Jak dbać o bieliznę? - Kilka dobrych porad

Aby utrzymać bieliznę w dobrym stanie, musisz uciec się do kilku prostych sztuczek! Pamiętaj, że noszenie dobrze wyglądającej i zadbanej bielizny ma korzystny wpływ nie tylko na zdrowie intymne, ale i na nasze samopoczucie i poczucie własnej wartości.
Jak dbać o bieliznę? - Kilka dobrych porad

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Koronkowy czy satynowy biustonosz w komplecie z majtkami to dla wielu kobiet prawdziwy skarb. Niestety nie każda z nas wie, jak dbać o bieliznę, by długo wyglądała jak nowa.

Generalnie pierzemy majtki i staniki – nawet te najlepsze – w pralce razem z innymi tkaninami. W kwestii suszenia też zwykle nie wykazujemy się zbytnią wiedzą odnośnie tego, jak dbać o bieliznę. Wieszamy je do wyschnięcia i tyle.

Jednakże chociaż nie tracimy cennego czasu, ryzykujemy, że nasza ulubiona bielizna już wkrótce będzie musiała zostać zastąpiona nową. Jeśli chcesz przedłużyć jej przydatność, powinnaś podczas jej prania, suszenia i przechowywania zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Podpowiadamy Ci jakich!

Jak dbać o bieliznę, by długo wyglądała jak nowa?

Bielizna – niezależnie od materiału, z jakiego została wykonana – powinna być przede wszystkim wygodna i estetyczna dla oka. Warto szczególnie dbać o tę część garderoby, gdyż na co dzień pozostaje ona w kontakcie z intymnymi, najdelikatniejszymi strefami naszego ciała.

Pupa w majtkach w paski

Pamiętajmy, że kiedy nie wiemy, jak dbać o bieliznę, nawet najbardziej ekskluzywne biustonosze i majteczki mogą utracić swój kształt i ulec sfatygowaniu. Rzeczywiście w większości przypadków przyczyną zniszczenia nie jest słaba jakość wyrobu, ale nieodpowiednia o niego troska.

Jak zatem prać, suszyć i przechowywać bieliznę, by zawsze wyglądała nieskazitelnie? Oto kilka trików:

1. Pierz bieliznę ręcznie

Chociaż pralka to wynalazek wszech czasów i żadna z nas nie wyobraża sobie bez niego życia, niektóre ubrania warto nadal prać ręcznie. Do tej grupy bez wątpienia należy bielizna, zwłaszcza ta satynowa czy koronkowa. Oczywiście bawełniane majtki bez problemu można prać w pralce.

Jak prawidłowo prać bieliznę?

Jeśli jednak chodzi o eleganckie komplety bielizny, zaleca się ich pranie ręczne z zastosowaniem neutralnego mydła (najlepiej bezzapachowego) lub specjalnego płynu do prania delikatnych tkanin.

Zwracaj jednak szczególną uwagę na ilość zastosowanego środka – jeśli dobrze go nie wypłuczesz, będzie miał on bezpośredni kontakt z delikatną skórą Twojego ciała. O podrażnienia w takim przypadku nie trudno.

To jednak nie wszystko! Obok odpowiedniego środka piorącego równie istotna jest temperatura wody. Najlepiej, gdy będzie się ona utrzymywała w przedziale 20-30 stopni Celsjusza. Zaznaczmy, że pranie w zbyt ciepłej wodzie prowadzi do deformacji naszych ubrań, a zwłaszcza wyprofilowanej bielizny.

Generalnie procedura jest następująca:

 • Przygotowujemy miskę z letnią wodą i odrobiną delikatnego środka piorącego.
 • Następnie zanurzamy bieliznę na 20-30 minut, po czym pierzemy delikatnie pocierając.
 • Płuczemy z letniej wodzie i suszymy.
 • Jeśli jednak zdecydujesz się pranie w pralce, koniecznie użyj specjalnych worków na bieliznę, które ochronią ją przed zniszczeniem. Ustaw program prania delikatnego lub ręcznego.

2. Naucz się wywabiać plamy z bielizny

Jak dbać o bieliznę, gdy pojawiły się na niej trudne do sprania plamy? Bez wątpienia to jeden z największych problemów – przecież nie zastosujemy silnego wybielacza na satynowe majtki czy koronkowy biustonosz. Plamę trzeba usunąć delikatnie i umiejętnie.

