Waginalne kąpiele nasiadowe - zastosowania i zalecenia
Od pewnego czasu waginalne kąpiele nasiadowe przyciągają uwagę tysięcy kobiet na całym świecie, ponieważ wiele celebrytów promuje ich praktykę. Zabieg ten, zwany również parowaniem pochwy lub „parą joni ”. Waginalne kąpiele parowe polegają na wystawieniu okolicy pochwy na działanie pary wydzielanej przez zaparzone zioła w celu oczyszczenia i złagodzenia dolegliwości. Ale czy to naprawdę działa?
Chociaż wiele anegdotycznych danych wskazuje na korzyści, na razie nie ma badań naukowych, które dowodzą, że waginalne kąpiele nasiadowe są skuteczne. Zamiast tego pracownicy służby zdrowia ostrzegają, że mogą faktycznie nieść ze sobą pewne ryzyko, zwłaszcza gdy są wykonywane w domu i bez niezbędnych środków ostrożności.
Waginalne kąpiele nasiadowe
Aby wykonać kąpiel nasiadową, przygotowuje się napar z kilku ziół. Następnie pochwa jest wystawiona na działanie oparów uwalnianych podczas gotowania przez okres, który może wynosić od 20 do 45 minut. Niektóre luksusowe spa oferują tę usługę za znaczną opłatą. W tym celu używają specjalnego siedzenia zwanego „tronem”, który ma otwór, przez który wydostaje się para.
Jednak niektórzy ludzie robią to w domu bez specjalnych elementów. Preparat jest po prostu umieszczany w misce, po czym kobieta kuca nago nad miską, aby przyjąć opary. Często wokół talii i nóg używa się ręcznika, aby para nie uciekała.
Ogólnie stosowane zioła to:
- Rumianek
- Nagietek
- Bazylia
- Bylica
- Oregano
- Piołun
- Rozmaryn
Przeczytaj również: Wiotkość pochwy i 4 przyczyny tego stanu
Zastosowania i zalety dopochwowych kąpieli parowych
W medycynie tradycyjnej dopochwowe kąpiele parowe stosuje się jako zabieg „oczyszczający” pochwę, macicę i cały układ rozrodczy kobiety. Dzięki temu, jak twierdzą jego zwolennicy, można zmniejszyć niektóre typowe problemy kobiet, takie jak:
- Objawy menstruacyjne: skurcze, stany zapalne, obfite krwawienie i wyczerpanie
- Zaburzenia równowagi hormonalnej
- Nieprzyjemny zapach pochwy
- Bezpłodność
- Hemoroidy
- Stres
- Infekcje
- Bóle głowy
Teraz najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę, że te rzekome korzyści nie mają podstaw naukowych. Niektórzy twierdzą, że działa, ponieważ poprawia przepływ krwi do tkanek pochwy, co może stymulować gojenie. Jednak te twierdzenia nie zostały udowodnione przez naukę.
Chociaż dopochwowe kąpiele parowe istniały od zawsze, prawda jest taka, że ich popularność jest całkiem niedawna. W 2015 roku pojawiły się na pierwszych stronach gazet po ich promocji przez celebrytę Gwyneth Paltrow. Od tego czasu stały się praktyką oferowaną przez niektóre uzdrowiska w krajach anglo-zachodnich.
Na przykład alternatywna terapeutka z Wielkiej Brytanii Claire Stone oferuje terapie parowe waginalne od prawie dekady. Media społecznościowe pomogły promować praktykę ze względu na rzekomo pozytywne opinie od tych, którzy ją przeszli. Mimo to wanny tego typu mogą mieć więcej wad niż zalet.
Więc co mówią badania?
Nie przeprowadzono żadnych badań jakościowych w celu oceny rzekomych korzyści z parowania pochwy. Ich popularność wynika z internetowych referencji i twierdzeń w literaturze popularnej, które oczywiście nie mają podstaw naukowych.
Artykuł opublikowany w Culture, Health & Sexuality w 2017 roku sugeruje, że tego typu praktyki wynikają ze szkodliwych idei, takich jak brudne ciała kobiet, szkodliwość współczesnego życia i konieczność ciągłego doskonalenia się, aby zachować zdrowie.
Prawda jest jednak taka, że wokół kobiecego zdrowia intymnego jest wiele mitów. Wbrew temu, co myśli wiele osób, pochwa nie wymaga specjalnych produktów ani zabiegów, aby się oczyścić. Jak wyjaśniają naukowcy w Women’s Health, pochwa oczyszcza się sama dzięki obecności mikrobiomu złożonego głównie z Lactobacillus.
