Psycholog i psychiatra: czym się różnią?

Dane dotyczące problemów ze zdrowiem psychicznym na świecie są alarmujące. Jak psycholog i psychiatra mogą pomóc w obliczu takiego problemu?
Psycholog i psychiatra: czym się różnią?
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2023

Niejednokrotnie słyszymy, że osoby, które przeżywają trudną sytuację, odmawiają skorzystania z pomocy specjalisty zdrowia psychicznego. W rzeczywistości psycholog i psychiatra często wzbudzają u nich uprzedzenia. Jednak ci sami ludzie nie wahaliby się wezwać lekarza, gdyby wyczuli jakikolwiek dyskomfort w swoim ciele.

WHO odnotowuje, że 1 na 8 osób na świecie cierpi na zaburzenia psychiczne.

Pomimo tych danych, istnieje pewna niechęć do szukania pomocy. Z jakiej przyczyny? Czy istnieją mity na temat tego, co oznacza pójście na terapię? Dlaczego jest tak dużo ignorancji na temat tego, czym się zajmuje psycholog i psychiatra?

Brak rozwiązania problemu nie sprawi, że zniknie, wręcz przeciwnie.

Aby przezwyciężyć te opory i poprawić jakość naszego życia, wiedza o tym, co robi psycholog i psychiatra, pomoże nam lepiej podejść do myśli o umówieniu się na wizytę. Zobaczmy więc, czym zajmuje się każdy z nich.

Kim jest psycholog?

Psycholog jest specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego, posiadającym dyplom z psychologii.

Psycholog interesuje się zdrowiem ludzi i bada różne tematy, aby zrozumieć ludzkie zachowania. Zajmuje się zatem postawami, reakcjami, emocjami, uczuciami i myślami pacjentów. Jest również w stanie zrozumieć podstawowe procesy psychologiczne, takie jak między innymi pamięć, język i uwaga.

Jego interwencja zawsze ma na celu dobre samopoczucie osoby, poprzez osiągnięcie bardziej funkcjonalnych i adaptacyjnych zachowań. Psycholog jest również przygotowany do zastosowania testów lub innego narzędzia, które pozwala mu kierować diagnozami lub interwencjami.

Panuje jednak fałszywe przekonanie w odniesieniu do psychoterapii. Wielu ludzi myśli, że aby zgłosić się do psychologa, trzeba mieć problem. Niekoniecznie tak jest. Chodzi bowiem o dążenie do większej samowiedzy oraz o nabywanie umiejętności emocjonalnych i społecznych. Innymi słowy, interwencje psychologa mają na celu wzmocnienie osobistej postawy osoby, jej rozwój i jakość życia.

Pokazuje to, że praca psychologa związana jest z promocją i profilaktyką, a także z leczeniem i rehabilitacją po ujawnieniu się choroby lub problemu.

Należy wspomnieć, że dyplom z psychologii umożliwia nie tylko praktykę psychologii klinicznej, ale także otwiera szereg opcji w innych dziedzinach:

  • Organizacja
  • Wspólnoty społeczne
  • Edukacja
  • Prawo
  • Praca

Kim jest psychiatra?

Psychiatra jest również specjalistą w zakresie zdrowia psychicznego, jednak jego badania koncentrują się na dziedzinie medycyny.

Według Vallejo Ruiloba i Leal Cercós (2005) psychiatria zajmuje się badaniem, profilaktyką, leczeniem i rehabilitacją zaburzeń psychicznych. Należą do nich zarówno choroby psychiczne, jak i inne patologie psychiczne.

Chociaż psychiatra może przejść dodatkowe szkolenie i zastosować różne narzędzia, jego praca ściślej wiąże się z podejściem biomedycznym i organicznym. Nie oznacza to, że ignoruje obszar społeczny jako czynnik w tych problemach. W psychiatrii istnieją również różne podejścia, takie jak psychiatria społeczna i środowiskowa.

Psycholog i psychiatra: 3 fundamentalne różnice między nimi

Chociaż oba zawody mają ścisły związek ze zdrowiem psychicznym, różnią się pod względem kompetencji i obszarów działania. Można powiedzieć, że ich praca się uzupełnia w ramach kompleksowej opieki.

1. Szkolenia i studia

Psychologowie i psychiatrzy.
Psycholog i psychiatra mają różne stopnie i studia podyplomowe.
Psycholog i psychiatra kończą inne studia.

Podczas gdy psycholog uzyskuje stopień naukowy z psychologii, psychiatra uzyskuje stopień medyczny, a następnie specjalizuje się w psychiatrii.

