Upławy w ciąży- co je powoduje?

Upławy w ciąży mogą być objawem prawidłowych zmian hormonalnych i fizjologicznych. Dowiedz się jakie są ich przyczyny i kiedy mogą być objawem infekcji.
Upławy w ciąży- co je powoduje?
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Podczas ciąży zmiany w Twoim ciele mogą powodować niespodzianki i powodować niepotrzebne zmartwienia. Dlatego lepiej być na nie przygotowanym i wiedzieć, czego się możesz spodziewać. Wiele nowych objawów, takich jak upławy w ciąży, może martwić przyszłe mamy. Dziś wyjaśnimy ich przyczyny.

Czytaj dalej!

Od momentu zajścia w ciążę kobiece ciało zaczyna ulegać ogromnym zmianom. Jedną z pierwszych, które możesz zauważyć, jest zwiększona wydzielina w miejscach intymnych. Jest to jednak całkowicie normalne i na ogół nie oznacza większego problemu. Przyczyny mogą być różne, a tylko w niektórych przypadkach mogą wskazywać na jakieś komplikacje.

Upławy w ciąży ( inaczej zwane leucorrhea), objawiają się zwiększoną wydzieliną z pochwy podczas ciąży. Jest to gęsty, biały do ​​klarownego lub mlecznego śluz szyjkowy, który zaczyna pojawiać się zaledwie dwa tygodnie po zapłodnieniu i zagnieżdżeniu jaja.

Hormony łożyskowe są odpowiedzialne za wytwarzanie tego płynu, aby chronić szyjkę macicy przed czynnikami zewnętrznymi.

W miarę upływu tygodni wydzielina podczas ciąży zwiększa się i staje się bardziej zauważalna w ciągu ostatnich kilku tygodni przed porodem. Dzieje się tak, ponieważ dziecko zaczyna naciskać głową, wypychając znajdujące się tam płyny.

Upławy w ciąży – kiedy należy się martwić

Kiedy wydzielina pochwowa nagle zmienia się, ma intensywny kolor, domieszkę krwi lub brzydki zapach może to być spowodowane jakimś większym problemem. W takich przypadkach zawsze należy skonsultować się z ginekologiem lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Czym jest ciąża urojona i kiedy występuje

Infekcja grzybicza pochwy – wydzielina z pochwy

Upławy w ciąży

Kandydoza lub infekcja drożdżakowa jest bardzo częstą infekcją u kobiet, spowodowaną brakiem równowagi mikroorganizmów obecnych w pochwie.

Infekcje pochwy są dość częste w czasie ciąży, zwłaszcza po drugim trymestrze. Mogą wynikać za zmian pH oraz zmian hormonalnych w ciele kobiety. Kiedy się pojawią, objawiają się zielonkawą lub żółtą wydzieliną, która ma silny zapach i może im towarzyszyć podrażnienie i swędzenie okolic intymnych.

Kobieta może również odczuwać ból i pieczenie podczas oddawania moczu lub uprawiania seksu.

Zakażenie drożdżakowe pochwy lub kandydoza pochwy jest spowodowane zaburzeniem równowagi odczynu pH błony śluzowej, co sprzyja rozwojowi grzyba zwanego Candida (rodzaj drożdżaków).

Infekcja może się rozwinąć po terapii antybiotykiem, dlatego zawsze warto sięgać po probiotyki, które uzupełniają dobrą florę bakteryjną. Również wysoki poziom cukru w ​​normalnych płynach ustrojowych tworzy środowisko sprzyjające grzybowi. 

Chociaż infekcja pochwy nie stanowi żadnego większego zagrożenia, zalecamy jak najszybsze udanie się do lekarza w celu rozpoczęcia leczenia. Jeśli nie wyleczysz jej na czas, możesz zarazić dziecko podczas porodu.

W czasie ciąży najczęściej stosuje się kremy i czopki, ponieważ większość leków doustnych może mieć wpływ na płód. 

Aby zapobiec infekcjom pochwy, Amerykańskie Stowarzyszenie Położnicze (American Pregnancy Association) zaleca przestrzeganie kilku wskazówek:

  • Noś luźną bawełnianą bieliznę
  • Kąpiele najlepiej przeprowadzać szybko, bez dłuższego leżenia w wodzie.
  • Warto stosować delikatne mydła bez esencji zapachowych.
  • Osusz okolice narządów płciowych oddzielnym ręcznikiem.
  • Po wyjściu do łazienki zawsze osuszaj się od przodu do tyłu, aby nie przenosić drobnoustrojów.
  • Po kąpieli w morzu lub basenie nie należy długo nosić mokrego kostiumu kąpielowego.
  • Jeśli chodzisz na siłownie, po treningu wykąp się, dobrze osusz i zmień odzież i bieliznę na suchą.
  • Nie wprowadzaj kremów, dezodorantów ani sprayów do okolic intymnych.
  • Jedz często produkty takie jak kapusta kiszona, jogurty z probiotykami czy probiotyki apteczne i zmniejsz spożycie cukru w swojej diecie.

