Wizyta u ginekologa - 7 rzadko spotykanych pytań

Wiemy doskonale, że w wielu przypadkach idąc na wizytę do ginekologa możesz czuć niepewność i skrępowanie. Pamiętaj jednak, że jeśli masz jakiekolwiek pytania do swojego lekarza, najlepiej je po prostu zadać. Mogą one rozwiązać wszelkie Twoje wątpliwości dotyczące stosunków seksualnych, depilacji intymnej, a nawet stosowania środków nawilżających.
Wizyta u ginekologa - 7 rzadko spotykanych pytań

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Kiedy zaczniesz już uprawiać stosunki seksualne, regularna wizyta u ginekologa jest czymś, czego nie powinnaś w żaden sposób lekceważyć. Powinnaś udać się do swojego lekarza co najmniej raz w roku. Jeśli zauważysz u siebie jakikolwiek problem lub dziwny objaw, nie zwlekaj ani chwili, odwiedź specjalistę jak najszybciej.

Poświęć kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu. Dzięki temu będziesz mogła dowiedzieć się, z jakimi rzadko spotykanymi pytaniami może wiązać się wizyta u ginekologa.

My przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie aż siedem propozycji takich pytań, które możesz, a nawet powinnaś zadać swojemu lekarzowi.
Zapraszamy do lektury!

Wizyta u ginekologa – czasem krępując

 

a, ale zawsze niezbędna

Szczerze mówiąc, prawie każda wizyta u ginekologa jest zazwyczaj trudnym przeżyciem dla wielu kobiet. Wynika ono z wielu różnych przyczyn, jednak najpowszechniejszą z nich jest zwyczajna wstydliwość. Dlatego powszechnym zjawiskiem jest to, że kobiety chcą wejść do gabinetu lekarza i wyjść z niego tak szybko, jak to możliwe.

Ważne jest jednak to, abyś przeznaczyła sobie trochę czasu na spokojną rozmowę ze swoim ginekologiem i zadała mu w jej trakcie kilka ważnych pytań.

Oto przykładowa lista pytań, które możesz zadać swojemu ginekologowi. Nawet jeśli czujesz się trochę nieswojo, jesteś skrępowana lub podenerwowana. Zawsze jednak pamiętaj o tym, że Twój lekarz jest doskonale przyzwyczajony do takich sytuacji.

Twoje pytania z pewnością słyszał już z ust innych pacjentek wielokrotnie. I on także wie doskonale o tym, że mogą one Ci pomóc w zapobieganiu mniej lub bardziej poważnym problemom ze zdrowiem.

Pytania, jakie powinnaś zadać swojemu ginekologowi

Wiemy doskonale, że w wielu przypadkach idąc na wizytę do ginekologa możesz czuć niepewność i skrępowanie. Pamiętaj jednak, że jeśli masz jakiekolwiek pytania do swojego lekarza, najlepiej je po prostu zadać.

Mogą one rozwiązać wszelkie Twoje wątpliwości dotyczące stosunków seksualnych, depilacji intymnej, a nawet stosowania środków nawilżających.

1. Czy to normalne, że moja miesiączka jest nieregularna?

Normalny cykl menstruacyjny trwa około 28 dni. Jednak organizm niektórych kobiet może mieć krótsze, dłuższe cykle lub w ogóle nieregularne cykle miesiączkowania.

Wizyta u ginekologa - rozmowa z lekarzem

Ważne jest zatem to, byś porozmawiała ze swoim ginekologiem na temat swojego cyklu miesiączkowego. W ten sposób będziesz w stanie dowiedzieć się, czy będziesz musiała przeprowadzić dodatkowe badania lub podjąć jakieś inne działania.

Jeśli cierpisz na jakąś chorobę przewlekłą, Twój ginekolog może także udzielić Ci dodatkowych instrukcji.

2. Jakie badania lekarskie powinnam wykonać zarówno ja, jak i mój partner?

Jeśli dopiero zaczęłaś spotykać się z nowym partnerem, to niezwykle ważną kwestią jest porozmawianie o swoim zdrowiu seksualnym przed rozpoczęciem regularnych stosunków. Oprócz tego wykonanie niektórych badań medycznych pozwalających Ci upewnić się, że nie masz żadnych chorób przenoszonych drogą płciową zawsze będzie godnym uwagi rozwiązaniem.

I chociaż możesz bez problemu udać się do dowolnego laboratorium medycznego i poprosić o przeprowadzenie serii badań, najlepiej będzie, jeśli pierwszym Twoim krokiem będzie wizyta u ginekologa.

To właśnie lekarz wskaże Ci dokładnie, jakiego rodzaju badania będą dla Ciebie optymalne, a następnie przeanalizuje uzyskane przez Ciebie wyniki i postawi ostateczną diagnozę.

W końcu przecież i tak musisz po wykonaniu badań wrócić do lekarza, aby mógł on wyjaśnić Ci uzyskane rezultaty i następnie zaordynował Ci wszystko to, co musisz zrobić lub czego przestrzegać i unikać.

3. Czy mogę się golić w okolicach intymnych? Jeśli tak, to jak często i jak to zrobić w poprawny sposób?

Golenie okolicy pochwy lub tak zwanej „okolicy bikini” jest kwestią wzbudzającą szereg mniej lub bardziej silnych kontrowersji. Z jednej strony niektóre kobiety lubią dbać o wygląd tej konkretnej części ciała.

