Woda z karczocha i jej właściwości

Poza tym, że wspomaga utratę wagi, woda z karczocha może wspomóc pracę wątroby, dzięki czemu jest szczególnie dobroczynna dla osób cierpiących na problemy związane z tym organem.
Woda z karczocha i jej właściwości

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Spożywając karczocha dostarczasz swojemu organizmowi dużą ilość witamin, minerałów i antyoksydantów mających bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Karczocha od zawsze uważało się za roślinę o właściwościach leczniczych. Z punktu widzenia wartości odżywczych, jest to jeden z najbardziej kompletnych produktów.

Dowiedziono już wielokrotnie, że osobliwie wyglądające warzywa mają w sobie zazwyczaj znaczne ilości błonnika, węglowodanów, białka a także niezbędne kwasy tłuszczowe. Dzięki tym właściwościom, coraz więcej osób na całym świecie dodaje karczocha do swojej diety, zwłaszcza, gdy starają się stracić na wadze.

Inną korzyścią płynącą ze spożywania karczocha jest fakt, że stanowi on produkt wspomagający naturalny detoks. Jedząc go pobudzasz usuwanie z organizmu szkodliwych toksyn, które mogą negatywnie wpłynąć na normalne funkcjonowanie różnych organów.

W niniejszym artykule chcielibyśmy podzielić się z Tobą niektórymi z korzyści zdrowotnych płynących ze spożywania tych warzyw, a w szczególności z picia wody z karczocha. Nauczymy Cię też, jak ją przyrządzać, żebyś mogła w pełni cieszyć się jej właściwościami.

Obniża poziom cukru we krwi

Badanie cukru

Jednym z głównych składników karczocha jest insulina, bardzo powoli rozkładany w organizmie węglowodan, który pomaga przemieniać cukier w energię.

Insulina pomaga również regulować poziom cukru we krwi, korzystnie wpływając tym samym na zdrowie pacjentów cierpiących na cukrzycę drugiego typu.

Pomaga kontrolować poziom cholesterolu

Wysoka zawartość błonnika, witaminy C i fitosteroli zawartych w karczochu pomaga zredukować ilość złego cholesterolu we krwi. Pobudza też produkcję dobrego cholesterolu.

Ponadto, warzywo to zawiera substancję o nazwie cinarina, która pobudza wydzielanie żółci, co z kolei wspomaga trawienie tłuszczy i zapobiega ich gromadzeniu się w organizmie.

Potrawy z karczocha dostarczają również flawonoidów pomocnych w zwalczaniu stanów zapalnych i zmniejszaniu ryzyka zapadnięcia na choroby układu sercowo – naczyniowego.

Wspomaga usuwanie z organizmu kwasu moczowego

Stan zapalny stawu

Kwas kawowy i linolowy, których dostarczamy sobie jedząc karczocha, pomagają obniżyć poziom puryn we krwi. Dzięki temu poprawia się trawienie i łatwiejsze jest usunięcie z organizmu kwasu moczowego.

Warzywo to działa również jako silny diuretyk (środek moczopędny) usuwając nadmiar płynów zatrzymanych w tkankach ciała. Zwalcza również objawy chorób zapalnych takich jak dna moczanowa i zapalenie stawów.

Wspomaga trawienie

Trawienie

Dzięki jego dużej zawartości błonnika i wody, spożywanie karczocha korzystnie wpływa na trawienie. Wspiera naturalne wchłanianie składników odżywczych przez organizm i pomaga złagodzić powszechne dolegliwości, takie jak skręcenia bądź nierównowagę pH w organizmie.

Zwalczają zaparcia ułatwiając regularne wypróżnianie się. I – choć mogłoby się to wydawać sprzeczne – stanowią one również doskonałe naturalne remedium na biegunkę.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej? Przeczytaj: Przyspiesz przemianę materii tymi produktami!

Woda z karczocha – jak ją przygotować?

Choć dostępnych jest niezliczona ilość przepisów na potrawy z karczocha, jednym z najlepszych sposobów na czerpanie korzyści ze wspaniałych właściwości tego warzywa jest przygotowanie z nich herbaty. Pomaga to zachować większość jego właściwości i – co równie ważne – napój zawiera bardzo mało kalorii.

Bardzo ważne jednak, byś wybrała zdrowe egzemplarze karczocha – zwróć uwagę na ich rozmiar, liście oraz same pąki. Powinny być dobrze rozwinięte i mieć intensywny zielony kolor.

Woda z karczocha

Składniki

  • 3 średniej wielkości karczochy
  • 1 litr wody

Przyrządzanie

  • Dokładnie umyj karczochy, usuń łodygi i odetnij końcówki.
  • Włóż do garnka z wodą i gotuj przez około 15 minut.
  • Usuń ze źródła ciepła i pozostaw pod przykryciem aż się zaparzy

Sposób spożycia

  • Wypijaj szklankę wody z karczocha przed śniadaniem i obiadem.
  • Postępuj tak przez trzy tygodnie z rzędu lub nawet dłużej, jeśli tylko masz ochotę.
  • Wodę  z karczocha możesz pić na ciepło bądź schłodzoną.
  • Jeżeli nie masz ochoty przez cały czas gotować naparu na bieżąco, możesz ugotować więcej i przechowywać w lodówce do siedmiu dni.

Pamiętaj!

  • Ludzie nadwrażliwi na karczochy powinni zachować szczególną ostrożność pijąc z nich wodę.
  • Woda z karczocha nie jest polecana do picia osobom cierpiącym na zaparcia bądź problemy z pęcherzykiem żółciowym.
  • Wody nie należy pić w nadmiarze, gdyż może ona wywoływać wzdęcia.
  • Jeżeli aktualnie przyjmujesz lekarstwa z przepisu lekarza, zanim zaczniesz kurację naparem z karczocha, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Pomoże to zapobiec wszelkim skutkom ubocznym.

Gdy woda z karczocha na stałe zagości w Twojej diecie i będziesz przestrzegać podanych powyżej zaleceń, pozytywnie wpłynie to na Twój ogólny stan zdrowia i pomoże zgubić zbędne kilogramy.

Musisz oczywiście brać pod uwagę, że pozytywne efekty tej naturalnej kuracji nie pojawią się z dnia na dzień. Musisz więc być wytrwała w piciu wody z karczocha przez jakiś czas, zanim poczujesz różnicę w samopoczuciu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Lattanzio, V., Kroon, P. A., Linsalata, V., & Cardinali, A. (2009). Globe artichoke: A functional food and source of nutraceutical ingredients. Journal of Functional Foods. https://doi.org/10.1016/j.jff.2009.01.002
    • Llorach, R., Espín, J. C., Tomás-Barberán, F. A., & Ferreres, F. (2002). Artichoke (Cynara scolymus L.) Byproducts as a potential source of health-promoting antioxidant phenolics. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf0200570
    • Ceccarelli, N., Curadi, M., Picciarelli, P., Martelloni, L., Sbrana, C., & Giovannetti, M. (2010). Globe artichoke as a functional food. Mediterranean Journal of Nutrition and Metabolism. https://doi.org/10.1007/s12349-010-0021-z

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.