Co zrobić, żeby kaktus zakwitnął - 6 praktycznych wskazówek
Kaktus to jedna z tych roślin, które wymagają zaangażowania. Chociaż nie wymaga on rygorystycznej uwagi, na pewno wymaga stosowania się do zaleceń w zakresie przygotowania gleby i adekwatności środowiska, w którym się znajduje.
Ponadto kwitnienie wymaga cierpliwości, ponieważ w przeciwieństwie do innych gatunków nie następuje tak szybko. Nie jest też ciągłe.
Kaktusy wyróżniają się swoim wyglądem i szerokim zakresem zastosowań, wśród których Research in Phytotherapy podkreśla ich zastosowanie w paszach, żywności, medycynie i jako rośliny ozdobne. Właśnie w tej ostatniej użyteczności pojawia się kwestia związana z kwitnieniem.
Czy wszystkie odmiany kwitną? Kiedy to się dzieje? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Czy to prawda, że nie każdy kaktus kwitnie?
Kaktusy należą do rodziny Cactaceae z królestwa Plantae i charakteryzują się kolczastym wyglądem, złagodzonym dużymi, kolorowymi, samotnymi kwiatami. W Encyklopedii Britannica wyszczególniono, że wszystkie rodzaje tego gatunku posiadają rurkę kwiatową z płatkami i innymi strukturami przypominającymi liście.
Ze względu na ich surowy wygląd niektórzy uważają, że roślina nigdy nie kwitnie. Ale artykuł opublikowany przez Sekretariat Kultury, Rekreacji i Sportu Bogoty obala to przekonanie.
Wyjaśniono w nim, że wszystkie kaktusy kwitną, tyle że niektóre rodzaje dopiero wtedy, gdy osiągają wysokość 2 metrów, co zajmuje wiele lat. Po pierwszym rocznym kwitnieniu w tym samym czasie pąki ponownie kiełkują.
Istnieje ponad 200 rodzajów i 2500 gatunków kaktusów.
Kaktus – dlaczego nie kwitnie?
Wiek rośliny jest pierwszą przyczyną stagnacji jej kwitnienia, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czy jest młoda, czy dorosła, mówi Tropical Nature. Kaktusy kwitną w różnych okresach dojrzewania, naznaczonych przez gatunek.
Podczas gdy niektóre potrzebują więcej niż 10 lat, aby zakwitnąć, inne osiągają to w ciągu półtora roku. Jeśli natomiast kaktus rośnie w kolumnach, możliwe, że opóźnienie jest większe.
Inną przyczyną wpływającą na kwitnienie jest choroba. Kaktusy mogą zarazić się mszycami, wełnowcami i grzybami, które opóźniają lub definitywnie uniemożliwiają narodziny kwiatów. Jeśli choroba dotrze do pąków, szkodniki spowodują ich więdnięcie, dodaje Tropical Nature.
Czynniki takie jak słabe światło i niedobór podłoża również wpływają na kwitnienie. W niektórych przypadkach nie bez znaczenia jest również pora roku, choć zależy to od gatunku. Oznacza to, że nawet jeśli skupisz się na dostarczaniu nawozów, jeśli nie jest to ich okres kwitnienia, po prostu się to nie wydarzy.
Przeczytaj również: Sukulenty żywe kamienie: jak o nie dbać?
Zalecenia dotyczące rozkwitu kaktusa
Prostym sposobem jest kupić już kwitnącego kaktusa. W innym przypadku koniecznie należy ustalić, jaką odmianę Cactaceae posiadasz.
Na przykład Cereus otwierają swoje płatki o świcie, Selenicereus na około 2 godziny przed północą, a Epiphyllum otwierają się po północy. Kwiaty są jednak krótkotrwałe, a potem opadają, jak donosi Monaco Nature Encyclopedia.
Aby kaktusy kwitły, zaleca się stosowanie następujących wskazówek w praktyce.
1. Posadź w odpowiedniej doniczce
Aby przyspieszyć kwitnienie kaktusów, skorzystaj z glinianych doniczek. Materiał ten jest porowaty i pomaga napowietrzyć podłoże oraz przyspieszyć wysychanie między podlewaniami.
Podczas sadzenia wybierz doniczki, które nie są zbyt duże, aby nie gromadziła się w nich woda. Małe doniczki są lepsze, o ile korzenie nie wychodzą z otworów drenażowych. Gdy tylko zaczną pojawiać się w otworach drenażowych, rozważ przesadzenie rośliny.
2. Nawozić w odpowiednim czasie
Nawożenie kaktusów jest ważne, ale tę czynność należy wykonać na kilka miesięcy przed kwitnieniem. Idealnie wiosną i latem.
Kiedy to robisz, sprawdź, czy nawóz jest specyficzny dla kaktusów lub czy zawiera dużą dawkę potasu. Agroproductores twierdzi, że minerał ten jest związany z aktywacją ponad 50 enzymów niezbędnych do rozwoju roślin i bierze udział w kontrolowaniu ilości wody, która dostaje się i opuszcza komórki roślinne.
