Wegański manicure: czym jest i jakie są jego zalety?

Malowanie paznokci bez narażania się na silne zapachy lub substancje agresywne dla zdrowia jest możliwe dzięki manicure wegańskiemu. Powiemy Ci więcej o jego zaletach.
Wegański manicure: czym jest i jakie są jego zalety?
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2023

Manicure wegański idealnie sprawdzi się u osób, które pasjonują się pielęgnacją dłoni, ale chcą pozbyć się chemii. Ta metoda upiększania jest podobna do konwencjonalnych technik; różnica polega na pochodzeniu substancji i narzędzi.

Trend można realizować zarówno w domu, jak i w salonach związanych z kosmetykami organicznymi. Produkty tego stylu są sprzedawane bez recepty i nie wymagają specjalnej wiedzy, aby się nimi posługiwać, poza uważnym przeczytaniem instrukcji.

Ponadto weganizm w branży kosmetycznej ma wiele zalet. Dziś zagłębimy się w szczególny przypadek pielęgnacji i upiększania paznokci. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Czym jest wegański manicure?

Manicure wegański to taki, w którym stosuje się całkowicie naturalne produkty. Obejmuje to pasty, kremy, oleje i inne materiały niezawierające barwników, chemicznych środków konserwujących ani składników pochodzenia zwierzęcego lub testowanych na zwierzętach.

Z wyjątkiem większości barwników, Food and Drug Administration (FDA) podkreśla, że składniki i produkty kosmetyczne do paznokci nie wymagają jego zatwierdzenia przed sprzedażą.

Konieczne jest jednak, aby gwarantowały one bezpieczeństwo użytkowania, określając instrukcje lub ostrzeżenia na etykietach. Wegańskie lakiery do paznokci i zmywacze do paznokci nie zawierają szkodliwych pierwiastków.

Ściśle mówiąc, organiczne odżywki do paznokci są wolne od estrów i substancji, które choć wydłużają czas trwania manicure, to zwiększają ryzyko zatruć i zaburzeń paznokci. Oto niektóre ze składników, których wegańskie paznokcie unikają:

 • Alkohol
 • Toluen
 • Akrylany
 • Parabeny
 • Propanon
 • Dimetylobenzen
 • Żywica formaldehydowa
wegański manicure
Wegański manicure ożywa produkty w 100% ekologiczne i nie testowane na zwierzętach.

Manicure wegański to nie to samo co manicure organiczny, ponieważ w pierwszym przypadku absolutnie cały skład jest pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Natomiast w drugim przypadku jest miejsce na składniki pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego pochodzące z upraw ekologicznych.

Jak wykonać samodzielnie wegański manicure

To, że są to kosmetyki wegańskie, nie oznacza, że wymagają innej aplikacji. Proces przebiega podobnie jak w tradycyjnym manicure. Oczywiście potrzebny jest wegański zestaw, który zawiera płyny oczyszczające, lakiery i waciki… wszystko w 100% wegańskie i organiczne. Przyjrzyjmy się, jak wygląda procedura.

 1. Oczyszczanie: dezynfekcja paznokci i dłoni, do której należy użyć wody i naturalnego środka przeciwbakteryjnego, takiego jak olejek z drzewa herbacianego, aloesu lub mandarynki.
 2. Złuszczanie: masaż odpowiedni do pracy ze skórkami w celu pozbycia się martwych komórek. Kokos, kaktus lub cynamon to tylko niektóre opcje złuszczające.
 3. Malowanie: dostępna jest szeroka gama wysokiej jakości wegańskich odcieni. Jest to faza, która pokazuje umiejętności manikiurzystki, aby uzyskać eleganckie lub przyciągające wzrok projekty.
 4. Połysk: jeśli chcesz uzyskać dodatkowy połysk na paznokciach, nie potrzebujesz konwencjonalnego przezroczystego lakieru. W przypadku manicure wegańskiego połysk uzyskuje się za pomocą miki, składnika, który sprzyja szybkiemu wysychaniu i jest odpowiednikiem półtrwałego wykończenia.
 5. Nawilżanie: w przypadku paznokci emaliowanych pozostaje tylko nawilżyć je, tak samo jak dłonie. Polecany jest krem kokosowy, krem z nagietka i masło shea.

Myślimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: 9 domowych sposobów na wzmocnienie słabych paznokci

Korzyści z wegańskiego manicure

Główne zalety przejścia na weganizm wiążą się z ogólną opieką zdrowotną. Organiczny, wegański manicure nie jest wyjątkiem, a jego wybór przynosi korzyści wymienione poniżej.

Jesteś “green”

Magazyn Cosmetics and Toiletries zauważył w tekście, że wzrost popytu na kosmetyki wegańskie jest oznaką, że konsumenci rozwijają większą świadomość na temat zrównoważonych surowców nietestowanych na zwierzętach.

Tym samym wykonując manicure w tym stylu przyczyniasz się do dobrego stanu środowiska, ponieważ zmniejszasz wpływ toksyn i ilość odpadów.

Nie wdychasz chemikaliów

Zapach wydzielany przez konwencjonalne substancje może powodować problemy z oddychaniem, infekcje i nieżyt nosa i spojówek. Wegański manicure wyklucza to zagrożenie.

Według publikacji Narodowego Instytutu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w salonach kosmetycznych  występuje stężenie złożonych zapachów, które narażają ludzi na niebezpieczne chemikalia poprzez bezpośredni kontakt ze skórą, rozpryskiwanie lub wdychanie aerozoli.

Do tej kategorii należą następujące pozycje:

 • Podkład bazowy
 • Lakier do paznokci
 • Rozpuszczalniki
 • Zmywacz do paznokci
 • Utwardzacze

Unikasz reakcji alergicznych

Niektóre choroby paznokci i stany ogólnoustrojowe są spowodowane długotrwałym stosowaniem komercyjnych lakierów do paznokci i acetonów. Na przykład możliwe jest nabawienie się kontaktowego zapalenia skóry od akrylanów do paznokci półtrwałych.

Szpital Czerwonego Krzyża w Kordobie zwraca uwagę, że substancja ta jest dość drażniąca i zwiększa uczulenie na składnik. W konsekwencji może prowadzić do egzemy lub alergicznego zapalenia skóry. Z drugiej strony, wegańskie produkty nie zagrażają zdrowiu paznokci ani skóry.

Zero acetonu

Aby usunąć wegański lakier, możesz zastosować zmywacz do paznokci o tych samych właściwościach. Działa jako środek nawilżający, nie działając agresywnie na paznokcie, jak zrobiłby to aceton.

Departament Zdrowia New Jersey ostrzega, że aceton nie tylko szkodzi poprzez wdychanie, ale może również wchłaniać się przez skórę. W swoim arkuszu informacyjnym o substancjach niebezpiecznych instytucja ta  omawia jego drażniący wpływ na skórę, oczy, nos i gardło.

Wyszczególnia również, że przedłużona ekspozycja na tę łatwopalną ciecz powoduje inne objawy, takie jak zawroty głowy, nudności, a nawet omdlenia.

Wegański manicure dopasowuje się do trendów

Obecnie można znaleźć wiele technik zdobienia paznokci. Tak długo, jak wybrane kosmetyki odpowiadają walorom wegańskim, możliwe jest dostosowanie trendów do tego rodzaju manicure.

wegański manicure
Wegański manicure nie ma ograniczeń. Potrafi dostosować się do wszystkich najnowszych trendów we wzornictwie i kolorystyce.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Jak pomalować paznokcie bez malowania palców

Co zrobić, aby wegański manicure trzymał się dłużej?

Istnieją normalne, trwałe lub półtrwałe wegańskie paznokcie do manicure. W każdym przypadku, podobnie jak w przypadku tradycyjnego manicure, należy zachować pewne środki ostrożności w celu przedłużenia trwałości lakieru.

Nigdy nie usuwaj całkowicie skórek, pytaj o trwałe pigmenty, a do prac domowych noś rękawiczki, ponieważ detergenty przyspieszają przebarwienia i wysuszanie paznokci. A zatem, czy chcesz wypróbować weganizmu na swoich paznokciach?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.