Czym jest terapia genowa serca?

Terapia genowa serca może pomóc w naprawie jego funkcji u osób, które przeszły zawał. Ale co to takiego jest?
Czym jest terapia genowa serca?

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2021

Terapia genowa serca jest jednym z najważniejszych osiągnięć współczesnej medycyny, zapewniająca nową strategię leczenia niewydolności tego organu. W ostatnich latach badania nad tym sposobem znacznie wzrosły.

Terapia genowa polega na przeniesieniu materiału genetycznego do komórek osobnika. Chodzi o ty, aby przywrócić funkcję komórki, która jest wadliwa, lub wprowadzić nową funkcję.

Celem terapii genowej jest stymulacja tworzenia się naczyń krwionośnych. Może to pomóc w zapobieganiu zawałom mięśnia sercowego lub dusznicy bolesnej, które są obecnie chorobami o dużej zapadalności i śmiertelności.

Dlatego ze względu na jej znaczenie w dzisiejszym artykule wyjaśnimy, na czym polega terapia genowa serca.

Niewydolność serca

Terapia genowa serca przynosi korzyści pacjentom z niewydolnością tego narządu.

Terapia genowa serca

W przypadku niewydolności serce przestaje wydajnie pompować krew. W rezultacie natleniona krew nie dociera prawidłowo do wszystkich obszarów ciała.

Pomimo wszystkich postępów farmakologicznych, jest to problem, który każdego dnia dotyk coraz więcej osób. Niewydolność serca może być spowodowana chorobą tętnic wieńcowych, wysokim ciśnieniem krwi, infekcjami itp.

Chociaż istnieje wiele możliwych przyczyn, wynik na poziomie komórkowym jest taki sam. W komórkach serca (miocytach) zachodzą pewne zmiany genetyczne oraz zmiany w kurczliwych białkach tych komórek.

W tym momencie możliwe jest rozpoczęcie leczenia serca poprzez terapię genową. Chodzi o to, aby zmienić genetykę tych komórek. W ten sposób leczenie ma na celu wywołanie normalnej ekspresji białek.

Terapia genowa serca

Jak już wspomnieliśmy, terapia genowa polega na wstawieniu genu do ludzkiej komórki. Chodzi o to, aby móc leczyć chorobę. Można to zrobić w przypadku chorób, których podstawą jest defekt genetyczny, takich jak niektóre choroby dziedziczne – na przykład kardiomiopatia przerostowa.

Ale z drugiej strony terapia ta może być również przydatna w przypadku niektórych chorób, w których geny nie są prawidłowo wyrażane. W przypadku niewydolności serca badania wykazały, że ekspresja niektórych białek w komórkach serca spada.

To właśnie prowadzi do przerostu serca. Oznacza to, że serce staje się zbyt duże i nie może utrzymać swojej funkcji. Dlatego nie jest w stanie skutecznie przenosić krwi do wszystkich części ciała.

Terapia genowa serca może być również przydatna w regeneracji serca po zawale. W tym przypadku chodzi o „regeneracje” tkanki. Odbywa się to poprzez stymulację namnażania komórek.

Czym więc jest terapia genowa dla serca?

Badania nad terapia genową serca przyniosły obiecujące wyniki w zakresie regeneracji mięśnia sercowego. Jednak dowody są nadal ograniczone.

Leczenie serca

Niedawno naukowcy ze szpitala w Nowym Jorku przetestowali terapię genową serca, która pomaga organowi regenerować się po zawale. Przeprowadzili testy na zwierzętach, ale pomysł jest taki, że wkrótce będzie można to stosować u ludzi.

Zespół szpitala Mount Sinai zaobserwował, że niektóre zwierzęta regenerują swoje serca po uszkodzeniu. Na przykład salamandry są w stanie rozmnażać komórki mięśnia sercowego.

U ludzi, gdy dochodzi do uszkodzenia tkanki serca, wytwarza się tkanka włóknista. Oznacza to, że w miejscu urazu tworzy się blizna, której nie można usuwać.

Gdyby jednak komórki naszego serca mogły się rozmnażać, serce mogłoby się zregenerować i normalnie pracować, nawet po zawale. Gen związany z tą zdolnością do namnażania się nazywa się cykliną A2.

Naukowcy wykazali, że po wstrzyknięciu tego genu niektórym zwierzętom po zawale serca, sześć tygodni później utworzyły się nowe komórki zdolne do kurczenia się. To rodzaj terapii genowej serca.

Ponadto, wykazano również, że siła skurczu serca wzrosła. To wskazywało, że po terapii genowej serca udało im się przywrócić prawidłowe pompowanie krwi po zawale.

Podsumowując

Terapia genowa serca ma dla medycyny bardzo obiecującą przyszłość. Dzięki tym badaniom wykazano, że po wstrzyknięciu określonych genów serce może się zregenerować po zawale lub  w przypadku niewydolności.

Dlatego ważne jest, aby promować badania. Krótko mówiąc, wszystkie te rodzaje leczenia mogą w przyszłości pomóc nam poprawić jakość i oczekiwaną długość życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mancini, D., & Farr, M. J. (2010). Terapia génica para la insuficiencia cardiaca: un tratamiento en fase de investigación que está llegando a su madurez. Revista Española de Cardiología, 63(2), 137–140. https://doi.org/10.1016/S0300-8932(10)70030-0
  • Bär, C., de Jesus, B. B., Serrano, R., Tejera, A., Ayuso, E., Jimenez, V., … Blasco, M. A. (2014). Telomerase expression confers cardioprotection in the adult mouse heart after acute myocardial infarction. Nature Communications, 5(1), 5863. https://doi.org/10.1038/ncomms6863
  • Chaanine AH, Kalman J, Hajjar RJ. Cardiac gene therapy. Semin Thorac Cardiovasc Surg. 2010;22(2):127–139. doi:10.1053/j.semtcvs.2010.09.009
  • Terapia génica para el corazón | Investigación y Ciencia | Investigación y Ciencia. (n.d.). Retrieved August 6, 2019, from https://www.investigacionyciencia.es/revistas/investigacion-y-ciencia/cerebros-de-laboratorio-699/terapia-gnica-para-el-corazn-15012
  • Rincon, M. Y., VandenDriessche, T., & Chuah, M. K. (2015, May 21). Gene therapy for cardiovascular disease: Advances in vector development, targeting, and delivery for clinical translation. Cardiovascular Research. Oxford University Press. https://doi.org/10.1093/cvr/cvv205
  • Kairouz, V., Lipskaia, L., Hajjar, R. J., & Chemaly, E. R. (2012). Molecular targets in heart failure gene therapy: Current controversies and translational perspectives. Annals of the New York Academy of Sciences. Blackwell Publishing Inc. https://doi.org/10.1111/j.1749-6632.2012.06520.x
  • Gabisonia, K., & Recchia, F. A. (2018, December 1). Gene Therapy for Heart Failure: New Perspectives. Current Heart Failure Reports. Current Science Inc. https://doi.org/10.1007/s11897-018-0410-z

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.