Użądlenia pszczół - 8 domowych lekarstw

Użądlenie pszczoły u osób uczulonych może powodować takie objawy jak duszność, zawroty głowy, wymioty i obrzęk twarzy.
Użądlenia pszczół - 8 domowych lekarstw

Ostatnia aktualizacja: 02 stycznia, 2019

Latem i wiosną spędzamy więcej czasu poza domem. Wyjścia do parku, na plażę lub na zewnątrz często narażają nas na ukąszenia komarów i owadów, których jest więcej w tym czasie ze względu na wysokie temperatury. Tak więc, posiadanie wiedzy, jak leczyć użądlenia pszczół wydaje się w tym okresie obowiązkowe.

Użądlenia pszczoły i osy to sytuacje. które wywołują w nas najwięcej przerażenia. Oba owady są znane z bolesnych ukąszeń, również dlatego, że znaczna większość ludzi ma na nie alergię. Jednak nie wszystkie osoby mają takie same objawy lub reakcje na użądlenie.

Jeśli planujesz wybrać się na wakacje do lasu, zalecamy trochę zbadać sprawę i przygotować się. Poniższe domowe środki zaradcze są skuteczne, aby złagodzić użądlenia pszczół i dlatego powinny być zawsze w zasięgu ręki. Najlepiej zrób notatki i włóż do domowej apteczki.

Jak się dowiedzieć, czy masz uczulenie na użądlenia pszczół?

Użądlenia pszczół zostawiają nieznaczny obrzęk w dotkniętym obszarze i jasne zabarwienie naokoło. Możesz mieć więcej objawów, takich jak ból, swędzenie i niewielkie zaczerwienienie.

Ślad po ukąszeniu.

U alergików zwykle występują o wiele bardziej intensywne i złożone objawy. Między innymi, najczęściej mogą wystąpić:

 • Zapalenie warg, języka i gardła.
 • Tachykardia
 • Zaczerwienienie obszaru.
 • Nudności
 • Wymioty
 • Biegunka
 • Problemy z oddychaniem
 • Silne swędzenie
 • Niepokój
 • Przyspieszone tętno

Ważne jest, aby pamiętać, że objawy są bardzo zróżnicowane. W zależności od osoby i liczby pszczół, które użądliły tę osobę, reakcje mogą się różnić.

Tak liczne objawy zazwyczaj występują, jeśli użądlenia pszczół były bardzo liczne. Dlatego ludzie zaatakowani przez rój muszą natychmiast udać się na pogotowie, ponieważ jad tego owada może stać się nawet śmiertelny.

Co robić po użądleniu przez pszczołę?

Po użądleniu, pszczoła umieszcza w ciele ofiary żądło, w którym znajduje się trucizna. Powoduje ona reakcje alergiczne i stan zapalny okolicy ukąszenia, a także jej późniejsze zaczerwienienie. Aby złagodzić użądlenia pszczół, należy przestrzegać pewnych kroków, które pomogą w szybszym i skuteczniejszym wyzdrowieniu:

1. Usuń żądło

Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić po użądleniu przez pszczołę, jest usunięcie żądła ze skóry. Najlepiej zrobić to za pomocą pincety, możesz jednak to zrobić także własnymi rękami. W takim przypadku należy je szybko umyć, aby uniknąć infekcji.

Usuwanie żądła.

2. Oceń objawy reakcji alergicznej

Użądlenia pszczół powodują prawie natychmiastową reakcję. Dlatego też, jeśli masz alergię, bardzo szybko zaczniesz odczuwać objawy.

Trzeba być bardzo czujnym na pojawienie się trudności w oddychaniu lub połykaniu lub jeśli pojawia się pokrzywka, zawroty głowy lub obrzęk w jakiejkolwiek innej części ciała, głównie na twarzy. W takim przypadku konieczne jest, aby niezwłocznie udać się do lekarza, aby mógł odpowiednio zająć się ukąszeniem, zanim pojawią się poważniejsze objawy.

