Wskazówki, jak oczyścić umysł ze złych myśli
Wszyscy mamy czasem negatywne myśli. W zależności od naszej sytuacji, jesteśmy mniej lub bardziej zaniepokojeni pewnymi sprawami. Jednak dopiero wciąganie się w nie ma konsekwencje zdrowotne. Rzućmy więc okiem na kilka wskazówek, jak oczyścić umysł ze złych myśli.
Choroba bliskiej osoby, trudności w nauce, złe układy w pracy… Spektrum sytuacji, które mogą powodować złe myśli, jest tak różnorodne i codziennie może się zmieniać. Fakt, że mamy negatywne myśli wynikające z tych sytuacji nie czyni nas lepszymi lub gorszymi ludźmi. Może nam jednak zakłócać lub odbierać nasze dobre samopoczucie.
Zastosuj te 9 wskazówek, aby oczyścić umysł ze złych myśli i zmienić nastrój. Weźmy się za to metodycznie!
1. Aby oczyścić umysł, zidentyfikuj myśli, które powodują u Ciebie dyskomfort
Nie możemy pracować nad tym, czego nie jesteśmy świadomi, czego nie akceptujemy lub co bagatelizujemy. Rozpoznając te myśli, możemy je następnie przeanalizować i wykryć, czy mają jakąś wspólną cechę lub mianownik.
Na przykład, czy myślisz w kategoriach czarno-białych tak/nie czy zawsze/nigdy? Czy myślisz, że inni ci coś robią? Czy masz tendencję do patrzenia tylko na negatywną stronę sytuacji?
Kiedy zaczynamy szukać podstaw naszych myśli, możemy odkryć, że wiele z nich jest stronniczych i stanowią jedynie wycinek większej rzeczywistości. Od tego momentu można pomyśleć o ich uelastycznieniu i zaproponowaniu wielu możliwych wersji.
W psychoterapii jest to znane jako technika restrukturyzacji poznawczej. Możesz ją zainicjować własnym działaniem lub poprosić o pomoc profesjonalistę.
2. Dogłębnie oczyść swoje myśli
Zastanów się nad sytuacją, która cię trapi. Co tak naprawdę jest rzeczywistością, a co fantazją i założeniami?
Być może w końcu dostrzeżesz, że istnieje wiele hipotez i obaw, które są tworem twojej wyobraźni i należą do obszaru niepewności. Tak naprawdę nie są oparte na czymś, co ma się rzeczywiście wydarzyć.
Często nawet dojdzie do sytuacji, której się boimy, lub wydarzenia, które nas niepokoi. Ale wtedy zdajemy sobie sprawę, że było to mniej poważne, niż się wcześniej wydawało.
3. Naucz się wyznaczać własne granice, aby oczyścić umysł ze złych myśli
Bez względu na to, ile razy myślisz o problemie, możesz nie mieć dziś rozwiązania w swoim zasięgu. Natomiast jeśli pozwolisz swojemu umysłowi ostygnąć i odetchnąć, zobaczysz, że będziesz w stanie zyskać perspektywę i znaleźć inny sposób podejścia do problemu.
Czasami wystarczy zaakceptować, że musisz przestać o tym myśleć. Umiejętność poddania się i odejścia od problemu jest jednym ze sposobów na znalezienie rozwiązania.
4. Ćwicz techniki relaksacyjne
Na przykład możesz spróbować ćwiczeń oddechowych. Możesz to również zrobić za pomocą rozciągania i progresywnego rozluźniania mięśni.
Spacery i wycieczki na świeżym powietrzu mogą być świetną opcją. Wszystko to pomaga wyciszyć nasz umysł, pozwolić nam skupić się na teraźniejszości i nie dać się wciągnąć w sprawy przeszłości lub problemy przyszłości.
Możesz również przeczytać ten artykuł: Poznaj psychologię plotki i pogłoski
5. Spraw, aby w ciągu dnia zdarzały Ci się przyjemne i miłe rzeczy
Ważne, aby na co dzień świadomie przeżywać przyjemne chwile: gorąca kawa na początek dnia, delektowanie się czekoladą, spacer. Wygospodarowanie czasu na wypoczynek i rekreację zmniejsza stres i pomaga organizmowi wytwarzać hormony przyjemności i szczęścia.