Kobieta w białych majtkach

Absolutnie nie powinnaś energicznie szorować plamy. Wszelkiego rodzaju tarcie niszczy materiał. W takich przypadkach lepiej zastosować znacznie delikatniejsze metody.

 • Zamocz bieliznę zaraz po zaplamieniu.
 • Jeśli plama jest z krwi lub innych wydzielin ciała, umieść bieliznę w misce i nanieś odrobinę szamponu bezpośrednio na plamę. Zwilż niewielką ilością zimnej wody i pozostaw na 20-25 minut, aby środek zadziałał. Następnie spłucz dużą ilością wody, po czym wypierz jak zwykle.
 • W przypadku bielizny w białym kolorze, do usunięcia plamy możesz zastosować łyżkę soku z cytryny lub sodę oczyszczoną (wodorowęglan sodu). Nigdy nie używaj detergentów z chlorem!
 • Z kolei do wywabiania plam z delikatnych tkanin, które mają tendencję do odbarwiania się, wykorzystaj niewielką ilość gruboziarnistej soli. Zawsze pierz tego typu bieliznę oddzielnie.
 • Do prania biustonoszy i majtek z jedwabiu zaleca się dodawanie odrobiny odżywki do włosów. Wówczas będą one przyjemnie miękkie.

3. Odpowiednie suszenie bielizny pomaga zachować jej kształt

Generalnie nie zaleca się suszenia bielizny na słońcu, z wyjątkiem białej. Promienie słoneczne powodują bowiem odbarwianie się tkaniny i jej płowienie. Najlepszym rozwiązaniem jest rozwieszenie majtek i biustonoszy w zacienionym miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza – tak aby promienie słońca nie padały bezpośrednio na tkaninę.

 • Nigdy nie susz bielizny w suszarce! Niszczy ona bowiem delikatne tkaniny, może je deformować, obkurczać, uszkadzać i odbarwiać. Co więcej, wysoka temperatura sprawia, że włókna tkanin tracą elastyczność i szybciej się zużywają.
 • Podobne działanie ma również kaloryfer. Unikaj więc suszenia na nim swojej bielizny.
 • Najlepiej suszyć bieliznę “normalnie”, czyli na sznurku albo na płasko, na rozłożonym ręczniku. Zanim ją rozwiesisz, delikatnie ją wykręć – jeśli zrobisz to za mocno, ryzykujesz utratę formy.
 • Używaj małych, delikatnych klamerek, aby uniknąć odciśnięć na tkaninie. Najlepiej ich nie używaj, tylko rozwieś bieliznę na przenośnej suszarce w miejscu, gdzie nie zbyt dużego przewiewu.

Jeśli będziesz suszyła swoją bieliznę w ten właśnie sposób, z pewnością zachowa swój idealny kształt i długo będzie wyglądała, jak nowa.

4. Prawidłowe przechowywanie bielizny

Wiele z nas może tylko pomarzyć o wielkiej garderobie, w której każdy ciuch będzie miał ściśle przypisane miejsce i odpowiednią przestrzeń. Niestety z braku miejsca ściskamy ubrania do granic możliwości – tak, że po wyjęciu z szafy lub szuflady nie wyglądają one zbyt estetycznie.

Jeśli jesteś szczęściarą i masz dużo przestrzennych szuflad, nie składaj biustonoszy, lecz układaj je na płasko jeden na drugim. W ten sposób zachowasz ich formę. Natomiast, gdy nie dysponujesz wielkimi szafami, składaj je tak, aby włożyć jedną miseczkę w drugą bez naruszenia ich pierwotnej struktury.

Szuflada z bielizną

Jeśli chodzi o przechowywanie majtek, nie wypychaj nimi szuflady tak, jak zwykle robi się to w przypadku skarpet. Złóż je, aby zajmowały, jak najmniej miejsca. Przekonaj się sama, jak wiele par majtek można schować w naprawdę małej szufladzie!

Teraz już wiesz, jak dbać o bieliznę. Jak można zauważyć – przy niewielkim wysiłku i dobrej organizacji sprawimy, że nasze eleganckie biustonosze i majtki długo będą wyglądały jak nowe. A co gdyby tak zacząć wprowadzać powyższe metody je w życie już od dziś…?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.