Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

9 marca, 2019

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) to choroba, która atakuje jelito grube, wywołując zapalenie jego błony śluzowej, bardzo silne bóle, biegunkę, a nawet krwawienie. Jeśli wrzodziejące zapalenie jelita grubego nie będzie odpowiednio leczone, może pojawić się nowotworowe owrzodzenie. W efekcie organizm zaczyna odrzucać pewne pokarmy, zwiększając tym samym objawy choroby.

Chociaż nie istnieje żaden skuteczny lek na tę chorobę, możesz skorzystać z zabiegów, które pomogą złagodzić objawy i przyniosą ulgę na co dzień. My z kolei przedstawiamy listę produktów, których powinny unikać osoby chore na wrzodziejące zapalenie jelita grubego – dzięki nim polepszymy funkcjonowanie tego narządu oraz unikniemy przykrych dolegliwości.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – Nie jedz czekolady!

Czekolada jest otrzymywana z suszonych nasion kakao, których właściwością jest stymulowanie zarówno układu nerwowego, jak i trawiennego. Jeśli cierpimy na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czekolada dodatkowo wywołuje kolki i biegunkę.

Rośliny strączkowe

Grupa ta obejmuje fasolę, groch, soczewicę, ciecierzycę etc. Rośliny te względu na wysoką zawartość żelaza i nierozpuszczalnego błonnika są produktami słabo tolerowanymi przez osoby chorujące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Wywołują zaparcia i kolki.

Produkty mleczne

Są jednym z najważniejszych wrogów układu trawiennego, osób chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Mleko

A to ze względu na wysoką zawartość laktozy, która jest składnikiem trudnym do strawienia.

Zobacz także: Zdrowe śniadanie bez nabiału, mąki lub cukru

Cytrusy

Mamy tu na myśli cytrynę, pomarańczę i mandarynkę. Co prawda nie w tak wielkim stopniu, jak inne produkty, ale cytrusy również powodują dyskomfort u osób chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Unikaj zatem spożywania tych owoców.

Tłuszcze

Najgorszego rodzaju tłuszcz zawierają potrawy smażone – najlepiej zatem z nich zrezygnować. Przy okazji produktów mlecznych, wspomnieliśmy już o laktozie. Należy jednak dodać, że poza nią zawierają one również dużo tłuszczu, który jest trudny do wchłonięcia przez ścianę jelita.

Banany

Zielony banan – bogaty w potas i węglowodany – należy do grupy produktów, które niekorzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jelita grubego.

Banan w plasterkach

Może on wywoływać zaparcia oraz – w większości przypadków – krwawienie.

Konserwy

Mówiąc o konserwach, mamy na myśli wszelkiego rodzaju przetworzoną żywność, produkty z puszki oraz soki z kartonu, które na potrzeby wydłużenia terminu przydatności do spożycia są nafaszerowane konserwantami. A konserwanty to wielki wróg jelita grubego!

Przeczytaj również: Konserwy – dlaczego należy ich unikać?

Alkohol

Napoje alkoholowe, bardzo niekorzystnie wpływają na pracę jelita grubego – generalnie, są one środkiem drażniącym przewód pokarmowy.

Alkohol

Osobom cierpiącym na wrzodziejące zapalenie jelita grubego zalecamy całkowitą rezygnację z wina, piwa, rumu, whisky i podobnych napojów, ponieważ mogą one nasilać objawy choroby.

Napoje gazowane

Napoje gazowane zaliczają się do grupy produktów niezalecanych w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ponieważ – ze względu na wysoką zawartość gazu – dodatkowo przyczyniają się do zapalenia żołądka. Radzimy zrezygnować ze spożywania tego typu napojów.

Kofeina

W tej grupie znajduje się nie tylko kawa, ale także wszelkiego rodzaju napoje energetyzujące. Zawierają one również wysoki procent kofeiny. Ponadto nie dostarczają one organizmowi żadnych wartości odżywczych. Napoje te zwykle powodują zaparcia oraz szybką utratę wody z organizmu.

Należy pamiętać

Chociaż lista produktów niewskazanych dla osób chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest długa. Może wydawać się, że prawie wszystko szkodzi, warto spojrzeć na to z innej strony. Znając zalecane i niezalecane produkty możemy stosować odpowiednią dietę, dzięki której zdołamy polepszyć jakość życia. Niemniej jednak trzeba nauczyć się, w jaki sposób przygotowywać potrawy, aby złagodzić objawy choroby. Doskonałym wyborem jest mleko bez laktozy (dostępne w większości supermarketów). To jednak tylko jedna z wielu alternatyw, która pomoże w przyswajaniu składników odżywczych przez ścianę jelita.

  • Rogowska, A. (2012). Eozynofilowe choroby przewodu pokarmowego. Gastroenterologia Kliniczna.
  • Andrzejewska, J., Talarska, D., Michalak, M., & Linke, K. (2009). Jakość życia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Analiza porównawcza. Gastroenterology Review.
  • Gacek, L., Bielawska, A., Bączyk, G., Brzezińska, R., & Skokowska, B. (2017). Poziom wiedzy chorych z nieswoistymi zapaleniami jelit o chorobie i stylu życia. Pielęgniarstwo Polskie. https://doi.org/10.20883/pielpol.2017.2