Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa) to choroba, która atakuje jelito grube, wywołując zapalenie jego błony śluzowej, bardzo silne bóle, biegunkę, a nawet krwawienie. Jeśli wrzodziejące zapalenie jelita grubego nie będzie odpowiednio leczone, może pojawić się nowotworowe owrzodzenie. W efekcie organizm zaczyna odrzucać pewne pokarmy, zwiększając tym samym objawy choroby.
Chociaż nie istnieje żaden skuteczny lek na tę chorobę, możesz skorzystać z zabiegów, które pomogą złagodzić objawy i przyniosą ulgę na co dzień. My z kolei przedstawiamy listę produktów, których powinny unikać osoby chore na wrzodziejące zapalenie jelita grubego – dzięki nim polepszymy funkcjonowanie tego narządu oraz unikniemy przykrych dolegliwości.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – Nie jedz czekolady!
Czekolada jest otrzymywana z suszonych nasion kakao, których właściwością jest stymulowanie zarówno układu nerwowego, jak i trawiennego. Jeśli cierpimy na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czekolada dodatkowo wywołuje kolki i biegunkę.
Rośliny strączkowe
Grupa ta obejmuje fasolę, groch, soczewicę, ciecierzycę etc. Rośliny te względu na wysoką zawartość żelaza i nierozpuszczalnego błonnika są produktami słabo tolerowanymi przez osoby chorujące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Wywołują zaparcia i kolki.
Produkty mleczne
Są jednym z najważniejszych wrogów układu trawiennego, osób chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
A to ze względu na wysoką zawartość laktozy, która jest składnikiem trudnym do strawienia.
Mamy tu na myśli cytrynę, pomarańczę i mandarynkę. Co prawda nie w tak wielkim stopniu, jak inne produkty, ale cytrusy również powodują dyskomfort u osób chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Unikaj zatem spożywania tych owoców.
Tłuszcze
Najgorszego rodzaju tłuszcz zawierają potrawy smażone – najlepiej zatem z nich zrezygnować. Przy okazji produktów mlecznych, wspomnieliśmy już o laktozie. Należy jednak dodać, że poza nią zawierają one również dużo tłuszczu, który jest trudny do wchłonięcia przez ścianę jelita.
Banany
Zielony banan – bogaty w potas i węglowodany – należy do grupy produktów, które niekorzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie jelita grubego.
Może on wywoływać zaparcia oraz – w większości przypadków – krwawienie.
Konserwy
Mówiąc o konserwach, mamy na myśli wszelkiego rodzaju przetworzoną żywność, produkty z puszki oraz soki z kartonu, które na potrzeby wydłużenia terminu przydatności do spożycia są nafaszerowane konserwantami. A konserwanty to wielki wróg jelita grubego!
Napoje alkoholowe, bardzo niekorzystnie wpływają na pracę jelita grubego – generalnie, są one środkiem drażniącym przewód pokarmowy.
Osobom cierpiącym na wrzodziejące zapalenie jelita grubego zalecamy całkowitą rezygnację z wina, piwa, rumu, whisky i podobnych napojów, ponieważ mogą one nasilać objawy choroby.
Napoje gazowane
Napoje gazowane zaliczają się do grupy produktów niezalecanych w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, ponieważ – ze względu na wysoką zawartość gazu – dodatkowo przyczyniają się do zapalenia żołądka. Radzimy zrezygnować ze spożywania tego typu napojów.
Kofeina
W tej grupie znajduje się nie tylko kawa, ale także wszelkiego rodzaju napoje energetyzujące. Zawierają one również wysoki procent kofeiny. Ponadto nie dostarczają one organizmowi żadnych wartości odżywczych. Napoje te zwykle powodują zaparcia oraz szybką utratę wody z organizmu.
Należy pamiętać
Chociaż lista produktów niewskazanych dla osób chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest długa. Może wydawać się, że prawie wszystko szkodzi, warto spojrzeć na to z innej strony. Znając zalecane i niezalecane produkty możemy stosować odpowiednią dietę, dzięki której zdołamy polepszyć jakość życia. Niemniej jednak trzeba nauczyć się, w jaki sposób przygotowywać potrawy, aby złagodzić objawy choroby. Doskonałym wyborem jest mleko bez laktozy (dostępne w większości supermarketów). To jednak tylko jedna z wielu alternatyw, która pomoże w przyswajaniu składników odżywczych przez ścianę jelita.
Rogowska, A. (2012). Eozynofilowe choroby przewodu pokarmowego. Gastroenterologia Kliniczna.
Andrzejewska, J., Talarska, D., Michalak, M., & Linke, K. (2009). Jakość życia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Analiza porównawcza. Gastroenterology Review.
Gacek, L., Bielawska, A., Bączyk, G., Brzezińska, R., & Skokowska, B. (2017). Poziom wiedzy chorych z nieswoistymi zapaleniami jelit o chorobie i stylu życia. Pielęgniarstwo Polskie. https://doi.org/10.20883/pielpol.2017.2
Norfloksacyna jest antybiotykiem należącym do grupy fluorowanych chinolonów. Posiada szerokie spektrum działania bakteriobójczego przeciwko drobnoustrojom gram-dodatnim i gram-ujemnym patogenicznym drobnoustrojom tlenowym. Poznaj jej działanie, zastosowanie i potencjalne skutki uboczne. Antybiotyk ten przede wszystkim hamuje bakteryjną syntezę kwasu dezoksyrybonukleinowego. Ze względu…
Grypa żołądkowa u dzieci to schorzenie, które wymaga otoczenia dziecka opieką i uważnej obserwacji jego stanu w celu uniknięcia ewentualnych komplikacji. Grypa żołądkowa u dzieci to choroba, która może prowadzić do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych. Właśnie dlatego należy ją szybko…
Atrezja dróg żółciowych jest przewlekłą i postępującą chorobą wątroby. Można ją stwierdzić wkrótce po urodzeniu. Wątroba jest narządem, który w swojej budowie wewnętrznej zawiera rodzaj rurek zwanych przewodami żółciowymi. Funkcją tych struktur jest odprowadzanie płynu wątrobowego zwanego żółcią. Filtrat przechodzi…
Nieżyt nosa i gardła u dzieci jest bardzo częstą chorobą. Jest to główny powód wizyt u lekarza wśród dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat. Z tego tylko powodu przychodnię odwiedza się średnio sześć razy w roku. Można…
Wulwodynia to dyskomfort lub przewlekły ból sromu, lub obszaru wokół otworu pochwy. Wulwodynia nie ma określonej i znanej przyczyny. Ten stan może się jednak utrzymywać od miesięcy do lat.
Zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej, SARS, to groźna choroba zakaźna, która pojawiła się stosunkowo niedawno. Wpływa na układ oddechowy, powodując objawy podobne do początkowych stadiów grypy. Chociaż jest to choroba o zasięgu ogólnoświatowym, szczególnie często występuje jednak w niektórych regionach…