Uprawianie jogi z partnerem: poznaj zalety tego rozwiązania!

Uprawianie jogi z partnerem: poznaj zalety tego rozwiązania!

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Joga niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko wtedy, gdy trenujesz ją indywidualnie. Uprawianie jogi z partnerem zapewni Wam wiele korzyści natury fizycznej i psychicznej!

Czy kiedykolwiek rozważałaś uprawianie jogi z partnerem?

Jeśli nie wiesz, czym jest joga, to spieszymy z wyjaśnieniem. To indyjska praktyka o działaniu uspokajającym i wzmacniającym, która zapewnia doskonałą ucieczkę przed stresem. Może poprawić Twoje zdrowie zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Czytaj dalej, aby poznać więcej korzyści, które przyniesie Wam wspólne uprawianie jogi.

Uprawianie jogi z partnerem niesie ze sobą liczne zalety na wielu płaszczyznach. To doskonałe ćwiczenia, które możecie wykonywać wspólnie i czerpać korzyści z dyscypliny, którą trzeba włożyć w przybieranie właściwych pozycji.

Uprawianie jogi z partnerem

W dzisiejszych czasach nasze życie jest pełne stresu i rzadko kiedy mamy chwilę dla siebie. Właśnie dlatego często zaniedbujemy nasze relacje z innymi. Tym samym kumulujemy w sobie stres, co może zniszczyć związek.

Warto zrobić wspólnie coś przyjemnego i dobrego. Dzięki temu oboje zyskacie takie same korzyści, jak podczas indywidualnego uprawiania ćwiczeń, ale będziecie to robić wspólnie. Właśnie dlatego joga to doskonała dyscyplina dla par. Poprawia zarówno samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne.

Oto zaledwie kilka korzyści, jakie możecie z niej czerpać:

  • Pomaga poprawić zdrowie psychiczne i koncentrację, dzięki czemu pozwala się rozluźnić i osiągnąć spokój wewnętrzny.
  • Zapewnia wiele korzyści natury fizycznej, ponieważ poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego, stopień rozciągnięcia, siłę i wytrzymałość.

Poza tym uprawianie jogi z partnerem wzmacnia związek na wielu poziomach.

Zalety uprawiania jogi z partnerem

1. Joga buduje zaufanie i współpracę

Za każdym razem, gdy wykonujesz pozycję w jodze, musisz mieć wsparcie partnera, oferując mu jednocześnie swoją pomoc. Przyjęcie właściwej pozycji wymaga współpracy. Dzięki temu joga uczy dwie osoby, w jaki sposób mają się uzupełniać. Poza tym musisz ufać partnerowi, wierząc, że wykona swoje zadanie i zapewni Ci oparcie. To pozwoli Wam osiągnąć wspólny cel.

Kobieta rozciągnięta na plecach mężczyzny
Uprawiając jogę w parze oboje koncentrujecie się na wykonywanych pozach i działacie jak zgrana drużyna.

Takie działanie pozwala ćwiczyć i okazywać zaufanie drugiej osobie oraz wzbudza uczucie bezpiecznie, co przekłada się na wzmocnienie związku.

Poza tym rozpoczynając wspólne uprawianie jogi możesz pozbyć się swoich mechanizmów obronnych. Razem z partnerem staniecie się drużyną, które pracuje razem, aby osiągnąć wspólny cel. Jeśli ma Wam się udać, musicie się zrelaksować, skoncentrować, wykazać empatię i porzucić złość.

2. Poprawia komunikację niewerbalną

Zrozumienie drugiej osoby odgrywa kluczową rolę w uprawianiu jogi w parze. W końcu aby być w stanie wspólnie ćwiczyć, musicie postawić na komunikację i zrozumienie. Dzięki temu joga pomoże Wam wyrobić w sobie lub poprawić komunikację niewerbalną.

To kluczowe elementy, których potrzebujesz do osiągnięcia niezbędnego zrozumienia wymaganego przez tę dyscyplinę. Poza tym odbiją się one pozytywnie na Waszym wspólnym życiu.

3. Wspiera rozwój mocniejszych więzi

Rozluźnienie, jakiego zaznacie na każdym poziomie podczas zajęć z jogi, pomoże stworzyć wyjątkowe środowisko, które z pewnością zachęci Was do wzmacniania Waszej więzi. Dzięki temu podczas zajęć poczujesz się spokojna oraz będziesz wykazywała większą empatię, ponieważ będziesz zrelaksowana.

Uprawianie jogi z partnerem
Techniki wywodzące się z jogi promują komunikację oraz kontakt fizyczny.

Sama widzisz, że wspólne osiągnięcie tego stanu pozwoli Wam zbliżyć się do siebie. To stan psychicznego i fizycznego relaksu, który doskonale sprawdza się we wzmacnianiu więzi.

4. Uprawianie jogi z partnerem promuje kontakt fizyczny

Każdy z nas potrzebuje kontaktu fizycznego z osobami, które kochamy. Właśnie dlatego joga to doskonały sport do uprawiania w parze. Zachęca do kontaktu fizycznego, gdy każde z Was znajduje się w wyjątkowym stanie rozluźnienia.

Poza tym ten rodzaj kontaktu bazuje na zrozumieniu drugiej osoby, które jest konieczne do wykonania określonych póz. Dlatego też kontakt pomoże Wam lepiej zrozumieć swoje ciało i ciało partnera. Tym samym połączycie się na poziomie fizycznym.

Na co jeszcze czekasz?

To tylko cztery zalety, które wiążą się z uprawianiem jogi z partnerem. Jest ich o wiele więcej. W końcu skoro uprawianie jogi zapewnia korzyści na poziomie indywidualnym, to przenoszą się one również na nasze związki z innymi ludźmi.

Poza tym joga to dyscyplina, w której nie ma ograniczeń. Dlatego też każdy może ją uprawiać. Nie ma znaczenia, ile masz lat ani jaka jest Twoja sprawność fizyczna. Każda para wyciągnie korzyści ze wspólnego uprawiania jogi i wzmocni swój związek (oraz swoje ciała)!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ross, A., Friedmann, E., Bevans, M., & Thomas, S. (2013). National survey of yoga practitioners: Mental and physical health benefits. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2013.04.001
  • Ross, A., & Thomas, S. (2010). The Health Benefits of Yoga and Exercise: A Review of Comparison Studies. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2009.0044
  • Smith, C., Hancock, H., Blake-Mortimer, J., & Eckert, K. (2007). A randomised comparative trial of yoga and relaxation to reduce stress and anxiety. Complementary Therapies in Medicine. https://doi.org/10.1016/j.ctim.2006.05.001
  • Büssing, A., Michalsen, A., Khalsa, S. B. S., Telles, S., & Sherman, K. J. (2012). Effects of yoga on mental and physical health: A short summary of reviews. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2012/165410
  • Jayasinghe, S. R. (2004). Yoga in cardiac health (A Review). European Journal of Cardiovascular Prevention & Rehabilitation. https://doi.org/10.1097/00149831-200410000-00002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.