Jak pokonać depresję spowodowaną niewiernością partnera?

Przeżycie zdrady i pokonanie tego doświadczenia nie jest łatwym zadaniem, ale można to zrobić. W tym poście dajemy ci wskazówki jak nauczyć się zarządzać tą sytuacją i wyjść z niej z większymi siłami.
Jak pokonać depresję spowodowaną niewiernością partnera?
José Padilla

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog José Padilla.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Aby pokonać depresję spowodowaną niewiernością partnera, bez wątpienia potrzeba dużo sił. Jest to bowiem trudne doświadczenie i trudne zadanie. W obliczu zdrady tego kalibru większość ludzi nie wie, jak postępować, ponieważ zaufanie, jakim obdarzali drugą osobę, zostało mocno nadszarpnięte.

Zdrada partnera z inną osobą jest główną przyczyną rozwodów i separacji w związkach. Może również powodować liczne problemy psychologiczne i rodzinne.

Z tego powodu wiele osób, które cierpiały w takiej sytuacji, zwraca się do profesjonalistów, aby nauczyć się radzić sobie z negatywnymi myślami i uczuciami i wiedzieć, jak dalej żyć. Ale czasem potrzebują tej pomocy, aby pokonać depresję spowodowaną niewiernością. Wejdźmy więc głębiej w ten temat.

Rodzaje niewierności

W szerokim sensie można wyróżnić 3 rodzaje niewierności. Zobaczmy kilka szczegółów i objawów, które charakteryzują każdą z nich.

Zrozpaczona kobieta

1. Osoby, którzy próbują unikać kontaktów intymnych

Ten rodzaj niewierności zwykle dotyka obojga partnerów. Ich zachowanie pokazuje, że obie osoby dopuściły lub dopuszczają się zdrady. Przypadki te są zwykle charakterystyczne dla osób, które mają trudności w tworzeniu więzi lub problemy z przywiązaniem.

Oboje partnerzy tworzą silne bariery emocjonalne i hedonistycznie szukają przyjemności. Jednocześnie uciekają przed intymnością i wszelkiego rodzaju zażyłością. W wielu przypadkach odnoszą się do siebie wrogo, a ich relacje opierają na wiecznej walce, którą ze sobą toczą.

Dlatego w momencie zdrady, takie doświadczenie zwykle nie wpływa zbytnio na ich nastrój. Oboje popełnili ten sam błąd i nie przejmują się też zbytnio ukrywaniem go.

2. Partnerzy unikający konfliktów

Jest to przypadek odwrotny do poprzedniego. Cechy, które ich charakteryzują to tworzenie pozorów i ukrywanie emocji. Tego typu ludzie pochodzą bowiem zwykle z konwencjonalnych rodzin, które bardzo sztywno traktowały swoje zasady. Ponadto okazywanie emocji, takich jak złość i smutek, nie było dobrze widziane.

W takim przypadku po zdradzie między partnerami nie dochodzi do kłótni. Na zewnątrz zawsze pokazują się jak wzorowe małżeństwo a ich zachowanie jest zawsze poprawne. Co innego w domu i w stosunkach prywatnych: tu sprawa wygląda inaczej.

Niewierność powiązana z unikaniem konfliktów pojawia się zwykle między 5 a 10 rokiem małżeństwa. Zwykle jest to jednak tylko romans lub miłosna przygoda. Najczęściej kończy się rozstaniem, zanim przerodzi się w konflikt zagrażający małżeństwu.

W przypadku odkrycia niewierności, może się ona mocno odbić na psychice zdradzonego partnera. Często takie osoby potrzebują pomocy, aby wiedzieć, jak pokonać depresję spowodowaną niewiernością.

Przeczytaj także ten interesujący tekst:  Niewierność partnera – co robić, gdy ją odkryjesz?

3. Osoby rozpaczliwie szukające wyjścia

Wydaje się, że tym rodzajem niewierności osoba oszukuje samą siebie w sytuacji, gdy właściwie powinna zerwać obecny związek. Osoba taka ma świadomość, że ​​między nią a partnerem nie ma już więzi emocjonalnej i to powoduje u niej niepokój. Dlatego decyduje się na szybką przygodę, aby spróbować wypełnić tę emocjonalną pustkę.

