8 wskazówek, ja osiągnąć udane uprawy hydroponiczne

Wiele gospodarstw warzywniczych stosuje uprawy hydroponiczne. Z tego artykułu dowiesz się, jak z powodzeniem robić to w domu.
8 wskazówek, ja osiągnąć udane uprawy hydroponiczne

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia, 2023

Wzrost roślin nie zależy już tylko od gleby i jej stanu, jeśli stosuje się uprawy hydroponiczne. Możliwe jest stworzenie całych ogrodów warzywnych poprzez recyrkulację wody zmineralizowanej. Jest to metoda powszechna na dużych plantacjach, ale uprawa hydroponiczna jest możliwa również w domu.

Wśród jej zalet można wymienić mniejsze zużycie wody, ściślejszą kontrolę rozwoju roślin oraz wysoki plon. Uprawy hydroponiczne rozpoczęły się kilkadziesiąt lat temu, ale obecnie są coraz bardziej powszechne w ogrodnictwie. Szczególnie do produkcji warzyw, takich jak pomidory, marchew, czy cebula.

Wystarczy kilka plastikowych pojemników, drewno, natlenienie i niezbędne składniki odżywcze wody, aby założyć domowy ogród hydroponiczny. Wyjaśnimy ci to szczegółowo.

Czym są uprawy hydroponiczne?

Hydroponika lub rolnictwo hydroponiczne to technika uprawy, w której głównym elementem jest rezygnacja z gleby lub podłoża. Zamiast tego rośliny rozwijają się poprzez obieg wody i rosną dzięki recyrkulacji wody z roztworami mineralnymi.

Pierwiastki chemiczne stosowane do zapewnienia wzrostu obejmują azot, wapń, potas, żelazo, mangan i siarkę. Prawie wszystkie rośliny można uprawiać przy użyciu hydroponiki, jednak powszechnie stosuje się ją w ogrodnictwie (pomidor, cebula, por, sałata, szpinak i truskawka).

Wielu dużych hodowców używa jej jako głównej techniki w uprawie indoor. Ponadto sprawdza się na terenach, gdzie gleby nie nadają się do niektórych nasadzeń. W połączeniu ze szklarniami może przyspieszyć rozwój roślinności na wyższym poziomie niż tradycyjna uprawa.

Cultivo de hidroponía.
Szał na hydroponikę ogarnął miasta, w których dostępność gleby do uprawy jest ograniczona.

Jakie zalety mają uprawy hydroponiczne

Hydroponika ma wiele zalet, ze względu na swoją prostotę, czystość i niski koszt. Zalety te dotyczą zarówno produkcji przemysłowej, jak i domowej:

  • Ekologia: jest bardziej przyjazna dla środowiska, ponieważ zmniejsza zużycie wody. Recyrkulacja pozwala na użycie mniejszej ilości płynu do podlewania roślin.
  • Plon: przy efektywnym stosowaniu metody można osiągnąć podobne lub lepsze wyniki niż w przypadku uprawy na wolnym powietrzu.
  • Czystość: jest to metoda higieniczna, co ma również duże znaczenie dla zdrowia. Miejsce do uprawy hydroponicznej musi być czyste, zdezynfekowane i wolne od szkodników.
  • Monitorowanie: dzięki tej technice łatwiej jest kontrolować stan plantacji. Służy również określeniu, jakich minerałów brakuje.
  • Adaptacja: ponieważ jest to uprawa kontrolowana, można ją dostosować do każdego obszaru geograficznego i niezależnie od warunków klimatycznych.
  • Własna żywność: przy uprawie hydroponicznej możliwe jest samodzielne wyprodukowanie żywności ekologicznej.

Najlepsze wskazówki dotyczące uprawy hydroponicznej w domu

Metodę stosuje się na dużych plantacjach ogrodniczych, ale można ją również zaadaptować na małą skalę. Dzięki serii materiałów i kroków, które należy wykonać, możliwe jest wprowadzenie hydroponiki do rolnictwa domowego.

1. Kontroluj wodę i minerały

Hydroponika opiera się na wodzie jako pożywce dla roślin. Zasadniczo nie stosuje się gleby lub stosuje się tylko glinę, dlatego kluczowe znaczenie ma obróbka cieczy.

