Wskazówki, jak wykonać bezpiecznie makijaż wokół oczu

Oszałamiający wygląd oczu to nie tylko kolor i styl. Ma to wiele wspólnego z jakością produktów i technik nakładania.
Wskazówki, jak wykonać bezpiecznie makijaż wokół oczu

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niewłaściwe metody nakładania produktów na twarz, zwłaszcza w okolicach oczu, mogą mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia. Aby temu zapobiec, zastosuj się do tych zaleceń, które pomogą ci zawsze wykonywać bezpieczny makijaż wokół oczu.

Niektóre nowoczesne trendy podkreślania oczu opierają się na fosforyzujących cieniach, klejących kryształkach, tuszach do rzęs i przedłużaniu rzęs. Jednocześnie istnieją kosmetyki, które zwiększają prawdopodobieństwo uszkodzenia tak wrażliwej skóry wokół oczu.

W rzeczywistości magazyn Offarm podkreśla znaczenie higieny i pielęgnacji podczas upiększania okolic oczu, aby nie zrujnować swojego wyglądu. Pamiętaj, że skóra na Twoich powiekach i pod oczami jest najcieńsza na całym Twoim ciele, dlatego zasługuje na szczególną uwagę.

Dlaczego to takie ważne, aby bezpiecznie wykonywać makijaż wokół oczu?

Hiszpańska Akademia Dermatologii i Wenerologii zwraca uwagę, że średnia grubość warstwy skóry właściwej przy oczach jest pięć razy cieńsza niż w reszcie twarzy. Ponadto łatwo ulega uszkodzeniu ze względu na ciągłe mruganie i zawiera też mniej kolagenu.

Ponieważ jest tak wrażliwa, wymaga starannego traktowania, w tym makijażu. Nieodpowiednie produkty lub ich nadmiar mogą prowadzić do niekorzystnych skutków, które czasami wymagają nawet interwencji medycznej.

Tratamiento para las arrugas.
Skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna. Dlatego należy zachować ostrożność podczas nakładania makijażu.

Myślimy, że możesz być zainteresowany przeczytaniem tego również: W jakiej kolejności należy nakładać produkty do makijażu?

Główne reakcje, które się pojawiają, jeśli źle wykonujesz makijaż wokół oczu

Prawidłowe stosowanie kosmetyków oznacza, że nie będzie żadnych skutków ubocznych. Z drugiej strony, gdy zaniedbasz bezpieczny makijaż wokół oczu, narażasz się na takie reakcje, jak:

  • Podrażnienie: Podczas nakładania makijażu niektóre drobinki mogą opadać na powierzchnię oczu i je podrażniać.
  • Suche oko: Efekt ten wynika ze szkodliwych chemikaliów. Bądź ostrożna z alkoholami, konserwantami, a także czernią i woskami.
  • Alergie: Według American Academy of Ophthalmology (AAO), reakcje alergiczne i zapalenie spojówek spowodowane kosmetykami często wynikają z działania konserwantów. Etykieta produktu powinna zawierać informację, że nie zawiera parabenów.
  • Niedrożność kanałów łzowych: Klinika Mayo twierdzi, że zatkanie normalnego drenażu łez wynika z infekcji lub stanu zapalnego. Wskazuje na nie między innymi łzawienie oczu, zaczerwienienie twardówki i niewyraźne widzenie. Zanieczyszczony tusz do rzęs i eyelinery nierzadko wywołują ten stan.
  • Zapalenie skóry oczu: Ze względu na skład niektórych kosmetyków codziennego użytku, możesz odczuwać swędzenie, a nawet może się pojawić obrzęk lub rumień.
  • Zapalenie powiek: Towarzystwo Okulistyczne Wspólnoty Walencji określa, że to zaburzenie wiąże się ze stanem zapalnym brzegów powiek i czasami wymaga długotrwałego leczenia.

Jak wykonać bezpieczny makijażu wokół oczu

Skonsultuj się z dermatologiem na temat swojej rutyny pielęgnacyjnej, zwłaszcza jeśli masz problemy z oczami. Wskazane jest stosowanie produktów do makijażu stworzonych specjalnie na okolice oczu.