6. Otaczaj się ludźmi, którzy dodają Ci pozytywności a nie odbierają jej
Zdarzyło się nam wszystkim, że po spędzeniu z kimś czasu czujemy, że zeszła z nas cała energia. Wiele osób ma tendencję do życia w negatywny i niezdrowy sposób, zawsze tylko narzekając. Takie osoby same są częścią problemu a także unikają możliwych rozwiązań.
Jest kilka powodów, które czasami to usprawiedliwiają, ale postawa robi dużą różnicę w naszym codziennym życiu. Dlatego ważne jest, aby spędzać czas z ludźmi, którzy mają dobre i złe chwile, ale nie widzą zła jako jedynej i absolutnej rzeczy, na której należy się skupić w życiu.
7. Przygotuj listę fiszek lub wskazówek wizualnych
Innym sposobem, aby oczyścić umysł ze złych myśli jest użycie zasobów wizualnych, które pomogą Ci powstrzymać zalew myśli. Na przykład, po zidentyfikowaniu niepokojących myśli, możesz zapisać ich alternatywne wersje.
W ten sposób odwracasz uwagę swojego mózgu od skupienia się na znanych złych myślach. Spójrzmy na przykład. Przypuśćmy, że ktoś, kto boi się, że zostanie okradziony, wychodząc z domu. Taka osoba może napisać „na ulicy będą ludzie, którzy mogą zaoferować pomoc”. Albo: „Byłem wiele razy poza domem i w większości z nich nie stało mi się nic złego.”
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Główne psychologiczne skutki wielozadaniowości i jak ich unikać
8. Wzmocnij swoje pozytywne myśli i doświadczenia
Jeśli boisz się wystąpień publicznych i w pewnym momencie udało ci się z powodzeniem przemawiać publicznie, przyznaj sobie zasługę za to osiągnięcie. Pomyśl o tym i o pozytywnych emocjach, które odczuwałeś. Raz jeszcze przeżyj świadomie to doświadczenie przezwyciężenia strachu.
W ten sposób utrwalasz swoje połączenia neuronowe z przyjemnym doświadczeniem. Tam, gdzie wcześniej był strach, zmartwienie i paraliż, teraz jest odwaga i szczęście.
9. Sięgnij po „dzikie karty” wspomnień
Kiedy czujesz, że zaczynasz wpadać w negatywną pętlę, miłe wspomnienie może oczyścić i uwolnić twój umysł od złych myśli. Pomyśl na przykład o rodzinnych wakacjach na plaży, o powitaniu z Twoim zwierzakiem po powrocie do domu itp.
Przypomnij sobie doznania twoich zmysłów w czasie tego doświadczenia i wszystkie emocje, które się pojawiły. W ten sposób skutecznie rozproszysz swój mózg.
Ważne jest, aby skupić się na pięknych wspomnieniach, aby nie straciły swojej mocy z biegiem czasu.
Oczyszczenie umysłu ze złych myśli to dbanie o zdrowie
Duża część naszego dyskomfortu i wiele chorób wynika z nadania tak dużej mocy złym myślom. Niepokój, depresja i stres to tylko niektóre z głównych problemów.
Nie chodzi o promowanie fałszywego optymizmu, ale o nie rozpamiętywanie naszych nieszczęść. Jeszcze w mniejszym stopniu oznacza to przymykanie oczu i zaprzeczanie naszym myślom, pozwalając im się gromadzić, a następnie eksplodować.
Wręcz przeciwnie, oznacza to stawienie im czoła, prowadzenie z nimi dialogu na temat zdrowia i umożliwienie zrozumienia, że są tylko myślami. Nie jesteśmy naszymi myślami, ani nasze myśli nie są naszą rzeczywistością. Dlatego warto czasem oczyścić umysł tak, jak sprzątamy nasze otoczenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- MELIPILLÁN, R., Rincón, P., & SOLAR, F. C. (2007). Rumiación y presencia de sintomatología ansiosa y depresiva en adolescentes. Revista Mexicana de Psicología, 24(2), 175-183.
- Cova, F., Rincón, P., & Melipillán, R. (2009). Reflexión, rumiación negativa y desarrollo de sintomatología depresiva en adolescentes de sexo femenino. Terapia psicológica, 27(2), 155-160.
- Bados López, A., & García Grau, E. (2010). La Técnica de la reestructuración cognitiva.
- Estévez, A. M., & Calvete, E. (2009). Mediación a través de pensamientos automáticos de la relación entre esquemas y síntomas de depresión. Anales de Psicología/Annals of Psychology, 25(1), 27-35.