5 wskazówek, jak wybrać dobrego psychologa

Kluczem do wyboru dobrego psychologa jest jego certyfikacja, umiejętności interpersonalne i umiejętność aktywnego słuchania. Dowiedz się, jak go szukać.
5 wskazówek, jak wybrać dobrego psychologa
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 23 czerwca, 2023

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii zwykle nie przychodzi bez wcześniejszych przemyśleń, obaw czy pytań. „A co, jeśli mi się to nie spodoba? ” „A co, jeśli pomyśli, że zwariowałem?” To tylko kilka możliwych wątpliwości. Psychologia jest jednak nauką, którą jej adepci są gotowi wykorzystać na rzecz pomocy i wspierania ludzi. Ale jak wybrać dobrego psychologa?

Należy pamiętać, że relacja nawiązana z tym specjalistą odgrywa kluczową rolę w powodzeniu terapii. Oznacza to, że zaufanie i poczucie bezpieczeństwa nie zależą tylko od teoretycznych umiejętności terapeuty. Duże znaczenie mają również jego umiejętności interpersonalne.

Jak wybrać dobrego psychologa?

Jest wiele momentów, w których pomoc psychologiczna jest kluczem do odzyskania dobrego samopoczucia. Śmierć ukochanej osoby, separacja, ciągłe kryzysy lękowe, stres, depresja, nadużywanie substancji i wiele innych.

Według publikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego psychologowie to wysoko wykwalifikowani specjaliści zajmujący się problemami behawioralnymi ludzi, problemami ze zdrowiem psychicznym i zmianami w zachowaniu.

Poprzez psychoterapię i inne narzędzia potwierdzone naukowo przede wszystkim mogą pomóc pacjentom zrozumieć ich emocje. W efekcie mogą ich również wspierać w zmianie zachowań i wypracowaniu zdrowszej postawy. Ale jak wybrać dobrego psychologa? Oto kilka zaleceń.

1. Uzyskaj informacje

Istnieje wiele mitów i błędnych opinii na temat tego, co to znaczy rozpocząć terapię. Niektórzy mają w głowach tylko obraz kanapy lub hipnozy. Tymczasem tego typu profesjonaliści korzystają z wielu różnych nurtów i podejść.

Chociaż nie jest to kwestia przestudiowania każdej z dostępnych opcji, dobrze jest zorientować się, czego konkretnie szukasz. Zastanów się, co najlepiej odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom. Psychologia ma szeroki zakres specjalizacji w określonych tematach.

Może nas interesować praca nad kwestiami związanymi z seksualnością, rodziną lub pracą. Dlatego znalezienie profesjonalisty, który zajmuje się dokładnie tym, czego potrzebujemy, może być znacznie skuteczniejsze.

Myślimy, że spodoba ci się również ten artykuł: Kintsugi: filozofia leczenia ran duszy

2. Upewnij się, że jest certyfikowanym profesjonalistą

Psychologia jest zawodem podlegającym regulacjom prawnym, gdyż zajmuje się zdrowiem psychicznym ludzi. Aby więc wybrać dobrego psychologa, ważne jest, aby  szukać profesjonalistów w odpowiednich miejscach. Ponadto każdy psycholog powinien posiadać licencję na wykonywanie zawodu.

3. Dobry psycholog pokazuje, że traktuje swoją pracę poważnie i profesjonalnie

Chodzenie na terapię to nie tylko siadanie i rozmawianie z kimś. Podczas gdy pacjent opowiada, co się z nim dzieje, psycholog snuje domysły i odczytuje sytuację. Szczególnie na pierwszych sesjach będzie zbierał informacje, które są podstawą do postawienia diagnozy i zrozumienia, co dolega pacjentowi.

Stara się również ustalić dogodne dni konsultacji i harmonogramy oraz wskazuje swoje wynagrodzenie, a także inne aspekty, które dotyczą jego pracy. W ten sposób każde spotkanie otrzymuje ramy, które odróżniają je od zwykłej rozmowy z przyjaciółmi.

