Winogrono grenache: charakterystyka i właściwości

Szczep winogron grenache zyskał popularność na przestrzeni lat dzięki swojej zdolności do wytrzymywania ekstremalnych temperatur i dużej wydajności. Dowiedz się więcej o tym produkcie.
Winogrono grenache: charakterystyka i właściwości

Ostatnia aktualizacja: 07 lutego, 2023

Winogrono grenache to owoc kojarzony z produkcją win średniej jakości, których sława wzrosła w ostatnich latach. Gatunek ma aragońskie korzenie i szybko rozprzestrzenił się w całej Hiszpanii.

To owoc, który wytrzymuje ekstremalne temperatury i przystosowuje się do ubogich gleb, co ułatwia jego uprawę. Wytrzymuje ciepło i można go sadzić na dużych wysokościach.

Zanim zaczniemy, należy zaznaczyć, że winogrona to produkt o wysokim stężeniu przeciwutleniaczy. Zawsze lepiej jest spożywać je na surowo niż w formie wina. Część polifenoli ulega utlenieniu podczas procesu otrzymywania napoju alkoholowego, co zmniejsza ich działanie przeciwutleniające.

Charakterystyka szczepu grenache

Winogrono grenache charakteryzuje się tym, że jest produktem niezwykle wszechstronnym. Można je spożywać na surowo lub używać do produkcji różnych win, niektórych wysoko cenionych.

Ma dobrą odporność na utlenianie i może być produkowane w dużych ilościach. W rzeczywistości występuje we wszystkich regionach Hiszpanii, z wyjątkiem Galicji, Asturii i Wysp Kanaryjskich.

Służy do produkcji młodych win o aromacie świeżo mielonego pieprzu. Leżakowanie tych win jest krótkie, ale udaje im się zachować atrakcyjny kolor i aromat dojrzałych owoców.

Ogólnie rzecz biorąc, są to okrągłe i przyjemne wina o dużej intensywności aromatycznej. Mają też dobrą zdolność starzenia. Na całym świecie odbywa się nawet konkurs na wina wytwarzane z tego szczepu.

Winogrona i wino.
Wiele winogron, takich jak odmiana grenache, ma dużą część produkcji przeznaczoną na wina.

Odmiany

Istnieją 3 główne odmiany winogron grenache:

  1. Pierwsza z nich jest charakterystyczna dla Aragonii. To czerwona odmiana uważana za jedną z najczęściej uprawianych w Hiszpanii. Służy do produkcji win czerwonych, różowych lub słodkich. Istnieje nawet możliwość produkcji win aromatycznych o niskiej intensywności koloru i wysokiej zawartości alkoholu.
  2. Garnacha Blanca to mutacja, która dobrze przystosowuje się do gorącego, suchego klimatu. Otrzymuje się z niej aromatyczne i owocowe, pełne wina białe. Również mają wysoką zawartość alkoholu. Natomiast kolor uzyskany na końcu przypomina złocistożółty.
  3. Na koniec mamy jasnofioletową odmianę Garnacha Tintorera. Wina z niej otrzymane mają dużo koloru i suchego ekstraktu. Zwykle służy do blendowania. Efekt końcowy utrzyma wysoką kwasowość, ale z umiarkowaną zawartością alkoholu.

Możesz być także zainteresowany: Ciemne winogrona: powody, dla których warto je jeść

Korzyści z winogron grenache

Spożywanie surowych winogron grenache ma szereg korzystnych skutków zdrowotnych. Na szczególną uwagę zasługuje stężenie fitochemikaliów o właściwościach przeciwutleniających.

Mogą one indukować syntezę tlenku azotu w organizmie, co poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Potwierdzają to badania opublikowane w czasopiśmie Vascular Pharmacology.

Związki te mogą również neutralizować powstawanie wolnych rodników, zapobiegając ich gromadzeniu się w tkankach. Wykazano, że mechanizm ten zmniejsza częstość występowania przewlekłych i złożonych patologii, co ma bardzo pozytywny efekt długoterminowy. Utrzymanie utleniania i stanu zapalnego pod kontrolą jest kluczem do spowolnienia procesów starzenia.

Uwaga na cukier!

Należy również zauważyć, że winogrona dostarczają dużej ilości cukrów prostych. Związki te mogą zmieniać poziom glukozy we krwi. Ich ciągłe spożywanie w kontekście siedzącego trybu życia może wiązać się z częstszym występowaniem patologii metabolicznych, takich jak cukrzyca.

Comer uva garnacha cruda.
Spożywanie winogron jest zalecane i, o ile odbywa się w sposób zrównoważony, nie spowoduje problemów.

Winogrono grenache jest szeroko rozpowszechnioną i cenioną odmianą

Szczep grenache stopniowo rozprzestrzenił się w całej Hiszpanii, dając początek winom wysokiej jakości z bardzo charakterystycznymi akcentami. Ich zawartość alkoholu jest wysoka, ale to nie znaczy, że ich właściwości organoleptyczne nie są dobre.

Można z niego otrzymać zarówno wina białe, jak i czerwone. Istnieją 3 różne odmiany winogron, o których warto wiedzieć.

Należy wziąć pod uwagę, że najlepszym sposobem na skorzystanie z dobrodziejstw tego owocu jest spożywanie go na surowo. Kiedy mówimy o winie, mamy na myśli napój alkoholowy, którego toksyczne właściwości mogą zaburzać wewnętrzną homeostazę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Siti HN, Kamisah Y, Kamsiah J. The role of oxidative stress, antioxidants and vascular inflammation in cardiovascular disease (a review). Vascul Pharmacol. 2015;71:40-56. doi:10.1016/j.vph.2015.03.005
  • Neha K, Haider MR, Pathak A, Yar MS. Medicinal prospects of antioxidants: A review. Eur J Med Chem. 2019;178:687-704. doi:10.1016/j.ejmech.2019.06.010
  • Yoshida Y, Simoes EJ. Sugar-Sweetened Beverage, Obesity, and Type 2 Diabetes in Children and Adolescents: Policies, Taxation, and Programs. Curr Diab Rep. 2018;18(6):31. Published 2018 Apr 18. doi:10.1007/s11892-018-1004-6

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.