Wskazówki, jak naturalnie złagodzić objawy zapalenia ścięgna

Zapalenie ścięgna i obrzęk w miejscu kontuzji może uniemożliwić aktywność fizyczną. Ale istnieją naturalne sposoby na ten uciążliwy problem zdrowotny!
Wskazówki, jak naturalnie złagodzić objawy zapalenia ścięgna
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Zapalenie ścięgna objawia się głównie stanem zapalnym lub obrzękiem ścięgien, czyli włóknistych struktur w naszym ciele, łączących mięśnie z kością. W tym artykule podamy kilka wskazówek, jak złagodzić ból i inne objawy zapalenia ścięgna.

Ten problem może w dużym stopniu utrudnić naszą codzienną aktywność. Chociaż w większości przypadków wiąże się z urazem lub nadmiernym używaniem, ma również tendencję do rozwijania się wraz z wiekiem. Ścięgna tracą swoją pierwotną elastyczność i pojawiają się zwyrodnienia. Leczenie zapalenia ścięgna nie musi być jednak skomplikowane.

Gdzie pojawia się zapalenie ścięgna?

W naszym organizmie jest wiele podstawowych struktur, które pełnią ważną funkcję łączenia mięśni z kością, a zapalenie ścięgna może pojawić się w każdej z nich. Należy jednak zauważyć, że dolegliwość ta zwykle pojawia się w następujących obszarach:

  • Łokieć
  • Pięta (zapalenie ścięgna Achillesa)
  • Nadgarstek
  • Ramiona

Jakie są przyczyny?

Zapalenie ścięgna na łokciu
  • Uderzenia lub urazy, które bezpośrednio wpływają na ścięgno
  • Drobne urazy, po których wielokrotnie następuje pewna forsowna aktywność, ostatecznie powodując uszkodzenie
  • Nadmierna trening lub praca przy użyciu określonej części naszego ciała do tego stopnia, że dochodzi do nadwyrężenia lub kontuzji
  • Niektóre infekcje
  • Choroby reumatyczne, a także cukrzyca
  • Starzenie się, na skutek którego ścięgno nie ma już niezbędnej elastyczności.

Objawy zapalenia ścięgna

  • Ból i stan zapalny dotkniętego obszaru, zwłaszcza podczas próby rozciągania
  • Nadmierny ból w nocy
  • Czasami ten ból można pomylić ze zwichnięciem lub złamaniem kości.

Dokładna diagnoza i dobór najlepszej metody leczenia zawsze należy do lekarza. Istnieją specjalne testy, które pozwalają określić, czy masz zapalenie ścięgna.

Mimo to zawsze dobrze jest wiedzieć, jak zapobiegać niektórym chorobom lub urazom, które później mogą negatywnie wpłynąć na jakość naszego życia. W poniższej sekcji przedstawiamy kilka prostych sposobów, jak naturalnie złagodzić objawy zapalenia ścięgna.

Techniki te mogą przede wszystkim przynieść ulgę w bólu. Pewne sposoby na lepsze odżywienie ciała w celu utrzymania silnych i elastycznych ścięgien również pomogą lepiej radzić sobie z tym uciążliwym schorzeniem.

Ból ścięgien może być związany z bólem stawów. Dowiedz się więcej o środkach przynoszących ulgę:

Niesamowite naturalne środki na ból stawów

Jak złagodzić objawy zapalenia ścięgna zewnętrznie

Kobieta z obsadą

1. Pozwól odpocząć dotkniętej części ciała

Ważne jest, aby na kilka dni unieruchomić chorą część ciała – ramię, nadgarstek czy piętę, aby ruch nie pogorszył stanu uszkodzonego ścięgna.  

Czasami lekarz może założyć gips, ale nie jest to konieczne, jeśli możesz odpoczywać i powstrzymywać się od wykonywania jakichkolwiek czynności, które mogą spowodować większe szkody.

2. Zastosuj gorące i zimne okłady

Torebki z lodem świetnie łagodzą stany zapalne. Stosuj je jednak naprzemiennie z ciepłymi kompresami (uważająć, by nie poparzyć dotkniętego obszaru).

Możesz również zrobić napar z rumianku i nałożyć opatrunek nasycony płynem na dotknięty obszar. Nie tylko złagodzi objawy zapalenia ścięgna, ale bardzo korzystnie wpłynie również na zmniejszenie stanu zapalnego.

Jak wykorzystać temperaturę do celów leczniczych?  Przygotuj w domu zimne okłady

3. Aloes

Jako doskonały środek regenerujący, aloes łagodzi stany zapalne i niezawodnie sprawdza się przy tego typu kontuzjach.

Weź dwa lub trzy liście rośliny, wyciągnij żel a następnie wymieszaj go z pół szklanki gorącej wody, aż uzyskasz coś w rodzaju ciepłego puree. Stwórz kompres z mieszanki i nałóż na obszar objęty zapaleniem.

4. Kąpiele solne i octowe

Podgrzej wodę i umieść ją w pojemniku, dodając grubą sól a także filiżankę octu. Następnie musisz moczyć w roztworze dotknięty obszar przez 15 lub 20 minut. Możesz powtórzyć zabieg trzy razy dziennie. Stopniowo będziesz widzieć poprawę.

5. Masaże roztworem alkoholu z rozmarynem

Rozmaryn jest doskonały do łagodzenia stanów zapalnych, a także jako środek przeciwreumatyczny, antyseptyczny, kardiotoniczny itp.

Możesz zrobić tonik z 25 gramów rozmarynu zmieszanych z 250 cm3 alkoholu etylowego, umieszczając mieszaninę w ciemnej butelce z hermetycznym zamknięciem.

Pozostaw na tydzień, a następnie odcedź płyn. W ten sposób uzyskasz doskonały tonik do masowania dotkniętego obszaru. To proste.

Jak złagodzić wewnętrzne objawy zapalenia ścięgna?

Kora wierzby

Kora wierzby działa jak aspiryna. Możesz przyjmować dwa gramy suszonej kory w postaci naparu przygotowanego w szklance wody. Wystarczy filiżanka dziennie. (Nie przyjmuj jednak kory wierzby, jeśli masz uczulenie na aspirynę.)

Echinacea

Echinacea jest silnym środkiem przeciwzapalnym i bardzo dobrze pomaga przy urazach mięśni i ścięgien. Można ją również przyjmować w postaci naparu. Wypróbuj jedną łyżkę suszonego zioła na szklankę wody. (Pij do 2 szklanek dziennie!)

Pokarmy bogate w magnez i krzem

Magnez i krzem doskonale wspomagają regenerację mięśni i ścięgien. Można je znaleźć w migdałach, soi, szpinaku, sałacie, szparagach i nie tylko.

Ananas

Wreszcie ananas jest doskonałym owocem, który łagodzi ból ścięgna i zapobiega zapaleniu. Jest powszechnie stosowany przez sportowców do zapobiegania kontuzjom i łagodzenia bólów mięśni.

Z tego powodu bardzo korzystne byłoby wprowadzenie go do sałatek. Jeśli to możliwe, spróbuj wymieszać go z kawałkami papai. Ta kombinacja pomoże Ci złagodzić niedogodności i powikłania związane z zapaleniem ścięgien, umożliwiając Ci powrót do codziennej rutyny!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.