4. Powinieneś czuć się swobodnie

Profesjonalny psycholog musi nie tylko umieć wykorzystać swoją wiedzę. Musi także posiadać umiejętności słuchania i komunikowania się, aby móc dokonywać odpowiednich informacji zwrotnych i obserwacji, przydatnych dla pacjenta.

Oznacza to nie tylko poziom werbalny, ale także gestykulację, postawę, ton głosu itp. W terapii liczy się każdy szczegół.

5. Dobry psycholog komentuje i udziela informacji

Istnieją pewne mniej zaangażowane podejścia teoretyczne, ale psycholog musi być w stanie udzielić informacji o tym, co dzieje się z pacjentem. Ponadto powinien podać swoje hipotezy i propozycję pracy.

Terapia ma na celu zidentyfikowanie aspektów, które nie służą danej osobie, a przede wszystkim wzmocnienie jej zdrowych zasobów. Dlatego ważne jest, aby psycholog dzielił się swoimi spostrzeżeniami i pomagał w generowaniu tego wzmocnienia.

Po czym poznać złego psychologa

Istnieją również pewne oznaki, które pomagają określić, że profesjonalista nie spełnia wymagań. Najbardziej istotne są następujące aspekty:

  • Narusza stosunek terapeutyczny. Na przykład, jeśli często się spóźnia, odwołuje sesje bez uprzedzenia i ma inne zachowania, które są sprzeczne z tym, co zostało uzgodnione.
  • Nie ma wystarczających umiejętności słuchania. Możesz to zauważyć, jeśli terapeuta zadaje pytania o coś, co właśnie mu powiedzieliśmy, nie pamięta rzeczy, o których rozmawialiśmy na poprzedniej sesji lub jest permanentnie rozkojarzony.
  • Kiedy wykracza poza etykę zawodową. Psycholog ma ściśle zawodowy stosunek do swoich pacjentów, poza tym, że czasami może czuć się zaniepokojony po określonej sesji. Oznacza to, że nie powinien nawiązywać przyjaznych lub pełnych miłości relacji ze swoimi pacjentami, nie powinien też pisać wiadomości ani wykonywać gestów wykraczających poza relacje profesjonalne. Jeśli tak się stanie, powinien zwrócić się do innego współpracownika o zastępstwo.
  • Osądza i próbuje mówić, co myśleć o pewnych tematach, które nie mają związku z terapią. Na przykład polityka nie jest tematem, którym interesuje się terapeuta, chyba że jest to główny temat pracy podczas sesji. Więc nie powinien osądzać ani wyznań, ani wyborów pacjenta.
  • Odwraca role. Czasami możemy odnieść wrażenie, że to psycholog przechodzi katharsis i że słuchamy tylko jego własnych doświadczeń, a nie czujemy się wysłuchani. Jeśli jego przykład w czymś pomaga, psycholog może czasem odnieść się do samego siebie. Nie może być jednak bohaterem sesji.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Psychologowie i psychiatrzy: czym się różnią?

Budowanie relacji z psychologiem wymaga czasu

Ważne jest, aby pamiętać, że relacja, którą buduje się z psychologiem w ramach terapii wymaga swobodnej komunikacji i szacunku. Poznanie się, poczucie zaufania i otwarcie się na dzielenie się bardziej osobistymi sprawami wymaga czasu.

Niektórzy pacjenci mogą mieć pewne wyobrażenie „dobrego psychologa”. Jednak trzeba mieć świadomość, że niekoniecznie odpowiada ono ich rzeczywistym potrzebom. Wybór jednego lub drugiego specjalisty jest bardzo osobistą decyzją, ponieważ ich styl terapeutyczny nie jest taki sam.

Jeśli nie jesteśmy do końca przekonani, lepiej poprosić o zmianę psychologa niż rezygnować z terapii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.