Wosk do depilacji skóry - w jaki sposób wybrać odpowiedni?

Wosk do depilacji może być gorący, ciepły lub zimny. Aby wybrać odpowiedni, należy wziąć pod uwagę rodzaj skóry i obszar do depilacji.
Wosk do depilacji skóry - w jaki sposób wybrać odpowiedni?
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Wosk do depilacji skóry należy wybierać w zależności od jej rodzaju. Należy też pamiętać o warunkach, w jakich odbywa się zabieg, obszarze, który ma być depilowany, czy jest to depilacja w domu, czy w gabinecie kosmetycznym oraz oczekiwane rezultaty. Wosk do depilacji skóry występuje w różnych postaciach. Dlatego zaleca się wypróbowanie różnych opcji do porównania, zanim wybierzesz tę idealną w zależności od rodzaju skóry.

Istnieje rozróżnienie między gorącym woskiem, ciepłym woskiem i zimnym woskiem. Zawsze należy zachować ostrożność w przypadku wrażliwej skóry i historii alergii na którykolwiek składnik substancji.

Wosk do depilacji jest zwykle tworzony na bazie kalafonii (pozostałości sosny) i wosku pszczelego (nadającego elastyczność). Zawiera również przeciwutleniacze i pigmenty. Pozostałe komponenty mogą zależeć od producenta. Domowy wosk można przygotować z cukrem, sokiem z cytryny i wodą.

Gorący wosk do depilacji skóry

Najczęściej stosowany jest gorący wosk do depilacji, zwłaszcza w gabinetach kosmetycznych. Używają stałych woskowych kostek lub tabletek, które muszą być podgrzane, aby się stopiły. Stosowane jest specjalne urządzenie, chociaż niektóre nadają się również do mikrofal lub bemaru.

Jest to ulubiona opcja w salonach kosmetycznych, ponieważ jest najtańsza, jej efekt utrzymuje się dłużej (do 4 tygodni), można ją dopasować do wielkości obszaru i wielokrotnego użytku z odpowiednim filtrem.

Jego działanie utrzymuje się dłużej, ponieważ wysoka temperatura otwiera pory, co pozwala na wyrywanie włosów u nasady. Jednak stosowanie gorącego wosku do depilacji wymaga przygotowania i czasu. Doświadczenie i technika robią różnicę. Stosowany w bardzo wysokich temperaturach może powodować oparzenia lub podrażnienia.

Woskowanie nóg.
Najszerzej stosowany jest gorący wosk do depilacji. Należy zachować ostrożność, aby uniknąć wypadków spowodowanych oparzeniami.

Wkłady kulkowe

Nazywa się to ciepłym woskiem do depilacji, ponieważ nie jest ani gorący, ani zimny. Wkłady z woskiem nakłada się wałkiem lub szpachelką. Przed użyciem należy je podgrzać na specjalnej podstawie. Nie powodują jednak oparzeń, ponieważ po nałożeniu na skórę, chłodzą ją.

W porównaniu do gorącego wosku do depilacji ma tę wadę, że nie jest tak plastyczny (wkłady roll-on są dostępne w prostych paskach wielkości wałka). Dlatego stosuje się go na dużych obszarach, takich jak ręce i nogi.

Ma następujące zalety:

  • Można to zrobić w domu
  • To jest szybsze.
  • Jest bardziej higieniczny, ponieważ jest osobisty i nie nadaje się do wielokrotnego użytku.

Zimny wosk do depilacji

Jest to forma znana jako wosk w paskach, ponieważ jest to jego najbardziej znany rodzaj. Wosk znajduje się pomiędzy dwoma paskami, które do rozdzielenia wymagają ciepła wytwarzanego przez tarcie rąk. Po oddzieleniu nakłada się go na skórę i usuwa mocnym pociągnięciem w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosa.

Podobnie jak poprzednia, nie jest tak łatwa w formowaniu, nie powoduje rozszerzenia porów, a jeśli nie jest wykonana prawidłowo, może powodować problemy. To metoda najbardziej podatna na podrażnienia. Jest to jednak bardzo szybka i łatwa alternatywa do stosowania w domu. Jest również higieniczny, ponieważ jest osobisty i jednorazowy.

Różnice między woskami do depilacji

Depilacja woskiem na gorąco jest zalecana w następujących sytuacjach:

  • Gdy potrzebny jest długotrwały efekt.
  • Kiedy włosy są długie.
  • Gdy jest dobra tolerancja na ból.
  • Kiedy trzeba depilować małe lub odgraniczone obszary.

Jest to również idealna technika dla wrażliwych obszarów i obszarów o grubych, upartych włosach, takich jak pachy, okolice łonowe i okolice bikini. Jest również preferowany na mniejszych obszarach z cieńszymi włosami, takimi jak brwi lub wąsy.

Z kolei wkłady roll-on stosuje się na większych obszarach, gdy potrzebujesz szybkiego i na bardziej wrażliwej skórze. Podobnie jak w przypadku zimnego wosku do depilacji. Oba są proste i można je stosować w domu.

Zalecenia przed woskowaniem

W przypadku stosowania gorącego wosku do depilacji należy nałożyć część na nadgarstek, aby mieć odpowiednią temperaturę i nie spowodować oparzeń. Niższą temperaturę należy stosować do pach, okolic łonowych i okolic bikini.

W przypadku wkładów roll-on do nakładania wosku służy dołączony wałek. Gorący wosk używa drewnianej szpatułki, a zimny wosk jest dostarczany w postaci pasków, które umieszcza się na powierzchni, która ma być woskowana; potem czekasz, aż stwardnieje.

Wosk należy kłaść zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa i usuwać w kierunku przeciwnym. Następnie oczyść i nawilż. Przed woskowaniem upewnij się, że obszar jest czysty i suchy. Zaleca się złuszczanie na 1 lub 2 dni wcześniej. Nie używaj dezodorantu, kremu ani żadnych kosmetyków przed woskowaniem.

Zalecenia po depilacji

Tuż po depilacji zaleca się prysznic ciepłą lub zimną wodą i usunięcie wszelkich pozostałości wosku. Generalnie stosuje się specyficzny rozpuszczający się produkt zwany środkiem do czyszczenia wosku. Po oczyszczeniu nałóż balsam nawilżający z lekkim masażem. Dobrym rozwiązaniem jest żel Aloe Vera.

Żel aloesowy.
Żel Aloe Vera jest idealny do uzupełnienia woskowania i nawilżenia skóry.

Ważne uwagi

W przypadku bardzo wrażliwej skóry, zalecamy jest wosk letni lub zimny. A także w przypadku problemów z krążeniem w nogach lub żylaków, gdy gorący wosk jest przeciwwskazany. Żaden rodzaj wosku do depilacji nie może być stosowany na skórę z ranami (np. z oparzeniami słonecznymi) lub z chorobami takimi jak łuszczyca lub egzema. Ani po zabiegach laserowych na skórze, ani podczas przyjmowania tazarotenu.

W porównaniu z ostrzami depilacja woskiem jest metodą prostą i długotrwałą. Można to zrobić w domu, gdy masz odpowiednie narzędzia i znasz procedurę.

Głównym efektem depilacji woskiem jest głębokie wyrywanie włosów, dzięki czemu regeneracja nowego mieszka włosowego trwa dłużej. Im więcej woskujesz, tym bardziej mieszki włosowe słabną; oznacza to, że częstotliwość można zmniejszyć. Wosk do depilacji rozrzedza włosy, spowalnia wzrost nowych włosów, złuszcza, powoduje mniej podrażnień i daje przyjemniejsze odczucie w dotyku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.