Wątpliwości w miłości: co jest ze mną nie tak?

Wątpliwości dotyczące związku są całkowicie normalne. Mogą jednak warunkować życie Twoje i Twojego partnera. Dzisiaj zastanowimy się nad tym i udzielimy kilku wskazówek, co możesz zrobić, aby rozwiązać swoje zwątpienie.
Wątpliwości w miłości: co jest ze mną nie tak?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wszyscy mieliśmy wątpliwości w miłości. Kino i społeczeństwo mają wyidealizowane relacje na ten temat. Wydaje się, że w uczuciach nie ma miejsca na niepewność. A zatem normalne jest rozwijanie poczucia winy, wyrzutów sumienia i wstydu, gdy nie czujesz się w 100% komfortowo w swoim związku.

Jeśli brzmi to znajomo, chcielibyśmy udzielić porady. Jeśli masz wątpliwości co do swojego związku, możesz nie wiedzieć, jak się zachować. A nawet możesz znaleźć powody, dla których nagle ogarnęła Cię niepewność w tym, co do niedawna było stabilnym związkiem. W kolejnych wierszach wyjaśnimy przyczyny najczęstszych wątpliwości w miłości i co możesz z nimi zrobić.

Czy to normalne, że masz wątpliwości w miłości?

Tak, wątpliwości w miłości są całkowicie normalne. W rzeczywistości nie zawahamy się nawet powiedzieć, że są podstawą zdrowego związku!

Czemu? cóż, to bardzo proste: wątpliwości pozwalają przemyśleć, czy związek jest tego wart. Są znakiem, że czujesz się komfortowo i swobodnie. To z kolei pozwala ci zgłębiać uczucia, które czujesz wobec swojego partnera.

Tak samo jest z zazdrością. Zazdrość jest normalna w związku. Wszystko jednak zależy od intensywności, z jaką ją manifestujesz. Wręcz przeciwnie, jeśli rozwiniesz patologiczną zazdrość, bardzo prawdopodobne jest, że zniszczysz związek. W tym sensie przedwczesne wątpliwości będą powoli dręczyć każdy związek, który jest daleki od zdrowego.

Badanie opublikowane w Biuletynie Personality and Social Psychology Bulletin w 2001 roku wykazało, że niepewność jest iskrą zapalającą niezadowolenie w związku. Ogólnie rzecz biorąc, pary pochłonięte zwątpieniem w siebie mają gorsze prognozy kontynuacji w przyszłości. Częściej też brakuje im poczucia, że są kochane przez partnera.

Jak już wspomnieliśmy, wszystko zależy od intensywności i natury twojego zwątpienia w siebie. Jeśli wykorzystujesz swoje wątpliwości, aby zastanowić się nad swoim związkiem i przeszkadzają ci one tylko przez realistyczny okres czasu (od kilku miesięcy do roku lub krócej), to w porządku. Z drugiej strony, jeśli są ciągłe i zaczynają wpływać na sposób, w jaki odnosisz się do partnera, jest to znak, którego nie powinieneś przeoczyć.

Wątpliwości w miłości mają wiele przyczyn. Porozmawiamy o nich w następnym rozdziale.

Przyczyny wątpliwości w miłości

Dwie osoby z wątpliwościami co do ich pokrewieństwa

Pierwsze skojarzenie, które prawdopodobnie stworzyłaś, jest bardzo oczywiste: masz wątpliwości co do miłości, ponieważ nie jesteś już zakochana. To proste, prawda?

A jednak nie. Nie całkiem.

Oczywiście z tego powodu możesz mieć niepewność co do swojego związku, ale istnieje również wiele równoległych wyjaśnień.

Dlatego przygotowaliśmy listę 6 powodów, dla których możesz mieć wątpliwości w miłości. Sprawdź każdą sekcję i zastanów się obiektywnie, aby zobaczyć, czy wyjaśniają twoją niepewność. Na koniec przedstawimy listę rzeczy, które możesz zrobić, aby temu zaradzić.

1. Trauma z przeszłych związków

Naukowcy są zgodni, że trauma wpływa na relacje na różne sposoby. Trauma zawsze pozostawia ślad, który może pozostać z tobą na stałe w kolejnym związku. Może to być związane z epizodami przemocy, patologicznymi problemami przywiązania, zależnością, niepewnością, niewiernością i tak dalej.

Każda traumatyczna sytuacja z przeszłości może objawić się w teraźniejszości, na przykład poprzez wątpliwości, niepewność i uprzedzenia dotyczące związku. Może się to pojawić nawet wtedy, gdy nie ma prawdziwego uzasadnienia, więc jest to główny element warunkujący dla stabilnej relacji.