Na przykład Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wskazuje, że ten sam ołówek używany do obrysowania ust i oczu przeniesie zarazki z ust do oczu.

Wyrzuć też kosmetyki, które są otwarte dłużej niż trzy miesiące i dodaj do swojej listy produkty hipoalergiczne, a także te stworzone przez uznane laboratoria. Dobrym pomysłem jest również przechowywanie produktów w chłodnych miejscach. Pamiętaj ponadto, żeby zawsze myć ręce przed rozpoczęciem ich nakładania.

Zapisz poniższe zalecenia dotyczące bezpiecznej pielęgnacji oczu i stosowania makijażu.

1. Czyste pojemniki i przybory

Pozostawienie aplikatorów (takich jak pędzle i gąbki) wypełnionych podkładem, cieniem do powiek, korektorem lub rozświetlaczem na zbyt długo sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.

Jednym ze sposobów dezynfekcji przyborów jest namoczenie ich w ciepłej wodzie, a następnie zanurzenie w mieszaninie wody z szamponem lub mydłem o neutralnym pH. Przetrzyj je w dłoniach i pozwól im wyschnąć stawiając do góry nogami.

2. Sprawdź składniki pod kątem bezpiecznego makijażu wokół oczu

Uważne przyjrzenie się temu, co jest napisane na etykiecie, to jedyny sposób, aby dowiedzieć się, czy produkt zawiera składniki, które nie są dla ciebie dobre. Jeśli nie masz pewności co do składu, zapytaj sprzedawcę lub sprawdź informacje, które producenci publikują na swoich stronach internetowych lub portalach społecznościowych.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich substancji chemicznych zawartych w produkcie kosmetycznym można znaleźć na stronie Międzynarodowa Nomenklatura Składników Kosmetycznych (INCI Beaut ).

3. Nie pożyczaj swoich produktów do makijażu innym osobom

Pożyczanie produktów do makijażu oczu to błąd. W ten sposób zarazki innych ludzi mogą dostać się do Twoich oczu.

4. Używaj nowych aplikatorów

Nie używaj testerów sklepowych, ponieważ robi to każdy klientka. Lepiej zabrać ze sobą własne aplikatory lub po prostu użyć wacików. Ta wskazówka nie ogranicza się też tylko do makijażu oczu.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Kremy korygujące przebarwienia – co musisz wiedzieć na ten temat

5. Rób makijaż wokół oczu w nieruchomym miejscu

Staraj się nie robić makijażu w samochodzie, nawet jeśli nie siedzisz za kierownicą. Nagłe hamowanie i wpadnięcie w dziurę może narazić Cię na obrażenia podczas używania szczoteczki do rzęs lub zalotki.

6. Uważaj na dodatki

Makijaż oczu obejmuje określone kolory. Uzyskanie tych pigmentów wymaga stosowania ściśle regulowanych dodatków. Unikaj niezatwierdzonych dodatków, ponieważ zmieniają produkt i uszkadzają skórę.

FDA podsumowuje na tej liście dodatki do kosmetyków kolorowych zaakceptowane przez instytucję.

7. Zwróć uwagę na klej do rzęs, aby zapewnić bezpieczny makijaż wokół oczu

Przedłużanie rzęs jest modne ze względu na ich efekt w podkreślaniu wyglądu. Możesz to zrobić w bezpieczniejszy sposób, gdy klej do przyklejenia rzęs do powieki jest lekki, nie pozostawia grudek i jest łatwy do usunięcia. Jeśli klej nie jest zatwierdzony dermatologicznie, zwiększa ryzyko infekcji lub zapalenia.

¿Cómo se ponen las extensiones de pestañas?
Klej do rzęs musi być zatwierdzony dermatologicznie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko infekcji.

Co zrobić w przypadku niepożądanej reakcji na kosmetyk?

Nie tylko osoby o wrażliwej skórze mogą cierpieć, jeśli podczas upiększania nie stosują zasad bezpieczeństwa. Źle wykonany makijaż wokół może doprowadzić do komplikacji u każdej osoby.

W przypadku niekorzystnego wpływu kosmetyków należy zasięgnąć porady lekarskiej, zwłaszcza jeśli objawy utrzymują się przez wiele dni. Nie nakładaj również makijażu podczas leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.