • Grupa fosforanowa
 • Grupa cukru
 • Baza azotowa

Materiał genetyczny ma formę zorganizowanych nici, czy też łańcuchów. Nukleotydy łączą się ze sobą różnymi typami wiązań, tworząc łańcuchy podwójne, komplementarne i antyrównoległe. Cztery najbardziej znane typy zasad azotowych tworzących kwas deoksyrybonukleinowy to :

 • Adenina (A)
 • Tymina (T)
 • Guanina (G)
 • Cytozyna (C)

Kolejność tych zasad w sekwencji określa ponadto, które instrukcje biologiczne zawierają się w nici DNA. Typowy przykład może być następujący: ATCGTT może podawać instrukcje dotyczące niebieskich oczu, podczas gdy ATCGCT oznacza brązowe oczy.

Z drugiej strony RNA to inny rodzaj kwasu nukleinowego. Odpowiada za przekładanie informacji genetycznej DNA na białka.

Kiedy mówimy o ludziach, kompletny zestaw genetyczny składa się z 3 miliardów par zasad! Są zorganizowane w 23 pary chromosomów, które z kolei zawierają od 20 000 do 30 000 genów. Jednak liczba ta nadal podlega badaniom, ponieważ dotychczas uzyskane dane nie są dokładne.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Najlepsze wskazówki, jak zwalczać apetyt na jedzenie

Jak wykorzystywane są sekwencje do tworzenia białek?

Do tworzenia białek używa się instrukcji kwasu dezoksyrybonukleinowego. Ten fundamentalny dla biologii proces przebiega w dwóch etapach.

Po pierwsze, enzymy i wyspecjalizowane białka odczytują informacje w cząsteczce DNA i przenoszą je na cząsteczkę pośrednią zwaną RNA.

Informacje zawarte w RNA tłumaczone są następnie na konkretną sekwencję aminokwasów, niezbędnych składników białek. Dwadzieścia rodzajów aminokwasów można ułożyć w różne sekwencje, tworząc różne białka.

W pewnych punktach cyklu komórkowego niektóre części DNA rozwijają się, aby przeprowadzić syntezę białek i inne procesy biologiczne.

Jednak podczas podziału komórki materiał genetyczny znajduje się w swojej najbardziej zwartej formie. Forma ta nazywa się chromosomem i jest niezbędna do przeniesienia materiału genetycznego do nowych komórek.

Specjaliści nazywają DNA z jądra komórki jądrowym DNA. Ogólnie rzecz biorąc, odnoszą się do pełnego zestawu jądrowego DNA w organizmie jako jego genomu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Esto, C., & Las, N. (2018). Ácido Desoxirribonucleico. Ácido Desoxirribonucleico (ADN).
 • National Human Genome Research Institute. (2015). Ácido desoxirribonucleico (ADN).
 • Lema, M. (2014). Mecanismos de reparación del DNA. In Biología Molecular. Fundamentos y aplicaciones en las ciencias de la salud, 2e.
 • Merino, J., & Noriega, M. J. (2015). Replicacion del ADN. Open Curse Ware.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.