Woda alkaliczna - wszystko o jej właściwościach i działaniu
Woda alkaliczna jest obecnie w modzie. Przypisuje się jej różne właściwości i ogromne korzyści zdrowotne. Mówi się, że jest przeciwutleniaczem, że może zmniejszać przedwczesne starzenie, zapobiegać infekcjom, pomagać w odchudzaniu, a nawet walczyć z rakiem.
Ale co jest w tym wszystkim prawdą? Poniżej powiemy nieco więcej o tym, czym jest woda alkaliczna. Wyjaśnimy, jak powstaje, a przede wszystkim jakie są naukowe podstawy przypisywanych jej zalet.
Co to jest woda alkaliczna?
W zależności od poziomu pH (potencjału wodoru), substancja lub roztwór będą uważane za bardziej kwaśne lub bardziej zasadowe. Stosowana w tym zakresie skala rozciąga się od 0 do 14, gdzie 0 oznaczałoby najwyższy stopień kwasowości, a 14 najwyższą zasadowość.
Jednak poziom pH wody, którą normalnie spożywamy, wynosi zwykle około 7. Dlatego uważa się, że woda ma neutralne pH. Może się to nieco różnić, w zależności od obecności minerałów i innych substancji stosowanych lub do jej obróbki, zgodnie z różnymi celami.
Woda alkaliczna to woda o wyższym pH. Może pochodzić z naturalnych źródeł, można też ją celowo zmodyfikować w celu podniesienia poziomu pH.
W zależności od producenta i substancji użytych do przetwórstwa poziom ten może wynosić od 7,1 do 8 lub nawet więcej. W niektórych markach, jak również w naturalnych wodach, dochodzi nawet do 9,5.
Dowiedz się więcej tutaj: Masz zgagę czy nad kwasotę? To nie to samo!
Jak zrobić wodę alkaliczną
Należy wyjaśnić, że występują również naturalne wody alkaliczne. Dzieje się tak, gdy wychodząc ze źródła napotykają skały, zbierając minerały, które zmieniają ich pH.
Jest wiele miejsc na świecie, gdzie występuje to zjawisko. Na przykład przeanalizowane próbki z wodospadu Niagara i wysp Fidżi dały odczyn zasadowy. To samo dotyczy również wód z Grotte de Massabielle w Sanktuarium w Lourdes (Hautes-Pyrénées, Francja).
Jednak większość ludzi spożywa wodę alkaliczną, albo zakupioną w butelkach, albo przetworzoną w domu za pomocą urządzenia. W obu przypadkach zasadowość powstaje w wyniku procesowi elektrolizy.
W tym celu wykorzystuje się jonizator, który podnosi pH wody. Jonizacja rozdziela cząsteczki alkaliczne i kwaśne, a następnie neutralizuje i odrzuca te drugie.
Ponadto, ponieważ samo pH nie stanowi wystarczającego czynnika alkalizacji, dodaje się minerały alkaliczne. W ten sposób zwiększa się potencjał oksydacyjno-redukujący (ORP), który ma związek z właściwościami pro- lub przeciwutleniającymi wody.
Domowa woda alkaliczna
Wodę alkaliczną można również przygotować w domu. W tym celu stosuje się kilka metod. Wśród nich wyróżniają się następujące:
- Gotuj wodę przez co najmniej 5 minut, co spowoduje wzrost jej pH do 8,4. Zasadowość utrzymuje się nawet po schłodzeniu.
- Przelewaj wodę jednego pojemnika do drugiego, pozwalając jej spadać z określonej wysokości, tworząc bąbelki. Jeśli powtórzy się to kilka razy (do 8 lub więcej), zasadowość może wzrosnąć o kilka dziesiątych.
- Dodaj sodę oczyszczoną (pół łyżeczki na litr); wygeneruje to pH między 7,5 a 7,9.
Przeczytaj więcej tutaj: Dieta alkaliczna: Oto, co musisz wiedzieć
Jakie zalety ma woda alkaliczna?
W tej kwestii pojawiają się liczne pytania, rozbieżności i kontrowersje. Jednak uważa się, że woda alkaliczna ma wiele zalet dla ludzkiego organizmu. Wśród nich chcielibyśmy wymienić następujące:
Woda alkaliczna szybciej usuwa zmęczenie
Oczywiście woda nawadnia, ale musimy pamiętać, że nawodnienie wiąże się również z uzupełnianiem elektrolitów. Zawierając więcej minerałów, niektóre wody alkaliczne mogą lepiej spełniać tę funkcję, zmniejszając również zmęczenie.
Właściwości przeciwutleniające
Chociaż nie ma na to dowodów naukowych, uważa się, że ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające może osłabiać działanie wolnych rodników, zwalczając przedwczesne starzenie.
Pielęgnacja skóry wodą alkaliczną
Inną korzyścią przypisywaną wodzie alkalicznej jest to, że przyczynia się do pielęgnacji skóry, utrzymując jej nawilżenie i dobrą elastyczność oraz poprawiając jej ogólny wygląd.
Woda alkaliczna a działanie oczyszczające
Uważa się również, że pozwala wydajniej eliminować toksyny i różne odpady wraz z moczem, co pomaga w utrzymaniu narządów wewnętrznych w zdrowiu.
Utrata wagi poprzez picie wody alkalicznej
Uważa się, że umiarkowane spożycie wody alkalicznej może pomóc w zdrowym odchudzaniu, przyczyniając się do poprawy problemów, takich jak zatrzymywanie płynów.
Czy woda alkaliczna rzeczywiście walczy z rakiem?