Ta grupa bakterii wytwarza kwas mlekowy i inne substancje regulujące pH obszaru, zapobiegające rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. W ten sposób zapobiegają m.in. infekcjom i zmianom dermatologicznym.
Dlatego nie trzeba używać mydeł, oparów, talku, kąpieli ani żadnych środków chemicznych do higieny kobiecej. Badania opublikowane w Epidemiologic Reviews ostrzegają, że praktyki takie jak kąpiele dopochwowe są w rzeczywistości szkodliwe. W rzeczywistości ich regularne stosowanie wiąże się z zaburzeniami, takimi jak zapalenie miednicy mniejszej.
To powiedziawszy, jedno powinno być jasne: nie trzeba myć ani „oczyszczać” wnętrza pochwy. Pochwa ma swój własny mechanizm oczyszczania. Do mycia części zewnętrznej powinno wystarczyć użycie wody. Jeśli używane jest mydło, powinno ono mieć neutralne pH i być wolne od substancji zapachowych i drażniących.
Czy kąpiele parowe dopochwowe mogą być niebezpieczne?
Nie ma wystarczających dowodów naukowych, aby określić, czy stosowanie pary dopochwowej jest bezpieczne i skuteczne. Mimo to istnieją pewne obawy dotyczące ryzyka oparzeń w wyniku kontaktu z tymi wrażliwymi na ciepło tkankami.
Raport przypadku opublikowany w Journal of Obstetrics and Gynecology Canada w 2019 roku ostrzegał przed tym problemem. Badacze przedstawili przypadek 62-letniej kobiety, która doznała oparzeń drugiego stopnia po zastosowaniu pary dopochwowej w celu zmniejszenia wypadania w okolicy.
Z kolei uważa się, że przegrzanie okolic intymnych może sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów wywołujących infekcje. Sytuacja pogarsza się, gdy użyte elementy nie są odpowiednio zdezynfekowane. Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się stosowania kąpieli nasiadowych w przypadku chorób układu rozrodczego, infekcji i ciąży. We wszystkich tych warunkach najlepiej skonsultować się z lekarzem.
Zobacz też: Odmładzanie pochwy: wszystko, co musisz wiedzieć
O czym należy pamiętać o tym zabiegu
Chociaż waginalne kąpiele nasiadowe są sprzedawane w celu poprawy zdrowia intymnego, prawda jest taka, że są one niepotrzebne i mogą być niebezpieczne. W normalnych warunkach pochwa ma zdolność naturalnego samooczyszczania się dzięki swojemu mikrobiomowi. Jeśli coś zmienia równowagę pH, ginekolog może przepisać leczenie, aby to przywrócić.
Artykuł opublikowany w Review of Anti-infective Therapy w 2021 r. ostrzegał o tym, jak przemysł produktów i usług dopochwowych manipuluje rzeczywistością, aby stworzyć uzależnienie. Robi to poprzez wprowadzanie mody i tworzenie trendów dotyczących oczyszczania pochwy. Naukowcy ostrzegają, że w samych Stanach Zjednoczonych na bicze, dezodoranty w sprayu, mydła, chusteczki i pudry wydaje się rocznie ponad dwa miliardy dolarów.
Jeśli jednak stosuje się ten rodzaj interwencji, ważne jest, aby nie zbliżać się zbyt blisko pary, aby zapobiec poparzeniom. Środowisko, w którym jest wykonywana, musi być higieniczne, podobnie jak użyte elementy. W przeciwnym razie istnieje wysokie ryzyko infekcji.
https://krokdozdrowia.com/infekcje-pochwy-jak-zrobic-naturalne-mydlo-sluzace-do-walki-z-nimi/
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chen Y, Bruning E, Rubino J, Eder SE. Role of female intimate hygiene in vulvovaginal health: Global hygiene practices and product usage. Womens Health (Lond). 2017;13(3):58-67. doi:10.1177/1745505717731011
- Jenkins, A., Money, D., & O’Doherty, K. C. Is the vaginal cleansing product industry causing harm to women?. Expert Review of Anti-infective Therapy. 2021; 19(3): 267-269.
- Martino JL, Vermund SH. Vaginal douching: evidence for risks or benefits to women’s health. Epidemiol Rev. 2002;24(2):109-124. doi:10.1093/epirev/mxf004
- Robert M. Second-Degree Burn Sustained After Vaginal Steaming. J Obstet Gynaecol Can. 2019 Jun;41(6):838-839.
- Vandenburg T, Braun V. ‘Basically, it’s sorcery for your vagina’: unpacking Western representations of vaginal steaming. Cult Health Sex. 2017 Apr;19(4):470-485.