Niewierny partner – czy da się uratować związek?

· Czerwiec 1, 2017
Aby uratować związek po zdradzie, oboje partnerzy powinni dać z siebie wszystko i bez urazy rozpocząć wszystko od zera. W przeciwnym razie najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze zakończenie związku.

Odkryłaś, że twój partner był ci niewierny? A może tobie samej przydarzyła się nic nie znacząca miłosna przygoda? W takich przypadkach często zadajemy sobie pytanie, czy po zdradzie nasz związek nadal ma przyszłość, czy lepiej go zerwać.

Odpowiedź będzie zależała od ciebie, charakteru twojego partnera oraz obopólnych chęci odbudowania wzajemnego zaufania.

Nie oszukujmy się jednak, że zwykle niewierność któregoś z partnerów prowadzi do rozwodu. Tylko nielicznym parom udaje się na nowo sobie zaufać, a zdrada staje się wręcz incydentem, który scala i umacnia związek. Oboje uświadamiają sobie, że jednak nie chcą i nie potrafią bez siebie żyć.

Nie chcemy przez to powiedzieć, że niewierny partner powinien być traktowany bezkarnie.

Jego postępowanie to jawna zdrada ukochanej osoby, która w mgnieniu oka traci do swej drugiej połówki zaufanie, negatywnie odbija się to na jej samoocenie, a nierzadko osłabia też uczucia, jakimi dotychczas darzyła partnera.

Pamiętajmy, że zdrowy związek między dwojgiem ludźmi powinien opierać się na silnej więzi emocjonalnej.

Stąd też powinniśmy stale pielęgnować łączące nas uczucie. Jeśli jednak przydarzy nam się zdrada, powinniśmy z dystansem spojrzeć na całą sytuację i zapytać się siebie, czy warto ten związek ratować.

Niewierny partner a zdrowie emocjonalne?

Przytulająca się para

Aż 82% wszystkich par, których związek od samego początku opierał się w większości na przyjaźni, przyznaje się do zdrady swojego partnera. Warto uświadomić sobie, że zwykle romans rodzi się samoistnie, nie planujemy go.

Stad też, jeśli nie łączy nas silna więź emocjonalna z dotychczasowym partnerem, znacznie łatwiej jest ulec pokusie i zacząć spotykać się z kimś innym.

Jeśli jednak uczucie między partnerami jest silne, zanim dojdzie do zdrady, nachodzą nas wątpliwości i zadajemy sobie pytanie, czy naprawdę warto stawiać wszystko na jedną kartę.

Jeśli doszło do zdrady, niewierny partner powinien się do tego przyznać. Z drugiej strony, zdradzona strona powinna zadać sobie następujące pytania:

  • Jak zdrada partnera wpływa na moje samopoczucie?
  • Czy ratowanie związku ma sens?
  • Chcę spróbować to naprawić, czy chcę zakończyć związek?
  • Czy partner był mi niewierny już wcześniej?

Jeśli zdecydujesz się dać waszemu związkowi drugą szansę, koniecznie licz się z faktem, że już nigdy nie będzie jak dawniej. Zdrada to głęboka rana, która zabliźnia się bardzo długo i na zawsze pozostaje po niej ślad.

Przeczytaj koniecznie: Miłość – co zrobić jeśli kochasz bardziej niż partner

Podziel się swoimi problemami z bliską osobą

W przypadku zdrady bardzo pomocna może okazać się opinia osób trzecich, zwłaszcza tych, które przeżyły podobną sytuację. Jednak decyzja o dzieleniu się swoimi problemami i obawami należy wyłącznie do ciebie.

Niezwykle istotnym czynnikiem, który wpływa na to, czy postanowimy zawalczyć o nasz związek, jest sposób, w jaki dowiadujemy się o niewierności partnera.

Inaczej zachowamy się, gdy sami odkryjemy zdradę lub powiedzą nam o niej osoby trzecie, a zupełnie inaczej, kiedy sam partner przyzna się do błędu i będzie walczył o twoje wybaczenie.

Przeczytaj także: Zdrada i złudzenia – związek bez przyszłości

Bez względu na wszystko opinia bliskiej osoby na pewno pomoże podjąć nam właściwą decyzję. Nie popadaj jednak w paranoję i nie wmawiaj sobie, że wszyscy dookoła wiedzieli o niewierności twojego partnera, tylko ty jedna nie.

Osoby trzecie zwykle mieszają się z nasze sprawy, ponieważ rzeczywiście chcą nam pomóc a nie zaszkodzić.

Nie podejmuj pochopnych decyzji. Daj sobie trochę czasu, dokładnie przemyśl całą sytuację i spokojnie zastanów się nad swoim przyszłym życiem – czy nadal jest w nim miejsce dla twojego partnera. Czas pomaga spojrzeć na całą sytuację z innej perspektywy.

Wyrażaj swoje emocje i uczucia

Kiedy poczujesz się pewnie i przygotowana na rozmowę z partnerem, na spokojnie przeanalizujcie całe zajście. Daj mu do zrozumienia, że bardzo cię zranił i przedstaw swoje warunki, konieczne do spełnienia, jeśli nadal chcecie żyć razem.