3. Kaktus wymaga słońca
Kaktusy kochają słońce, a co za tym idzie światło. Kiedy rośliny są uprawiane w pomieszczeniach, kwitnienie jest trudne, ponieważ wymagają one miejsca, w którym otrzymują jak najwięcej światła.
Wiosną i latem dobrze jest wystawiać je na zewnątrz, wcześniej jednak należy je odpowiednio zaaklimatyzować. Zimą ważne jest pozostawienie Cactaceae w pomieszczeniu, w jasnym miejscu i tam, gdzie w nocy jest ciepło.
4. Przestrzegaj odstępów między podlewaniami
Nawodnienie kaktusa zależy od tego, jak sucha jest gleba i od ciepła otoczenia. Im większa suchość i temperatura, tym więcej wody potrzebuje. Jednak nie podlewaj zbyt często, aby go nie zatopić.
Z drugiej strony rozplanuj dopływ wody w okresie jesienno-zimowym, ponieważ jest to pasywna faza kaktusów i mają one zapasy wody zgromadzone w poprzednich miesiącach.
5. Dostarczaj składników odżywczych
Zarówno w glebie, jak i w doniczkach, kaktus potrzebuje specjalnej gleby do rozkwitu. Zaleca się, aby podłoże było porowate, nie utrudniało drenażu i sprzyjało dotlenieniu korzeni. Należy go też oczyszczać z chwastów i patogenów.
Monografías Botánicas stwierdza, że podłoże może być organiczne, nieorganiczne lub mieszane. Granulometria, pH i stopień retencji wody powinny być odpowiednie dla kaktusów. Doskonałymi opcjami są następujące rodzaje podłoża:
- Żwir
- Perłowiec
- Wermikulit
- Piasek kwarcowy
- Włókno kokosowe
- Skała wulkaniczna
- Ekspandowana glina
- Czarny torf
- Umyty krzemionkowy piasek rzeczny
6. Kaktus potrzebuje odpoczynku
Jeśli chcesz, aby Twój kaktus zakwitł, nie zakłócaj jego odpoczynku, który przypada na zimę. Jak możesz mu pomóc? Przenosząc go w jasne miejsce, izolując od zimna i ograniczając podlewanie do kilku razy w miesiącu.
Zobacz też: Najbardziej polecane sukulenty do dekoracji domu
Kaktus i tak nie kwitnie…
Jeśli zastosujesz się do wszystkich powyższych wskazówek, ale nie zobaczysz kwitnienia kaktusa, pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Wiele z tych roślin reaguje na powolny wzrost; tak bardzo, że może minąć wiele lat, zanim wykiełkują pierwsze kwiaty.
W ten sam sposób, kupując Cactaceae, zapytaj sprzedawcę o wszystkie szczegóły dotyczące okazu, aby wiedzieć od pierwszej chwili, jak długo potrwa kwitnienie, pielęgnacja, która wspiera ten cel i czy jest to odmiana o chwilowym rozkwicie. W ten sposób odpowiednio przygotujesz się do kontemplacji tego naturalnego spektaklu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Agroproductores. (2020). Funciones del potasio en las plantas. Agroproductores. https://agroproductores.com/funciones-del-potasio-en-las-plantas/
- Britannica, T. Editors of Encyclopaedia (2018). Old man cactus. Encyclopedia Britannica. https://www.britannica.com/plant/old-man-cactus
- Bueno, V., Plumed, J. Los cactus. Monografías Botánicas. http://jardibotanic.org/fotos/pdf/publicacion_2_111_CACTUS-ESP-BAJAaaa.pdf
- Das, G., Lim, K. J., Tantengco, O. A. G., Carag, H. M., Gonçalves, S., Romano, A., … Patra, J. K. (2021, March 1). Cactus: Chemical, nutraceutical composition and potential bio-pharmacological properties. Phytotherapy Research. John Wiley and Sons Ltd. https://doi.org/10.1002/ptr.6889
- Mazza, G. (1996). Cactus de la noche: florecen apenas oscurece y caen al amanecer. Monaco Nature Encyclopedia. https://www.monaconatureencyclopedia.com/cactus-de-la-noche-florecen-apenas-oscurece-y-caen-al-amanecer/?lang=es#:~:text=Los%20primeros%20en%20florecer%2C%20al,hora%2C%20sus%20grandes%20corolas%20pirot%C3%A9cnicas.
- Naturaleza Tropical. Cómo lograr que los cactus florezcan de forma sencilla. Naturaleza Tropical. https://naturalezatropical.com/metodos-floracion-cactus/
- Naturaleza Tropical. El barro y sus beneficios. Macetas DIY fabulosas y consejos. Naturaleza Tropical. https://naturalezatropical.com/ideas-barro-macetas-beneficios/
- Secretaría de Cultura, Recreación y Deporte. Los cactus. Redacción Secretaría de Cultura, Recreación y Deporte. Alcaldía de Bogotá. https://www.culturarecreacionydeporte.gov.co/es/bogotanitos/biodiverciudad/los-cactus#:~:text=Los%20cactus%20tienen%20espinas%20que,areolas%2C%20son%20llamadas%20com%C3%BAnmente%20suculentas.