Wskazówki, które pomogą złagodzić ból żylaków
Żylaki występują bardzo często u dorosłych kobiet, dotykając około 50% populacji kobiet. Niestety ten stan może powodować ból i dyskomfort. Gdy pulsujący ból żylaków występuje w nocy, może utrudniać zasypianie. Ból żylaków to jednak nie jedyny problem. Wielu osobom ze względu na kwestie estetyczne, przeszkadza też ich wygląd. Dowiedz się więcej na temat postępowania w przypadku, gdy żylaki pojawiły się również u Ciebie.
Ból żylaków
Żylaki to zasadniczo rozszerzone żyły, które ulegają zapaleniu i znajdują się bardzo blisko powierzchni skóry. Są koloru ciemnoniebieskiego lub fioletowego i w niektórych przypadkach dość mocno odznaczają się na skórze nogi. Mogą powodować skurcze, uczucie ciężkości w nogach, a nawet silny ból. Niektóre kobiety odczuwają również swędzenie i ból podczas drapania nogi.
Żylaki powstają z powodu niewydolności żylnej i słabego krążenia. Gdy przepływ krwi z powrotem do serca nie jest dobry, płyn pozostaje w niektórych obszarach. Może to powodować stany zapalne, obrzęki i żylaki.
Jednym z istotnych czynników prowadzących do rozwoju żylaków jest genetyka. Jeśli w Twojej rodzinie występują żylaki, prawdopodobnie w pewnym momencie życia będziesz na nie cierpieć, zwłaszcza jeśli Twoja matka lub babcia cierpi na tę chorobę.
Przeczytaj również: Rodzaje ćwiczeń pozwalających zredukować żylaki
Wskazówki, jak złagodzić ból żylaków i zmniejszyć objawy
Teraz przedstawimy Ci kilka wskazówek, które pomogą łagodzić ból żylaków lub objawy, takie jak skurcze lub uczucie ciężkości w nogach:
1. Wykonaj lekkie ćwiczenia, aby złagodzić ból żylaków
Nie ma co do tego wątpliwości: ćwiczenia są doskonałym sprzymierzeńcem zdrowia. Jeśli żylaki występują w Twojej rodzinie, zalecamy wykonywanie ćwiczeń o niskiej intensywności, takich jak joga, pływanie lub jazda na rowerze.
Chodzenie też może pomóc. Nie wykonuj czynności, które są zbyt intensywne, ponieważ nagłe ruchy lub podskoki mogą pogorszyć objawy.
2. Noś wygodne buty
Chociaż te szpilki mogą być urocze i sprawić, że twoje nogi będą wyglądać wspaniale, mogą również powodować problemy zdrowotne, jeśli masz żylaki. Jeśli twoje buty są za ciasne, krew nie może się swobodnie poruszać, co utrudnia jej powrót do serca.
Dotyczy to również obcisłych skarpet i spodni, ponieważ wywierają one również nacisk na nogi. Zalecamy noszenie wygodnych butów przez większość dnia, zwłaszcza jeśli musisz wstać przez kilka godzin. Jeśli musisz nosić szpilki do pracy, możesz je nosić osobno, gdy jesteś w drodze, i założyć je po przyjeździe.
3. Podnieś nogi
Po powrocie do domu skorzystaj z okazji i podnieś nogi. Na początku może to trochę boleć lub być nieco niewygodne. Możesz również poczuć, jak twoje łydki się rozluźniają. Wszystko to jest normalne: twoja krew próbuje odpłynąć.
Jeśli siedzisz na sofie, postaw stopy przed sobą na ławce lub stole. Jeśli leżysz, możesz podeprzeć swoje pięty, kładąc je na ścianie. A kiedy jesteś w łóżku, możesz podłożyć kilka poduszek lub poduszek pod nogi.
Wszystkie te opcje są dobre dla przywrócenia przepływu krwi do serca.
4. Zmień pozycje
Wiele prac wymaga siedzenia lub stania przez wiele godzin na raz. Obie pozycje są szkodliwe dla zdrowia nóg i są również potencjalną przyczyną żylaków.
Dlatego powinieneś zmieniać postawę tyle razy, ile to możliwe w ciągu dnia.
Na przykład, jeśli jesteś przy biurku, możesz wstać, aby porozmawiać przez telefon, gdy jesteś w biurze lub, jeśli pracujesz w sklepie, skorzystaj z mniej ruchliwych godzin, aby na chwilę usiąść.
5. Uzyskaj masaże.
Nie musisz w tym celu chodzić do masażystki. Możesz robić własne masaże w domu! Ale bądź bardzo ostrożny, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku!
Masaż jest prosty: delikatnie ugniataj dotknięty obszar i wystające żyły. Powtarzaj to codziennie przez około 15 minut za każdym razem. Aby uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, możesz użyć olejków eterycznych, takich jak tymianek, rozmaryn czy lawenda. Wszystkie mają właściwości pobudzające krążenie.
6. Utrzymuj zbilansowaną dietę.
Umiarkowane spożycie tłuszczów, węglowodanów i cukrów jest niezbędne do utrzymania zdrowych żył i uniknięcia nadwagi, co nie jest dobre dla nóg. Należy również unikać picia zbyt dużej ilości alkoholu lub kawy i pić 2 litry wody dziennie.
Twoja dieta powinna składać się z dużej ilości błonnika, przeciwutleniaczy i potasu. Jedzenie surowych owoców i warzyw to świetny sposób na zmniejszenie ciężkości nóg i poprawę ich wyglądu.
Domowe sposoby łagodzenia objawów żylaków i bólu
Wraz ze zmianą codziennych nawyków istnieją rośliny, owoce i olejki, których możesz użyć, aby złagodzić objawy żylaków i ból:
Aksamitka
Nagietek (nagietek) poprawia napięcie twoich żył i czyni je mniej podatnymi na zwyrodnienia. Ma również właściwości przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki i naprawia uszkodzoną tkankę. Masuj nogi kremem z nagietka przed pójściem spać, aby złagodzić ból żylaków, jeśli Ci to przeszkadza.
Oczar wirginijski
Oczar wirginijski to środek ściągający, który może wspomóc układ krążenia. Może zmniejszać i łagodzić ociężałość powodowaną przez żylaki. Olejek eteryczny z oczaru wirginijskiego można łatwo znaleźć w większości sklepów ze zdrową żywnością. Powinieneś nakładać go z delikatnymi masażami każdego wieczoru.
Jagody
To doskonały owoc na wszelkie problemy z krążeniem. Ma niesamowite właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i może wzmocnić ściany żył. Jagody dostarczają również organizmowi ważnych witamin i bioflawonoidów.
Nie wahaj się zjeść garści dziennie rano lub jako deser.
Cyprys
Cyprys jest dobry na prawie każdy stan związany z układem krążenia i zapaleniem żył. Możesz użyć liści cyprysu do przygotowania herbaty, którą możesz wypić lub nałożyć bawełnianym wacikiem na dotknięte obszary nóg.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- NIH. Biblioteca Nacional de Medicina de los EE UU. Varices. Página actualizada 8 agosto 2018
- National Heart, Lung and Blood Institute . Varices.
- Comunidad de Madrid. Guía de recomendaciones al paciente. Cuidados en las varices. (2006).
http://www.comunidad.madrid/sites/default/files/doc/sanidad/chas/cuidados_en_las_varices.pdf