Wskazówki, jak utrzymywać dom wolny od pyłków
Aby dom był wolny od pyłków, nie trzeba go szczelnie zamykać ani usuwać wszystkich roślin. Pyłek to zbiór mikroskopijnych części nasion produkowanych przez niektóre rośliny. Istnieją na szczęście naturalne rozwiązania, które potrafią ograniczyć ich ilość w naszym środowisku.
Dzięki niewielkim rozmiarom pyłek często krąży w powietrzu w domu i przylega do wszelkiego rodzaju powierzchni. Wiele osób cierpi na alergie wywołane tymi mikrosporami roślinnymi.
Wystarczy wdrożyć kilka prostych strategii, aby zapobiec przedostawaniu się pyłków do domu i utrzymać odpowiednią filtrację. Zmniejszy to również ogólny poziom zabrudzeń w domu.
Eliminacja granulek pochodzenia roślinnego nie musi jednak oznaczać rezygnacji z każdej naturalnej dekoracji. Istnieje wiele strategii, nawyków i filtrów, które pozwalają zachować dom wolny od pyłków. Ponadto przyczyniają się do zmniejszenia kurzu, roztoczy i innych alergenów.
Umieść określone rośliny
Rośliny pełnią funkcję elementu dekoracyjnego, który wnosi również do otoczenia dawkę witalności. Jakby tego było mało, niektóre odmiany pomagają też oczyszczać powietrze. Na przykład takie właściwości tulipany, róże, zielistki, krzewy i begonie.
Istnieje duża liczba roślin domowych, dzięki czemu wybór można dostosować do osobistego gustu i przestrzeni. Jednak możliwe jest również, że właśnie rośliny w ogrodzie będą cię narażały na ciągłe kichanie.
Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Complutense w Madrycie, pyłki są najczęstszą przyczyną alergii układu oddechowego na całym świecie. Ponadto wywołują 40% nieżytu nosa i spojówek i 27% przypadków astmy.
Aby zmniejszać poziom pyłków w domu, niektóre odmiany stają się sprzymierzeńcami w oczyszczaniu dzięki temu, że absorbują te związki:
- Filodendron: Jest to elegancka roślina o dużych liściach, idealna do wnętrz i do wieszania na półkach.
- Bluszcz: Bluszcz może rosnąć zarówno w pomieszczeniach, jak i w ogrodach i jest jednym z gatunków o najbardziej oczyszczających właściwościach.
- Epipremnum złociste: Jest to bardzo popularna odmiana roślin domowych ze względu na łatwość pielęgnacji i odporność.
- Falepnosis (czyli popularny storczyk): Oprócz właściwości oczyszczających, rośliny te świetnie prezentują się jako dekoracja domu dzięki estetycznym białym kwiatom.
Pozwalaj na cyrkulację powietrza, aby dom był wolny od pyłków
Aby Twój dom był wolny od pyłków, ważna jest również wentylacja. Najlepszy czas na otwieranie okien to południe i wieczór. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie wewnątrz domu gromadzi się najwięcej pyłków.
Należy je jednak otwierać tylko na kilka minut, a następnie zamykać, szczególnie w słoneczne i wietrzne dni, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że dostaną się do środka ponownie. Jeśli masz klimatyzację, popraw wentylację swojego domu za pomocą tego urządzenia.
Z drugiej strony zawsze utrzymuj okna i zasłony w czystości. Pyłek ma tendencję do przyczepiania się do tych elementów wystroju domu.
Uważamy, że mogą cię zainteresować również: Ekologiczne metody czyszczenia i dezynfekcji lodówki
Ściągaj buty
Jednym z największych nośników pyłków jest obuwie. Aby uniknąć wnoszenia kurzu i brudu do domu, najlepiej zostawić buty na zewnątrz, jeśli jest na to miejsce.
Umieść wycieraczki lub dywaniki, aby dom był wolny od pyłków
Obok rady dotyczącej zdejmowania butów, pomocne może być położenie wycieraczki, lub chodnika przy drzwiach wejściowych do domu. Jeśli leży po zewnętrznej stronie, można wytrzeć obuwie przed wejściem, usuwając w ten sposób jak najwięcej pyłku.
Natomiast kolejna mata po wewnętrznej stronie zapewnia drugą szansę na filtrację. Zaleca się również trzepanie i pranie dywanów raz lub dwa razy w tygodniu.