To pierwszy krok do odbudowania utraconego zafania.

Pamiętaj, by podczas szczerej rozmowy wyrażać swoje emocje i uczucia. Opowiedz partnerowi o tym, jak naprawdę się czujesz. Jeśli nie chcesz mieć z nim fizycznego kontaktu w tym momencie, usiądźcie daleko od siebie. To zrozumiałe, że w takim momencie chcesz zachować dystans.

Szczera rozmowa partnerów

Chociaż odczuwasz nieopisaną bezsilność i wściekłość, postaraj się zachować spokój. Niczego nie wskórasz krzykiem ani przemocą. Tylko spokój pozwoli wam w cywilizowany sposób porozmawiać i poszukać rozwiązania problemu.

Staraj się nie dręczyć swojego partnera. Pamiętaj, że takie zachowanie nie wpłynie pozytywnie na twoje samopoczucie, nic na tym nie zyskasz. A wręcz przeciwnie, możesz wyrządzić sobie jeszcze większą krzywdę niż ta, którą on ci wyrządził.

Przeczytaj koniecznie: Nieporozumienia tworzą dystans między dwoma osobami

Wysłuchaj, co niewierny partner ma do powiedzenia

Nie atakuj bez końca swojego partnera, który nie dochował ci wierności. Wysłuchaj go cierpliwie i pozwól mu wytłumaczyć, czego brakuje mu w związku z tobą.

Przecież z jakiegoś powodu rzucił się w objęcia innej kobiety. Zapytaj go też otwarcie, czy chciałby odbudować wasze uczucie, czy zerwać ten związek.

Jeśli niewierny partner nie ma chęci ani zamiaru kontynuowania związku z tobą, w takim przypadku nie naciskaj i jak najszybciej podejmij decyzję o rozstaniu.

Warto uświadomić sobie, że tematem tej rozmowy nie powinny być wasze uczucia, lecz wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Kłótnie ani wzajemne wyrzuty do niczego was nie doprowadzą.

Przeczytaj także: Odrzucenie w miłości; jak je przetrwać?

Wysłuchaj swojego partnera i zastanów się, czy rzeczywiście jesteś w stanie dać mu to, czego on oczekuje. W wielu przypadkach zdrada jest wynikiem poczucia odrzucenia, o którym nie jesteśmy w stanie otwarcie porozmawiać z naszą drugą połówką.

Może się również zdarzyć, że związek już nie dostarcza nam tyle satysfakcji co dotychczas.

Porozmawiajcie szczerze i bez wzajemnych wyrzutów. Pamiętaj, że potrzeby każdego z partnerów są ważne i jeśli nie potrafimy ich w związku zrealizować, nie ma sensu ciągnąć tego wszystkiego.

Jeśli jesteś innego zdania i nie potrafisz zaakceptować tego, czego oczekuje twój partner, najlepszym wyjściem będzie rozstanie.

Zachowujcie się odpowiedzialnie

Godząca się para

Pamiętaj, że nie ma zdrady bez przyczyny. Oboje powinniście ponieść odpowiedzialność za wasze błędy. Nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu i zmienić biegu wydarzeń.

Jednak to, co możemy zrobić, to zaakceptować fakt, że nasz partner nas zdradził i przeanalizować dobre i złe strony naszego związku.

Dzięki takiemu podejściu do życia będziemy w stanie łatwiej sobie radzić z przyszłymi problemami oraz nauczymy się podejmować trafniejsze decyzje.

Dajecie sobie drugą szansę

Jeśli nie potraficie samodzielnie uporać się ze zdradą i jej skutkami, pomoc specjalisty okaże się dla was nieoceniona. Doświadczony psycholog pomoże wam znaleźć drogę do porozumienia i z pewnością sprawi, że zupełnie inaczej spojrzycie na swój związek.

Pomoc jest szczególnie wskazana, jeśli dodatkowo sytuację komplikuje jakiś czynnik zewnętrzny. Bez wątpienia należy całkowicie uciąć kontakt z osobą, z którą partner nas zdradził. W przeciwnym razie, ofiara zdrady nie będzie w stanie odzyskać zaufania do swojej drugiej połówki.

Przeczytaj koniecznie: Toksyczna miłość boli – rozpoznaj ją i uciekaj

Wspólnie ustalcie warunki “powrotu”

Usiądźcie i spokojnie porozmawiajcie. Aby wasz związek mógł się odrodzić, koniecznie powinniście ustalić, jakie oczekiwania ma każdy z was. Na bazie tych warunków rozpocznijcie pracę nad tym nowym etapem w waszym życiu.

Nie lekceważcie tego, co ustaliliście. W przeciwnym razie zdrada może się powtórzyć szybciej niż się tego spodziewacie. W tym wszystkim nie zapomnij jednak o szacunku do samej siebie.

Nie obwiniaj się i bądź sobą. Rób to, co lubisz. Nie rezygnuj ze swoich zamiłowań tylko dlatego, że chcesz być cały czas przy swoim partnerze. Dbaj o swój rozwój wewnętrzny, w przeciwnym razie nigdy nie zaznasz pełni szczęścia.