Bakteryjne zapalenie pochwy a wydzielina

Dzieje się tak, gdy populacja bakterii w pochwie wzrasta do poziomu wyższego niż normalny i prawidłowy. Czasami może dość do zmniejszenia populacji dobrych bakterii, na rzecz chorobotwórczych.

Dokładna przyczyna bakteryjnego zapalenia pochwy są ciężkie do określenia, ale uważa się, że może zostać wywołana przez stosunek płciowy, korzystanie z publicznej toalety, wizytę na basenie i itp. Chociaż nie jest to zbyt częsta dolegliwość, może na nią cierpieć  około 10% kobiet.

Bakteryjne zapalenie pochwy nie zawsze daje objawy, ale czasami może objawiać się szarawą wydzieliną o brzydkim zapachu. Ogólnie rzecz biorąc, lekarze mogą wykonać kilka testów i posiew bakteryjny, aby określić, czy masz bakteryjne zapalenie pochwy.

Ta infekcja musi być szybko wyleczona. W przeciwnym razie może powodować przedwczesne porody, a nawet poronienia. Lekarze zwykle leczą ją antybiotykami doustnymi, w kremie lub czopku.

Choroby przenoszone drogą płciową – upławy w ciąży

Badanie u ginekologa

Choroby przenoszone drogą płciową mogą powodować zwiększenie i zmianę zapachu wydzieliny. Mogą także stanowić zagrożenie dla zdrowia kobiety i dziecka.

Jeśli masz stwierdzoną chorobę przenoszoną drogą płciową, taką jak rzeżączka, chlamydia, kiła lub rzęsistek, możesz spodziewać się  również wytwarzania nadmiernej wydzieliny pochwowej. W takich przypadkach upławy są zwykle żółtawe lub zielonkawe i mają silny zapach.

Choroby te mogą powodować przedwczesne porody i poronienia, a także mogą być przenoszone na dziecko podczas porodu, co czasami ma poważne konsekwencje dla jego zdrowia. Jeśli podejrzewasz u siebie taką chorobę, koniecznie udaj się do lekarza ginekologa na leczenie.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Choroby weneryczne – 11 chorób, które musisz znać

Łożysko przodujące – placenta previa

Kiedy łożysko blokuje szyjkę macicy w dolnej części organu w ciągu ostatnich kilku tygodni ciąży, zamiast przemieszczać się do macicy, pojawia się tzw. łożysko przodujące.  Jest to powikłanie ciąży polegające na nieprawidłowo niskim zagnieżdżeniu łożyska w macicy.

Ten stan może powodować nieprawidłowe krwawienie podczas ciąży i porodu. Jest jednym z najczęstszych powodów krwawień z dróg rodnych. Łożysko przednie jest zwykle wykrywane w rutynowych badaniach ultrasonograficznych rozpoczynających się w 20. tygodniu ciąży.

Generalnie kobiety, które mają łożysko przodujące powinny kontynuować ciążę odpoczywając i leżąc i z częstszymi kontrolami ginekologicznymi niż zwykle. W skrajnych przypadkach ciąża może wymagać odpoczynku w szpitalu lub wcześniejszego porodu przez cesarskie cięcie.

Upławy w ciąży – co jeszcze warto wiedzieć?

Zdrowie w ciąży

Właściwa higiena narządów płciowych jest bardzo ważna już od samego początku ciąży. W normalnych przypadkach niewiele można zrobić, aby uniknąć nadmiernej wydzieliny, ale warto zachować podstawowe zasady zapobiegania infekcjom.

Najważniejsze do zapamiętania na dziś:

  • Utrzymuj okolice genitaliów w czystości i suchości- nie ma potrzeby korzystania z mydeł i perfumowanych płynów
  • Zawsze podcieraj się od przodu do tyłu, po skorzystaniu z toalety
  • Używaj bawełnianej, przewiewnej bielizny- koronki i plastikowa odzież sprzyjają infekcjom.

Na koniec pamiętaj, że należy jak najszybciej powiadomić lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek duże zmiany w ilości, kolorze i zapachu wydzieliny lub domieszkę krwi w czasie ciąży.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.