Jednak ostatecznie takie zachowanie wywołuje jeszcze większy ból, ponieważ niewierna osoba zostaje uwięziona w poczuciu winy. W konsekwencji nie jest w stanie stawić czoła rzeczywistości i rozwiązać problemu.

Możesz pokonać depresję spowodowaną niewiernością

Poniżej podajemy serię zaleceń, jak pokonać depresję spowodowaną niewiernością.

1. Odróżnij ból od cierpienia

Odczuwanie smutku i bólu po trudnej sytuacji, takiej jak niewierność, jest zupełnie normalne.

Istnieje jednak granica między bólem uważanym za normalny a cierpieniem, które wywołuje. Te dwa uczucia różnią się tym, że ból nie trwa tak długo, jak cierpienie.

Dzieje się tak, ponieważ cierpienie pojawia się, gdy nie akceptujemy sytuacji. Dlatego właśnie często mówi się, że cierpienie może trwać tak długo, jak sami chcemy.

2. Aby pokonać depresję spowodowaną niewiernością, wyrażaj uczucia

Aby zaakceptować każdą trudną sytuację, ważne jest, aby dać upust swoim uczuciom. Żeby to zrobić, nie musisz ukrywać emocji, które wywołała niewierność. Rozmawiaj więc z bliskimi o tym, co czujesz. Zobaczysz, jaki oczyszczający efekt będą miały takie rozmowy na Twoje samopoczucie.

Otwarcie się na innych i odpuszczenie uczuć, których doświadczasz, to klucz, aby pokonać depresję spowodowaną niewiernością.

Może Cię też zainteresować ten artykuł: Zdrada – 7 sygnałów niewierności partnera

3. Przeżyj okres żalu

Kobieta na łące

Wszystkie trudne sytuacje, przez które przechodzimy w życiu, wiążą się z przezwyciężeniem procesu żałoby, jak wyjaśniono w tym badaniu przez zespół z Instytutu Ubezpieczeń Społecznych i Usług dla pracowników w Meksyku. W trakcie tego procesu zaczynamy asymilować sytuację, doświadczać ją świadomie, a także w końcu przezwyciężać.

Dlatego to normalne, że będziesz odczuwać smutek. W rzeczywistości, aby pokonać depresję spowodowaną niewiernością, musisz poświęcić trochę czasu i doświadczyć wszystkich faz żalu, które obejmują szeroki zakres emocji.

4. Dbaj o swój wygląd, to ci pomoże pokonać depresję spowodowaną niewiernością

Bardzo często, gdy drąży nas smutek, nie interesuje nas dbanie o wygląd i ogólnie o siebie. Przez taką postawę, wpadamy jednak w błędne koło. Musisz włożyć trochę wysiłku, aby nadal o siebie dbać.

Staraj się, by dobrze wyglądać, dobrze się odżywiać i dbać o swoje otoczenie, ponieważ dzięki temu łatwiej odzyskasz równowagę i poczujesz się lepiej. Może się to wydawać trywialne, ale w sytuacjach tak traumatycznych, jak rozstanie z powodu niewierności, nie ma nic lepszego niż walka z niską samooceną.

W razie potrzeby szukaj pomocy

Pokonanie niewierności wymaga czasu, ponieważ obejmuje okres adaptacji i przeformułowanie stylu życia. Dlatego jeśli okresy smutku są zbyt długie, pojawia się niepokój lub długotrwała apatia, warto zwrócić się o pomoc na zewnątrz.

Rozmowa z psychologiem pomoże Ci pokonać ten trudny czas. Najważniejsze to zabrać się do pracy i nie dać się złapać w szpony przeszłości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Canto Ortiz, J. M., Leiva, P. G., & Jacinto, L. G. (2009). Celos y emociones: Factores de la relación de pareja en la reacción ante la infidelidad. Athenea Digital.
  • Posada, I. C. (2014). La infidelidad virtual como una oportunidad de resignificación positiva. Revista Facultad Nacional de Salud Pública.
  • Romero, H., Romero, L., & Arellano, J. (2017). La infidelidad femenina como producto de la violencia intrafamiliar. Anales de La Facultad de Medicina. https://doi.org/10.15381/anales.v78i2.13198
  • VV.AA. (2008).El proceso del duelo. Un mecanismo humano para el manejo de las pérdidas emocionales. https://www.redalyc.org/pdf/473/47316103007.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.