W jaki sposób rozwijać siłę woli?

Co możesz zrobić, gdy brakuje Ci motywacji? Dowiedz się, w jaki sposób skutecznie rozwijać siłę woli.
W jaki sposób rozwijać siłę woli?

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego, 2024

Jeśli nauczymy się rozwijać siłę woli, może to poprawić naszą produktywność w wielu obszarach naszego życia w perspektywie średnio- i długoterminowej. W szczególności rozumie się przez to wytrwałość w dążeniu do postawionych sobie celów. Często jednak łatwiej to powiedzieć, niż zrobić. Czytaj dalej, aby znaleźć świetne wskazówki, jak to osiągnąć!

Jeśli nie rozważymy znaczenia wytrwałości i siły woli, w końcu zrezygnujemy z naszych projektów. Problem w tym, że wartościowe osiągnięcia zwykle nie są osiągane natychmiast. Jak zatem utrzymać tę motywację?

Dlaczego powinniśmy rozwijać siłę woli?

Ludzie, którzy nie wiedzą, jak kultywować siłę woli, mają tendencję do stagnacji . Niezależnie od projektu, który masz do zrealizowania, jeśli nie posiadasz długotrwałej motywacji, porażka jest pewna i nigdy nie osiągniesz osobistego spełnienia.

Niektórzy obwiniają swoje niepowodzenia przeznaczeniem lub pechem. W rzeczywistości jednak nie mają one nic wspólnego z kwestią osiągania naszych celów. Ludzie, którzy nie biorą odpowiedzialności za swoje błędy, to właśnie ci, którym brakuje siły woli, aby coś osiągnąć.

Zrezygnowany mężczyzna przed laptopem
Przy braku wystarczającej siły woli, projekty utkną w martwym punkcie doprowadzając do niepowodzenia.

Jak sobie poradzić z brakiem motywacji?

Najlepsze style radzenia sobie, to te produktywne. Inaczej mówiąc, chodzi o takie działania, które prowadzą do oczekiwanego rezultatu . Na przykład, gdy nie mamy ochoty się uczyć, ale wiemy, że musimy to zrobić, musimy zmobilizować się odpowiednio do potrzeb sytuacji.

W tym kontekście jasne jest, że kreatywność ma wielką wartość . Z kolei student zmęczony nauką w tradycyjny sposób musi wymyślić nowy system. Mechaniczne powtarzanie tych samych metod przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego.

Jak rozwijać siłę woli?

Aby poprawić motywację wewnętrzną, należy dokonać introspekcji. Oznacza to, że powinniśmy przeanalizować własne doświadczenia i sprecyzować, na jakim etapie ponosimy porażkę. Zobaczmy teraz listę z kilkoma przydatnymi wskazówkami dotyczącymi rozwijania siły woli.

1. Zdefiniuj swoje cele

Ważne jest posiadanie jasnych celów. Wyznaczając cele, konieczne jest sporządzenie planu. Im bardziej szczegółowy będzie nasz plan działania, tym lepsze rezultaty osiągniemy.

2. Cele muszą być realistyczne

Bycie realistą jest czynnikiem sprzyjającym osiąganiu wytyczonych celów. Koniecznie należy odróżnić to, co możemy zrobić, od tego, co nie jest w tej chwili w naszym zasięgu. Aby osiągnąć osobiste spełnienie, musimy znać swoje ograniczenia .

Nie oznacza to jednak, że mamy być konformistami. Wręcz przeciwnie, bycie realistą oznacza posiadanie przekonania o ulepszaniu i rzucaniu wyzwania ograniczeniom, które istnieją w chwili obecnej. Rozwój osobisty to proces, który wymaga czasu i wymaga tolerancji.

3. Cele krótkoterminowe

Dzielenie projektów na cele krótkoterminowe pomaga rozwijać siłę woli. Jest rzeczą oczywistą, że kiedy pomyślnie wykonamy zadanie, nasza motywacja zacznie wzrastać . Dzięki drobnym osiągnięciom możemy cieszyć się drogą do spełnienia większych celów.

4. Rejestruj postępy

Rejestrowanie postępów daje satysfakcję. Kiedy zastanawiamy się nad tym, co osiągnęliśmy, odczuwamy satysfakcję. Ponadto rejestrowanie postępów pozwala nam uczyć się na błędach i wyciągać wnioski na przyszłość.

5. Czynnik nagrody pomaga rozwijać siłę woli

Inwestycja czasu w projekt to coś, co nie każdy docenia. Niektórzy narzekają, że muszą się uczyć lub pracować, podczas gdy tak naprawdę powinni się nagradzać. Oczywiście można to połączyć i przyznawać sobie nagrody po dokonaniu jakiegoś etapu zaplanowanych działań.

6. Ucz się na błędach

Błędy są naturalnym aspektem każdego projektu. W rzeczywistości popełnianie błędów może być korzystne. Dzięki temu dzięki praktyce możemy zidentyfikować, co należy poprawić. Zamiast więc czuć, że ponieśliśmy porażkę, powinniśmy zmotywować się do naprawienia błędu na bazie tego, co pokazało nam nabyte dzięki temu doświadczenie.

Dlaczego rozwijać siłę woli – korzyści

Aby osiągnąć najlepszą wersję siebie, musimy rzucić wyzwanie naszym ograniczeniom. Musimy jednak wystrzegać się przy tym chronicznego niezadowolenia. Główną korzyścią, jaką uzyskujemy dzięki sile woli, jest racjonalna presja, pobudzająca do działania.

Aby nie wyczerpać naszej motywacji, trzeba znać swoje ograniczenia. Osoby posiadające silną wolę wiedzą, kiedy powiedzieć „nie”. Z drugiej strony czasami konieczne będzie poświęcenie się, aby osiągnąć wytyczone cele.

Poszczególne kroki prowadzące do sukcesu.
Siła woli pozwala nam poznać nasze ograniczenia i jest kluczem do naszego sukcesu.

Kiedy szukać profesjonalnej pomocy?

Jeśli wydaje się, że nic nie pomaga w utrzymaniu silnej woli, najlepiej zwrócić się o profesjonalną pomoc. Psychologowie są przeszkoleni w ustalaniu możliwych przyczyn i, w zależności od problemu, jaki zidentyfikują, w podejmowaniu konkretnego leczenia.

Podczas sesji ekspert zada pacjentowi pytania dotyczące jego motywacji. Chodzi o to, aby odkryć, co uniemożliwia mu utrzymanie zdrowej dynamiki. Następnie będzie korzystać z narzędzi takich jak terapia poznawczo-behawioralna.

Przeczytaj więcej tutaj: 4 Wskazówki dotyczące automotywacji

Naleganie na wszystko nie jest skutecznym rozwiązaniem

Ostatecznie musimy jasno powiedzieć, że nie zawsze jest dobrze upierać się przy pewnych rzeczach. Na przykład, gdy nalegamy, aby kontynuować związek, o którym wiemy, że jest toksyczny. Trwała motywacja musi być dobrze ukierunkowana, w przeciwnym razie może nam zaszkodzić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Amador, C. E., & Garín, F. L. (2017). Fuerza de voluntad y espíritu de sacrificio. Armas y Cuerpos, (136), 43-50.
  • López, M. F. (2016). Cómo entrenar la fuerza de voluntad: Así funciona el músculo mental. B DE BOOKS.
  • Muñoz, G. Fuerza de voluntad: la mayor fuerza humana y estrategias para aumentarla.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.