Na ogół zakwaszenie organizmu wiąże się z występowaniem różnych chorób, w tym z rozwojem nowotworów. Dlatego uważa się, że rakowi można zapobiegać za pomocą wody alkalicznej. Jednak dane na ten temat nie są rozstrzygające.
Zmniejszenie infekcji
Kwaśne pH wiąże się między innymi z tendencją do zapadania na infekcje pochwy i dróg moczowych. Jeśli jednak obniżymy tę kwasowość spadnie lub podniesiemy zasadowość, skłonność lub podatność na atak mikroorganizmów chorobotwórczych, takich jak wirusy i bakterie, powinna się zmniejszyć.
Czy woda alkaliczna naprawdę działa?
Jak zauważono na wstępie, naukowcy zakwestionowali korzyści zdrowotne wynikające z używania wody alkalicznej. Przyjrzyjmy się, co mówią badania na ten temat.
- Refluks żołądkowy: badanie in vitro wykazało, że naturalnie gazowana woda alkaliczna ze studni artezyjskiej o pH 8,8 może dezaktywować pepsynę, która jest główną przyczyną refluksu.
- Zaparcia: wyniki badań przeprowadzonych w Japonii w 2018 roku sugerują, że elektrolizowana woda alkaliczna może poprawić przepływ i częstotliwość wypróżniania stolca.
- Lepkość krwi: w innym badaniu wykryto znaczną różnicę w lepkości krwi po spożyciu wody o wyższym pH po intensywnym treningu.
- Otyłość: w badaniu laboratoryjnym przeprowadzonym na szczurach z otyłością indukowaną zaobserwowano pozytywny efekt, zmniejszający otyłość, przyrost masy ciała i gromadzenie się tłuszczu w najądrzach i wątrobie.
- Zaburzenia pomenopauzalne: ostatnie badanie wykazało niższe ryzyko metaboliczne, a także poprawę jakości snu i siły mięśni u kobiet po menopauzie.
Jednak pomimo tych wyników uważa się, że aby dojść do ogólnego wniosku, potrzebne są dalsze badania. Dlaczego? Otóż przytoczone dane pochodzą z małych badań, czasami przeprowadzanych in vitro lub nawet na zwierzętach.
Woda alkaliczna – skutki uboczne i przeciwwskazania
Obecnie nie ma opisów przypadków ani dowodów wskazujących na jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne. Dlatego, o ile jest odpowiednio uzdatniana, woda alkaliczna jest bezpieczna dla zdrowia. Nie ma też ograniczeń co do ilości, jaką można spożyć.
Należy jednak zachować środki ostrożności, jeśli chodzi o jakość oryginalnego źródła, pod względem zanieczyszczeń (zwłaszcza chemikaliów) i dodatku minerałów. W tym aspekcie badania wskazują na możliwe zagrożenia wynikające ze spożywania wody ubogiej w minerały, zwłaszcza wapń i magnez.
Jakość życia i jakość wody
Kwestionowanie wody alkalicznej nie dotyczy bezpieczeństwa jej spożywania, ale twierdzenia o jej właściwościach zdrowotnych często mogą wydawać się przesadzone.
W związku z tym powinniśmy ostrzegać przed zagrożeniami, na jakie mogą się narazić osoby lekceważące leczenie medyczne, sądząc, że sama woda alkaliczna może dokonać cudu.
Dlatego należy podkreślić, że jej spożywanie powinno odbywać się w ramach zdrowego stylu życia, obejmującego zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną, unikanie m.in. palenia papierosów, a także nadmiernego spożycia alkoholu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chan Y, Shariff Z, Chin Y, et al. Associations of alkaline water with metabolic risks, sleep quality, muscle strength: A cross-sectional study among postmenopausal women. Plos One; 2022: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0275640.
- Cires Pujo M, Freijoso Santiesteban E, Silva Herrera L, et al. Guía para la práctica clínica de las infecciones vaginales. Rev. cuba. Farm. 2003; 37(1): https://pesquisa.bvsalud.org/portal/resource/pt/lil-354348?lang=fr
- Coles I, Kang T, Kim C, et al. Anti-obesity effect of alkaline reduced water in high fat-fed obese mice. Biol. Pharm. Bull. 2013; 36(7): 1052–1059.
- Koufman JA, Johnston N. Potential benefits of pH 8.8 alkaline drinking water as an adjunct in the treatment of reflux disease. Ann Otol Rhinol Laryngol. 2012; 121(7): 431-434.
- Mills H. Alkalinity And Mineral Concentration Estimation In Commercial Drinking Water. Honor’s College Freeman Research Journal. 2019; 7: https://digitalscholarship.tsu.edu/frj/7
- Tanaka Y, Saihara Y, Izumotani K, Nakamura H. Daily ingestion of alkaline electrolyzed water containing hydrogen influences human health, including gastrointestinal symptoms. Med Gas Res. 2019; 8(4):160-166.
- Torres M, Mattera A. Infección urinaria. Temas de bacteriología y virología médica. CERLALC. 2006: 189-196.
- Vadthyaab P, Thummalapallia N, Sundergopalab S. Ultrafiltration membrane assisted cost effective ionizer for production of therapeutic alkaline ionized water. Journal of Water Process Engineering. 2019; 32: https://doi.org/10.1016/j.jwpe.2019.100951
- Verma K, Kushwaha A. Demineralization of drinking water: Is it prudent? Med J Armed Forces India. 2014; 70(4): 377-379.
- Weidman J, Holsworth R, Brossman B, et al. Effect of electrolyzed high-pH alkaline water on blood viscosity in healthy adults. J Int Soc Sports Nutr. 2016; 13(45): https://doi.org/10.1186/s12970-016-0153-8