Utrata wagi ciała - 4 najczęściej popełniane błędy
Marzysz o idealnej sylwetce, próbujesz schudnąć na wszystkie sposoby, jednak wciąż nie widzisz rezultatów? W tym artykule przedstawiamy Ci najczęstsze błędy popełniane w trakcie odchudzania. Choć wydają się oczywiste, to niezwykle często je pomijamy, a utrata wagi ciała staje się niemożliwa.
Naturalnie, utrata wagi ciała niesie ze sobą szereg korzyści, nie tylko tych powierzchownych. Oczywiście główną z nich może być poprawa zdrowia i zapobieganie licznym chorobom.
Dodatkowo wzmacnia naszą pewność siebie i poczucie własnej wartości, bowiem możemy poczuć się dobrze we własnym ciele. W wielu przypadkach to utrata wagi ciała gwarantuje motywację do innych, ważniejszych zmian w życiu.
Utrata wagi ciała – 4 najczęstsze błędy jakie popełniamy
1. Nieprawidłowe odżywianie
Nie zaskoczymy Cię prawdopodobnie wiadomością, że najważniejsza w procesie odchudzania jest odpowiednia dieta. Po prostu musimy starannie dobierać to co jemy. Aby utrata wagi ciała doszła do skutku: powinniśmy uwzględniać produkty z każdej kategorii żywieniowej.
Niestety najczęściej wybieramy tzw. diety cud, które poprzez cudowną głodówkę mają przynieść nam wymarzone rezultaty. Jednakże proces odchudzania, nienarażający naszego zdrowia jest bardziej złożony i czasochłonny.
Bardzo często koncentrujemy się tylko na jednej kategorii żywności, zaniedbując spożywanie innych pokarmów. Co ważne, powinniśmy łączyć w swojej diecie szereg różnorodnych składników: owoce, warzywa, chude mięsa, produkty pełnoziarniste, pokarmy bogate w błonnik i energię, a także ryby czy zdrowe tłuszcze.
Dlatego w diecie nie powinno zabraknąć oliwy z oliwek, oraz białek roślinnych czy zwierzęcych. Dobrze zbilansowana dieta pozwala też na chwile zapomnienia, czyli (zdrowe) słodkie przekąski.
2. Chcesz schudnąć? Nie zapominaj o śniadaniu!
W przeświadczeniu wielu z nas, dobrym sposobem na odchudzanie jest pomijanie konkretnych posiłków – w tym śniadań. Nic bardziej mylnego! Pierwszy posiłek w ciągu dnia definiuje jego dalszy ciąg, nasz zasób energii i możliwości.
Śniadanie powinno zawierać wszystkie składniki odżywcze, podane w zdrowy sposób. Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie śniadań – wybierz pożywne smoothie. Nie tylko odżywiają organizm, ale przeprowadzają jego detoksykacje i przyspieszają metabolizm.
Jeśli wciąż powołujesz się na argument braku czasu: świetnym rozwiązaniem będzie wcześniejsze przygotowanie śniadania. W ten sposób, z samego rana możesz po prostu sięgnąć po nie do lodówki i spożyć w wolnej chwili, czy nawet w drodze do pracy.
3. Utrata wagi ciała a spożywanie napojów alkoholowych
Piwo przed wieczornym seansem filmowym? Czy aby na pewno jest to dobry pomysł, kiedy myślimy o utracie zbędnych kilogramów. Napoje alkoholowe zawierają tylko puste kalorie, które nie dostarczają nam żadnych składników odżywczych.
To dlatego nasz metabolizm przetwarza je na swój specyficzny sposób, negatywnie wpływając na stan naszej wagi. Ponadto niekorzystnie wpływają na:
- nasze zdolności reagowania,
- powodują zaburzenia snu,
- oraz nieodwracalne uszkodzenie mózgu.
Jeśli chcesz schudnąć: wyeliminuj bądź znacznie ogranicz spożywanie alkoholu. W przeciwnym razie cały Twój wysiłek włożony w zdrową dietę i aktywność fizyczną spisany będzie na straty.
Aby uniknąć tej frustracji – należy stronić od alkoholu. Jeśli jednak sytuacja wymaga spożycia niewielkiej jego ilości: wybieraj raczej wino niż piwo i nie więcej niż jeden kieliszek dla towarzystwa.
4. Brak aktywność fizycznej
Nic nie przyjdzie do nas samo, ani pieniądze ani utrata wagi ciała. Musimy dobrze zorganizować swoje życie i pamiętać o najważniejszych elementach procesu odchudzania. W swojej codzienności zatem należy uwzględnić wysiłek i aktywność fizyczną.
Zalecamy znalezienie takich ćwiczeń, które najlepiej odpowiadają Twoim preferencjom. Nie zmuszaj się do czegoś, co wprawia Cię w zły humor.
Znajdź swoją ulubioną dyscyplinę sportu: pływanie, bieganie, koszykówka, taniec czy ścianka wspinaczkowa. Jeśli wciąż nie znalazłeś swojej sportowej ścieżki – wypróbuj wszystkie warianty, aż znajdziesz coś dla siebie.
Kiedy już znajdziesz swoją ulubioną aktywność, jesteśmy przekonani, że zarazisz się sportową adrenaliną i uzupełnisz trening o kolejne ćwiczenia i dyscypliny sportowe. Upewnij się, że podczas wybranego sportu spalasz więcej kalorii niż spożywasz w ciągu dnia.
Pamiętaj: 1 godzina ćwiczeń o niskiej intensywności pozwala spalić około 300 kalorii. Sporty o wysokiej intensywności pozwalają pozbyć się nawet 900 kalorii.
Zobacz również: Aktywność fizyczna – ile godzin w tygodniu?
Podsumowanie
Czy któryś z wymienionych błędów znasz z autopsji? Podziel się z nami swoją historią i sposobami, które pozwoliły Ci zwyciężyć nad nieznośną tkanką tłuszczową!
Jak widzisz istnieje cały szereg popełnianych błędów, które uniemożliwiają odpowiednią utratę wagi ciała. Najważniejsze, aby zdobytą w tym artykule wiedzę wdrożyć w swoją codzienność i postępować według wskazówek specjalistów czy sygnałów wysyłanych przez nasze ciało.
Uwzględniając wszystkie te czynniki: zwiększasz szansę na doskonałą sylwetkę!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Johnstone A., Fasting for weight loss: an effective strategy or latest dieting trend. Int J Obes, 2015. 39 (5): 727-33.
- Lunde ER., Washburn SE., Golding MC., Bake S., et al., Alcohol induced developmental origins of adult- onset diseases. Alcohol Clin Exp Res, 2016. 40 (7): 1403-14.