Łokieć tenisisty - jak go wyleczyć naturalnie?

Łokieć tenisisty - jak go wyleczyć naturalnie?

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2021

Łokieć tenisisty jest zwykle spowodowany powtarzającymi się ruchami przedramienia lub nadgarstka. To może powodować stan zapalny i przewlekły ból tej okolicy. Oto kilka ziół i roślin, które mogą pomóc w leczeniu tego nieprzyjemnego schorzenia.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ten temat!

3 rośliny lecznicze na łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty to nazwa zespołu objawów, który występuje podczas stanu zapalnego ścięgien łokcia. Główną przyczyną tego problemu są powtarzające się ruchy nadgarstka i ramienia. W leczeniu łokcia tenisisty specjaliści zwykle przepisują leki łagodzące stany zapalne i ból.

Z drugiej strony w poważnych przypadkach pacjent może wymagać nawet operacji. Istnieje jednak kilka naturalnych alternatyw w postaci roślin leczniczych, które mogą pomóc w leczeniu tego schorzenia. W tym artykule zaprezentujemy Ci 3 lekarstwa na bazie roślin leczniczych, które mogą skutecznie i znacznie zmniejszyć dyskomfort. Zapraszamy do lektury!

Co to jest łokieć tenisisty?

Chociaż jest to schorzenie powszechne u sportowców, łokieć tenisisty lub zapalenie nadkłykcia jest w rzeczywistości urazem, który może dotknąć każdego. W szczególności dotyczy osób, które wykonują pewne ciągłe, monotonne ruchy przedramienia i nadgarstka.

Na przykład może wpływać na ludzi, którzy malują, pracują w budownictwie, a nawet przy komputerze itp.

Ten stan powoduje ból po zewnętrznej stronie łokcia, zwanego nadkłykciem. Jeśli chodzi o objawy, publikacja Mayo Clinic sugeruje, że ból i utrata siły mogą utrudniać następujące zadania:

  • Uścisk dłoni lub trzymanie przedmiotów.
  • Przekręcanie klamki od drzwi.
  • Trzymanie filiżanek i kubków.

 

Rośliny lecznicze pomocne w leczeniu schorzenia takiego jak łokieć tenisisty

Jak powiedzieliśmy wcześniej, niektóre rośliny lecznicze mogą naturalnie pomóc w leczeniu łokcia tenisisty. Najlepiej jest je jednak przyjmować pod nadzorem lekarza, ponieważ niektóre mogą mieć przeciwwskazania lub być niezgodne z niektórymi lekami, lub być niewskazane przy niektórych innych schorzeniach.

1. Kurkuma

Kurkuma to jedna z najlepiej poznanych przypraw przeciwzapalnych, która może leczyć ból spowodowany łokciem tenisisty.

Korzeń ten od dawien dawna jest wykorzystywana w medycynie wschodniej. Ten naturalny środek jest coraz częściej zalecany w medycynie alternatywnej jako remedium na różne schorzenia, w szczególności te, które powodują ból i stany zapalne.

Ponadto kurkuma jest wysoce zalecana ze względu na właściwości składnika aktywnego, kurkuminy, która ma również działanie przeciwutleniające.

W związku z tym przegląd opublikowany w magazynie Foods wykazał, że ten składnik jest skuteczny w leczeniu stanów zapalnych i bólu mięśni spowodowanego wysiłkiem fizycznym. Może on poprawić regenerację i późniejszą wydajność u osób aktywnych.

Kurkuma może być spożywana jako przyprawa lub barwnik w każdym przepisie, zarówno na słodko, jak i na słono. Bardzo dobrze sprawdza się również jako naturalny barwnik deserów, ryżu czy mięsa. Jednym z najpopularniejszych zdrowych napojów ostatnich lat jest tak zwane złote mleko.

Podstawowe składniki to mleko (krowie lub roślinne) i kurkuma. Można jednak dodać inne przyprawy, takie jak cynamon, kardamon, imbir, kminek itp. Postępuj zgodnie z instrukcjami opisanymi poniżej i ciesz się z nowych korzyści zdrowotnych.

Kurkuma

Składniki

  • 2 szklanki mleka do wyboru (250 ml).
  • 1 łyżeczka kurkumy w proszku (10 gr).
  • 1/2 łyżeczki sproszkowanego cynamonu (5 gr).
  • Miód (opcjonalnie).

Zagotuj mleko z kurkumą i przyprawami. Dosłodź miodem do smaku.

