Usuwanie woskowiny - 5 porad, jak robić to w prawidłowy sposób

Usuwanie woskowiny - 5 porad, jak robić to w prawidłowy sposób

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Usuwanie woskowiny należy wykonywać bez używania wacików bawełnianych, ponieważ mogą one wepchnąć ją głębiej do ucha, a nawet spowodować podrażnienie.

Wiele osób uważa, że ​​woskowina jest niehigieniczna; jednak, podobnie jak w przypadku innych wydzielin ciała, substancja ta odgrywa rolę ochronną. Woskowina to środek czyszczący, który jest odpowiedzialny za smarowanie kanału słuchowego w celu ochrony przed atakiem bakterii, grzybów lub owadów.

W normalnych warunkach komórki, które ją produkują, ułatwiają jednocześnie jej wydalenie na zewnątrz. Kiedy jest wydzielana w dużych ilościach lub przywiera do kurzu, może tworzyć zatory, które powodują dyskomfort w uchu.

To wtedy zmuszeni jesteśmy szukać metod na usuwanie woskowiny, ponieważ ta blokada powoduje niewygodne brzęczenie w uszach i trudności w słyszeniu.

Jak zrobić to poprawnie? Istnieje wiele domowych rozwiązań, które mogą być przydatne, aby nigdy nie korzystać z klasycznych wacików bawełnianych.

Usuwanie woskowiny z uszu – najpopularniejsze błędy

Zanim dowiemy się, jak usunąć pozostałości wosku, należy ponownie podkreślić znaczenie tej substancji. To przede wszystkim dlatego, że wiele osób nie docenia jej roli ochronnej.

Starając się zachować dobrą higienę osobistą, niektórzy ludzie starają się usunąć wszelkie ślady wosku poprzez nadmierne czyszczenie. W rezultacie kanał słuchowy zostaje poddany resekcji, a szansa na infekcje bakteryjne i wirusowe wzrasta.

Innym często popełnianym błędem jest czyszczenie uszu za pomocą wacików bawełnianych, ołówków lub jakichkolwiek innych przedmiotów. Choć wydaje się to nieszkodliwe, wpycha wosk do wewnątrz i może spowodować poważne obrażenia.

Zalecenia dotyczące prawidłowego usuwania wosku

Kiedy nadmiar wosku w uszach powoduje ból lub trudności w słyszeniu, ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą w celu znalezienia najlepszego rozwiązania.

Jeśli problem ma łagodny przebieg lub akumulacja woskowiny jest słabo widoczna, można zastosować pewne naturalne środki zaradcze.

 1. Roztwór soli fizjologicznej

Połączenie wody i soli może pomóc usunąć resztki wosku i w ten sposób uniknąć blokad w przewodzie słuchowym.

Roztwór soli fizjologicznej.

To rozwiązanie zmiękcza substancję, a przez to ułatwia także jej wydalanie.

Co powinieneś zrobić?

 • Przygotuj roztwór soli z ciepłą wodą i solą.
 • Weź kawałek bawełny i zanurz go w cieczy.
 • Przechyl głowę na bok i umieścić bawełnę w wejściu do ucha.
 • Pozwól roztworowi działać przez 3 minuty a następnie przechyl głowę na drugą stronę, aby pozbyć się resztek zanieczyszczeń.
 • Oczyść obszar wokół ucha.
 1. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek zawiera witaminę E i kwasy tłuszczowe, które pomagają utrzymać odpowiednie natłuszczenie uszu, aby zapobiec rozwojowi zakażeń.

Jej stosowanie zmiękcza korki woskowe i pozwala substancji opuścić ucho bez narażania części wewnętrznej.

Co powinieneś zrobić?

 • Wlej trochę ciepłego oleju do zakraplacza i wkropl 2 lub 3 krople do każdego ucha.
 • Przechyl głowę tak, aby składnik dotarł do środka.
 • Następnie przekręć, aby opróżnić ucho z resztek zanieczyszczeń.
 • Używaj oliwy z oliwek przynajmniej raz w tygodniu.
 1. Nadtlenek wodoru

Jednym z alternatywnych zastosowań, które możemy wykorzystać do usuwania woskowiny, jest nadtlenek wodoru. Nie jest agresywny dla tkanek i może pomóc w dezynfekcji obszaru, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków.

Nadtlenek wodoru.

Co powinieneś zrobić?

 • Połącz w równych proporcjach 3% nadtlenku wodoru i ciepłej wody.
 • Zanurz kawałek bawełny w płynie i przechyl głowę.
 • Wlej kilka kropli do ucha i pozwól roztworowi działać przez 3 minuty.
 • Pozbądź się resztek zanieczyszczeń i wyczyść zewnętrzne części szmatką.
 1. Olej parafinowy

Ten produkt można kupić w dowolnej aptece. Jego tłusta konsystencja natłuszcza kanał słuchowy i zmiękcza wosk, aby ułatwić jego eliminację.

Co powinieneś zrobić?

 • Wlej trochę ciepłego oleju do wkraplacza i wprowadź 3 krople wewnątrz uszu.
 • Trzymaj głowę przechyloną przez kilka minut, aby działanie oleju odniosło skutek a następnie pobądź się resztek.
 1. Usuwanie woskowiny za pomocą gliceryny

Gliceryna jest skutecznym rozwiązaniem dla różnych problemów z uchem. Chociaż nie należy jej stosować w nadmiarze, to jednak regularne używanie pozwala zmiękczyć resztki wosku w celu oczyszczenia kanału słuchowego.

Buteleczka z gliceryną na usuwanie woskowiny

Co powinieneś zrobić?

 • Umieść 3 krople gliceryny w każdym uchu, przechyl głowę i pozwól jej działać przez 3 minuty.
 • Używaj raz w tygodniu.

Po zastosowaniu tych środków powinieneś zauważyć poprawę jeśli chodzi o problemy z uszami. Jeśli tak nie jest, najlepiej skonsultuj się z otolaryngologiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.