Poza tym, jak wskazują eksperci i badacze, trauma z dzieciństwa może również objawiać się w ten sposób. Ogólnie rzecz biorąc, każdy traumatyczny epizod, którego doświadczyłaś w przeszłości, zarówno w związku, jak i poza nim, może uniemożliwić ci poczucie 100% stabilności ze swoim partnerem.

2. Wątpliwości w miłości: strach przed zaangażowaniem

Świadomy lub nieświadomy strach przed zaangażowaniem może być kolejnym wyjaśnieniem twoich wątpliwości dotyczących miłości. Nie mówimy tutaj jednak o zaangażowaniu jako o formalnym kroku przed małżeństwem, ale o decyzji o wejściu w stabilny, trwały i pomyślny związek.

Ten strach ma kilka przyczyn. Na przykład możesz zbytnio cenić swoją niezależność, możesz nie widzieć siebie w przyszłości w konwencjonalnej rodzinie, możesz obawiać się reperkusji finansowych, możesz być emocjonalnie nieprzygotowana, a nawet możesz mieć patologiczny lęk przed zakochaniem się (filofobia).

Unikanie zaangażowania w związek jest dla wielu osób całkowicie uzasadnioną decyzją i w rzeczywistości jest zgodne z ideą tak zwanej wolnej miłości. Warto jednak zastanowić się, czy Twoje miłosne wątpliwości nie są niczym innym jak lękiem przed zaangażowaniem, ponieważ cenisz swoją wolność, czy też Cię ograniczają. Czasami może to być odpowiedź, która uniemożliwia budowanie trwałych relacji.

3. Oczekiwania dotyczące celów związku

I odwrotnie, możesz również odczuwać niepewność w swoim związku, ponieważ twój partner nie ma takich samych celów w życiu jak ty. W tym sensie możesz się obawiać, że ta rozbieżność prędzej czy później zadziała na twoją niekorzyść, do tego stopnia, że stanie się głównym powodem zerwania.

Aby związek był pomyślny, muszą istnieć wspólne cele i plany. Wspólne plany pozwalają skierować swoje życie w tym samym kierunku. Kiedy jednak wasze cele są sprzeczne, jest to problem, który z pewnością doprowadzi do niezadowolenia.

Przykładem tego jest rodzicielstwo. Jeśli dla Ciebie bycie rodzicem jest celem życiowym, a dla partnera nie, to naturalne jest, że w miłości odczuwasz wątpliwości. To nieco skrajny przykład, ale jest też najczęstszy w wieku dorosłym. Mniej transcendentne cele i zadania mogą stworzyć to samo poczucie niepewności.

4. Wątpliwości w miłości: problemy z wiernością

Inną częstą przyczyną wątpliwości w miłości są problemy z wiernością. Wierność to kluczowy element każdej stabilnej relacji, i jest również przykładem zaangażowania, które istnieje w relacji po obu stronach. Jeśli Twój partner był Ci niewierny, obawiasz się, że zdradza, lub wręcz przeciwnie, te oskarżenia spadły na Ciebie, to naturalne, że masz wątpliwości co do Twojego związku.

Nigdy nie możesz być w 100% pewien wierności swojego partnera. Relacja opiera się na zaufaniu, więc nie da się zbudować czegoś solidnego pod jego nieobecność. Wybaczenie niewierności nie jest łatwe, ale pamiętaj, że jedną rzeczą jest prawdziwa niewierność, a drugą strach, że twój partner jest niewierny.

Zwracamy na to uwagę, ponieważ bardzo często zdarza się, że osoba stale podejrzewa, że jej partner nie jest wierny. Czasami to podejrzenie opiera się na dowodach. Jednak innym razem jest to całkowicie nieuzasadniony strach. Jeśli tak jest w twoim przypadku, powinnaś o tym pomyśleć, ponieważ ten strach lub podejrzenie w żaden sposób nie pomoże ci poczuć się komfortowo ze swoim partnerem.

5. Kiedy namiętność się skończyła

Para kłócąca się o namiętną i racjonalną miłość.
Jeśli namiętność opuściła twój związek, to bardzo normalne, że zaczynasz go kwestionować. Jednak ważne jest również, aby pamiętać, że można ją rekultywować.

Jak powiedzieliśmy na początku, najbardziej naturalną rzeczą doświadczania wątpliwości w miłości jest to, że skończyło się silne uczucie miłości. Ale czy miłość ma datę ważności?