Na początku należy zapewnić wodę osmotyczną, czyli pozbawioną szkodliwych substancji, takich jak chlor czy ołów. Następnie dodajemy do niej niezbędny nawóz.

Zaleca się, aby temperatura wody wynosiła od 18 do 21 stopni Celsjusza. Z drugiej strony bardzo ważne jest ciągłe sprawdzanie poziomu pH, ponieważ wahania mogą wpływać na uprawy.

Właściwy poziom pH na początek to 5.8. Zwiększa się do 6 podczas kwitnienia i do 6,2 w następnym okresie.

2. Zmierz przewodnictwo elektryczne (EC)

EC pokazuje, ile energii elektrycznej przekazuje woda przez sole mineralne. Innymi słowy wskazuje ilość zawartego w niej nawozu.

W ten sposób można kontrolować, czy coś dodać, czy zmniejszyć ilość. Poziom 0,8 jest najlepszy na początku sadzenia i wzrasta do 1 po kilku pierwszych tygodniach. Potem nawet do 1,5.

3. Zapobiegaj szkodnikom

Nawet jeśli rośliny nie mają kontaktu z glebą, istnieje możliwość pojawienia się szkodników. Co więcej, jeśli zaatakują uprawy hydroponiczne, ich eliminacja jest dość skomplikowana.

Dlatego wskazane jest stosowanie środków zapobiegawczych poprzez opryski. W fazie wzrostu stosuj fungicydy.

4. Utrzymuj odpowiedni poziom tlenu w hydroponice

Ważna jest nie tylko woda, ale także tlen, który przechodzi przez wodę. Umieszczenie pompy powietrza, takiej jak ta, którą można znaleźć w akwariach, jest niezbędne do utrzymania zdrowych korzeni. Zapobiega to również stagnacji.

5. Zarządzanie wzrostem i nawożeniem upraw hydroponicznych

Jeśli chodzi o uprawy hydroponiczne, istnieją pewne szczegóły, na które należy zwrócić większą uwagę, w porównaniu do sadzenia w glebie. Na przykład wzrost. Aby kwiaty nie przekraczały ciężaru, jaki może utrzymać struktura rośliny, która nie ma mocnego uchwytu, do wody dodaje się krzemian.

Jest to minerał, który sprzyja odporności. Z drugiej strony w tego typu nasadzeniach nie używa się jakiegokolwiek nawozu. Ogólnie rzecz biorąc, nawozy mineralne mają pierwszeństwo przed nawozami organicznymi ze względu na gęstość cieczy w tych ostatnich.

6. Odpowiednie narzędzia

Oprócz potrzebnego tlenu, minerałów i nawozów ważne jest posiadanie podstawowych materiałów do założenia uprawy hydroponicznej. Na przykład ciemny pojemnik na korzenie, plastikowy korek, drewniane deski i specjalne podłoże z gliny lub włókna kokosowego.

7. Złóż konstrukcję

Najpierw wykonaj w pojemniku otwory na taką samą szerokość jak plastikowy korek, przez który będzie spływała woda. Następnie wykonaj otwory w odległości 10 centymetrów od drewnianej deski. Korzenie delikatnie wychodzą przez te otwory, a podłoże trafia do pojemnika.

Estructura para hidrponia.
Obecnie istnieje różne kursy na temat hydroponiki, które można podjąć, aby udoskonalić technikę w uprawie domowej.

8. Uprawy hydroponiczne: zwracaj uwagę na światło słoneczne

Ta technika wymaga dużej ilości naturalnego światła, ale nie bezpośredniego i stałego. Ostre promienie słoneczne mogą wpływać na wzrost i spalić liście.

Dlatego upewnij się, że domowa uprawa hydroponiczna otrzymuje wystarczającą ilość światła, ale ze strategicznego miejsca.

Poświęć czas na uprawy hydroponiczne

Chociaż jest to zadanie tak samo dostępne jak każda inna forma rolnictwa, technika ta zwykle wymaga sporo czasu na utrzymanie i kontrolę. Dlatego ważne jest, aby mieć kilka godzin, które możesz poświęcić na doglądanie uprawy.

Zarządzanie pH, poziomem minerałów, zwalczaniem szkodników i strukturą roślin wymaga pracy. Jednak wynik będzie wart wysiłku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.