Ponadto kobiety depilując okolice bikini chcą zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych zapachów lub innych potencjalnych problemów natury zdrowotnej lub estetycznej.

Jednak włosy łonowe pełnią ściśle określoną funkcję. Zapobiegają one przedostawaniu się bakterii i resztek do wnętrza kanału pochwowego. Dlatego też, jeśli uważasz, że jest to Twój bardzo osobisty problem, powinnaś przedłożyć zapytanie swojego ginekologa przed zasięgnięciem opinii swojego stylisty.

Depilacja okolic bikini

To właśnie wizyta u ginekologa da Ci wyczerpującą odpowiedź na pytanie, czy lepiej będzie w Twoim wypadku wydepilować całe okolice intymne, czy jedynie ich część. A decyzję tę lekarz podejmie na podstawie stanu zdrowia Twojej pochwy i wszystkich innych istotnych pod tym względem okoliczności.

Jeśli regularnie miewasz infekcje pochwy, najlepiej jest nie golić się w ogóle, ani nawet nie przeprowadzać tego zabiegu przy zachowaniu wszelkich możliwych środków ostrożności.

4. Czy powinnam używać środków nawilżających pochwę podczas stosunku seksualnego?

Możesz znaleźć dowolnego rodzaju środki nawilżające wnętrze pochwy w praktycznie każdym supermarkecie, aptece i sex shopie. Dlatego zazwyczaj nie musisz pytać swojego ginekologa o radę przed jego użyciem.

Sytuacja zmienia się natomiast diametralnie jeśli dostrzeżesz w przypadku stosowania tych lubrykantów coś, na co należy zwrócić uwagę.

Jednak przede wszystkim musisz mieć na uwadze to, że nie możesz używać wszystkich produktów w taki sam sposób lub z taką samą częstotliwością. Na przykład środek nawilżający, który możesz zastosować w przypadku seksu analnego, najprawdopodobniej będzie swoim składem i działaniem całkowicie różnił się od lubrykantu mającego na celu zwalczanie suchości pochwy podczas okresu menopauzy.

5. Jakie są najlepsze pozycje do zajścia w ciążę?

Często zdarza się, że wizyta u ginekologa jest następstwem tego, że dowiadujesz się o zajściu w ciążę. Jednakże powinnaś również umówić się na spotkanie ze swoim lekarzem, gdy zaczynasz wraz z partnerem starać się o dziecko.

Nawet jeśli czujesz, że Twoje do ginekologa mogą wydawać się dziwne, nie przejmuj się. To właśnie lekarz jest tym specjalistą, który może dać Ci wszelkie istotne wskazówki, które ułatwią Ci następnie zajście w ciążę.

Na przykład może Ci on wskazać najlepsze dla Ciebie pozycje seksualne. Nie wszystkie bowiem pozycje podczas stosunku ułatwiają plemnikom dotarcie do jaja i w efekcie jego zapłodnienie.

6. Czy moja wydzielina z pochwy jest prawidłowa?

Chociaż poziom nawilżenia pochwy zwiększa się podczas owulacji, zbyt duża ilość wydzieliny wydostającej się z pochwy może być oznaką problemów ze zdrowiem lub infekcji bakteryjnej, albo wirusowej.

Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek zmiany koloru, konsystencji lub ilości wydzieliny, musisz koniecznie zapytać się lekarza, czy wystąpił u Ciebie jakiś problem ze zdrowiem, czy też takie zjawisko jest zupełnie normalne i nie musi stanowić powodu do niepokoju.

Bóle podbrzusza

Pamiętaj także o tym, że inne ważne znaki ostrzegawcze to również nieprzyjemne zapachy i odbiegające od normy kolory wydzieliny.

Oczywiście zawsze możesz podjąć pewne działania zapobiegawcze na własną rękę. Ale pamiętaj o tym, że tylko wizyta u ginekologa pozwoli Ci określić rzeczywiste przyczyny tych zaburzeń i najlepsze możliwe dla Ciebie leczenie.

7. Czy krwawienie po lub podczas stosunku seksualnego jest normalnym zjawiskiem?

W zależności od Twojego wieku i pewnych cech indywidualnych możliwe jest wystąpienie niewielkiego krwawienia podczas stosunku seksualnego lub po jego zakończeniu.

Może się tak zdarzyć, jeśli włożycie w sam akt zbyt dużo siły i energii. Albo też jeśli nie podjęłaś wcześniej stosownym środków ostrożności. Ponadto może się tak zdarzyć, jeśli przez długi czas nie uprawiałaś seksu w ogóle.

W każdym razie musisz powiedzieć swojemu ginekologowi o tej sytuacji. Pozwoli mu to wykluczyć potencjalnie bardziej istotny problem ze zdrowiem. Zwróć szczególną uwagę na tę sytuację, jeśli zdarza się ona dosyć często.

Nie lekceważ znaczenia pytań do swojego ginekologa

Co myślisz o zaprezentowanych powyżej przez nas pytaniach? Mogłaś z pewnością przeoczyć niektóre z nich. Zalecamy jednak zadawanie tych pytań podczas następnej wizyty u lekarza!

Twoje zdrowie seksualne jest bardzo ważne dla ogólnego stanu zdrowia Twojego organizmu. Dlatego też niezwykle ważna jest otwarta rozmowa z lekarzem, nawet jeśli ta tematyka nieco Cię onieśmiela. Przełam się więc i poświęć trochę czasu na taką rozmowę. Wyjdzie Ci to tylko na zdrowie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.