Logo image

Uprawianie jogi z partnerem: poznaj zalety tego rozwiązania!

4 min.
Uprawianie jogi z partnerem: poznaj zalety tego rozwiązania!
Napisany przez Virginia Martínez
Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Joga niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko wtedy, gdy trenujesz ją indywidualnie. Uprawianie jogi z partnerem zapewni Wam wiele korzyści natury fizycznej i psychicznej!

Czy kiedykolwiek rozważałaś uprawianie jogi z partnerem?

Jeśli nie wiesz, czym jest joga, to spieszymy z wyjaśnieniem. To indyjska praktyka o działaniu uspokajającym i wzmacniającym, która zapewnia doskonałą ucieczkę przed stresem. Może poprawić Twoje zdrowie zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Czytaj dalej, aby poznać więcej korzyści, które przyniesie Wam wspólne uprawianie jogi.

Uprawianie jogi z partnerem niesie ze sobą liczne zalety na wielu płaszczyznach. To doskonałe ćwiczenia, które możecie wykonywać wspólnie i czerpać korzyści z dyscypliny, którą trzeba włożyć w przybieranie właściwych pozycji.

Uprawianie jogi z partnerem

W dzisiejszych czasach nasze życie jest pełne stresu i rzadko kiedy mamy chwilę dla siebie. Właśnie dlatego często zaniedbujemy nasze relacje z innymi. Tym samym kumulujemy w sobie stres, co może zniszczyć związek.

Warto zrobić wspólnie coś przyjemnego i dobrego. Dzięki temu oboje zyskacie takie same korzyści, jak podczas indywidualnego uprawiania ćwiczeń, ale będziecie to robić wspólnie. Właśnie dlatego joga to doskonała dyscyplina dla par. Poprawia zarówno samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne.

Oto zaledwie kilka korzyści, jakie możecie z niej czerpać:

  • Pomaga poprawić zdrowie psychiczne i koncentrację, dzięki czemu pozwala się rozluźnić i osiągnąć spokój wewnętrzny.
  • Zapewnia wiele korzyści natury fizycznej, ponieważ poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego, stopień rozciągnięcia, siłę i wytrzymałość.

Poza tym uprawianie jogi z partnerem wzmacnia związek na wielu poziomach.

Zalety uprawiania jogi z partnerem

1. Joga buduje zaufanie i współpracę

Za każdym razem, gdy wykonujesz pozycję w jodze, musisz mieć wsparcie partnera, oferując mu jednocześnie swoją pomoc. Przyjęcie właściwej pozycji wymaga współpracy. Dzięki temu joga uczy dwie osoby, w jaki sposób mają się uzupełniać. Poza tym musisz ufać partnerowi, wierząc, że wykona swoje zadanie i zapewni Ci oparcie. To pozwoli Wam osiągnąć wspólny cel.

Kobieta rozciągnięta na plecach mężczyzny
Uprawiając jogę w parze oboje koncentrujecie się na wykonywanych pozach i działacie jak zgrana drużyna.

Takie działanie pozwala ćwiczyć i okazywać zaufanie drugiej osobie oraz wzbudza uczucie bezpiecznie, co przekłada się na wzmocnienie związku.

Poza tym rozpoczynając wspólne uprawianie jogi możesz pozbyć się swoich mechanizmów obronnych. Razem z partnerem staniecie się drużyną, które pracuje razem, aby osiągnąć wspólny cel. Jeśli ma Wam się udać, musicie się zrelaksować, skoncentrować, wykazać empatię i porzucić złość.

Przeczytaj również: Zżyte pary – 10 rzeczy, które robią razem

2. Poprawia komunikację niewerbalną

Zrozumienie drugiej osoby odgrywa kluczową rolę w uprawianiu jogi w parze. W końcu aby być w stanie wspólnie ćwiczyć, musicie postawić na komunikację i zrozumienie. Dzięki temu joga pomoże Wam wyrobić w sobie lub poprawić komunikację niewerbalną.

To kluczowe elementy, których potrzebujesz do osiągnięcia niezbędnego zrozumienia wymaganego przez tę dyscyplinę. Poza tym odbiją się one pozytywnie na Waszym wspólnym życiu.

Przeczytaj również: Bezpłodność u kobiet – 7 głównych przyczyn

3. Wspiera rozwój mocniejszych więzi

Rozluźnienie, jakiego zaznacie na każdym poziomie podczas zajęć z jogi, pomoże stworzyć wyjątkowe środowisko, które z pewnością zachęci Was do wzmacniania Waszej więzi. Dzięki temu podczas zajęć poczujesz się spokojna oraz będziesz wykazywała większą empatię, ponieważ będziesz zrelaksowana.

Uprawianie jogi z partnerem
Techniki wywodzące się z jogi promują komunikację oraz kontakt fizyczny.

Sama widzisz, że wspólne osiągnięcie tego stanu pozwoli Wam zbliżyć się do siebie. To stan psychicznego i fizycznego relaksu, który doskonale sprawdza się we wzmacnianiu więzi.

4. Uprawianie jogi z partnerem promuje kontakt fizyczny

Każdy z nas potrzebuje kontaktu fizycznego z osobami, które kochamy. Właśnie dlatego joga to doskonały sport do uprawiania w parze. Zachęca do kontaktu fizycznego, gdy każde z Was znajduje się w wyjątkowym stanie rozluźnienia.

Poza tym ten rodzaj kontaktu bazuje na zrozumieniu drugiej osoby, które jest konieczne do wykonania określonych póz. Dlatego też kontakt pomoże Wam lepiej zrozumieć swoje ciało i ciało partnera. Tym samym połączycie się na poziomie fizycznym.

Na co jeszcze czekasz?

To tylko cztery zalety, które wiążą się z uprawianiem jogi z partnerem. Jest ich o wiele więcej. W końcu skoro uprawianie jogi zapewnia korzyści na poziomie indywidualnym, to przenoszą się one również na nasze związki z innymi ludźmi.

Poza tym joga to dyscyplina, w której nie ma ograniczeń. Dlatego też każdy może ją uprawiać. Nie ma znaczenia, ile masz lat ani jaka jest Twoja sprawność fizyczna. Każda para wyciągnie korzyści ze wspólnego uprawiania jogi i wzmocni swój związek (oraz swoje ciała)!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ross, A., Friedmann, E., Bevans, M., & Thomas, S. (2013). National survey of yoga practitioners: Mental and physical health benefits. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2013.04.001
  • Ross, A., & Thomas, S. (2010). The Health Benefits of Yoga and Exercise: A Review of Comparison Studies. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2009.0044
  • Smith, C., Hancock, H., Blake-Mortimer, J., & Eckert, K. (2007). A randomised comparative trial of yoga and relaxation to reduce stress and anxiety. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2006.05.001
  • Büssing, A., Michalsen, A., Khalsa, S. B. S., Telles, S., & Sherman, K. J. (2012). Effects of yoga on mental and physical health: A short summary of reviews. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2012/165410
  • Jayasinghe, S. R. (2004). Yoga in cardiac health (A Review). European Journal of Cardiovascular Prevention & Rehabilitation. https://doi.org/10.1097/00149831-200410000-00002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.