Tak i nie. Z neurochemicznego punktu widzenia hormony wydzielane przez mózg na początku związku różnią się od tych produkowanych kilka miesięcy później.

Pierwsze z nich dają poczucie ekstazy, szczęścia i pasji, a drugie są bardziej związane z przywiązaniem i zaufaniem. W każdym razie twoje uczucia i emocje wobec partnera ewoluują; nie pozostają statyczne.

Wątpliwości rosną bardziej, gdy chwile namiętności maleją. Jeśli nie znajdziesz w związku miejsca na romans i flirt, nieuniknione jest, że twoje zainteresowanie się zmniejszy. Na szczęście jest to coś, nad czym możesz pracować, o ile zobowiązujesz się do dalszego angażowania się w związek.

6. Masz zbyt idealistyczne oczekiwania

Wreszcie, możesz również doświadczyć wątpliwości w miłości, ponieważ miałaś bardzo idealistyczne oczekiwania. Na to, jak zauważyliśmy na początku, często mają wpływ filmy, powieści romantyczne, seriale telewizyjne i ogólnie społeczeństwo.

Związek składa się oczywiście z romantycznych chwil, ale nie każdy związek będzie romantyczny w 100% przypadków. Będą czasy monotonii, nudne chwile, a nawet nieprzyjemne sytuacje. Przekonanie, że związek będzie doskonały lub idealizowanie naszego partnera, nieuchronnie prowadzi do porażki, gdy zdamy sobie sprawę z rzeczywistości.

Co możesz zrobić, jeśli masz wątpliwości w miłości?

Decyzja, czy kontynuować związek, czy nie, zależy od Ciebie, a także od powodów, które rozpaliły płomień niepewności. Oto jednak kilka rzeczy, które możesz z nimi zrobić:

  • Zastanów się, czy zwątpienie w siebie jest powszechnym wzorcem: Pomoże Ci to rozpoznać, czy masz wątpliwości dotyczące tego związku lub relacji w ogóle oraz czy wątpliwości są częścią Twojego życia, na przykład podczas zakupów lub podejmowania ważnych decyzji. Jeśli jest to wzór, to jest to większy problem – taki, który można rozwiązać korzystając z fachowej pomocy.
  • Porozmawiaj ze swoim partnerem: Jeśli masz wątpliwości co do swojego związku, powinnaś powiedzieć partnerowi i unikać ukrywania swoich lęków, emocji lub przeczuć. Poprzez otwartą rozmowę możesz omówić przyczyny tych wątpliwości i znaleźć ich rozwiązanie.
  • Bądź ze sobą szczera: Następną rzeczą do zrobienia jest bycie ze sobą szczerym. Jeśli nie chcesz już dłużej utrzymywać związku z tego czy innego powodu, lepiej to przyswoić i uniknąć odkładania decyzji. Unieszczęśliwisz siebie i swojego partnera tylko wtedy, gdy będziesz kontynuować, podczas gdy naprawdę będziesz gotowa, aby iść dalej. Jeśli jednak zdecydujesz się kontynuować, zobowiąż się do wzmocnienia związku.
  • Zdecyduj się na terapię par: Wreszcie, jeśli chcesz kontynuować związek, ale znajdziesz się w impasie, nie bój się szukać profesjonalnego wsparcia. Terapia jest bardzo skuteczna w radzeniu sobie z tego typu problemami, a także jest przestrzenią do wzajemnego poznania się i odkrywania swoich mocnych i słabych stron.

Wątpliwości w miłości to uzasadnione doświadczenie. Proszę, nie czuj się z tym źle, ale unikaj grzebania ich i udawania, że ich tam nie ma. Zmierz się z nimi, aby dowiedzieć się, co się za nimi kryje i znajdź rozwiązanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Busby, D. M., Walker, E. C., & Holman, T. B. The association of childhood trauma with perceptions of self and the partner in adult romantic relationships. Personal Relationships. 2011; 18(4): 547-561.
  • Marshall, E. M., & Kuijer, R. G. Weathering the storm? The impact of trauma on romantic relationships. Current opinion in psychology. 2017; 13: 54-59.
  • Murray, S. L., Holmes, J. G., Griffin, D. W., Bellavia, G., & Rose, P. The mismeasure of love: How self-doubt contaminates relationship beliefs. Personality and Social Psychology Bulletin. 2001; 27(4): 423-436.
  • Yumbul, C., Cavusoglu, S., & Geyimci, B. The effect of childhood trauma on adult attachment styles, infidelity tendency, romantic jealousy and self-esteem. Procedia-social and behavioral sciences. 2010; 5: 1741-1745.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.