2. Imbir na łokieć tenisisty

Na drugim miejscu jest inna przyprawa z tej samej rodziny i gatunku: imbir. Kłącze tej rośliny wyróżnia się naturalnym środkiem przeciwzapalnym.

W rzeczywistości, według badania opublikowanego w czasopiśmie The Journal of Pain, spożywanie 2 gramów imbiru dziennie przez 11 dni zmniejszyło ból mięśni u osób, które ćwiczyły regularnie i odczuwały ból w łokciu.

Aby w pełni wykorzystać jego dobroczynne działanie, można połączyć spożywanie świeżego imbiru (w soku lub naparze) z miejscowym stosowaniem olejku eterycznego z imbiru. Nie zapominaj, że ten ostatni należy rozcieńczyć w innym oleju bazowym, takim jak oliwa, kokos lub migdał, aby uniknąć podrażnień.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak przygotować leczniczy napar z imbiru.

Składniki

  • 1 szklanka wody (250 ml).
  • 2 małe plasterki imbiru (świeżego kłącza).
  • Miód pszczeli (opcjonalnie).

Przygotowanie

  • Podgrzej szklankę wody na średnim ogniu.
  • Kiedy zacznie się gotować, dodaj plasterki imbiru i wyłącz kuchenkę.
  • Odstaw naczynie na 10 minut do “naciągnięcia” naparu i wypij go.
  • Jeśli chcesz, możesz dosłodzić miodem, kiedy napój przestygnie.

3. Koci pazur

Ta niezwykła roślina zawiera substancje czynne, które pomagają złagodzić ból. Działa również lekko przeciwzapalnie.

Cat’s Claw (koci pazur) to nazwa nadana roślinie z rodzaju Uncaria tomentosa, pochodzącej z Amazonii, a znanej u nas jako czepota puszysta. Ta roślina jest znana ze swoich właściwości pro-zdrowotnych, a mianowicie właściwości przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych.

Czepota puszysta na łokieć tenisisty

Chociaż nie ma dowodów naukowych dotyczących jej bezpośredniego wpływu na łokieć tenisisty, przegląd opublikowany w czasopiśmie naukowym Complementary Therapies in Clinical Practice stwierdza, że ​​jego spożywanie przyczyniło się do zmniejszenia stanu zapalnego u chorych. Ponadto, są pewne wskazówki świadczące o działaniu łagodzącym ból u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Najlepszym sposobem na spożywanie tego suplementu są ekstrakty i tabletki dostępne w sklepach ze zdrową żywnością. W ten sposób łatwiej jest kontrolować dawkę, ponieważ, choć działania niepożądane nie są zbyt częste, wysoki poziom garbników w roślinie może powodować nudności, ból brzucha i biegunkę.

Teraz, gdy znasz już zalety tych roślin leczniczych w naturalnym leczeniu łokcia tenisisty, nie wahaj się! Włącz je do swojej codziennej rutyny i diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Insights, C. N. (1999). Understanding The Natural Management of Pain and Inflammation. Clinical Nutrition Insights.
  • Curcuma longa (turmeric). Monograph. (2001). Alternative Medicine Review : A Journal of Clinical Therapeutic.
  • Sandoval-Chacón, M., Thompson, J. H., Zhang, X. J., Liu, X., Mannick, E. E., Sadowska-Krowicka, H., … Miller, M. J. S. (1998). Antiinflammatory actions of cat’s claw: The role of NF-κB. Alimentary Pharmacology and Therapeutics. https://doi.org/10.1046/j.1365-2036.1998.00424.x
  • Srinivasan, K. (2017). Ginger rhizomes (Zingiber officinale): A spice with multiple health beneficial potentials. PharmaNutrition. https://doi.org/10.1016/j.phanu.2017.01.001
  • Hardin SR. Cat’s claw: an Amazonian vine decreases inflammation in osteoarthritis. Complement Ther Clin Pract. 2007;13(1):25-28. doi:10.1016/j.ctcp.2006.10.003
  • MDPI and ACS Style. Hewlings, S.J.; Kalman, D.S. Curcumin: A Review of Its’ Effects on Human Health. Foods 2017, 6, 92. https://doi.org/10.3390/foods6100092
  • Clínica Mayo. Codo de tenista. (2019). Recuperado el 31 de agosto de 2020. https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/tennis-elbow/symptoms-causes/syc-20351987

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.