3. Zdezynfekuj obszar

Umyj miejsce użądlenia wodą i neutralnym mydłem, aby zapobiec przedostaniu się zabrudzeń lub bakterii, które mogą zainfekować obszar.

Dezynfekcja ukąszenia.

4. Weź środki przeciwbólowe

Jeśli na szczęście nie masz uczulenia, możesz zastosować środek przeciwbólowy, taki jak acetaminofen lub ibuprofen, aby złagodzić ból spowodowany ukąszeniem. Jeśli nie odczuwasz bólu, możesz pominąć ten krok.

Środki domowe do leczenia użądlenia pszczół

Po podjęciu powyższych kroków i upewnieniu się, że nie ma już niebezpieczeństwa, musisz poradzić sobie tylko z bólem i stanem zapalnym. Ten ostatni objaw może stać się naprawdę denerwujący i trwać nawet przez kilka tygodni.

Dobrą wiadomością jest to, że bez potrzeby używania leków możesz zwalczać te nieprzyjemne konsekwencje, stosując bardzo skuteczne środki zaradcze i domowe lekarstwa:

1. Lód

Zastosuj lód na dotkniętym obszarze za pomocą szmatki, aby zapobiec podrażnieniom. Zimno zmniejszy ból, a także obrzęk.

Lód.

2. Dezodorant

Dezodorant jest świetny, aby złagodzić objawy użądlenia pszczół. Należy rozprowadzić dezodorant na miejsce ukąszenia i pozostawić do wyschnięcia.

3. Pasta do zębów

Kolejny doskonały produkt do łagodzenia bólu i obrzęków. Umieść niewielką ilość pasty do zębów na zaczerwienionym miejscu, a następnie rozsmaruj ją i pozostaw do wyschnięcia.

4. Ocet jabłkowy

Chociaż wiele osób może być zaskoczonych, ocet jabłkowy to również lekarstwo stosowane w leczeniu użądlenia pszczół. Trzeba jedynie nałożyć kilka kropli na ukąszenie, aby zmniejszyć obrzęk.

5. Ziemniaki

Można użyć powszechnych składników pokarmowych, na przykład ziemniaków. Wytnij kawałek ziemniaka i umieść go na obolałym miejscu. Następnie pozostaw przez kilka minut, aby złagodzić objawy bólu.

Ziemniaki.

6. Cebula

Podobnie jak w przypadku ziemniaków, trzeba ukroić kawałek cebuli i umieścić na tym obszarze. Następnie pozostaw przez kilka minut.

7. Czosnek

Jakżeby inaczej, czosnek oferuje mnóstwo korzyści dla naszego dobrego samopoczucia. Aby go użyć na użądlenia pszczół, pokrój czosnek wzdłuż i posmaruj chore miejsce. Pomoże to złagodzić ból, obrzęk i swędzenie.

8. Cytryna

Nałóż kilka kropli świeżo wyciśniętej cytryny bezpośrednio na ukąszenie, aby zneutralizować truciznę i możliwą infekcję.

Zarówno w przypadku dzieci, jak i dla dorosłych, zawsze dobrze jest mieć pod ręką takie naturalne rozwiązania, aby szybko reagować na użądlenia pszczół. Zwłaszcza jeśli planujesz dzień na świeżym powietrzu, postaraj się przygotować na taką sytuację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • 1. Jobe B, Nasir LS. Bites and stings. In: Family Medicine: Principles and Practice. 2016.
  2. Fortescue-Foulkes R. Bee Stings. British Medical Journal. 1942.
  3. Visscher PK, Vetter RS, Camazine S. Removing bee stings. Lancet. 1996;
  4. Janik JE, Wania-Galicia L, Kalauokalani D. Bee Stings-A Remedy for Postherpetic Neuralgia? A Case Report. Reg Anesth Pain Med. 2007;
  5. Rajendiran C, Puvanalingam A, Thangam D, Ragunanthanan S, Ramesh D, Venkatesan S, et al. Stroke after multiple bee sting. The Journal of the Association of Physicians of India. 2012.
  6. Eich-Wanger C, Müller UR. Bee sting allergy in beekeepers. Clin Exp Allergy. 1998;


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.