Higiena osobista a dom wolny od pyłków
Te mikroskopijne części nasion często przywierają do różnych części ciała, takich jak włosy, skóra, a nawet nozdrza. Wzięcie dokładnego prysznica po powrocie do domu zapobiega rozprzestrzenianiu się pyłków w całym wnętrzu.
Dbaj o czystość swoich zwierząt
Pyłek łatwo przyczepia się też do sierści zwierząt. Dlatego jest prawdopodobne, że po każdym spacerze Twój pies wnosi do domu dużą ilość pyłku. Utrzymanie pupilów w czystości pomaga uwolnić dom od pyłków.
Wyczyść swoje meble
Podobnie jak higiena osobista, częste czyszczenie mebli pomaga utrzymać Twój dom wolny od pyłków. Robiąc to, najlepiej zacząć od góry i schodzić po kolejnych półkach, aby zebrać jak najwięcej kurzu.
Świadomie korzystaj z urządzeń, aby dom był wolny od pyłków
Aby zapobiec cyrkulacji kurzu i pyłków, ważne jest również czyszczenie filtrów klimatyzatorów i innych systemów grzewczych. Czyszczenie ich raz w roku zapobiega gromadzeniu się zbyt dużej ilości brudu w otworach. Jeśli chodzi o wentylatory, to najlepiej ich nie używać, gdyż sprzyjają rozprzestrzenianiu się drobinek kurzu i pyłków.
Utrzymuj krótki trawnik
Jeśli masz podwórko, powinieneś zachować krótki trawnik, aby pyłek nie gromadził się wśród chwastów, a następnie nie przedostawał się do domu. Nie należy go jednak kosić w dni, kiedy jest bardzo mokro lub wietrznie, gdyż łatwiej przylega do ciała.
Suszenie ubrań
Wiele osób, które mają ogródki lub tereny zewnętrzne, decyduje się na suszenie ubrań na słońcu. Jednak nie jest to dobry pomysł, jeśli masz skłonność do alergii.
Wystawienie ubrania na działanie promieni słonecznych powoduje, że pyłki przylegają do włókien odzieży, a następnie wchodzą w kontakt ze skórą. Z tego powodu warto skorzystać z suszarki.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Magiczna gąbka i jej zastosowania
Przedmioty i narzędzia w domu bez pyłków
Na koniec chcielibyśmy również zasugerować następujące opcje:
- Specjalne filtry do klimatyzatorów
- Specjalne odkurzacze
- Oczyszczacze powietrza
W trudnych sytuacjach można sięgnąć po produkty komercyjne zaprojektowane do filtrowania powietrza i uwolnienia domu od pyłków. Mają one zdolność wychwytywania włosów, kurzu, a nawet roztoczy.
Ważne jest również, aby zwracać uwagę na typowe objawy wywołujące alergie, takie jak przekrwienie i swędzenie gardła. Jeśli dyskomfort nie ustąpi w rozsądnym czasie, skonsultuj się ze specjalistą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sánchez, Jorge, Caraballo, Luis, Repercusión de la contaminación del aire en la aparición de asma. Revista Alergia México [Internet]. 2015;62(4):287-301. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=486755028008
- Nacional Centro Condiciones de Trabajo. “NTP 335 : Calidad de Aire Interior : Evaluación de La Presencia de Polen y Espora Fúngicas.” English (2005): 1–12. Disponible en: http://www.insht.es/InshtWeb/Contenidos/Documentacion/FichasTecnicas/NTP/Ficheros/301a400/ntp_335.pdf
- González Lozano, María Cristina, Cerezo-Moreno, Angel, Salazar, Lucía, González-Macías, Ma. del Carmen, Comportamiento de las partículas suspendidas y polen en la atmósfera de la región norte de la Zona Metropolitana de la Ciudad de México. Journal of the Mexican Chemical Society [Internet]. 1999;43(5):155-164. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=47543503
- Valdivieso, María Alexandra, Rubio, Leyla Luz, Sánchez-Medina, Mario, Martínez, Julio César, Gómez, Alberto, Tarazona, Gretty Paola, Zarante, Ignacio, Evaluación de alergenos presentes en polvo y ambiente de algunas bibliotecas de Bogotá, D.C.. Universitas Medica [Internet]. 2005;46(1):13-20. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=231018652003