2. Przedmiot ich pracy

Chociaż zależy to od zastosowanego podejścia, psycholog na ogół pracuje z pacjentami, biorąc pod uwagę dane z kontekstu społecznego, relacji osobistych i rodzinnych, przekonań i myśli, a także emocji. Zagadnienia, którymi się zajmuje, należą do szerszej dziedziny i wykorzystują różnorodne techniki, takie jak między innymi relaksacja, odgrywanie ról i techniki poznawcze.

Psychiatra z kolei skupia swoją uwagę na fizjologicznych i chemicznych aspektach organizmu człowieka. A dokładniej mózgu. W tym celu może przepisywać odpowiednie leki.

Niektóre tematy mogą być poruszane z perspektywy obu dyscyplin na raz.

Istnieją jednak konkretne tematy, które zostaną omówione z perspektywy psychologicznej. Na ogół będą dotyczyć bardziej codziennych obszarów: orientacja zawodowa, poczucie własnej wartości, konflikty w relacjach międzyludzkich itp.

3. Recepty na leki psychotropowe

Przyjmowanie tabletki.
Podczas gdy psychiatra jest uprawniony do przepisywania leków, psycholog stosuje inne narzędzia terapeutyczne.
Recepta na składniki aktywne wymaga wizyty u psychiatry.

Chociaż zarówno psycholog, jak i psychiatra mogą stawiać diagnozy, w przypadku zaobserwowania konieczności rozpoczęcia leczenia farmakologicznego, psycholog zaleci pacjentowi wizytę u psychiatry. To on jest uprawniony w praktyce zawodowej do przepisywania leków psychotropowych (neuroleptyków, anksjolityków, antydepresantów itp.).

Pomimo pewnych różnic, oba zawody mogą działać komplementarnie w poszukiwaniu poprawy stanu pacjenta. Niektóre zaburzenia wykazują skuteczniejszy postęp, gdy są leczone w sposób interdyscyplinarny.

Kiedy powinienem zobaczyć się z psychologiem?

Rozpoczęcie psychoterapii to bardzo osobista decyzja, której często towarzyszą lęki, uprzedzenia i zakłopotanie, a także mity na temat tego, co oznacza pójście do psychologa. Jednak ważne jest, aby pokonywać własne bariery i podjąć kroki w kierunku pozytywnej zmiany.

Sytuacje, które mogą skłaniać do konsultacji psychologicznej, to między innymi:

  • Kiedy dana osoba czuje, że nie jest już w stanie poradzić sobie z pewnymi problemami i że wyczerpały się jej zasoby, aby iść naprzód.
  • Jeśli nasze nastroje zaczynają wpływać na nasze codzienne życie, utrudniając wydajność w pracy, życie rodzinne lub związek z partnerem.
  • W obliczu pewnych kryzysów w cyklu życia lub innych ważnych wydarzeń, takich jak żałoba, przeprowadzka lub rozwód. Również w obliczu problemów lub trudności rozwojowych.
  • W celu zdobycia określonych umiejętności lub poprawy aspektów naszej osobowości, charakteru lub zachowania.
  • Jeśli inny pracownik służby zdrowia zaleca psychoterapię jako uzupełnienie pewnego rodzaju leczenia. Obecnie jest to praktyka włączona do onkologii, jak czytamy w artykule w Dialogues in Clinical Neuroscience.

Kiedy powinienem zobaczyć się z psychiatrą?

Oto niektóre sytuacje, które mogą motywować do wizyty u psychiatry:

  • W obecności jakiejkolwiek choroby psychicznej, takiej jak choroba afektywna dwubiegunowa lub schizofrenia. Podobnie leczenie można uzupełnić psychoterapią.
  • Gdy zostanie wykryta obecność urojeń lub halucynacji.
  • Jeśli inny pracownik służby zdrowia zaleci to jako część leczenia.

Nie rezygnuj z opieki psychiatrycznej

Psycholog i psychiatra działają w ramach różnych dyscyplin naukowych, ale są w stanie współpracować, jeśli wymaga tego przypadek. Specjaliści ci powinni starać się informować o zakresie ich pracy, ponieważ jest to podstawowe prawo pacjenta.

Ponadto należy utrzymywać płynną komunikację w celu wzajemnego zrozumienia, aby nie wprowadzać w błąd sprzecznymi wskazaniami i aby pacjent czuł się bezpiecznie.

Wreszcie, dobrze jest szukać najlepszego eksperta w tych dziedzinach, który będzie odpowiedni dla nas. Nie każdy psycholog czy psychiatra, którego odwiedzimy, sprawi, że będziemy się czuli swobodnie podczas konsultacji. Więź terapeutyczna to coś, co wymaga czasu, wiedzy i zaufania. Dlatego jeśli nie czujemy się komfortowo, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, ważne jest, abyśmy nie wykluczali możliwości uzyskania pomocy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.